Psychologie štěstí: Kde hledat vnitřní spokojenost?

Prezentace klienta 13. června 2016
Peníze naběhne spoustě lidem jako synonymum štěstí. Skutečnost je ale úplně jiná. Ukazuje se, že finanční hotovost vás sice dokáže hmotně zajistit, ale skutečné štěstí vám nikdy nepřinese. To musíte hledat uvnitř sebe, ve své životní cestě. Samozřejmě, že nalézt ho není zrovna dvakrát jednoduché. Někdy to trvá roky, než dojdete k poznání, co vlastně je štěstí. A kde ho tedy vlastně hledat?
Psychologie štěstí: Kde hledat vnitřní spokojenost?

Ani věda si pořádně neví rady

Žádný stoprocentně fungující návod na to vám bohužel nikdo nedá, přestože se touto otázkou odedávna až do dnešních dnů zabývala ohromná spousta lidí. Dokonce existuje i vědní obor nazvaný psychologie štěstí, který si láme hlavu nad těmito problémy. Patří do oblasti sociální psychologie. Jde o to, jaké máme aktuální potřeby, jaká dlouhodobá přání a jak se nám daří, nebo také nedaří si je plnit. Je to velice proměnlivé, závisí to i na tom, jaké životní období zrovna prožíváme, od toho se odvíjí naše potřeby a touhy. Z toho se také odvíjí způsoby, jakými chcete svůj život a štěstí naplnit, kde vlastně po té vnitřní spokojenosti pátráte, jakými způsoby si ji navozujete. Nabízí se pestrá paleta možností.

billiards-1167221_960_720.jpgof-1078412_960_720.jpg

Spokojenými se děláme my sami

Někdo třeba hledá štěstí ve hře, což také může být úžasná zábava plná adrenalinu a nových zážitků. Rozhodně přinese krátkodobé uspokojení, vstup do jiného světa, který nadchne. A člověk by se měl skutečně učit dělat se šťastným, i když to třeba bude trvat jenom chvilku. Protože život bychom neměli profňukat, být naštvaní, nespokojení, ale naopak snažit se dělat radost sami sobě i svému okolí. Pak má život smysl, cenu, nějaké směřování. Je to totiž z velké části na nás, jak si život zařídíme. Platí, že šťastnými nebo také nešťastnými se děláme my sami. Jistě je spousta okolností, které se nám prostě stanou a nic s nimi nenaděláme, ale je na vás, jak se k nim postavíte. Můžete začít fňukat, nadávat na celý svět a být otrávení a obviňovat kdekoho ze svého neštěstí, nebo se k tomu můžete postavit čelem a vytěžit z toho něco podle hesla co tě nezabije, to tě posílí.

Z padesáti procent za všechno může genetika

Pravdou je, že za to, jak vnímáme štěstí, do jisté míry může genetika. Jsme k tomu zkrátka dopředu více či méně disponováni podle toho, co nám příroda v podobě genů nadělila do vínku. Někdo díky tomu vystačí i s málem a je šťastný, jiný je naopak velice náročný a téměř neustále s něčím nespokojený. Ten první bude spokojený, ten druhý nikoli, i kdyby dostal modré z nebe. Dokonce některé výzkumy tvrdí, že za to, jak prožíváme štěstí, mohou geny až z padesáti procent. Vnější okolnosti, tedy osobní historie, věk, aktuální zdravotní stav, to vše hraje roli jenom asi z deseti procent. Těch zbylých šedesát procent potom tvoří různé aktivity se záměrem být šťastný, tedy dělat si radost a říkat „Jsem teď a tady šťastný, protože“, nikoli „Byl bych šťastný kdyby…“