PS2: DVD filmy a problémy s RGB

Chtěl bych tímto uzavřít kapitolu o DVD filmech na PS2. Zřejmě došlo k nedorozumění nebo jsem třeba jen dostatečně nevysvětlil, v čem spočívá problém. PS2 podporuje RGB kabel ze staré PSOne. V tuto chvíli však neexistuje žádný PS2 RGB kabel. To znamená, že pokud si pořídíte RGB kabel, dostanete ten, který se prodává k PSOne.
PS2: DVD filmy a problémy s RGB
Chtěl bych tímto uzavřít kapitolu o DVD filmech na PS2. Zřejmě došlo k nedorozumění nebo jsem třeba jen dostatečně nevysvětlil, v čem spočívá problém. PS2 podporuje RGB (podrobnosti o kabelu jsou na konci článku) kabel ze staré PSOne. V tuto chvíli neexistuje žádný PS2 RGB kabel. To znamená, že pokud si pořídíte RGB kabel, dostanete ten, který se prodává k PSOne (to, že je na něm napsáno, že funguje i s PS2, je pravda ale platí to jen pro hry). A pokud tak učiníte a spustíte si DVD film na Playstation2 přes tento kabel, dostanete onen zelenočerný obraz o kterém jsem mluvil. To je způsobeno zablokováním zbylých dvou barev: červené a modré. K tomuto zablokování dojde uvnitř Vaší konzole. Toto jsem si ověřil u zahraničního zdroje (Dailyradar UK) a u dvou prodejců PS2 v Brně (jeden z nich je autorizovanou prodejnou Sony). Ti také neznají jiná řešení, než tato:
  • Použít klasické cinch-konektory (žlutý - obraz, červený a bílý - zvuk). Kvalita obrazu je o poznání horší než u RGB. Tyto kabely dostanete spolu s 20-pinovou scart redukcí ke své PS2 (podobně jako první PS od modelu SCPH-5500 a vyšší). Tato redukce ale není RGB kabelem, i když vypadá podobně. Takže připojením přes 20-pinový scart vám filmy poběží, ale rozhodně se nejedná o RGB kvalitu obrazu.
  • Koupit speciální S-VIDEO kabel (přípojka je podobná cinch-konektorům ale nejedná se o klasické cinche) pro PS2, který má oddělenou grafiku od zvuku podobně jako RGB kabel. Teď ovšem musíte mít buď televizi, která má slot na S-VIDEO kabel, nebo si koupit redukci, která umožní S-VIDEO kabel zapojit do 20 pinového scart slotu. Získáte tak mnohem lepší obraz než u cinch-konektorů, jen o chlup horší než poskytuje RGB kabel.
  • Neuděláte nic. Nemáte RGB kabel a tak vám vůbec nevadí, že s ním nefungují DVD filmy.
Netvrdím, že se jedná o neřešitelný problém. Je možné, že tento problém se podaří nějak obejít, jedno jakým způsobem. Pokud se tak stane, určitě se o tom zmíním, ale teprve tehdy, až si danou informaci ověřím. Ale teď, v tuto chvíli, neznám jiný způsob, jak tento problém obejít. PS2 bude nutno hardwarově upravit, ale tuto variantu bych nezkušeným majitelům zatím nedoporučoval (vrtat se v konzoli za 20 tisíc včetně zrušení záruky !!).

RGB kabel: Jedná se o speciální kabel, ve kterém je obraz veden rozložen na tři barvy: červená, modrá, zelená (Red, Green, Blue). Díky tomuto rozložení dosahuje až o 40 % vyšší hloubky barev a ostrosti obrazu. To, zda máte opravdu RGB kabel a že jej vaše televize podporuje, můžete zjistit mimo jiné tak, že si pustíte konzoli přes tento kabel a televize se buďto automaticky přepne do tohoto režimu nebo se rozmaže, rozklepe nebo jinak rozruší obraz televizního signálu. Scart se dá také odlišit od RGB tak, že má v konektoru méně pinů (kolíků) a RGB jich má všech 20. Ale scart jich může mít také dvacet, pouze jich podstatná většina není využita. Proto tento kabel vypadá na první pohled stejně jako scart konektor, ale tím veškerá podobnost končí. Dá se, podobně jako u scartu, použít redukci na cinch-konektory, ale touto redukcí se připravíte o veškeré výhody tohoto kabelu.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A