Pryč s komunismem! Ať žije Capitalism 2!

První díl Capitalismu si v mém srdci navždy uchoval své čestné místo. Capitalism se odlišoval od všech různých Tycoonů, Simů a dalších ekonomických strategií. ON byl jiný – realistický, složitý, propracovaný a bohužel i graficky nevábný. Ale pokračování s novou grafikou, vylepšeným ovládáním a opět skvělým ekonomickým modelem vytváří z Capitalism 2 žhavého kandidáta na post krále ekonomických strategií.
Pryč s komunismem! Ať žije Capitalism 2!
První díl Capitalismu si v mém srdci navždy uchoval své čestné místo. Capitalism se odlišoval od všech různých Tycoonů, Simů a dalších ekonomických strategií. ON byl jiný – realistický, složitý, propracovaný a bohužel i graficky nevábný. Ale pokračování s novou grafikou, vylepšeným ovládáním a opět skvělým ekonomickým modelem vytváří z Capitalism 2 žhavého kandidáta na post krále ekonomických strategií.

Pokud jste někdy měli tu čest hrát předchůdce Capitalismu 2, pravděpodobně jste tuto hru po půl hodině patlání odhodili se slovy „to se nedá hrát“. Ovládání hry vymýšlel nějaký masochista, grafika vypadala hrozně a vůbec celá hra byla uživatelsky nepřátelská. Avšak silnější povahy, které u hry vydržely delší dobu, porvaly se s komplikovaným ovládáním a pochopily základní ekonomické postupy hry, byli odměněni dlouhotrvající zábavou. Říkáte, že jste o Capitalismu nikdy v životě neslyšeli? Nevadí, žádný učený z nebe nespadl a třeba v sobě díky pokračování této hry objevíte skryté vlohy byznysmena :-).

Capitalism 2Capitalism 2

Capitalism je hra, ve které nemáte předem definovanou činnost, díky které se stanete miliardářem. Nikdo vás nenutí abyste prodávali auta, vyráběli počítače, prodávali chleba nebo třeba obchodovali na burze. V Capitalismu můžete dělat, co se vám zamane a právě to je hlavní lákadlo této hry. Baví vás farmaření? Postavte si obrovské farmy a staňte se zemědělským bossem v oblasti. Zisk samozřejmě přinášejí třeba i burzovní spekulace, obchodování s nemovitostmi, těžba nerostných surovin a další. Pokud máte raději obchodování, vytvořte síť supermarketů, hypermarketů či dalších specializovaných obchodů a prodávejte jen to, co ostatní vyrobí či dovezou. Můžete však samozřejmě dělat vše dohromady - vše závisí jen na vašem rozhodnutí.

Na světe samozřejmě nejste sami, a tak dříve nebo později dojde setkání s konkurenty. Cizích společností se v jedné hře může sejít klidně i sedm a k tomu si připočtěte ještě místní menší obchodníky, takže se určitě máme na co těšit. Před spuštěním hry ale raději zapomeňte na uhlazené obchodní jednání, toto je boj o trh. Můžete zlevňovat své výrobky, zlepšovat kvalitu výroby, vyhazovat milióny za reklamu, najímat si nejlepší manažery cizích společností, zkrátka fantazii se meze nekladou. Pokud ani to nestačí, můžete se snažit ovládnout konkurenta skoupením nadpoloviční většiny jeho akcií na burze, ale nezapomeňte, že totéž může udělat i on vám. Možnosti hry jsou opravdu rozsáhlé a bude jen na vás, jak se zhostíte úlohy ředitele začínající společnosti.

Capitalism 2Capitalism 2

Podívejme se například na výše zmiňované zemědělství. Hned na úvod se musíte rozhodnout – velkou nebo malou farmu? Ač se to nezdá, je to dost podstatné rozhodnutí. Menší farma samozřejmě nestojí tolik, na druhou stranu v případě většího zájmu o vaše výrobky nebude stačit dostatečně zásobovat obchody, což samozřejmě vede k nespokojenosti zákazníku a jejich hromadnému přechodu na jinou značku. Pěstovat můžete citrusy, vinnou révu, jahody, obilí ale i zvířata (prasata, skot, kuřata) a spoustu dalšího. Samozřejmě nemůžete čekat, že okamžitě po výstavbě farmy budou moci začít žně – každá rostlina má určitou dobu setí a sklízení, takže klidně můžete čekat rok než vám začne farma produkovat výrobky.

Ted přichází na řadu další problém. Budete surovinu z farmy (mléko, kůži či obilí) prodávat dalším společnostem, které z něj vyrobí konečný produkt, který dodají zákazníkům nebo si jej raději vše uděláte sami? V tom případě musíte postavit továrny. Tím ale možnosti vaší strategie nekončí. Z většiny surovin lze vyrobit vícero různých výsledných výrobků. Takže budete z kůže vyrábět kabelky, boty, peněženky nebo třeba kožené bundy? Rozhodnutí je opět jen a jen na vás. Nesmíte ale zapomenout, že k převážné většině výrobků potřebujete více surovin. Auta se nevyrábí jen z karoserie, ale potřebujete i motor a kola. Protože motory nerostou na stromech, musíte si jej vyrobit z oceli. Ocel se vyrábí z uhlí a železné rudy. A tyto nerostné suroviny musíte někde vytěžit, takže musíte postavit doly atd.

Capitalism 2Capitalism 2

Lidé nekupují výrobky pouze podle nejnižší ceny – to by bylo moc jednoduché. Autoři převzali kvalitní systém z původního Capitalismu a trochu jej inovovali. Kromě ceny je velice důležitá také kvalita daného zboží (což vám určitě rád potvrdí každý vietnamský stánkař :-). Kvalita výrobku je závislá na kvalitě výchozích surovin a také vašem úspěšném zvládnutí výroby. Pokud máte dostatek peněz, můžete si postavit výzkumné laboratoře, které vyzkoumají lepší technologii výroby produktu čímž se zvýší jeho kvalita. Pokud se vám nechce utrácet za výzkumné centrum, tak si můžete technologii koupit od svých inovativnějších konkurentů, ovšem nečekejte, že to bude zadarmo. Posledním důležitým faktorem je značka. Pokud se vaše výrobky dobře prodávají a zákazníci jsou s nimi spokojeni, zvedá se u vašich výrobků hodnota brand (neboli značka). A jelikož značka ovlivňuje celkové hodnocení výrobku, můžete si dovolit třeba nasadit vyšší cenu než „neznačková“ konkurence. Další možností je dávat pravidelné měsíční poplatky na zlepšování profilu vaší firmy, čímž se z ní stane opravdu „druhý Adidas“. Možností hry je zkrátka opravdu hodně. Můžete stavět domy a pronajímat v nich kancelářské prostory, kupovat a prodávat apartmány, obchodovat s akciemi své firmy a jiných společností, vydávat dividendy, uspořádávat školení pro zaměstnance, inzerovat v novinách, TV a rozhlase.

Hra je na první pohled velice rozsáhlá - tedy i složitá a opravdu chvilku trvá než se rozkoukáte. K tomu by vám ale měl dopomoci přátelský tutorial a kdykoliv dostupný help. Ovládání se dočkalo některých změn, ale stále to asi nebude pro příznivce doomovek to pravé ořechové. Podobně jako v prvním díle platí, že pokud obětujete několik hodin (tak dvě až tři) na úvodní pochopení hry, později nebudete litovat.

Abyste se z neustálého vydělávání peněz nezbláznili, připravili pro vás autoři množství kampaní s předem určeným cílem. Takže jednou budete muset vydělat určitou částku, jindy dosáhnout zadaného ročního obratu firmy nebo třeba ovládnout trh s počítači. V jiném módu hry si pravidla a cíl hry budete moci nastavit sami. Vývojáři z Enlight Software se prostě snažili vydat hru, kterou nedohrajete za týden. A to se u Capitalismu 2 stát nemůže - to mi věřte. Týden je doba, kdy po několika vyhraných kampaních začnete polehoučku zvyšovat obtížnost počítačových soupeřů a shánět soupeře na multiplayerovou pařbu. Zahrát si bude moci až sedm hráčů přes Internet a snad i přes síť.

Capitalism 2Capitalism 2

Jak už jsem se zmínil, velkých změn se dočkala grafika. Města vidíte pěkně z výšky a můžete přepínat mezi třemi stupni zoomu. V tom největším můžete sledovat i čilý ruch na silnicích, lidi, roztomilé baráčky, otáčející se ruské kolo v zábavním parku – zkrátka grafika tak na úrovni SimCity 3000, spíše lepší. Potěší i fakt, že se můžete podívat do svých vlastních obchodů a sledovat čilý ruch mezi regály. Do ekonomických strategií patří bezesporu také velké množství grafů a tabulek a vypadá to, že i s tímto problémem se vypořádali autoři na jedničku. Vše je velice přehledné, i když občas nevíte, kde daný graf hledat.

Jak už jsem řekl v úvodu – Capitalism 2 je můj osobní favorit na nejlepší ekonomickou strategii tohoto roku. Můžete si v něm vyzkoušet vše jako v opravdovém světě, kde rozhoduje nemilosrdná ruka trhu. Pokud v nejbližší době hodláte začít s podnikáním, počkejte si na Capitalism 2, kde si vše budete moci vyzkoušet nanečisto a případné krachy vás nebudou tak bolet :-) jako ve skutečném světě. Hry se v České republice dočkáme asi za 14 dnů v originální anglické verzi.

Demo na hru (53 MB) stahujte zde: ftp://ftp.ubisoft.com/games/capitalism2/demo/cap2demo.exe.