Quake III Arena: CTF

Tak, po troše taktiky boje v předchozím článku vám nabídnu něco trochu “lahůdkovějšího”. Pro nováčky doporučuji věnovat se tréninku v DeathMatch arénách, my zkušenější :-) si půjdeme zahrát CTF, neboli “seber soupeři bojovou zástavu a utíkej s ní co nejrychleji umíš na svou základnu”.

Asi jste si již všimli, že na některých serverech se hrají arény, které vám jaksi nejdou spustit. Např. “v3test2”, “masterctf5”, “masterctf6” a podobně. Jedná se o nové mapy, které ale nepochází z dílen id Soft, nýbrž z dílen nadšenců, kteří si řekli, že už mají dost q3test1, 2 a q3tourney. Také styl hry není DeathMatch (pro nezasvěcené: “zabij koho můžeš”), ale poněkud mírumilovnější CTF (Capture the Flag – Získej soupeřovu zástavu). V tomto módu hry se nepočítají fragy, ty jsou pouze prostředkem jak soupeře zdržet, zastavit, připravit o náš prapor a podobně. Důležitou a jedinou pointou je ukořistit soupeřův prapor a utíkat s ním jako o závod do místa, kde by se měl nacházet náš vlastní prapor, kdy toto místo slouží jako vaše základna. Měl, často se tam totiž nenachází, protože soupeř s ním právě stejně jako vy utíká ke svému praporu, který, pokud ho stále držíte, také nenajde. A právě v tomto bodě začíná být hra opravdu velmi zajímavá. Hráči s prapory se snaží odolat nájezdům protihráčů bez praporů, aby tak zabránili soupeři donést jejich prapor do základny a získat tak bod. Na první pohled možná složité, ale zkuste si zahrát pár her a uvidíte, že to je jednoduché a velmi zábavné.

Tak, to by bylo na úvod, teď k tomu nejtěžšímu. Jak to udělat, abyste mohli hrát CTF (budeme se věnovat pouze mapám od =MASTER=, protože ty jsou zdaleka nejlepší a dostanete spoustu dalších vylepšení navíc):

 1. Stáhněte si soubor http://members.tripod.com/ctfx/productid.txt, přejmenujte váš adresář C:\q3test-1.08\demoq3 na C:\q3test-1.08\baseq3 a do tohoto adresáře soubor umístěte
 2. Stáhněte si z webu soubor 105ctf.zip (http://www.primenet.com/~kenw/105ctf.zip nebo http://members.tripod.com/ctf3 nebo http://members.tripod.com/ctfx/105ctf.zip), rozbalte ho a nainstalujte do adresáře C:\q3test-1.08\baseq3
 3. Pokud všechno proběhlo tak, jak jsem to popsal, měli byste být nyní schopni spustit Q3 a hrát arény, které začínají na “masterctf” plus nějaké číslo.

A co že vám tato úprava přinese nového? Nové mapy, BFG neboli Big Fucking Gun, granátomet, Grapling Hook – pomocí něho se můžete pohybovat jako Spider Man, Battle Suit – neboli koupací plavky do lávy, Flight Rune – můžete se neomezeně vznášet po aréně téměř jako v Spectator Mode, Haste – jste o několik desítek procent rychlejší, Regen Rune bude doplňovat vaše zdraví na 200 a hlavně spoustu zábavy.

Pokud chcete sami provozovat CTF server, zde je návod, jak na to:

 1. Vytvořte windowsového zástupce (nebo dávkový soubor jménem q3ctf.bat) a umístěte ho do vašeho Q3 adresáře (nebo kdekoliv jinde, jak chcete). Jako cíl (nebo jako řádek v dávkovém souoru) vložte “C:\q3test\quake3.exe +set dedicated 2 +exec ctfserver.cfg”. Samozřejmě upravte podle toho, v jakém adresáři se Q3 u vás nachází. První parametr určuje, že váš server bude veřejně přístupný, takže pokud chcete soukromý, zadejte “1”. Druhý parametr ukazuje na konfigurační soubor, který budete muset nejprve vytvořit.
 2. Vytvořte soubor “ctfserver.cfg” ve vašem baseq3 adresáři. Vzor konfigurace serveru najdete vespod, samozřejmě tam nemusíte mít úplně všechno, ale toto tam být musí:
 3. g_gametype 3 (musí být 3 aby všechno chodilo)
  sv_hostname (název vašeho serveru)
  sv_maxclients (maximální počet hráčů na vašem serveru – zhruba 5 K/s a 5 Mhz na hráče)
  sv_capturelimit (kolik zajatých praporů je třeba k vítězství)
  sv_timelimit (časový limit)
  map masterctf# (číslo mapy, kterou chcete hrát: masterctf4, masterctf5, nebo masterctf6)

 4. Uložte vaši konfiguraci a spusťte server pomocí zástupce nebo dávkového souboru, který jste již vytvořili (vytvořili jste ho, že jo?). Pokud jste sledovali a přesně vykonali tyto instrukce, váš server by měl běžet bez problémů.

Tady je vzor konfigurace serveru:

seta sv_hostname "My CTF Server"
seta sv_maxclients 12
seta g_motd "Saeger's _1Capture_2 The_4 Flag!!!_3"
seta capturelimit 8
seta fraglimit 8
seta timelimit 30
seta g_gametype 3
seta rconpassword powerabuse
//seta sv_privateclients 2
//seta sv_privatepassword letmeonfirst
seta g_inactivity 120
seta g_forcerespawn 0
seta g_quadfactor 3
seta g_weaponrespawn 3
seta sv_zombietime 1
//map q3test2
// -- map rotation instead
set d1 "map masterctf4 ; set nextmap vstr d2"
set d2 "map masterctf5 ; set nextmap vstr d3"
set d3 "map masterctf6 ; set nextmap vstr d1"
vstr d1


Tak, to je asi tak vše, doufám, že si užijete nové možnosti, které CTF nabízí. Nezbývá než poděkovat autorovi CTF 1.05 =MASTER=ovi: DĚKUJEME!!! A samozřejmě poděkovat všem, kteří zveřejnili informace o konfiguraci a zprovoznění CTF na webu: DĚKUJEME!!! Snad jen upozornění na konec: toto není produkt id Software a jeho používání je v rozporu s licenčními podmínkami, které jste se zavázali dodržovat při instalaci Q3Testu na vašem počítači.

Hodně zábavy přeje

Franta “I C DEAD PEOPLE” Soumar


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce