Ravensword: Shadowlands – aneb Skyrim pro mobily (recenze)

Dlouhé tři roky po vydání prvního dílu nám vývojáři z konečně naservírovali pokračování Ravesword. RPG pozitivní by měli zbystřit.

Možná se to někomu bude zdát poněkud přitažené za vlasy, ale nový díl RPG Ravensword je takový mobilní Skyrim. Samozřejmě musíme mít na paměti, že se pořád jedná o iOS hru, tudíž mapy zkrátka nemohou být tak rozlehlé a nebudete tu u questů trávit stovky hodin, jako například u Skyrimu, nicméně na mobilní platformě se jedná o malou revoluci. Vše ale pěkně po pořádku.

Ravensword 06.jpg

Jako jediný přeživší po válce lidí a Elfů se pokusíte nasbírat tři Ravenstones a najít legendární Ravensword. Proč?

Inu to vám ve hře ani nikdo pořádně nevysvětlí, nicméně tyto úkoly budiž pro vás naprosto esenciální. Příběh sice není zrovna nervy drásající nebo nepředvídatelný, ale na druhou stranu dostačující a účel světí prostředky.

Ravensword 02.jpg

Při vašem dobrodružství projdete vskutku obrovským světem, který na mobilní scéně nemá obdoby. Čekají na vás velmi rozmanité části od zasněžených plání přes pouštní duny až po nelítostnou džungli. Každá část mapy má své specifické nepřátele, a že jich na vás bude čekat požehnané množství. Když jsem na začátku článku zmínil, že se jedná o takový mobilní Skyrim, musím teď vaše očekávání přeci jen trošku zkrotit. Nebudete zde objevovat stovky příběhů, povídat si s desítky postav a rozhodně ne každý předmět, který uvidíte, v sobě ukrývá nějaké tajemství. Herní náplň se tu dá sesumarizovat jako putování mapou, poměrně často okořeněné akčními souboji a řešením různých puzzlů.[VideoYouTube Ravensword Shadowlands - Universal - HD Gameplay Trailer:

Aby tohle všechno byla dobrá zábava, potřebujete především dobře navržené ovládání, na čemž ztroskotalo již mnoho slibně vypadajících podobných titulů. Hoši z Crescent Moon Games však odvedli velmi dobrou práci, a připravili tak hráčům dnes již řekněme klasické rozložení ovládání. Na levé straně tlačítka pro ovládání postavy a na té pravé akční tlačítka. Můžete útočit, bránit se, skákat či vrhat kouzla, nicméně po čase se toto vše spojí v jedno bláznivé ťukání na tlačítko pro útok. Bohužel to totiž v drtivé většině připadů stačí. Dost možná proto, že umělá inteligence je vcelku nevyvážená a občas si asi bere oddechový čas.

Ravensword 01.jpg

To je poznat především v místech, ve kterých vás autoři pravděpodobně ještě nečekali a do kterých se máte dostat až za nějaký čas. Právě tam poznáte obrovskou sílu protivníků a budete muset zvolit jinou cestu, vylepšit statistiky své postavy a vrátit se o pár questů později, abyste ještě před chvílí neporazitelného protivníka vyřídili pár dobře mířenými údery.

Ravensword 03.jpg

Nebylo by to správné RPG, kdybyste nemohli vylepšovat svou postavu a její dovednosti. Když se na displeji objeví posvátný nápis „level up“, můžete si vybrat, zda chcete rozšířit zásobu energie v soubojích, zvýšit sílu, hbitost nebo například rychlost chůze. Rozhodně nedoporučuji podcenit především poslední jmenovaný atribut. Vzhledem k rozlehlým mapám vám bude rychlejší pohybování rozhodně ku prospěchu věci.

Samotné questy jsou zajímavé a snaží se být i různorodé, nicméně hra začína opravdu gradovat až ve své druhé polovině. Po cestě můžete plnit i příjemné množství vedlejších questů, nicméně ty občas vypadají tak nějak nedodělaně, takže vás po nějaké chvíli přestanou bavit a budete se plně soustředit na hlavní dějovou linii, což není vyloženě na škodu, protože ta má hodně co nabídnout.

Ravensword 04.jpg

Další nepříjemností je potom orientace v prostoru. Při získání nového úkolu je vám sice řečeno, kam máte jít, ale to je asi tak všechno. Nějaké označení či šipka na mapě by určitě nebyla na škodu. Sem tam se tak stane, že budete trošku bloudit.

Označená cílová destinace se nakonec na mini-mapě přeci jen objeví, ale musíte být v její velmi těsné blízkosti. Bloudění jde na druhou stranu předejít díky možnosti se teleportovat do již objevených lokací, což je určitě příjemné zpestření a mnohdy to ušetří několik zdlouhavých minut cestování.

Ravensword 05.jpg

Po své trnité cestě hrou narazíte na nespočet různých truhel, jejichž obsahem si můžete naplnit svůj inventář či vylepšit statistiky. Samozřejmě nechybí ani obchodování s místními obchodníky. To se v pár místech stane takřka povinností, neboť bez nového upgradu vaší zbraně protivníka, který vám stojí v cestě, prostě neporazíte.

Ravensword 07.jpg

Suma sumárum vám Ravensword přinese nespočet hodin dobré zábavy, a když budete ochotni skousnout pár výše zmíněných chyb, užijete si hodně dobré zábavy. Možná je to proto, že Ravensword nemá takovou konkurenci na této platformě, ale rozhodně se jedná o velmi kvalitní RPG hru, kterou by si milovníci tohoto žánru neměli nechat ujít.

Poznámka: Ravensword: Shadowlands jsme testovali na iOS. Hra by se dle tvůrců měla na Androidu objevit někdy v prvním črvrtletí letošního roku.

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: RPG | Fantasy RPG
Výrobce: Crescent Moon Games | Webové stránky hry
 • krásná grafika
 • obrovská a rozmanitá mapa
 • spousta různých nepřátel
 • hodiny dobré zábavy
 • nevyvážená umělá inteligence
 • problémy s orientací
 • prakticky nulový příběh
Související články
 1. Nejlepší hry pro iPhone a iPad za rok 2012
 2. Ravensword: Shadowlands vypadá jako Skyrim, jen je pro mobily
 3. iPhone se dočkal svého prvního gamepadu
 4. 5 graficky nejatraktivnějších her pro iPhone (téma)
 5. Order & Chaos Online – mobilní World of Warcraft (recenze)
 6. Dungeon Hunter 2 - kapesní Diablo verze 2.0 (recenze)
 7. Eternal Legacy - japonská inspirace (recenze)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |