První Gamestar speciál – Tipy a triky 2003

Na pulty stánků se dostává první samostatný speciál časopisu Gamestar, věnovaný návodům a cheatům. Potěší tak každého počítačového hráče, který narazil ve své oblíbené hře na problém, zajímají jej zkušenosti jiných hráčů či se jen chce dozvědět tipy nebo cheaty, které mu hraní usnadní. Pojďme se na návodový speciál Gamestaru podívat blíže.
První Gamestar speciál – Tipy a triky 2003

Gamestar již dříve vycházel s přiloženými speciály, které se většinou věnovaly jedné hře nebo jednomu hernímu žánru. Nový speciál Tipy a triky 2003 je první speciál, který vychází samostatně. Lze jej koupit za příznivou cenu 49 Kč (59 Sk) a na 132 stranách přináší velké množství návodů a cheatů především pro novější hry.

Doby, kdy významnou část obsahu časopisu tvořily návody na recenzované hry, jsou již nenávratně pryč. Ve skalních dobách herní zábavy bylo možné většinu her při recenzování dohrát a ještě vytvořit kompletní návod včetně map atd. V současnosti ale vychází tolik her, že není v silách jednoho či skupiny několika málo lidí vyzkoušet a dohrát ani desetinu her, které se každý měsíc valí na prodejní pulty. Kromě toho např. u strategií je potřeba detailně prozkoumat a pochopit herní mechanismy a zákonitosti, na což někdy nestačí ani několik týdnů poctivého hraní.

Druhou stranou mince je ovšem pochybná honba za prvenstvím, která nutí papírové i webové magazíny přicházet s recenzemi po pár dnech hraní často ještě nehotové verze hry. Vzhledem k počtu recenzovaných her není čas hru pořádně prozkoumat, aby se mohl ihned vydat návod. Po pár měsících je už zase hra „stará“, magazíny se věnují novinkám a návody na několik měsíců staré hry nezařazují. O vhodnosti tohoto přístupu by se dalo diskutovat, neboť ne každý hráč dohraje hru za pár dní a vrhá se na další. Mnoho průměrných hráčů hraje své oblíbené hry několik měsíců i let a podrobné návody na starší hry by určitě přivítali. Proto se takové oblibě těší fanouškovské stránky, kde se dopodrobna rozebírají konkrétní hry, proto se tak dobře prodávají návodové knihy (např. nakladatelství Stuare) a proto jsou vítány i všemožné speciály jakožto přílohy herních časopisů.

Situace samozřejmě zase tak černá není. Ve všech papírových časopisech vychází každý měsíc několik návodů, webové magazíny mají většinou návodů ještě více. Na internetu lze najít návod, tipy či cheaty prakticky na kteroukoli hru. Jednu z  nejlepších návodových sekcí mezi papírovými časopisy nalezneme v Gamestaru, který přebírá kvalitní a podrobné návody ze sesterského německého Gamestaru. Je tedy pochopitelné, že právě Gamestar má dostatek kvalitních materiálů k tomu, aby samostatný návodový speciál vydal.

Za poměrně malou částku obdržíte časopis formátu A5 se 132 stranami. Z toho návody na 16 her (včetně map, screenshotů s vyznačenými doporučenými trasami atd.) zabírají 108 stran, na dalších 13 stranách jsou pak krátké tipy, triky a cheaty pro 65 her. Většina návodů i krátkých tipů je převzata z německého Gamestaru, najdeme zde ale i několik českých autorů.

Pravidelného čtenáře Gamestaru bude jistě zajímat, které návody umístěné ve speciálu již doma má. Polovinu ze 16 návodů lze najít v posledních 7 číslech časopisu, zbytek ještě v Gamestaru nevyšel. Krátké tipy jsem z tohoto pohledu podrobně nezkoumal, ty však stejně nebudou hlavním důvodem, proč si čtenáři speciál koupí.

Koupi Gamestaru speciál – Tipy a Triky 2003 tedy mohu s klidným svědomím doporučit každému hráči, který se v některé své oblíbené hře zaseknul, zajímají ho pokročilé taktiky a strategie či jen chce mít pohromadě slušnou sbírku návodů, tipů a cheatů. Doufejme, že Gamestar bude ve vydávání návodového speciálu pokračovat i v dalších letech.

Obsah Gamestaru speciál – Tipy a triky 2003

Návody: Blitzkrieg, Gothic II, GTA: Vice City, GTA: Vice City – krátké tipy a triky, Indiana Jones and the Emperor’s Tomb, Iron Storm, Lionheart: Legacy of the Crusader, Metal Gear Solid 2: Substance, Neverwinter Nights: Shadow of Undrentide, Posel smrti, Rise of Nations, Runaway: A Road Adventure, Splinter Cell, Star Trek: Elite Force II, The Elder Scrolls III: Bloodmoon, Tomb Raider: The Angel of Darkness, Vietcong

Tipy a triky: Age of Mythology, Age of Wonders: Shadow Magic, Aleins vs. Predator 2: Primal Hunt, American Conquest: Fight Back, Aquanox 2: Revelation, Bloodrayne, Command & Conquer: Red Alert 2, Command & Conquer: Renegade, Colin McRae Rally 3, Commandos 2, Delta Force: Black Hawk Down, Devastation, Disciples II: datadisky Dark & Light, Dragon Throne: Battle of Red Cliffs, Drakan, Enclave, Enter the Matrix, Europa Universalis: Crown of the North, Eve Online, F1 2002, FIFA 2002, Freelancer, Ghost Master, GTA: Vice City, Gun Metal, Gunship, Hitman 2: Silent Assasin, The Hulk, Chaser, IGI 2: Covert Strike, IL-2: Sturmovik, Impossible Creatures, Industry Giant II, James Bond 007: Nightfire, Line of Sight: Vietnam, Medal of Honor: Allied Assault – Spearhead, Mercedes Benz World Racing, Midnight Club 2, Morrowind, Need for Speed 6, Neverwinter Nights, No One Lives Forever 2, Northland, Platoon, Postal 2, Red Faction 2, Restaurant Empire, Rise of Nations, RollerCoaster Tycoon 2: Wacky Worlds, Shogun, SimCity 3000, Soldiers of Anarchy, Spy Hunter, Star Trek: Elite Force II, Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy, Starsky & Hutch, Stronghold Crusader, Toomb Raider: The Angel of Darkness, Tony Hawk’s Pro Skater 4, Tron 2.0, Tropico 2, Vietcong, Warcarft III: Reign of Chaos, Warcraft II: The Frozen Throne, Will Rock

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 15 N/A