Ratchet and Clank : návod, jaký jste ještě neviděli

Jako první v naší krásné, leč z hlediska herního byznysu stále ještě relativně spící zemi jsme se rozhodli otestovat, zda již nastala chvíle pro publikování návodů na konzolové hry v rámci internetových magazínů. Začínáme ve velkém stylu: megalomanský návod, který máte před sebou, rozebírá doslova do posledního šroubečku slavnou a rozsáhlou plošinovku Ratchet And Clank.
Ratchet and Clank : návod, jaký jste ještě neviděli
Seznam kapitol
  1. První část návodu
  2. Druhá část návodu
  3. Třetí část návodu
  4. Čtvrtá část návodu

Rilgar, Blackwater city

V obchodě jsou rukavice min. Jejich základní použití je stejné jako granátových rukavic. Miny však dokáží detekovat a následně najít nepřítele. Hoďte je na místo, přes něž někdo chodí. V okamžiku, kdy bude blízko, se mina aktivuje a vyjede po nepříteli. Dá se velmi dobře použít i na stojící nepřítele s pomocí taunteru. Nejprve hodíme minu a potom taunterem vyprovokujeme nepřítele, aby k ní šel.

V případě, že v blízkosti nikdo není mina levituje na místě.

Dejte se doprava. Přes vodu skačte opatrně, žijí v ní velké, agresivní ryby, které vás slupnou jako malinu. Ještě než začneme bojovat dám vám jednu dobrou radu. Nechte si někde v kole jeden tank. Je za něj skill point, ale potřebujete k tomu kuřátkovač a ten dostanete o mnoho planet dál. Já osobně vám jeden tank doporučím, vy si však vyberte jakýkoliv. Pokud je všechny pobijete,  po návratu do tohoto levelu tu už nebudou a vy budete muset hrát hru znovu po zabití bosse.

Po sepnutí tlačítka na vás vyběhne chlapík se zeleným kanystrem na zádech, který je plný jedovatého plynu. Proto si nejprve nachystejte jednu minu. Na tyto plynaře se nedá efektivně útočit sečnou zbraní, protože vás vždy trefí svými výpary. Zničte tank. Nejjednodušší cesta je blaster nebo doom gloves. Přeskočte na další traverzu a potom ke dveřím. Nachystejte si další minu a na ruce si nasaďte rukavice s granáty. Vyběhne na vás několik plynařů. Další nepřítel, Žrout, je velmi zajímavý. Osobně vám doporučuji nejprve na sebe nechat zaútočit. Velmi legrační! Potom ho zabijte. Po útoku na velkého žrouta se rozdělí na dva menší a ti pak každý na další dva. To už je ale konec. Velmi dobře vám poslouží doom gloves a nebo plamenomet. Tlačítko aktivuje most. Výtahem se dostanete na nádvoří. Sepněte tlačítko a koukněte na bitku, která se potom strhne. Přidejte kapku do ohně v podobě svých doom gloves.  Méně odvážní z vás se vrátí výtahem zpátky dolů a chvíli počkají. Plynaři se seskupí do hloučku který potom rozeženete přesně vrženým granátem. Taxík vás odveze dál.

Velmi akční úsek. Granáty pobijte plynaře a tank! Přes kanály se dostanete do horních částí, kde jsou bedýnky. V obchodě můžete dokoupit náboje a promluvte si s týpkem, který tam jen tak postává. Nabídne vám jakési R.Y.N.O, ale cena je opravdu závratná. Patrně ho nezískáte v této hře, avšak lokaci si velmi dobře zapamatujte. Je to opravdu dobrá zbraň!

Výtah vás vyveze do jeskyní. Proběhněte se dokola a poberte bedny. Je tu i sonda, ale mi stále nemáme helmu na její ovládání. Potom skočte dolů a pomocí doom gloves pobijte žrouty. Ať je větší sranda, aktivujte tlačítko uprostřed místnosti.

Tato místnost je plná červených laseru. Bohužel na ně nemůžete lákat své nepřátele. Proto na první skupinu použijte granáty na druhou doom gloves. Lasery otevřete tlačítky v podlaze. Až budete na druhé straně vstupte na víko od kanálu. Potom skočte na rám mezi nimž byly ještě před chvílí lasery. Musíte projít prakticky až na začátek, ale zlatý šroubek určitě už vidíte. Rámy se dají přejít, avšak mnohdy spadnete, protože jsou moc úzké. Lepší je skočit do výšky a potom plachtit ke sloupu. Po sebrání šroubku se vraťte a pootvírejte zbývající místnosti. Stoupněte na kanál a čekejte. Až tank odjede od vchodu rychle seskočte a zničte ten uvnitř. Patrně nějakou tu slíznete a tak doporučuji být co nejvíc vyléčen. Pokračujte dál. Aktivujte tlačítko u dveří a vybijte plynaře.

Žena uprostřed nádvoří vám dovolí zajezdit si na „skejtu“. Vašim úkolem je dojet první. Dostanete za to upgrade, diky jemuž budete moct dělat triky. Triky se dělají klávesami R a L spolu se směrovou šipkou. Každá klávesa jeden trik za 10 bodů. Tímto způsobem by se nám ale velmi těžce plnil skill point na jedné z dalších planet, kde musíme na skejtu zajet 4500 bodů. Proto jsou tu další triky. Především několikanásobné zmáčknutí jedné klávesy. Násobky bodů jsou rovny počtu otoček. Další triky jsou mnohem více bodovány. Musíte udělat minimálně 3 různé triky za skok. To znamená třeba R1, R2 a L1. Králem všech triků je Twist Maxim za 650 bodů, všechny čtyři možné triky za skok. Za tento skok máte i skill point. Pokud některý trik děláte stále dokola snižuje se jeho bodové ohodnocení. Proto triky střídejte. Triky nabíjejí turbo, což je možnost jet rychle. Ukazatel je nahoře a turbo se aktivuje čtvercem. Když zrovna nemáte turbo nabito nebo ještě nemůžete dělat triky můžete používat zrychlovače, které jsou všude na dráze. Jsou to zelené šipky na zemi a stříbrné kruhy ve vzduchu. Na své cestě potkáte i žrouty, ti vás však také zrychlí, takže se je nebojte přejíždět. U bedniček je to jako všude jinde. Dá se tu však nahrabat velké množství šroubků! Ale pozor, pokud dojedete první tak se bedýnky se šroubky ztrácí.

Vetší skok uděláte kombinací turbo a skok. Maxi triky zkoušejte na největších skocích, které jsou tam jen dva. Trojtriky se dají dávat i na jiných místech.

Je tu i skill point za čas. Musíte dojet za 3 minuty, 35 sekund. K tomu musíte využít všech zrychlovačů co zde jsou.

Až se do sytosti vyřádíte sjeďte taxíkem ke své lodi.

Teď můžete jít doleva. Přeskočte na traverzu a poté pomocí háku až ke vchodu. Na druhou traverzu se velmi špatně trefuje a proto doporučuji ještě ve skoku zachytit zelenou kuličku. Sjeďte až k bazénu. Zde musíme použít naší novou zbraň. Nasávač vody, v menu v položce „gadgets“ kapku vody. Tento nasávač vody se jednoduše naplní vodou a ve vypouštěcí zase vyprázdní. Napouštěc je ta trubka, vypadající jako periskop, čouhající z podlahy. Vypusťte bazén a přeskočte na další rampu, kde vodu vpustíte do bazénu. Rozbijte mříže a v další místnosti vodu opět vypusťte. V rouře rozbijte mříž, napusťte vodou a proplavte do další místnosti. Sjeďte po tobogánu. Následuje velmi rychlá a napínavá část hry. Po zešlápnutí tlačítka na podlaze se místnost začne napouštět vodou a zároveň se vám otevřou dveře. Úkol je velmi jednoduchý, neutopit se. Jeho realizace je však o něco těžší. Nu, připravte si blaster a utíkejte až k výstupkům v podlaze, vyskačte na nich a jděte po mírném stoupání nahoru. Toto místo si velmi dobře zapamatujte! V dolním úseku této části je roura vedoucí ke zlatému šroubku. Dá se však proplout jen s dýchací maskou. Nezdržujte se a utíkejte dál. Blasterem zabijte zelené žrouty (střílet stále při běhu a nelitovat nábojů!) a přeskákejte přes stupínky. Doporučuji se vyhýbat vodě, brzdí vás. Nyní už musíte plavat, držte se však při stropu, vynořování bude kratší. Vystoupejte po žebříku, zabijte žrouta a velkým skokem skočte na stupínek, nyní malým na další a potom do chodby. Nyní vás dožene voda a vy musíte plavat.

Pokud jste se neutopili tak před sebou máte důvěrně známí čudlík v podlaze. Vyveze vás na malé prostranství. Podplaťte stráž a promluvte si s Quarkem, idolem Clanka. Dostanete od něj infobota. Můžete projít na nádvoří se skateboardem a nebo se taxíkem dostat ke své lodi.
Zajeďte na planetu Aridia a podejte report chlapíkovi o svém vítězství.

Aridia

Na Aridii podáte report o svém vítězství a dostanete za to čelenku, díky níž budete moct ovládat sondu. Vše vám ukáže tréninkové video. O umístění jednotlivých sond jsem vás průběžně informoval.

Umbris, Quarks HQ

Tato planeta je vlastně Quarko velké tréninkové bojiště a vaším úkolem je přežít. Tváří se jako hrdina, vzor a spasitel a přitom je to takovýhle přízemní parchant. No nevadí, příležitost ke konfrontaci ještě bude.
V obchodě jsou jen náboje, dokupte ty do blasteru. Zahákněte se na první a potom na druhou zábranu a z nejvyššího bodu seskočte a zplachtěte na břeh. Granátomet sejměte blasterem a to samé proveďte i s tím za mostem. U mostu jsou dvě miny. Dají se rozbít klíčem avšak bezpečnější je blaster. Náboje však pečlivě šetřete. Budete jich potřebovat opravdu hodně! Vyhněte se střelbě kulometu. Ten se dá strefit blasterem a schová se, zničit se však nedá. Vyskákejte schody a dávejte velký pozor. Za rohem je schovaná mina. Přes most v kruhu létají miny. Bud je postřílejte blasterem a nebo si najděte začátek řetězce, jděte blízko k nim a až na vás začnou útočit tak je spalte plamenometem. Zničte granátometčíky a vyskačte schody. Na jejich vrcholku jsou dvě miny a most střeží další. Na zemi jsou tři tlačítka. Aktivují se sešlápnutím. Pustí se odpočet a vy musíte během určité doby sešlapat ostatní jinak se vše deaktivuje a můžete začít znovu. Pokračujte .přes most. Dávejte však pozor, černé části konstrukce jsou vratké a utrhnou se s vámi, jinde není konstrukce vůbec. Proběhněte ostnatý plot a dávejte pozor na kulomet. Všimněte si srandovních obličejů na zdech, dají se rozbít. Pomocí háku se dostaňte na druhou stranu. Napravo je budova. Vydejte se po jejím pravém okraji, jsou tam tlačítka, po aktivování všech se otevřou dveře a uvnitř je zlatý šroubek.
Mezi zdmi jsou schovány tlačítka, bedýnky a občas i nějaká mina. Aby jste se nenudily tak na vás budou pořád střílet kulomety. Po otevření dveří jděte na nádvoří a zničte miny, otevřete dveře a jděte až k bazénu. Ten vypusťte a zabijte ryby. Někdy jsou tam i ulity. Trubkou projděte  do dalšího bazénu, vylezte ven a natočte se rovnou k okraji. Koukněte se dolů a pokud vidíte zlatý šroubek stojíte správně. Do třetího bazénu vodu napusťte a ze čtvrtého ji pro změnu vypusťte. Pobijte všechny ryby. Bazén je dlouhý tak se nenechte mýlit. Vodu znovu napusťte a průplavem se dostaňte do další místnosti. Odpusťte vodu a pomocí háku se dostaňte na druhou stranu. Pobijte ryby v nádrži, napusťte vodu a na sloupu uprostřed aktivujte tlačítko. Potom vodu znovu vypusťte a projděte dveřmi na protější straně. Jděte chodbou až ke Quarkovi. Ten vás hodí k velkému démonovi.

Taktika je velmi jednoduchá. Jděte až k němu a přeskakujte ohnivé kruhy. Pokud budete daleko střelí do země u vás laserem a ta potom vzplane v ohnivé stěně. Palte ho plamenometem a až se u něj objeví ochranná sféra tak od velmi rychle prchejte. Začne na vás střílet firebaly. V tomto okamžiku ho naveďte na most. Ten se pod ním proboří a láva mu vezme další životy. Provedete li to třikrát máte vyhráno. Jděte k infobotovi.

Batalia, Fort Krontos

V obchodě je devastátor, avšak je příliš drahý. Vrátíme se sem později. Na nádvoří jsou malé sondy. Když se k vám přiblíží zčervenají a kopnou vás elektrickým výbojem. Nejlepší je vysavač. Pokračujte cestou nahoru až k tobogánu a všimněte si místnosti nalevo. Skokem na tobogán se automaticky aktivují body. Na této dráze se dá vyjet skill point, nesmí vás po cestě nic zranit. Nejdříve projeďte dráhu kvůli posbírání šroubků. Hodí vás to zpátky na začátek. Naskočte ještě jednou a nyní skočte doleva. Jeďte a přeskakujte zábrany. Kousek od skály kus kolejnice chybí, prázdné místo se musí zavčas přeskočit. Hned za tunelem jsou dvě překážky kousek za sebou. Mina se dá přeskočit a nebo zničit klíčem. Opět si nevšímejte odbočky a projeďte celou trať. Až se do tohoto místa dostanete znovu přeskočte doprava. Na další odbočce přeskočte doleva. Následuje několik opravdu těžkých skoků. Odskočte doprava. Po levé straně je z kolejnice udělán kruh, skočte na něj a po sebrání všech šroubků se vraťte zpátky na trať. V další části je zábrana v cestě, které se dá uhnout jedině úskokem do strany. Teď už jen přeskočte pár min a jsme na konci. Od vojáka kupte infobota a teleportem přejděte na začátek kola. Přejděte most a dejte se kolem budovy doprava. U levé budovy je schován červený robot, který před vámi uletí aniž by se cokoli stalo. Na této základně jsou ještě dva další, ale nemám tušení proč tu jsou. Za budovou na vás zaútočí krtek. Je to malý nepřítel který se umí schovávat do země. Na hlavě má kytku takže je dokonale maskován. Hodí na vás bombu a potom se dá na úprk. Pokud na to má čas tak se vám schová do země. V takovém případě se vzdalte a čekejte až vyleze. Taktika není jednoznačná, zkoušejte co vám bude nejlíp vyhovovat. Nejlepší se mi jeví nasát někoho do vysavače a potom ho vystřelit na krtka. Dobrou práci odvede i blaster. Je zde ukryta i sonda, nasaďte si helmu ať můžete sondu ovládat. Na nádvoří  vás bude odstřelovat chlapík s blasterem. Vždy střelí a potom skočí salto do strany. Vyhněte se střelbě a potom ho s výskokem sejměte.

Vylezte na pravou budovu a rozbijte stroj na plození sond. Je tam také několik bedýnek. Na protějším domě je zlatý šroubek. Dá se na něj dostat odrážecím skokem.

Zámek: největší kruh třri doleva, prostřední pět doleva, nejmenší dva doprava,. Místnost je plná bedýnek.  Můžete pokračovat dál. Na druhou stranu přejděte po zbytcích mostu a vše zničte s výjimkou tanku. Most se musí nejprve natáhnout, šroub je dole. Nezapomeňte na bedýnky na římse vedoucí k vodopádu. Tanky musí zničit vaše sonda. V kole jsou další dva nebo tři. Za zničení všech dostanete skill point. Proto se pro sondu vracejte i z pozdějších míst. Tento tank zatím neničte. Tohle kolo se nedá dokončit bez magnetických bot a tak nemůžete zničit všechny tanky. Všimněte si bedýnek u skály, zatarasují vchod do jeskyně se spoustou munice. Z místnosti za mostem vyletí další červený robot. Za mostem jsou po pravé straně schody, z nich skočte na převis a po plošinkách až ke zlatému šroubku. Pokračujte dál až na planinu s dalším tankem. Zde je to velmi těžké, ale dá se to. Nejprve zabijte maníky z blasterem, potom krtky a tank opět nechte. Problém je v tom, ze je potřeba otočit dvěma šrouby na aktivování mostu a to vychází opravdu na milimetry. Počkejte až tank odjede od šroubu a potom jim točte. Vyskačte po schodech nahoru a přejděte most až k vojákovi. Ukáže vám šroub k aktivování dalšího mostu, ale problém je v tom, že je na druhé straně. Dá se tam dostat jen po železných traverzách, ale to bez magnetických bot nezvládnete. Od kapitána dostanete infobota k planetě na níž jsou.

Vznášedlem se vraťte k raketě.

Skill points

Nyní máme devastátor a můžeme dodělat spoustu skill pointů z již projetých kol. Devastátor je vlastně raketomet. Střílejte vždy s manuálním zaměřením, v takovém případě je raketa naváděna. V davu nepřátel udělá větší paseku výbuchem.

Nyní jeďte na planetu Novalis, kráter Tobruk. Všimněte si všude přítomných černých letadel. Jsou to stíhači, ti pomalejší bombardéry. Za jejich sestřelení je skill point.

Aridia, Outpost X11: nechte se vynést těžebním strojem po pravé straně k raketě. Je tu lepší pozice pro střelbu. Nyní sestřelujte létající transportéry. Po sestřelení tří máte skill point.

Kerwan, Novalis: zde sestřelte sochu na pružině kapitána Qwarka (u obchodu se dáte doleva).

Orxon, Kogor Rafinery

Tato planeta je zdevastována těžbou a zamořena jedovatými plyny. Ratchet by zde velmi rychle zahynul a proto do boje vysíláte Clanka. Jeho úkolem je najít magnetické boty.

Jděte chodbou pořád rovně až najdete malé bombičky. Jedna z nich je ve snížené části, nahoru ji dostanete teleportem. Nejlepší způsob je obejít teleport a stoupnout si za něj, bombička jde stále za vámi a tak jím projde. Jděte kolem schodů, zabijte kraba pomocí bombiček a potom je pošlete do dveří. Pokračujte až do místnosti, v níž posbíráte dohromady šest bombiček. Všechny je pošlete do dveří.

Vysvoboďte další dvě bombičky a naveďte je k vyvýšenému schodu tak, aby byly co nejblíže dveřím. Vy se výklenkem dostanete za dveře. Na zemi je tlačítko, které se aktivuje tlakem, zatižte ho sami sebou a potom použijte povel „folow“ pro přilákání bombiček za dveřmi, které tam na vás čekají. Dejte bombičkám povel wait na dalším tlačítku, proběhněte podedveřmi, zatižte další tlačítko a přivolejte je k sobě. Modré bedýnky na vyvýšeném schodě rozbijete pomocí červené bedny. Teleportem se dostanete o patro výš. Bombičky postavte co nejblíže ke dveřím a dejte jim povel wait Píst vás dostane na druhou stranu. Stoupněte si na tlačítko a všechny bombičky přivolejte. Osvoboďte zbývající a pošlete je všechny do dveří. Projděte místností ven k magnetickým botám.

Přepadněte doprava a držte se pravé stěny. Posbírejte všechny bombičky, je jich šest, a dávejte pozor na bomby. Cesta vás dovede až ke vchodu do jeskyně. Tou probíhají dva električtí hadi, kteří vám budou ničit bombičky. Běhají stále po stejné trase. Vy se musíte i s bombičkami dostat k východu z místnosti. Pamatujte na to, že bombičky neumí skákat a tak je musíte vést přes malé nájezdy. Až se vám to podaří jděte s nimi po chodníčku nad kyselinou a pošlete je všechny do dveří.
Na tomto prostranství je deset bombiček a spousta nepřátel.

Nezapomeňte, že kraby sami nezabijete, musíte na ně poslat bombičky. Až se vám je podaří všechny posbírat tak je pošlete do dveří. Člověk mnohdy zapomene na ty, které jsou v části hned vedle vchodu vlevo, pozor na to. Velké dělo zničí dvě malá, která by na vás útočila. Projděte puklinou ve zdi k infobotovi. Vraťte se k raketě.

Aridia, Outpost X11

Díky magnetickým botám můžeme vzít poslední šroubek. Transporterem se dostaňte k chlapíkovi, jemuž jste oznamovali výsledky vašeho skejťáckého snažení. Na zdi vedle něj je několik železných traverz. Vyběhněte po nich nahoru. Magnetické boty se vám automaticky aktivují. Nyní nemůžete skákat ani používat zbraně s výjimkou klíče.
Z ramp se dostanete tak, že sejdete někam do strany.

Batalia, Fort Krontos

Tak jsme zde zpátky. Máme dvě možnosti jak pokračovat. Buď nastoupit na vznášedlo po levé straně a vydat se za kapitánem a nebo celou úroveň projet znova. Druhá cesta je nutná pokud chcete mít skill point za zničení tanků. Tanky zničíte pomocí sondy za pravou budovou. V obchode je visibomb gun. Tato zbraň střílí bomby s optickým senzorem díky němuž je můžete přesně navádět na cíl vzdálený mnoho desítek metů od vás. Účinek je také nejsilnější ze všech zbraní (opomineme-li R.Y.N.O). Aktivuje se buď nárazem do cíle nebo opětovným zmáčknutím kolečka. To má význam v okamžiku kdy je cíl nablízku, ale již ho nemůžete trefit a míjíte ho. Vlna výbuchu ho zasáhne. Pokud se však bomba vzdálí příliš daleko od vás ztratíte s ní kontakt.

Došli jste až k traverze na níž uplatníte magnetické boty. Jděte po ní až do průchodu ve zdi. Posbírejte s ochozu napravo šroubky a aktivujte most. V další části pevnosti na vás zaútočí dva tanky, po jejich zneškodnění otevřete dveře pomocí šroubu. Na hradby napravo se dostanete díky kusům trosek vedle dveří. Na planině je mariňák, který vás požádá o zničení několika bitevních lodí útočících na pevnost. Vlezte do dělové věže a začněte je odstřelovat. Ale pozor, ony si to nenechají líbit a budou vám to vracet. Střeli, které na vás pošlou se dají také sestřelit. Kruh v levém dolním rohu značí vaše životy, v pravém potom lodě. Bitevníky jsou celkem čtyři. Za odměnu dostanete detektor kovu. Je to velmi milá pytlovinka k hledání šroubků zahrabaných pod zemí. Pokud se v pravém dolním rohu objeví šroubek s vykřičníkem znamená to přítomnost šroubků. Aktivujte svůj detektor a hledejte. Čím blíž budete šroubkům tím bude signál červenější. Signál se také stáčí směrem kde jsou šroubky. Více informací získáte v ukázkovém videu. Nastupte znovu do turetu a nyní sestřelujte malé stíhače létající kolem základny. Získáte skill point. Stačí trefit pouze jednoho. Poberte zahrabané šroubky kolem dělové věže a vraťte se na svou raketu.

Gaspar, Blarg depot

V obchodě je především visibomb na niž už brzy  budete mít šroubky. Další věc jsou boxerské rukavice. Já je považuji za věc čistě pro zajímavost. Každá situace se dá vyřešit lépe než použitím boxerek Ani efekt boje není nijak zajímavý a rekovery (čas kdy můžete znovu útočit po útoku) je příliš dlouhý, když zaútočíte a nezabijete schytáte ránu. Proste jsou na nic!

Posbírejte bedýnky okolo lodi, koukněte se na zlatý šroubek na výstupku nad lodí a potom se dejte skrytou cestou na pravé straně této skály. Skočte na plošinku v lávě a z ní se velmi rychle přitáhněte hákem k záchytům. Plošinka se po chvíli potopí. Jděte až k bitevní lodi, jsou to ty samé, které jsme v minulé úrovni ničili turetem. Všimněte si pumpy na palivo a zničte ji. Druhá je na opačné straně skály. Přeskačte přes lávu a jděte až k vyvýšené plošině. Pomocí háku se dostanete na druhou stranu. Vyskákejte po schodech nahoru a zničte další loď. Potom spadněte o úroveň níž, je tam další bitevník. Vyskočte zpátky a pomocí háku přeskočte na druhou stranu. Je zde mnoho šroubků schovaných v písku. Před vámi je přepravník, který vás sveze dolů, vy si ho však nevšímejte a vyskočte na barely napravo. Zplachtěte k lodi napravo a zničte ji, přeskočte na prostor pod vámi a zničte další loď. Nachystejte si hák a přitáhněte se k záchytům. Z posledního sleťte na plošinky a rychle z nich přeskákejte, protože se za chvíli potopí. Zde je velmi mnoho lodí, všechny je zničte. Máte další skill point. Z této části je vidět i zlatý šroubek na nějž se dostanete přes potápějící se plošinky. Vznášedlo vás doveze téměř na začátek kola. Zničte všechny nepřátele a nastupte do protiletadlového kulometu. Pomocí jeho zničte bránu. Za dveřmi můžete kulometem odpravit několik min. Jedna z nich je ovšem za rohem a na tu nedostřelíte. Vemte plamenomet a usmažte ji. Probijte se k dalšímu kulometu a udělejte si cestu dál. Dělem také rozstřelte zeď z modrých beden a sestřelte několik plavidel poletujících všude kolem. Dostanete za ně skill point. Výtah vás doveze nahoru. Projděte místností až k hangáru tanků. Naštěstí na vás nepůjdou, ale za každým z nich je schován maník s blasterem. Využijte tanků jako úkrytu a použijte gloves of doom. Další místnost je opět plná blastermanů. Opět doom gloves. Dobrou, ale těžší, variantou je prokličkovat až ke kulometu a rozstřílet je jím. Udělejte si cestu ven k testovací rampě. Najdete u ní leteckou helmu. Rozbíjejte také světla okolo celé plošiny, je v nich poměrně dost šroubků. Obejděte celou plošinu a dívejte se dolů. Až uvidíte kráter tak do něj skočte. Během plachtění do jeho útrob si všimněte chlapíka s blasterem a nadleťte nad něj. Až budete blízko sejměte ho klíčem, když zaútočíte v letu bude se to chovat jako útok ze skoku. Je tam taky spousta těch malých potvůrek a jejich spawner. Zničte nejprve  plodič a potom se začněte zabývat jimi. Těsně před lávou na vás zaútočí miny, spalte je. Výborně, lehčí část je za námi. Lávové sloupce vás mohou také zranit a co je horší, za každým z nich je maník s blasterem. Všechny je pobijte vašimi doom gloves. Dělejte to tak dlouho dokud neuvidíte výtah. Potom celou oblast znovu projeďte a teď už v klidu poberte sroubky detektorem kovu. Vyjeďte napovrch. Čeká vás zde za odměnu spousta munice a hlavně zlatý šroubek.

Seskočte zpátky ke své raketě.

Pokitaru, Jowai resort

Říkejme tomu vesmírná havai. V obchodě je decoy glove. Po hození se na místě dopadu vytvoří panák, který slouží jako návnada. Po jeho zničení nastane exploze, která zničí blízko stojící nepřátele. Použití je všude tam, kde je nepřátel příliš mnoho na to aby jste je ničili kontaktně. Chlápek v košili vás poprosí o pomoc a nabídne vám za to dýchací masku, tu potřebujeme takže není co řešit. Malí ježici jsou typické rybky, které se v nebezpečí nafouknou vodou a změní se na nebezpečné ježky. Jsou velmi nebezpeční a já doporučuji vysavač z úctyhodné vzdálenosti. Další, na koho narazíte, je chobotnice. Vymršťuje něco jako tlakovou vlnu, ale dá se velmi lehce umlátit klíčem. Nasedněte na člun a chraňte sebe i košiláče před ježíky. Až vás doveze k prvnímu břehu vrhněte se do vody a prozkoumejte dva přilehlé ostrůvky. Na jednom z nich je sonda, která vám velmi pomůže na vaší další cestě vznášedlem. Bude dobré se sem pro ni vrátit. Pokračujte k dalšímu vznášedlu a nezapomeňte pláž vyčistit od přebytečného železa. Nyní máte sondu takže cesta je velmi snadná. Přesto se na ni nespoléhejte a zbytky dočišťujte vysavačem. Vyběhněte schody a počkejte až se vám poskládá chodníček. Opatrně přes něj přejděte, je dost úzký a asi budete padat dolů. Proběhněte ulici a vysajte všechny ježíky. Aktivujte tlačítkem na zemi most a jděte kolem malého bazénku až k válci s terčíkem na vrcholku. Košilák vám řekne že jste u cíle, ale že vám helmu ještě nedá. Musíte nejdřív postřílet housenky, které znečišťují vodu (velké vesmírné stroje připomínající housenky). Jděte do dílny a nechte Clankovi přidat trysky. Když jsou trysky aktivovány mají několik rozdílů oproti vrtulníčku. Především zadupnutí, vyskočíte a zmáčknete R1. Je to nutné k aktivaci tlačítka u něhož stojí košiláč. Dá se tím i zabíjet ale jsou mnohem efektivnější způsoby boje. Tohle není super mario! Další dobrá věc je dlouhý skok. Je tu nová kombinace. Přikrčit se a vyskočit, potom držíte páčku dopředu a znovu skok. Dostane vás hlavně výš ve větší vzdálenosti, takže následné plachtění vás zanese na delší vzdálenost. Poslední věc je uhýbání, po dvojitém zmáčknutí R1 se lehce vznesete nad zem a budete kopírovat terén. Směrovými šipkami potom uhýbáte doprava a doleva. Výborné na uhýbání před střelami. Opětovným dvojitým zmáčknutím R1 vznášení vypnete. Aktivujte tlačítko a nastupte do proudové stíhačky. Ta se ovládá velmi jednoduše. Čtvercem střílí kulomet, který má nekonečné náboje. Kolečkem jsou rakety. Množství raket vidíte na pravé straně. Zdraví máte v pravém dolním rohu. Pokud vám dochází zdraví nebo rakety sestřelte malé stíhačky poletující všude kolem. Zbude po nich padák s léčením či municí. Ale pozor, tito stíhači jsou tu hlavně proto aby vás sestřelili. Pokud máte rakety a zaměříte cíl objeví se na obrazovce velký zelený kruh. Značí, že jste zaměřili, ale rakety nejsou naváděny a proto musíte mířit přesně. Křížek přidává rychlost. Tuto funkci oceníte především v souboji s kapitánem Qwarkem, ale to už zbytečně předbíhám. Po sestřelení všech housenek dostanete konečně dýchací helmu. Vrhněte se nyní do vody a poberte všechny bedýnky. Musíte hledat tak dlouho dokud se vám nenapíše splnění dalšího skill pointu. Druhý je mnohem zajímavější. Naučíte se v něm dokonale používat visibomb. Jděte ke své raketě, je to nejvýhodnější místo k sestřelování, a sestřelujte stíhače. Za pět je další skill point. Jděte až k místu kde vás chlápek naložil poprvé do vznášedla a skočte do vody. Plavte kolem stěny až uvidíte podvodní jeskyni. Vyskákejte po schodech a aktivujte most. Pomocí háku se dostanete na druhý břeh řeky. Pobijte nepřátele a vyskačte po malých ostrůvcích až navrchol. Potvory na druhém břehu zastřelte blasterem nebo devastátorem. Přeleťte na druhý břeh. Přes řeku zničte chobotnice a potom vysajte ježíky. Na poslední stupínek k zlatému šroubku se dostanete pomocí háku. Vraťte se k vaší lodi. Je tam ještě jeden teleport, použijte ho. Skočte do vody a proplavte chodbou napravo. V nové místnosti pobijte žrouty a vysajte vodu. Vraťte se chodbou zpátky až k zámku: nejmenší kruh nasměrujte do spodního světla, laser zabere i světlo těsně vedle. Střední zabírá světlo vedle a největší to poslední. Znovu napusťte vodu a plavte novou chodbou až do místnosti plné žroutů. Nalevo jsou schody, vyskákejte do bezpečí a použijte gloves of doom. Až bude klid detektorem poberte šrouby v podlaze. Po schodech vyskákejte až k dalšímu zámku. Zelené plošiny se naklánějí. Zámek: největší kruh natočte tak, aby jeden jeho laser mířil do spodního světla a ten druhý doprava nahoru. Střední bude mířit do pravého světla a malý do zbývajícího. Tunelem plavte až do místnosti, kde žrouty pobijte známým způsobem. Zámek: malý kruh míří do horního světla a do světla hned napravo. Velký nastavte tak, aby mířil do dvou světel okolo levého středového světla. Toto světlo potom obsaďte středním kruhem. Je zde malý potápěč, který po vás bude chtít rudu raritanium. Teleportem se vraťte ke své lodi.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce