Railworks2 Train Simulator – o mašinkách (recenze)

S pomocí Railworks2 si všichni malí i velcí kluci mohou splnit svůj sen a řídit staré parní mašinky i nejmodernější vlakové soupravy.
Railworks2 Train Simulator – o mašinkách (recenze)
Seznam kapitol
  1. S párou nejsou žerty
  2. Mise, kariéra, nebo jen tak jezdit?

Herní módy jsou celkem tři. „Volná jízda“, mise nebo kariéra. Volná jízda je celkem jasná, vyberete si buď trať a „jdete na věc“, nebo konkrétní mašinu, trať a stanici, kde budete začínat. V misích, ať už samostatných nebo u těch, co jsou součástí kariéry, musíte vždy splnit konkrétní sérii úkolů. Například vést nákladní vlak po předem dané trase a dojet v určitý čas. Pokud se vám to podaří rychleji, tím lépe pro vás.

Řízení osobních vlaků bývá často dosti adrenalinovou záležitostí

Řízení osobních vlaků potom bývá často dosti adrenalinovou záležitostí, protože jízdní řád je opravdu těsný. Zvláště to platí pro výkonné elektrické mašiny, a tak často budete muset soupravu řídit stylem brzda – plyn.

VIDEO: 4223 'Railworks2 - jízda s elektrickou lokomotivou'

Mise, ať už „kariérní“ nebo „běžné“, jsou velice různorodé. Kromě již zmíněných nákladních a osobních vlaků také můžete převážet vagónky na různá místa nádraží a řadit je do souprav. Velmi se mi líbila mise, ve které bylo třeba popojíždět se soupravou pod statickým jeřábem a skládat kontejnery. Hezky jeden vagónek po druhém. Skvělá byla i ta, ve které jste se vypravili s parní mašinkou „zachránit“ soupravu, jež nemohla dál pokračovat kvůli poruše lokomotivy. Jelikož jsem k vlaku dojel zezadu, a před něj jsem se nemohl dostat, musel jsem hezky tlačit. Řízení vlaku „odzadu“ je zajímavé, ale rozhodně ne jednoduché.

railworks2_05.jpg railworks2_06.jpg

Mise a kariéra se od sebe liší hlavně tím, že v módu kariéry jste hodnocení. Za každý úspěch (například dojezd na čas do stanice) dostanete body. Za neúspěchy, jako je třeba jen chvilkové a drobné překročení povolené rychlosti, nebo příliš ostrá akcelerace či brždění, jsou vám naopak strhávány. Na konci mise poté obdržíte závěrečné vyúčtování.

Tratě a výhybky

V případě některých misí, zvláště těch „posunovacích“ ale budete muset ovládat nejen svůj vlak, ale také přehazovat výhybky tak, abyste dojeli tam, kam máte. K tomu slouží mapa, která obsahuje schéma tratí. Poněkud už ale zamrzí, že se v ní neobjevují například výškové informace, které by pomohly lépe plánovat jízdu. Taktéž v misích by pomohlo automatické vycentrování na průjezdní body a destinace. Zvláště u velkých nádraží je jejich hledání mnohdy slušná detektivka.

Hra obsahuje dva módy ovládání, jednoduché a expertní. Jednoduché není nic pro fajnšmekry, máte k dispozici sdružený ovladač, kterým řídíte akceleraci i brzdu, a přepínač chodu vpřed a vzad. Expertní je již jiný šálek kávy, nastavujete nejen výkon motoru, ale i množství síly, kterou „posíláte“ na kola, což je důležité hlavně u parního vlaku. Na vše existují i klávesové zkratky stejně jako je vše možné ovládat pomocí myši přímo v kabině.

Nejčastěji budete zřejmě používat ovládací panel. Slouží nejen k řízení, ale zobrazuje také provozní informace. Neodpustím si však jednu výtku: Vše je zobrazeno graficky, a číselné hodnoty se ukáží, jen když na konkrétní ukazatel najedete myší a chvíli počkáte. To je často poměrně pomalé a při řízení parního vlaku nedostatečné.

railworks2_09.jpg railworks2_10.jpg

Panel lze i vypnout, a v takovém případě můžete část informací dostat v textové podobě. Ale ne všechny. Třeba u parního vlaku je, hlavně v režimu manuálně ovládaného topiče, poměrně důležité mít přesné informace o spotřebě a rychlosti generování páry. Na druhou stranu většinu činností topiče je třeba nastavovat v panelu, protože tyto informace již v textu chybí. Můžete sice použít klávesové zkratky, ale zpětná vazba chybí.

Velmi se mi líbila mise, ve které bylo třeba popojíždět se soupravou pod statickým jeřábem a skládat kontejnery

Můžete tedy nastavit, jak rychle bude topič přikládat pod kotel, ale už se nedozvíte, jakou rychlost jste vlastně nastavili. Výsledkem je časté vypínání a zapínání panelu. Tento neduh lze ne zcela elegantně obejít tak, že vypnete panel, zapnete zobrazení hodnot, uložíte misi a vyskočíte do menu. Poté se do ní vrátíte pomocí volby pokračovat. Textové hodnoty zůstanou zapnuté a při novém načtení mise se automaticky objeví i panel.

Závěrečná zatáčka

Musím se přiznat, že mne Railworks2 Train Simulator uchvátil a za posledních pár týdnů jsem u něj strávil cca 50 hodin čistého času. Grafická stránka sice není žádná extratřída, ale i tak je grafika velmi hezká. Mašinky jsou vyvedeny do posledního detailu a zvláště ty parní jsou opravdu krásné. Autoři si také doslova vyhráli s namodelováním prostředí, které je vyvedeno taktéž velmi detailně.

Trochu mne mrzí, že hra obsahuje poměrně málo „kariérních“ misí. Předpokládám, že je to daň obchodnímu modelu, neboť různých addonů a datadisků je opravdu přehršel. Jak už je to u her tohoto žánru obvyklé, Railworks2 Train Simulator není pro každého. Já jsem se ale při jeho hraní opravdu výborně bavil a ještě dlouho bavit budu. 

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | vláčkový simulátor
Výrobce: RailSimulator.com | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 8. říjen 2010
  • Propracovaná simulace
  • Velké množství lokomotiv, poměrně hodně tratí
  • Vestavěný editor
  • Občas nepraktické ovládání
  • Příliš povrchní tutoriál

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole