Ranní diskuse o hodnocení NFS

Hromada lidí se mne ptá, jak přijdu k nějakému konkrétnímu číslu, co by mělo hru charakterizovat v hodnocení. Někdy po pravdě odpovím, že sám vlastně nevím, je to jen pocit, jak moc je vlastně hra povedená, zabaví, ale také vydrží. Směsice všech těchto faktorů, a hromady dalších, se pak promíchá, nechá pěkně uležet, aby nakonec vylezla jako pověstná rosnička po žebříčku na nějakou laťku.

Hlavní roli přitom hraje zábavnost daného titulu, bývá to většinou i důvod pro koupi (pokud zrovna nepotřebuju ukázat Lojzovi odvedle, že moje supernová grafická karta dokáže nakrájet polygony ještě jemněji). Hra se může jmenovat jak chce, obsahovat odkazy na miliony kultovních záležitostí, mít reklamy až za roh, ale přesto si klidně odnese mizerné hodnocení, pokud mne nebude bavit. Nemluvím přitom o úvodních pěti minutách, nebo pár hodinách, valnou většinu titulů na Doupěti hodnotíme po desítkách hodin (nebo dohrání, co přijde dřív) a zbytek jsou snad jen MMORPG, kde se časy násobí.

Druhým extrémem jsou pak vyloženě špatné hry, nebo hry se silným koncem. Chudák recenzent musí projít martyriem začátku, ačkoliv ví, že rozumný hráč po chvíli vyráží omlátit disk o hlavy v lepším případě tvůrcům, v horším pak prodejcům. Pokud ale autor sezná, že hra spadá do této skupiny, pak má šanci nasbírat dost informací a hraní v rámci zachování zdravého rozumu ukončit.

Největší problém je pochopitelně s každoročními sériemi, a tam záleží na každém z recenzentů, jak ke hře přistoupí. Jeden srovnává s předchozím dílem, druhý pouze čistě hodnotí zábavnost, jiný do čísílka pod recenzí zahrne i hod kostkou. Vždy však je bernou mincí vlastní text, v němž důsledně obhájí své hodnocení, ať už je jakékoliv. Bohužel to bývá často příčinou bouřlivých diskusí se čtenáři, kteří sice viděli obrázky a číslo v hodnocení, ale písmenky okolo už se nezatěžovali. Holt, těžký je život herního redaktora.

Související články
  1. Ranní diskuse o Windows 7
  2. Ranní diskuse o demu Brütal Legend
  3. Ranní diskuse o strategii Nintenda
  4. Ranní diskuse o další slevě X360
  5. Ranní diskuse o problémech MMO Aion

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

24.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole