Quake 3 – něco konkrétnějšího

Redaktoři Threshovy popravčí čety (www.firingsquad.com) dostali příležitost si blíže přičichnout k betaverzi Q3A. Co zajímavého zjistili?

V singleplayerové hře najdete jednak standardní mapy nazývané “Free For All” (FFA) a pak mapy 1 na 1. Hra pro jednoho hráče je v Q3A rozdělena na 6 epizod, kterým se zde říká “tiers” (vrstvy). Každá vrstva obsahuje čtyři mapy – tři standardní a jednu 1 na 1 – s výjimkou šesté vrstvy, která obsahuje čtyři standardní mapy. Poslední mapa každé vrstvy je typu 1 na 1 a bojujete v ní s botem, který je specializován na určité strategie a zbraně. Standardní mapy mají názvy q3dm1, Q3dm2 atd., a mapy 1 na 1 q3tourney1, q3tourney2 až q3tourney6 atd. Dohromady máme k dispozici jednu tréninkovou mapu, 19 standardních map FFA, 6 map 1 na 1 a 4 mapy CTF (Capture the Flag).

Stejně jako u jeho předchůdců najdeme i v Q3A několik stupňů obtížnosti, které zde ovlivňují především chování a přesnost míření botů. Prozatímní názvy jsou “I can win”, “Bring it on”, “Hurt me plenty”, “Hardcore” a “Nightmare”.

Vybrat si budeme moci z osmi stylizovaných zaměřovacích křížů – k tomu slouží příkazy konzole cg_crosshair 1–8. Všechny kříže jsou bílé, buď poloprůhledné nebo neprůhledné.

“Totální” zbraně (blesková puška (lightning gun) a BFG) se ve hře objevují až poměrně pozdě. Vrstva 6 se celá skládá z map typu “platformy ve vesmíru” (včetně proslulé q3test2). Poslední mapa 1 na 1, q3tourney6, se nazývá “Fun Map” (zábavná mapa) a vytvořil ji Tim Willits. Proč zábavná? Tim byl kdysi vyzván, aby zkusil vytvořit “zábavnou a hratelnou mapu” za méně než 45 minut. Zvládl to, a výsledná mapa se nejen dostala do hry (s malými estetickými úpravami), ale dokonce slouží jako finální deathmatch.

Výbornou zprávou pro milovníky bojů o vlajku je, že CTF bude v Q3A obsažen už od začátku; tedy žádné 50MB downloady tři týdny po uveřejnění hry. Další, poněkud rozporuplně přijímanou novinkou z oblasti CTF, je absence háku (grappling hook).

Ve finální verzi hry by měl být účinek lightning gun o cca 30 % nižší než v Q3Testu 1.08. Umožněno zůstane i skákání do strany (strafe-jumping), které mnoho hráčů používá, protože je významné rychlejší než normální běh. Carmackovi se vynález tohoto podivného manévru příliš nelíbil, a proto strafe-jumping v kódu omezil jen na dva po sobě jdoucí skoky. V poslední betaverzi bylo však toto omezení odstraněno.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce