PS2: Hry, hry, … 3D šílenství

Nedávno jste na Doupěti patrně četli, jak to vše dopadlo se začátkem prodeje PS2 v Evropě. Přes některé organizační a technické problémy to ale PS2 nijak neohrožuje. Hry se na něj totiž chystají, a to v nemalém množství. Takže co nového nám přinese PS2? Začnu dobrými zprávami. Na PS2 bylo ohlášeno například hned několik 3D akcí.
PS2: Hry, hry, … 3D šílenství
Nedávno jste patrně četli, jak to dopadlo s PS2 launchem v Evropě. Přes některé organizační a technické problémy to PS2 nijak neohrožuje. Hry se na něj chystají, a to v nemalém množství. Takže co nového nám přinese PS2? Začnu dobrými zprávami. Na PS2 bylo ohlášeno hned několik 3D akcí.

Half Life i s datadiskem. Hra bude zatím technicky nejvyspělejším Half Lifem vůbec, v módu multiplayer bude více postav a úrovní. Obecně bude engine vylepšený a textury jemnější. Quake 3 potvrzen a Electronic Arts (distributor pro PS2) počítá s vydáním v březnu 2001.

Red Faction: hra, kterou bude mít na svědomí Volition, tým který dal PS2 první rpg - Summoner. Hra bude mít originální engine umožňující reálnou fyziku staveb. Například: ustřelíte sloup, engine spočítá jestli statika budovy vydrží takovou změnu. Datum vydání březen 2001.

Voyager: Elite Force (využívá engine z Quake 3) bude snad v létě.

Soldier of Fortune: nejbrutálnější hra jakou jsem kdy viděl, taky snad o prázdninách.

Duke Nuke Forever: pokračování slavné hry od 3D Realms, bude koncem roku 2001. Dost 3D-éček.

Pro příznivce Resident Evilů: Code Veronica (nejlepší RE vůbec, na Dreamcasta) bude někdy v březnu v Japonsku. Chystá se také pokračovaní klasického Resident Evila s číslem čtyři.

Gran Tourismo 3. Pokračování nejlepší závodní hry plné aut. Engine byl snad tisíckrát pozměněn, pokaždé když pánové z Polyphony objevili nějakou novou schopnost u PS2. Ukázka perfekcionismu.

Square pro nás chystá hned dva hity: The Bouncer – neuvěřitelná grafika (tradice u Squaru), akční záležitost v interaktivním prostředí. Můžete házet židle, převracet stoly, rozbíjet okna. Final Fantasy X – nejočekávanější hra v Japonsku, ohlášena na březen 2001 v Japonsku (osobně typuji tak říjen v Evropě).

Zlatý hřeb: Baldur`s Gate 2 – oficiálně potvrzen vývoj na PS2. Her se chystá mnohem víc, já jen jmenuji ty podstatné. Například se ke mě těsně před ukončením novinek dostala zpráva, že Interplay začal předělávání nové hry na PC Giants. To je myslím poměrně slušný náklad hitů na příští rok. Jenom her je ve vývoji jako „PS2 only“ už asi 100. Četl jsem dotaz, zda bude PS2 umět přehrát hudbu ve formátu MP3. Bude. Japonská firma Koei ohlásila vývoj prohlížeče pro PS2 umožňující slídění na Internetu, posílání/čtení e-mailů a mimo jiné přehrávání MP3. Předpokládám, že i firmy v USA a Evropě se rozhýbou k podobnému tahu a nebudeme muset browser dovážet až z Japonska.

Bohužel mám tu i dvě špatné zprávy. Jak to vyplývá z výše uvedených informací, PS2 zatím nemá žádnou „killer game“, kterou by konkurenci přibyla na zem, všechny teprve BUDOU. Ne že bych o tom pochyboval, ale velkou měrou k tomu patrně přispívá fakt, že programování na PS2 není zrovna nejjednoduší. Neopakuje se sice situace Saturnu, kdy byly ke konzoli mizerné vývojové podklady, ovšem programátor nemá takou volnost, jakou by si představoval. Musí pracovat podle určitých kolejí, které se liší od standardů používaných při vývoji her pro PC. Odborníci ale tvrdí, že je to otázkou času, než se naučí pracovat naplno s novým prostředím. V podstatě z toho vyplývá, že pokud se playstationů prodá víc než 30 milionů do dvou let, vznikne takový odbyt her, že se pro něj bude programovat třeba v jazyce domorodého afrického kmene. A bohužel se na PS2 neuvidíme s Abem, protože Oddworld Inhabitants se svou novou Munch`s Odyssei se rozhodli přejít pod Microsoft. Poměr her pro PS2 (vůči X-boxu) je tedy asi padesát ku jedné. Prostá čísla.

Nejnovější komentáře