Ranní diskuse o hodnocení NFS

Hromada lidí se mne ptá, jak přijdu k nějakému konkrétnímu číslu, co by mělo hru charakterizovat v hodnocení. Někdy po pravdě odpovím, že sám vlastně nevím, je to jen pocit, jak moc je vlastně hra povedená, zabaví, ale také vydrží. Směsice všech těchto faktorů, a hromady dalších, se pak promíchá, nechá pěkně uležet, aby nakonec vylezla jako pověstná rosnička po žebříčku na nějakou laťku.

Hlavní roli přitom hraje zábavnost daného titulu, bývá to většinou i důvod pro koupi (pokud zrovna nepotřebuju ukázat Lojzovi odvedle, že moje supernová grafická karta dokáže nakrájet polygony ještě jemněji). Hra se může jmenovat jak chce, obsahovat odkazy na miliony kultovních záležitostí, mít reklamy až za roh, ale přesto si klidně odnese mizerné hodnocení, pokud mne nebude bavit. Nemluvím přitom o úvodních pěti minutách, nebo pár hodinách, valnou většinu titulů na Doupěti hodnotíme po desítkách hodin (nebo dohrání, co přijde dřív) a zbytek jsou snad jen MMORPG, kde se časy násobí.

Druhým extrémem jsou pak vyloženě špatné hry, nebo hry se silným koncem. Chudák recenzent musí projít martyriem začátku, ačkoliv ví, že rozumný hráč po chvíli vyráží omlátit disk o hlavy v lepším případě tvůrcům, v horším pak prodejcům. Pokud ale autor sezná, že hra spadá do této skupiny, pak má šanci nasbírat dost informací a hraní v rámci zachování zdravého rozumu ukončit.

Největší problém je pochopitelně s každoročními sériemi, a tam záleží na každém z recenzentů, jak ke hře přistoupí. Jeden srovnává s předchozím dílem, druhý pouze čistě hodnotí zábavnost, jiný do čísílka pod recenzí zahrne i hod kostkou. Vždy však je bernou mincí vlastní text, v němž důsledně obhájí své hodnocení, ať už je jakékoliv. Bohužel to bývá často příčinou bouřlivých diskusí se čtenáři, kteří sice viděli obrázky a číslo v hodnocení, ale písmenky okolo už se nezatěžovali. Holt, těžký je život herního redaktora.

Související články
  1. Ranní diskuse o Windows 7
  2. Ranní diskuse o demu Brütal Legend
  3. Ranní diskuse o strategii Nintenda
  4. Ranní diskuse o další slevě X360
  5. Ranní diskuse o problémech MMO Aion

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A