Rain: okouzlující deprese (recenze)

Japonská studia Sony patří k vydavatelům nejzajímavějších her pro platformu Playstation už řadu let. Nejnovějším počinem, kterému se podíváme na zub v následující recenzi a který pochází rovněž z východu, je Rain, arkádovka pro PSN, která nenechá jediného hráče v klidu.

Kultovní počiny ICO či Shadow of the Colossus, případně z poslední doby Puppeteer nebo chystaný Knack pro Playstation 4 - to všechno jsou hry, pod kterými jsou podepsaní lidé z vývojářského studia SCE Japan a které dávají tušit určitou záruku originality a kvality. Nejnovější počin tvůrců nese název Rain. Jednoduchý název tu ale není jen tak pro srandu, o déšť totiž v této originální arkádovce půjde především.

 

Hlavní hrdina se za dívkou vydává do Paříží inspirovaného a deštivého města plného temných sil a nástrah, a snaží se zjistit, co se stalo

 

Příběh Rain se točí kolem dvou ústředních postav, bezejmenného chlapce a bezejmenné dívky. Klučina se jednoho dne probudí, stane se stínem a zahlédne stín dívky, která je dle všeho v nesnázích. Hlavní hrdina se za dívkou vydává do Paříží inspirovaného a deštivého města plného temných sil a nástrah, a snaží se zjistit, co se stalo. Postupem času odkrývá nejen tajemství ztracené dívky, ale také neustálého deště a temných přízraků, které oba dva hlavní hrdiny pronásledují a kříží jim cestu za světlem.

248982-aaheader.jpg 254828-aaheader.jpg ItÔÇÖs-Rain-ing-Screenshots-and-Story-Trailer-4-1024x576.jpg

Kde nic, tu nic

Základním principem Rain je hra na hraně viditelnosti a neviditelnosti. Zjednodušeně řečeno, pakliže na vás neprší, jste neviditelní a dokážete obejít temné přízraky, kteří si vás v daný moment nevšímají. Pokud se ocitnete pod deštěm, jste pro ostatní viditelní a tak i zranitelní vůči nástrahám opuštěného města. Neviditelnost však není jen na oko, postava se stává neviditelná i pro hráče samotného, a tak vznikají bizarní a zároveň krásné situace, kdy na obrazovce padají předměty, ozývá se ťapání v kalužích, ale jediné co vy – jakožto hráč - uvidíte, jsou mokré šlápoty.

ItÔÇÖs-Rain-ing-Screenshots-and-Story-Trailer-9-1024x576.jpg

Mimo přízraky, které nebudete likvidovat, nýbrž se jim jen vyhýbat, vám cestu budou křížit logické hádanky a hříčky. Většinou půjde o to posunout bednu, proplížit se někudy nespatřen nebo nalézt správnou cestu ven. Ačkoliv Rain – vedle pasáží s temnými silami - na hádankách staví, příliš pestře s nimi nepracuje a hlavně jich ani moc nenabídne. Většina jich funguje na stejném principu a nevyžaduje ani extrémní bystrost nebo domýšlivost, proto na nás působily spíše jako vata a výplň než to, na čem by taková hra měla stát a padat. A to je trošičku škoda.

Hutná a depresivní atmosféra

V prvních dojmech z Rain jsme se obávali, že hra postupně upadne do šedi a nebude mít, co nabídnout. Tyto obavy se naštěstí nenaplnily. S dalšími hodinami strávenými ve světě Rain totiž hra začíná fungovat lépe a lépe. Příběh se rozjede, dojde k důležitým zlomům a prostředí se začíná měnit. To všechno doprovází nádherná atmosférická hudba, která spolu s neustávajícím deštěm nenechá prostoupit jediný paprsek světla, a hráči tak navodí božsky depresivní a melancholickou náladu.

ncRAINPSN_11.jpg ncRAINPSN_12.jpg Rain-10.jpg

Význam slova deprese je dost možná vůbec to nejlepší, jak Rain vystihnout. Celá hra se totiž odehrává v šedi překypujícím městě, které neprosvětlí ani prostředí cirkusu, (naopak cirkus prohloubí depresi hned několikrát), postavy mají nenaplněné vztahy, nedokážou se vymanit ze svého prokletí, obklopuje je nemoc, opuštěnost a temné síly, které se je snaží stáhnout ke dnu.

 

Nejlepší je hra v emotivních příběhových chvílích, doprovázených krásnou minimalistickou hudbou

 

Co na Rain potěší asi nejvíce, je výborně dávkovaný příběh a hratelnost. Ačkoliv logické hříčky za moc nestojí a mozkové závity opravdu neprovětrají, dokážou zabavit svou lehkostí a intuitivností. Nejlepší je hra v emotivních příběhových momentech, doprovázených krásnou minimalistickou hudbou, v objevování zašedlého světa a v pasážích, kde unikáte temným přízrakům. To všechno si představte v naprosto kouzelném technickém zpracování a máte jeden z nejzajímavějších titulů historie Playstation 3 vůbec.

PS3
Dostupné pro: PS3
Žánr: Arkády | Dobrodružná arkáda
Výrobce: SCE Japan Studio
Začátek prodeje: 1. října 2013
  • Pohádková atmosféra
  • Minimalistické podání
  • Výtvarný styl
  • Poutavá hratelnost
  • Příliš jednoduché hádanky

Rain je skvělá hra. Pakliže navíc bereme v potaz její PSN cenu, která se pohybuje někde kolem 400 Kč, je to absolutní herní indie bomba. Rain je ale možná něco víc než hra. Možná je třeba se na něj dívat jako na umělecké dílo, které vtahuje dovnitř, deprimuje, skličuje, ale zároveň hladí, hřeje a dělá radost. Možná vypovídá o opuštěnosti lidského individua v dnešní společnosti? Nutnosti lásky a kontaktu? Nedostatku radosti? Je to epické dílo, podané minimalistickými prostředky, které je podle nás něčím víc než jen hrou. Je možná pomyslnou vypovědí o současné lidské povaze a světě.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |