Rady začátečníkům: Průvodce nákupem PlayStationu

Člověk by řekl, že nám nastává éra nové generace konzolí a zatím se během letošní zimy strhnula vlna zájmu o starý dobrý PlayStation. Proč? Protože je levný a jsou na něj tuny vynikajících her. Protože spousta lidí si uvědomuje, že chce hrát hry a nechce se nechat trápit elektronikou (rozuměj hrát hry na PC). Protože na něm vypadá Final Fantasy nejlépe.
Rady začátečníkům: Průvodce nákupem PlayStationu
Než doopravdy začnu, rád bych prohlásil, že veškeré informace, zde obsažené, pocházejí z mých praktických zkušeností, které jsem začal sbírat okamžitě, jak k nám PlayStation dorazila (bohužel, to jsem ještě nemohl tušit technické problémy, spojené s prvními generacemi konzole) a pokračoval jsem v tom přes tři kousky, které se u mne doma vystřídaly a hezkou hromádku dalších, které jsem mohl pozorovat v zaměstnání, u přátel a v neposlední řadě u náhodných známých (typu inzerát na výměnu her). Jde tedy o moje zkušenosti a nikoliv o výsledky nějakých odborných testů… nicméně, pokud mám být upřímný, nezajímá mne nijak zvlášť, jak moje PC ohodnotí speciální testovací program – důležitější pro mne je, zda se na něm dá hrát Quake III. Stejně tak je pro mne zajímavější sousedova praktická zkušenost, než testy v novinách. Proto vidím smysl v uveřejnění následujícího textu – a někteří z vás snad budou vidět smysl v jeho přečtení.

Koupě
Nejlepší asi bude začít od začátku. Čistě kvůli přehlednosti. Takže chcete PlayStation. Dobrá, máte jej mít. Domnívám se, že nejde o extrémně drahou záležitost (a pokud je pro mladičké nadšence přece jen cena překážkou, měli by rodiče upozornit na možnost nákupu na splátky, kterou má Sony velice dobře zajištěnu například přes docela přístupný Cetelem… a já bych rád rodiče upozornil, že mi možnost interaktivního dobrodružství připadá nekonečně zajímavější než vymývání mozků televizí nebo hloupostmi v partě „nesprávných lidí“… tolik jen na okraj k věčnému tématu vhodnosti her pro mladé lidi). Rozhodně si myslím, že se nevyplatí kupovat PS z druhé ruky. Ptáte se proč? Inu, to je jako se vší elektronikou – vady se mohou dost těžko rozeznávat pro amatéra… a u PS je tu navíc jeden další, podstatný rizikový faktor. Starší generace konzole totiž trpěly poměrně nerozumně zpracovanou CD mechanikou, která má tendenci (i při tom nejlepším zacházení) postupně odejít…což se pak ani nevyplatí spravovat. Tento problém se projevuje zcela typicky: nejprve se začnou „cukat“ některé filmečky, pak se hra občas nenahraje, když má a nakonec… vám zůstane jedno neforemné šedivé těžítko (pro ty, koho problém zasáhnul – v posledních fázích docela pomáhá otočení PS „vzhůru nohama“, hlava pak lépe doléhá na CD). Pokud tedy z nějakého důvodu kupujete PS z druhé ruky, nechejte si pustit pár filmečků z různých her (někde se problém projeví a někde ne). Jinak – kupujte PS nový, pouze v Sony obchodech (nebudu jmenovat, ale existují poměrně známé a velké obchody s elektronikou, kde za své peníze nedostanete takovou záruku, jakou byste si představovali). A podívejte se na typ – měla by to být alespoň sedmitisícovka, ne-li víc. Pro novou, maličkou PS One tohle samozřejmě neplatí.

Ovladač
Co je nezbytně nutné? Ovladač… skutečně by měl být Dual Shock. Jednak se některé hry nedají bez analogu dostatečně dobře ovládat a jednak občas vibrace udělají půlku efektů hry (zpětný ráz zbraně v Quake II). Paměťová karta. Nemyslete si, že si zahrajete kteroukoliv s lepších PS her bez možnosti ukládání pozic. Jak pro ovladač, tak pro kartu mám jedinou dobrou radu: kupujte originál Sony. Vím, proč to říkám. Nejde mi o reklamu (ale nepopírám, že jsem Sony za PS vděčný), prostě mi jen bylo líto vyhozených peněz a ztracených pozic, když jsem od značkového příslušenství přešel k levnějšímu.

Pro hrubou představu (jste na internetu, přesné nabídky najdete u jednotlivých prodejců) počítejte s částkou okolo šesti až sedmi tisíc korun.

Nuže a na čem budete hrát? K přístroji dostanete standardně SCART/Cinche kabel, na který potřebujete alespoň relativně moderní barevnou televizi. Pokud ji nemáte, budete si muset za necelých tisíc korun pořídit klasický anténní kabel.

Pokud jde o připojení k monitoru, mám praktické zkušenosti s monitorem, který měl právě cinchové vstupy. U klasických, těmito konektory nevybavených monitorů…nevím. Pokud to víte právě vy, nestyďte se to napsat pod článek.

Nuže a teď hry. V dnešní době se již dá vybrat spousta skutečně kvalitních titulů ve zlevněné, tzv. Platinové řadě. A nemusím snad připomínat, že i když se třeba může zdát hodně, utratit za novou hru necelé dva tisíce korun, při správném výběru taková hra může vydržet čtvrt roku… nebo i déle.

Pirátské modifikace
Přesto však zřejmě mnozí z vás zauvažují nad tzv. modifikací PlayStationu – což je vložení chipu, umožňujícího hraní kopírovaných, pirátských her. Co k tomu mám psát? Jistě, taková hra se dá pořídit za stovku… ale na těch donekonečna opakovaných morálních zásadách vážně něco je. Já osobně bych se na sebe nemohl podívat do zrcadla, pokud bych se měsíce skvěle bavil u vynikajícího dílka a přitom bych autorům nezaplatil ani halíř… a na té krásné originální krabici na poličce – s manuálem – je taky něco kouzelného, oč se pirát připravuje. Pokud však čekáte, že udělám nějaké bububu na piráty v tom smyslu, že jim upravený PS nebude fungovat… není tomu tak, tedy v případě, že vám tuto úpravu provede někdo, kdo to opravdu umí… věříte někomu natolik, abyste proto riskovali ztrátu záruky (způsobenou úpravou přístroje, samozřejmě)? Přemýšlejte…

Jinak bych rád podotknul, že náš skromný konzolový tým tady na Doupěti těší zájem ze strany vás, čtenářů a rozhodně hodláme do budoucna rozvinout konzolové téma do takové šířky, abychom ukázali zatvrzelým PC-čkářům, o kolik se připravují.

Tento článek by mohl být jen úvodem diskuse o PlayStation, pokud tedy máte na srdci nějaké otázky či připomínky.Neostýchejte se s nimi svěřit.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A