Railroad Tycoon 3 - 3D pokračování strategické legendy

Vrací se dávný strategický král nebo se s přechodem do 3D stal z nového Railroad Tycoon jen datadisk s přidáním třetího rozměru? Tak to vám dnes ještě nepovíme, nicméně vám můžeme naznačit jak se nám hra jeví nyní, pár měsíců od jejího vydání. Nebudu vás už dále zdržovat a raději přiložím do kotle, abychom vyrazili plnou parou po kolejích vpřed k třetímu dílu.
Railroad Tycoon 3 - 3D pokračování strategické legendy

Koleje, vagóny, lokomotivy, nádraží, tunely, mosty a spousta dalšího tvoří jeden jediný fenomén, který by se dal shrnout do škatulky "vláčky". Železnice už od počátku své existence uchvátila svou specifickou krásou nejednoho člověka. Lokomotivy můžete obdivovat v technických muzeích, přímo na trati (ČD jsou svým způsobem muzeem v pohybu:-), doma možná oprášíte krabici s PIKO vláčky anebo jeden modernější způsob - zahrajete si nějakou hru. Možná namítnete, že k obdivování železnice se více hodí tituly jako Microsoft Train Simulator nebo Trainz, ovšem tuto situaci by měl brzy změnit připravovaný třetí díl strategické legendy Railroad Tycoon.

Pořád strategie jako víno

Ovšem o tom až později. V prvé řadě je nutno podotknout, že Railroad Tycoon 3 bude pokračovat ve šlépějích (resp. kolejích) svých předchůdců, čili pro ty z vás, které nějakým nepochopitelným způsobem předchozí díly minuly, hra by se dala zařadit do škatulky budovatelských strategií se specializací na peníze. Mnohými hráči bývá série Railroad Tycoon označována za legendu mezi strategiemi. Nevím, v mém osobním žebříčku sice tuto pozici zaujímá Transport Tycoon (Deluxe), nicméně pravdou je, že sesterský Railroad je neméně kvalitní záležitostí a navíc pokračování Transport Tycoon je v nedohlednu, takže stratégové mají volbu letos poměrně jasnou.

  
Ideál železničáře - žádné silnice, zato hned několikero kolejí * Na mostech se budete údajně moci více vyřádit

Tři Dé

Ale dost bylo nostalgie, podívejme se raději do budoucna, na to, co nám třetí díl Rairoad Tycoon 3 přinese. Nemusíte mít zrovna talent Sherlocka Holmese, abyste z okolních obrázků pochopili, že jednou z novinek (v PR materiálech snad nejvíce zdůrazňovanou) je zpracování krajiny, tratě, lokomotiv a i toho nejposlednějšího keříčku pod náspem kompletně ve 3D. Co to udělá s hratelností se nedá v této chvíli odhadnout, faktem je, že zahraniční kolegové, kteří měli možnost spatřit hru v provozu, si novou grafiku celkem pochvalovali. A koneckonců i já přes svůj vrozený konzervatizmus musím uznat, že 3D ve strategiích nemusí být vůbec špatným krokem (nedávno recenzovaný Jurassic Park: Operation Genesis je toho jasným důkazem).

Hra vám umožní neomezeně otáčet kamerou (údajně to jde intuitivně!) a stejně tak skoro neomezeně zoomovat. V jednom momentě můžete z pozorování tratě mezi Washingtonem a New Yorkem plynule slétnout k detailu lokomotivy, která se zrovna na kolejích pohybuje. A když se vám zachce, můžete třeba obdivovat fyzikální model pomalu se rozplývající páry z komína.

  
Ve hře půjde koupit i toto JZD * Doufám, že se blýská na lepší časy

 

Těšit se můžete také na různorodé počasí, od jasné oblohy bez mráčků po pravou tropickou smršť s blesky křižujícími oblohu. Dočkáte se i střídání dne a noci. Krom toho autoři zdůrazňují volnější ruce při stavbě mostů a tunelů, kde už nebudete limitováni omezeními z předchozích 2D verzí.

Trocha čísel nikoho nezabije

Railroad Tycoon 3 se bude odehrávat samozřejmě v Severní Americe (docela bych se divil, kdyby se alespoň z jedna misí nezabývala spojením východního a západního břehu USA) a rovněž i v Evropě (pro představu - jedna mapa kupříkladu zabírá celý Pyrenejský polostrov). Misí by mělo být k dispozici kolem pětadvaceti. Spolu s připojeným editorem to tedy vypadá na dlouhotrvající zábavu. Krom toho hra nabídne poslední dobou stále se rozmáhající režim "sandbox", ve kterém se vůbec nejde o propracovanou ekonomiku dopravní společnosti, ale o stavění vláčkoviště čistě pro radost.

   
Tak už chybí jen slunečník, lehátko a nějaká dobře vychlazená tekutina * Prší, prší, jen se leje

Ve hře se vyskytne více než 40 druhů lokomotiv od parních prababiček až po moderní Eurostar. Zároveň se můžete těšit na zhruba stejný počet druhů vagónů, tedy surovin určených k transportu. K tomu ještě jedna "maličkost". S lidmi už nebudete moci zacházet jako když převážíte uhlí, neb lidé jsou tvorové nároční a budou vyžadovat větší komfort jako třeba jídelní vůz či spací kupé. Pokud konkurence nabídne lepší služby, na svých zastávkách budete mít akorát tak partičku místních bezdomovců, avšak o davech migrujících lidí si budete moci nechat jen zdát. Na poštovní zásilky by v tomto ohledu měly být také kladeny větší nároky (že by v rychlosti doručení?).

Když už jsme u samotného transportu surovin, jedním ze zlepšení nebo lépe řečeno ulehčení, je nová možnost auto-managementu, kdy po koupi lokomotivy nebohou mašinku vyšlete do světa bez instrukcí, kterými je až dodatečně vybaví automatika. Počítač sám jednoduše zjistí, co nejvíc vynáší a vy se nemusíte o nic starat.

Tak trochu jinak

  
Hezké městečko, tam asi bude spousta transportu chtivých lidiček * Tak copak to vezeme?

Railroad Tycoon 3 na vás chystá více než 150 rozličných budov zapojených do "dynamické" ekonomiky, což je jistě úctyhodné číslo. Ovšem hlavní podstata, proč se o tom zmiňuji je, že mnohé z nich budete moci sami postavit případně ovládnout. V multiplayerovém zápolení tak můžete vydělávat tak, že získáte klíčovou fabriku a bez postavení jediného pražce vás v černých číslech udrží platby od hráčů, kteří budou služeb vaší továrny využívat.

Třetí možností výdělku je obchodování na burze. Propracovanosti Capitalismu pravděpodobně hra nedosáhne, ale i tak se můžete těšit na nervy drásající peněžní souboje a pokusy o nepřátelské ovládnutí cizích firem.

Kdy? Na podzim

Railroad Tycoon 3 se mi zatím jeví velice slibně. Vývojáři z PopTop, kteří již za sebou mají úspěšný druhý díl a geniální Tropico, by si na podzim (zatím to vypadá na 15.října) mohli připsat na svůj účet další trumf. Věřme, že se jim to podaří.

Hlavní rysy hry:

  • 40 různých typů lokomotiv od počátků železnice po současnost
  • přes 35 typů možných transportních artiklů
  • možnost skupovat důležité průmyslové budovy
  • trojrozměrné prostředí
  • editory zvyšující životnost hry
  • lepší multiplayerová podpora
  • režim "sandbox" - neomezené stavění

Oficiální stránky: http://www.poptop.com/rt3info.htm
Výrobce: PopTop Software (http://www.poptop.com)
Vydavatel: Gathering of Developers  (http://www.gatehering.com)
Trailer (14,5 MB): Doupě


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |