Q-Lat2 aneb svět plný kuliček

Logické hry popravdě nepatří mezi mé oblíbené žánry. Sice rád propaguji heslo „pokud je hra dobrá, nezáleží na žánru“, logickým hrám se však vyhýbám obloukem. Mám-li být upřímný, prostě mi nepřirostly k srdci. Titul Q-Lat2 mě však zaujal na první pohled, následovalo stáhnutí a zjištění, že před sebou mám výjimečnou hru, která je navíc zcela zadarmo.
Q-Lat2 aneb svět plný kuliček
Logické hry popravdě nepatří mezi mé oblíbené žánry. Sice rád propaguji heslo „pokud je hra dobrá, nezáleží na žánru“, logickým hrám se však vyhýbám obloukem. Mám-li být upřímný, prostě mi nepřirostly k srdci. Titul Q-Lat2 mě však zaujal na první pohled, následovalo stáhnutí a zjištění, že před sebou mám výjimečnou hru, která je navíc zcela zadarmo.

Rozhodně originální myšlenkou je náplň hry, tedy to, co musíte splnit k jejímu úspěšnému dokončení. Co tedy musíte udělat? Je to jednoduché (alespoň na první pohled) – vaším úkolem je v daném časovém limitu obarvit všechny kuličky, rotující a pohybující se po hrací ploše, do jedné jediné barvy. A jak na to? Vy sami ovládáte jeden speciální míček (podobá se tedy spíše plápolající kuličce, ale raději budu dále v textu používat výraz míček, protože jinak by bylo těžké se v něm dále orientovat), který má tu vlastnost, že je schopen svým dotykem přebarvit jiné kuličky na barvu, kterou má on sám. Nezní to zrovna jednoduše, ale ono je to ještě komplikovanější :-) Také barva vašeho míčku se může prostřednictvím dalších objektů na hrací ploše měnit, což podstatně komplikuje možnost úspěšně dokončit hru. Pochopit zcela správně princip hry není zrovna jednoduché a to vlastně nevíte úplně vše :-). Dalším specifikem vašeho míčku je, že v některých případech barvu jiné kuličky změnit nedokáže, a to v závislosti na její barvě nebo rychlosti v okamžiku nárazu. Pokud se vám přece jenom podaří přebarvit všechny kuličky na hracím poli na stejnou barvu, explodují a hra končí.

Q-Lat 2Q-Lat 2

Celý systém hry je hodně komplikovaný a tak doporučuji hned po nainstalování (spíše nahrání, protože hra sama o sobě se neinstaluje) projít manuál, který je k dispozici. Ten celkem jasně díky obrazové dokumentaci vysvětluje co a jak (obrázek, na kterém je vše podstatné, ovšem bez slovního anglického popisu můžete najít i mezi přiloženými screenshoty). Já jsem bohužel hodně omezen formou výkladu, takže pokud jste to nepochopili z tohoto textu, manuál vám zcela jistě pomůže.

Jistě není potřeba vysvětlovat, proč není hru jen tak jednoduché dohrát. Ono díky její komplikovanosti není zrovna jednoduché dobrat se „správného řešení“ a navíc jste omezeni časovým limitem, který je vždy neúprosný. Naštěstí máte možnost si ho prodloužit, protože vybrané kuličky získávají v některých momentech speciální vlastnost (poznáte ji tak, že je míček označena písmenem), která vám po srážce předá nějaké ty sekundy k dobru. Autoři se však neomezili jen na vlastnost, která prodlužuje časový limit, ale přidali takové perličky, jako je zrychlení vašeho míčku či jeho zmrazení a tudíž nemožnost s ním na několik sekund pohybovat (každá vlastnost se odlišuje použitým písmenem, takže časem budete dobře vědět, jaké kuličce se vyhnout a které naopak ne). Hrát můžete na celkem šesti speciálních plochách, na jednom počítači si můžete kromě klasického „single-playeru“ vyzkoušet i hru ve dvou. Grafika je ucházející, efekty pěkné, zvuková stránka také.

Q-Lat 2Q-Lat 2

Celkově hodnotím Q-Lat2 jako zajímavou logickou hru nad kterou, pokud vás na první pohled zaujme a pochopíte její princip, není nereálné strávit i několik večerů. Nejvíce bavit se pak budete pochopitelně při hře se svým přítelem či přítelkyní, ženou nebo mužem, rodinnými příslušníky, miláčky, prostě s někým dalším… Kdo to bude pochopitelně nechávám na vás :-).

Download (3,4 MB) zde.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A