PS2 v Evropě? Že by nakonec jenom zlý sen?

Asi před dvěma měsíci jsem vás seznámil s PS2. Dnes je tomu 2 týdny, co se tento „divotvorný“ stroj objevil v Evropě (24.11.00) a už skoro měsíc se z něj těší ve Spojených státech (od 26.10.2000). Již týden by měl být u nás - teoreticky. Bohužel zprávy, které přináším, nejsou alespoň pro Evropu příliš dobré. Ono je toho totiž víc.
PS2 v Evropě? Že by nakonec jenom zlý sen?
Asi před dvěma měsíci jsem vás seznámil s PS2. Dnes je tomu 2 týdny, co se tento „divotvorný“ stroj objevil v Evropě (24.11.00) a už skoro měsíc se z něj těší ve Spojených státech (od 26.10.2000). Již týden by měl být u nás. Bohužel zprávy, které přináším, nejsou alespoň pro Evropu příliš dobré. Prodej PS2 byl zahájen se šestnácti hrami místo slibovaných třiceti (dost smutné vzhledem k tomu, že v USA jich budou mít asi 35). Jedná se o hry jako Ridge Racer V, Tekken Tag Tournament, Fantavision, ale naštěstí také sporty od EA (NHL 2001, FIFA 2001, ...). Na slibnější tituly, jako Summoner, Unreal Tournament, WipeOut Fusion a spoustu dalších, si budeme muset počkat až na začátek příštího roku. Také cena v České republice nebude zrovna nejlidovější. Okolo 22 000,-Kč.

Cena je naprosto absurdní, nesmyslná. Konzole, která nestojí do 10 000,-, je téměř neprodejná. Za 22000 si mohu koupit PC, které sice nebude tak výkonné jako PS2 (mluvíme o hrách), ale určitě si na něm taky zahraji. Vzpomeňme Dreamcast, který začínal na ceně 10000 Kč. Navíc Sony se dostala do sporu s Evropskou unií o dovozní dani, která by měla být 2,2 %. Ta by se pak stala dalším činitelem při výpočtu už tak dost vysoké ceny v Evropě. Sony argumentuje tím, že PS2 je v podstatě „počítačem“ (což ale není, je to konzole s více možnostmi), a proto by se podle Sony tato daň na PS2 vztahovat neměla. Proto se bude PS2 dodávat s CD-ROMem, na kterém bude kromě demoher i jednoduchý programovací jazyk (YABASIC, jakýsi hybrid Basicu). Ten bude sloužit k vytváření jednoduché grafiky a her ukládaných na memory kartu.

Další PROBLÉM – vyskytující se pouze u evropské verze. Máte rádi RGB kabel? Já ano. Přenášený obraz má až o 40 % vyšší ostrost a hloubku barev. Tento kabel bude PS2 podporovat u her. Ale NE u DVD filmů (místo ostrého obrazu uvidíte asi to, co je tu někde na obrázku). Takže je schopnost PS2 pro přehrávání filmů z DVD v Evropě k ničemu, protože dosáhnete kvality obrazu srovnatelné s VHS. Řešení? Hardwarová úprava PS2, která je možná a kterou si každý časem pořídí. V tuto chvíli mi zpráva o nové verzi PS2 v Japonsku s dálkovým ovládáním DVD připadá jako výsměch.

Takže si shrňme. Zatímco v USA měli největší launch v historii konzolí s největším počtem her, v Evropě to vypadá na fiasko. Málo her, vysoká cena a omezený přístup k DVD filmům. Jediný bonus oproti USA je demoCD, které má asi zastřešit nedostatek her. Nechápu proč. To je tak těžké převést hru do systému PAL a nechat vylisovat?

Netvrdím, že PS2 je špatná, to určitě ne. Jen si myslím, že tu někdo něco nezvládl. Lze pochopit nedostatek konzolí na trhu a vysokou cenu způsobené nečekaně vysokým zájmem kupujících. Problémy typu RGB kabel mi ale vadí. Argument: „To je ochrana proti kopírování DVD filmů“ je slabý. Stejně se kopírovat budou (tak jako hry) a toto opatření na to bude mít minimální vliv. Tento typ ochrany bych nazval „ochrana“ před velkým počtem zákazníků.

Co nejdřív (ještě tento týden) vás budu informovat o nových hrách na PS2. Věřte, že to již bude o hodně veselejší. Protože hry, které se k nám přivalí začátkem příštího roku, budou stát určitě zato.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A