PSM2, květnové číslo – větší a dražší

Možná se vám trochu podlomí kolena, až vezmete do ruky květnové číslo prvního PS2 magazínu u nás. Je totiž těžší, přesně o 16 stránek. Jak redakce tento prostor využila a kolik si za něj účtuje, to se dozvíte z tohoto článku – pokud už vám čtvrté číslo PSM2 neleží doma. Hlavním tahákem je recenze očekávaného Tekkena 4.
PSM2, květnové číslo – větší a dražší

Možná by se vám mohlo zdát, že recenzovat titul z verze pro Japonsko nebo USA není správné, ale já jsem opačného názoru. Jestliže je na trhu s PS2 magazíny extrémně tvrdá konkurence (a to OPS2 rozhodně je), pak musí PSM2 mít něco navíc. A proč to tedy nerozdělit tak, že v oficiálním magazínu se dočtete „oficiální“ recenze evropských odborníků na evropské verze her, zatímco PSM2 vám kromě toho exkluzivně přinese nádherně čerstvé recenze na pecky, které se pro nás teprve připravují – takže se člověk může trápit (rozuměj čekat) o něco déle. Proto mi nevadí tahák tohoto čísla (japonská verze hry Tekken 4) a nevadí mi ani slíbená pecka v čísle příštím – recenze na hru Kingdom Hearts (megalomanský projekt Square, který spojí oblíbené postavy ze série Final Fantasy, včetně Clouda a Aeris, s postavami od Disneye, aby tak vznikla ultimátní cesta světem fantazie).

Velmi dobře jsem se pobavil u krátkého úvodníku, který nabádá k prožití léta přesně tím způsobem, jakým ho sám prožívám již od střední školy – vykašlete se na svět venku a objevte svět uvnitř (černé skříňky na emoce). Jako další mne upoutala reklama na GameCube, která už je skutečně mezi námi a pokud máte 8.000 a chuť poznat nepoznané, můžete si pro ni zajít do nejbližšího obchodu, vybaveného tímto sladce šikmookým zbožím. Sekci novinek zahajuje nový Tomb Raider, který skutečně má být pouze pro PS2 (znáte Tomb Raidera? A věřili byste, že jeho next-gen díl vyjde pouze pro jeden systém?), dočtete se o neblahé situaci evropského vydání FFXI (možná až v roce 2004, komu by na tom ale záleželo právě teď, když už je FFX v ČR a na cestě do obchodů?) a nechybí ani tradiční přehled připravovaných her, na jehož design si pomalu začínám zvykat a až na některé nepřesnosti jej využívám podobně, jako jiní lidé jízdní řád nebo kalendář.

Bez zajímavosti jistě není článek o udílení čtenářských cen za nejlepší hru, nejlepší herní postavu a tak dále, vítězem hlavní kategorie je Grand Theft Auto 3 (s téměř dvojnásobným náskokem před Devil May Cry – řekl bych, že majitelé PC už musí být čekáním na konverzi GTA3 napůl šílení). Nášup nám tentokrát umožní slintat nad Commandos 2, Spider-Man The Movie a řadou dalších, přičemž mne nejvíce zaujal nový Turok. Dlužno v této souvislosti podotknout, že Turoka 2 (verzi pro PC) považuji za nejatmosféričtější 3D akci všech dob – a to mám 3D akce velmi rád. Proto se na nová dobrodružství ve ztracené zemi těším jako malé dítě.

Recenze začínají ve velkém stylu Tekkenem 4, o němž autor tvrdí, že je lepší než Virtua Fighter 4 (toho již najdete na pultech našich obchodů). Následuje lehce ztrhaný Blood Omen 2, vychválený Deus Ex, datadisk k Fifě 2002, Jedi Starfighter, Racer Revenge a mnoho dalších. Docela šok pro mne byla recenze na Onimushu 2, kterého považuji za stejně významný titul jako Tekken 4. Onimusha 2 právě vyšel v Japonsku a recenze se tedy opět týká NTSC verze, nicméně fanouškům série Resident Evil a Tenchu rozproudí krev v žilách jako nic jiného (s výjimkou filmu Resident Evil).

Kultura se věnuje především filmu AI, který právě vyšel na DVD, následuje krátké upozornění na pár dalších, méně významných titulů – celé to zabírá pouhé 2 stránky, což je naprosto v pořádku. Článek „15 her které si musíte zahrát“, připomene základní stavební kameny knihovny PS2 titulů. Najdete zde pochopitelně i obsáhlou sekci tipů a triků, přičemž se mi obzvlášť líbil přehledný výpis legrácek a tajemství z MGS2. Ke konci časopisu potom čeká poměrně smutný článek, vysvětlující, proč hry v Evropě vycházejí až jako poslední (po USA a Japonsku). Rubrika dopisy představuje velmi povedený dopis měsíce, který napsal člověk, trávící se svojí PS2 snad ještě více času, než já. Jako vždy, i tentokrát docela pobaví sekce čtenářských SMS. Nakonec na vás čeká obsah příštího čísla, které vyjde 30. května 2002 a bude obsahovat především recenzi na Medal Of Honor: Frontline, Kingdom Hearts a Spider-Man: The Movie.

Celkově se PSM2 opět velmi povedl, i když za něj od teď musíme platit 125,- Kč. Stále jde o tu levnější variantu oficiálního OPS2 magazínu, který při své ceně za DVD přílohu skutečně není pro všechny. Navíc je možné se na PS2 dívat jako na exkluzivního zpravodajce, který má recenze japonských her dřív, než si je můžete (v češtině) přečíst kdekoliv jinde, včetně Internetu. Dle mého názoru PS2 za ty peníze stojí a zvýšení počtu stránek jsem velice uvítal (recenze zabírají 40 stran čtvrtého čísla). Co si myslíte vy?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Playstation přichází se speciální nabídkou oblíbených herních titulů

Playstation přichází se speciální nabí…

Vánoce se blíží, tak šup do obchodu pro pořádné PS4 hity.

27.  11.  2017 | | 4 N/A