PSM2, květnové číslo – větší a dražší

vytisknout velikost písma
Možná se vám trochu podlomí kolena, až vezmete do ruky květnové číslo prvního PS2 magazínu u nás. Je totiž těžší, přesně o 16 stránek. Jak redakce tento prostor využila a kolik si za něj účtuje, to se dozvíte z tohoto článku – pokud už vám čtvrté číslo PSM2 neleží doma. Hlavním tahákem je recenze očekávaného Tekkena 4.
PSM2, květnové číslo – větší a dražší

Možná by se vám mohlo zdát, že recenzovat titul z verze pro Japonsko nebo USA není správné, ale já jsem opačného názoru. Jestliže je na trhu s PS2 magazíny extrémně tvrdá konkurence (a to OPS2 rozhodně je), pak musí PSM2 mít něco navíc. A proč to tedy nerozdělit tak, že v oficiálním magazínu se dočtete „oficiální“ recenze evropských odborníků na evropské verze her, zatímco PSM2 vám kromě toho exkluzivně přinese nádherně čerstvé recenze na pecky, které se pro nás teprve připravují – takže se člověk může trápit (rozuměj čekat) o něco déle. Proto mi nevadí tahák tohoto čísla (japonská verze hry Tekken 4) a nevadí mi ani slíbená pecka v čísle příštím – recenze na hru Kingdom Hearts (megalomanský projekt Square, který spojí oblíbené postavy ze série Final Fantasy, včetně Clouda a Aeris, s postavami od Disneye, aby tak vznikla ultimátní cesta světem fantazie).

Velmi dobře jsem se pobavil u krátkého úvodníku, který nabádá k prožití léta přesně tím způsobem, jakým ho sám prožívám již od střední školy – vykašlete se na svět venku a objevte svět uvnitř (černé skříňky na emoce). Jako další mne upoutala reklama na GameCube, která už je skutečně mezi námi a pokud máte 8.000 a chuť poznat nepoznané, můžete si pro ni zajít do nejbližšího obchodu, vybaveného tímto sladce šikmookým zbožím. Sekci novinek zahajuje nový Tomb Raider, který skutečně má být pouze pro PS2 (znáte Tomb Raidera? A věřili byste, že jeho next-gen díl vyjde pouze pro jeden systém?), dočtete se o neblahé situaci evropského vydání FFXI (možná až v roce 2004, komu by na tom ale záleželo právě teď, když už je FFX v ČR a na cestě do obchodů?) a nechybí ani tradiční přehled připravovaných her, na jehož design si pomalu začínám zvykat a až na některé nepřesnosti jej využívám podobně, jako jiní lidé jízdní řád nebo kalendář.

Bez zajímavosti jistě není článek o udílení čtenářských cen za nejlepší hru, nejlepší herní postavu a tak dále, vítězem hlavní kategorie je Grand Theft Auto 3 (s téměř dvojnásobným náskokem před Devil May Cry – řekl bych, že majitelé PC už musí být čekáním na konverzi GTA3 napůl šílení). Nášup nám tentokrát umožní slintat nad Commandos 2, Spider-Man The Movie a řadou dalších, přičemž mne nejvíce zaujal nový Turok. Dlužno v této souvislosti podotknout, že Turoka 2 (verzi pro PC) považuji za nejatmosféričtější 3D akci všech dob – a to mám 3D akce velmi rád. Proto se na nová dobrodružství ve ztracené zemi těším jako malé dítě.

Recenze začínají ve velkém stylu Tekkenem 4, o němž autor tvrdí, že je lepší než Virtua Fighter 4 (toho již najdete na pultech našich obchodů). Následuje lehce ztrhaný Blood Omen 2, vychválený Deus Ex, datadisk k Fifě 2002, Jedi Starfighter, Racer Revenge a mnoho dalších. Docela šok pro mne byla recenze na Onimushu 2, kterého považuji za stejně významný titul jako Tekken 4. Onimusha 2 právě vyšel v Japonsku a recenze se tedy opět týká NTSC verze, nicméně fanouškům série Resident Evil a Tenchu rozproudí krev v žilách jako nic jiného (s výjimkou filmu Resident Evil).

Kultura se věnuje především filmu AI, který právě vyšel na DVD, následuje krátké upozornění na pár dalších, méně významných titulů – celé to zabírá pouhé 2 stránky, což je naprosto v pořádku. Článek „15 her které si musíte zahrát“, připomene základní stavební kameny knihovny PS2 titulů. Najdete zde pochopitelně i obsáhlou sekci tipů a triků, přičemž se mi obzvlášť líbil přehledný výpis legrácek a tajemství z MGS2. Ke konci časopisu potom čeká poměrně smutný článek, vysvětlující, proč hry v Evropě vycházejí až jako poslední (po USA a Japonsku). Rubrika dopisy představuje velmi povedený dopis měsíce, který napsal člověk, trávící se svojí PS2 snad ještě více času, než já. Jako vždy, i tentokrát docela pobaví sekce čtenářských SMS. Nakonec na vás čeká obsah příštího čísla, které vyjde 30. května 2002 a bude obsahovat především recenzi na Medal Of Honor: Frontline, Kingdom Hearts a Spider-Man: The Movie.

Celkově se PSM2 opět velmi povedl, i když za něj od teď musíme platit 125,- Kč. Stále jde o tu levnější variantu oficiálního OPS2 magazínu, který při své ceně za DVD přílohu skutečně není pro všechny. Navíc je možné se na PS2 dívat jako na exkluzivního zpravodajce, který má recenze japonských her dřív, než si je můžete (v češtině) přečíst kdekoliv jinde, včetně Internetu. Dle mého názoru PS2 za ty peníze stojí a zvýšení počtu stránek jsem velice uvítal (recenze zabírají 40 stran čtvrtého čísla). Co si myslíte vy?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

22.  8.  2017 | | 5 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A