Rage of Mages 2: Necromancer

Hra Rage of Mages 2 kombinuje prvky RPG a strategie, měla by tedy přitáhnout fanoušky obou herních žánrů. Nezbývá nic jiného než odpovědět na otázku, zda tyto dva tábory budou mít někdy v budoucnu zájem koupit si takový mix ještě jednou.
Rage of Mages 2: Necromancer

Žánr: RPG/Strategie
Minimum: Pentium 133, 32 MB RAM, 2 MB videokarta, 4x CD-ROM, 130 MB HDD
3D: ne
Multiplayer: ano (síť, internet)
Výrobce: Nival entertainment
Distributor:
Monolith

Je tomu skutečně tak – z této hry by měli být nadšeni jak příznivci čistokrevně akčních strategií typu Starcraft/Total Anihilation, tak i příznivci žánru RPG. Hra Rage of Mages 2 si z obou žánrů bere něco málo, ale nelze ji přesně zaškatulkovat do žádné z uvedených kategorií. Ostatně není se čemu divit, kombinace několika herních stylů jsou dnes ve velké oblibě a právě jim se předpovídá skvělá budoucnost.

Po spuštění a krátkém intru začíná hra jako klasické RPG – výběrem postavy a nadefinováním vlastností. Oproti zvyklostem není výběr postav nijak široký, je možno volit mezi bojovníkem, mágem a jejich ženskými protějšky. Doporučuji vybrat čaroděje, případně oku lahodící čarodějku, protože pouze oni mohou uzdravovat, a to, jak během hry zjistíte, je jedna z nejdůležitějších schopností. Následuje výběr zbraně u bojovníka, případně několika základních kouzel u čaroděje.

Napravo hospoda, před Vámi dvě krásné slečny, které trefně komentují Váš make-up.Obchod - zde můžete koupit modré z nebe, ale potřebujete peníze. Hodně peněz.

Už po několika minutách hraní Vám bude jasné, že hra není založena na klasickém (a oblíbeném) motivu většiny stávajících strategií – postavit základnu, vybudovat stohlavou armádu a s její pomocí vyhladit protivníka ze zemského povrchu.

V Rage of Mages 2 nic nestavíte, a tudíž nemůžete ani produkovat žádné jednotky. Do „strategických“ lokací vstupujete spolu s několika dalšími dobrodruhy, kteří se k Vám podle své momentální nálady mohou přidat v městském hostinci.

Lokace nejsou příliš rozlehlé, pro představu je lepší vzpomenout mapy z Warcraftu 2 než rozlehlé pláně Ultimy. Najdete v nich dvě nebo tři vesnice a pár dalších budov, až několik desítek NPC postav a Vaším cílem je splnit úkol, kvůli němuž jste do této lokace (mapy) vstoupili. Úkoly se dozvídáte buď v hostinci ve městě od různých postav, které Vám za jejich úspěšné splnění většinou slíbí určitou odměnu, nebo dokončení jednoho úkolu Vám otevře cestu do dalšího. Mise nejsou lineární, tzn. v jednu chvíli si můžete vybrat z několika úkolů (misí). Autoři hry uvádějí, že k úspěšnému dohrání hry není potřeba projít všechny mise.

Hra staví především na silném příběhu. Po vyřešení problému v jedné lokaci se v městském hostinci objeví nová postava, která Vám poodhalí další kousek ze spletitého společenského dění v království Yases. Tak jste postupně vtahováni do poměrně poutavého příběhu o třech částech koruny, nepříliš výrazném králi a guildě Nekromancerů, která postupně získává vliv na krále i na celé království.

Strategická část hry.S takovouhle výzbrojí to už panečku šlape.

Po grafické stránce je hra poměrně zdařilá, většina objektů má velmi pěknou animaci. Programátoři do hry zakomponovali střídání dne a noci, odlesky a světla. Jistě si dokážete představit jak efektní podívanou se stává vykouzlení fireballu na noční obloze.

Ačkoliv hra má na dnešní dobu velmi příznivé požadavky na minimální konfiguraci, na pomalejších strojích ji lze hrát obstojně pouze s vypnutím všech výše uvedených detailů; i potom je však pohyb postav mírně trhaný.

Po zvukové stránce hra nijak výjimečná není – na dnešní dobu je to ničím nepřevyšující průměr. Většina skladeb je poměrně ponurá, k tématu hry se ovšem hodí velice dobře. Po delším hraní doporučuji hudbou vypnout a nenechat si škubat nervy temnými songy neznámého mistra.

Namluveny jsou pouze dialogy postav ve městě, v akčních částech hry si musíte vystačit s vypsaným textem rozhovoru, což je podle mého názoru škoda. Další nevýhodou dialogů je fakt, že hovor nelze ukončit, musíte si jej odklikat celý, což po nějaké době může začít vadit.

Hra podporuje multiplayer přes síť či internet. Už z pouhého popisu v manuálu Vám však bude jasné, že to nebude to pravé ořechové. Pro hru prostřednictvím internetu je potřeba stáhnout speciální plug-in z adresy www.rageofmages.com a i potom je nutné manuální nastavení IP adresy vašeho počítače v inicializačním souboru, což mi dvakrát komfortní nepřijde, a to především vzhledem k faktu, že mnoho hráčů nejspíš ani neví, co to nějaká IP adresa vůbec je. Naštěstí opět nás zachrání manuál (mimochodem český), kde je popsán způsob jak zjistit IP adresu vlastního počítače.

Takhle to vypadá v hostinci.Bacha na kostlivce a Necromancery, těmi se to tu jenom hemží.

A pomalu se dostáváme myslím k největšímu nedostatku této hry – místy až nesmyslně obtížné hratelnosti. Fakt, že smrtí postavy, kterou ovládáte, hra končí, bere většina z nás jako samozřejmost, ale v Rage of Mages 2 se do vaší „party“ přidávají i další postavy a některé z nich jsou tzv. hrdinové a žádný z těchto hrdinů nesmí během plnění úkolu zemřít. Pokud se tak stane, hra končí, i když vy ještě žijete, což je vskutku velmi nepříjemné. V praxi to pak vypadá tak, že hru nastavíte na nejnižší rychlost, bojovníky postavíte dopředu, čaroděje za ně a jdete na nepřítele. Během boje stíháte pouze uzdravovat bojovníky, o nějakém řízení s kým mají bojovat nemůže být ani řeč, o jejich ovládání zkrátka není čas se starat. To je velmi nemilé ve chvíli, kdy se na vás ze strany vyřítí horda dalších krvežíznivců jdoucích po vašich čarodějích. V tu chvíli máte 95% šanci, že některá z vašich důležitých postav bude v několika následujících vteřinách zabita a hra skončí. Nemluvě o tom, že čarodějové jsou tak zaměstnáni uzdravováním bojovníků, že do boje nemohou přispět útočnými kouzly. Na druhou stranu je nutno přiznat, že hra jim do vínku nedává nic lepšího než ohnivé šipky nebo obdobně silné zbraně a tak nejprve musíte našetřit dost peněz za které si pak v obchodě můžete koupit účinnější kouzlo a zapsat jej do magické knihy.

Během plnění nějakého úkolu budete neustále ukládát pozice z obavy, že zpoza keře vyskočí troll nebo přiletí drak a vaši bojovou minijednotku rozpráší na prach, a to i při hraní na nejnižší obtížnost! To tomuto dílku na hratelnosti určitě nepřidá, hra by měla být především zábavná a ne neustále vzbuzovat obavu „kdy se zase podívám pod drn“. Lze říci, že při procházení lokací musíte mít štěstí a nevstoupit do míst, kde nějaká taková obluda sídlí, v takovém případě jste bez šance.

Grafika: 4/5
Zvuky: 3/5
Hudba: 3/5
Hratelnost: 2/5
Rage of Mages 2 staví na dvou poměrně blízkých herních žánrech. Přesto si myslím, že tudy cesta nevede. V tomto případě je výsledkem nicneříkající, obtížný mišmaš, z nějž nebude mít radost ani zavilý příznivec strategií, ani fanoušek stylu RPG.
Celkové hodnocení: 3/5

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A