PS2 v Evropě? Že by nakonec jenom zlý sen?

Asi před dvěma měsíci jsem vás seznámil s PS2. Dnes je tomu 2 týdny, co se tento „divotvorný“ stroj objevil v Evropě (24.11.00) a už skoro měsíc se z něj těší ve Spojených státech (od 26.10.2000). Již týden by měl být u nás - teoreticky. Bohužel zprávy, které přináším, nejsou alespoň pro Evropu příliš dobré. Ono je toho totiž víc.
PS2 v Evropě? Že by nakonec jenom zlý sen?
Asi před dvěma měsíci jsem vás seznámil s PS2. Dnes je tomu 2 týdny, co se tento „divotvorný“ stroj objevil v Evropě (24.11.00) a už skoro měsíc se z něj těší ve Spojených státech (od 26.10.2000). Již týden by měl být u nás. Bohužel zprávy, které přináším, nejsou alespoň pro Evropu příliš dobré. Prodej PS2 byl zahájen se šestnácti hrami místo slibovaných třiceti (dost smutné vzhledem k tomu, že v USA jich budou mít asi 35). Jedná se o hry jako Ridge Racer V, Tekken Tag Tournament, Fantavision, ale naštěstí také sporty od EA (NHL 2001, FIFA 2001, ...). Na slibnější tituly, jako Summoner, Unreal Tournament, WipeOut Fusion a spoustu dalších, si budeme muset počkat až na začátek příštího roku. Také cena v České republice nebude zrovna nejlidovější. Okolo 22 000,-Kč.

Cena je naprosto absurdní, nesmyslná. Konzole, která nestojí do 10 000,-, je téměř neprodejná. Za 22000 si mohu koupit PC, které sice nebude tak výkonné jako PS2 (mluvíme o hrách), ale určitě si na něm taky zahraji. Vzpomeňme Dreamcast, který začínal na ceně 10000 Kč. Navíc Sony se dostala do sporu s Evropskou unií o dovozní dani, která by měla být 2,2 %. Ta by se pak stala dalším činitelem při výpočtu už tak dost vysoké ceny v Evropě. Sony argumentuje tím, že PS2 je v podstatě „počítačem“ (což ale není, je to konzole s více možnostmi), a proto by se podle Sony tato daň na PS2 vztahovat neměla. Proto se bude PS2 dodávat s CD-ROMem, na kterém bude kromě demoher i jednoduchý programovací jazyk (YABASIC, jakýsi hybrid Basicu). Ten bude sloužit k vytváření jednoduché grafiky a her ukládaných na memory kartu.

Další PROBLÉM – vyskytující se pouze u evropské verze. Máte rádi RGB kabel? Já ano. Přenášený obraz má až o 40 % vyšší ostrost a hloubku barev. Tento kabel bude PS2 podporovat u her. Ale NE u DVD filmů (místo ostrého obrazu uvidíte asi to, co je tu někde na obrázku). Takže je schopnost PS2 pro přehrávání filmů z DVD v Evropě k ničemu, protože dosáhnete kvality obrazu srovnatelné s VHS. Řešení? Hardwarová úprava PS2, která je možná a kterou si každý časem pořídí. V tuto chvíli mi zpráva o nové verzi PS2 v Japonsku s dálkovým ovládáním DVD připadá jako výsměch.

Takže si shrňme. Zatímco v USA měli největší launch v historii konzolí s největším počtem her, v Evropě to vypadá na fiasko. Málo her, vysoká cena a omezený přístup k DVD filmům. Jediný bonus oproti USA je demoCD, které má asi zastřešit nedostatek her. Nechápu proč. To je tak těžké převést hru do systému PAL a nechat vylisovat?

Netvrdím, že PS2 je špatná, to určitě ne. Jen si myslím, že tu někdo něco nezvládl. Lze pochopit nedostatek konzolí na trhu a vysokou cenu způsobené nečekaně vysokým zájmem kupujících. Problémy typu RGB kabel mi ale vadí. Argument: „To je ochrana proti kopírování DVD filmů“ je slabý. Stejně se kopírovat budou (tak jako hry) a toto opatření na to bude mít minimální vliv. Tento typ ochrany bych nazval „ochrana“ před velkým počtem zákazníků.

Co nejdřív (ještě tento týden) vás budu informovat o nových hrách na PS2. Věřte, že to již bude o hodně veselejší. Protože hry, které se k nám přivalí začátkem příštího roku, budou stát určitě zato.