Rayman Advance – duha může závidět

Jako první recenzovaný titul pro Game Boy Advance si představíme hru, která jako jedna z prvních demonstruje grafické možnosti tohoto handheldu. Ruku v ruce s grafikou jde i hratelnost a několik dalších výborných vlastností této hry, takže už z prvních řádků je jasné, že jde o velmi povedenou záležitost.
Rayman Advance – duha může závidět
Žánr: Plošinovka
Platformy: Game Boy Advance
Podporuje: - - - - -
Výrobce: Ubi Soft
Distributor: Nintendo

Jako první recenzovaný titul pro Game Boy Advance si představíme hru, která jako jedna z prvních demonstruje grafické možnosti tohoto handheldu. Ruku v ruce s grafikou jde i hratelnost a několik dalších výborných vlastností této hry, takže už z prvních řádků je jasné, že jde o velmi povedenou záležitost.

Rayman je protřelým harcovníkem po herních platformách a věřím, že většina z vás se s touto postavičkou již někde setkala. Tato skutečnost dokazuje kvality této hry a tak není divu, že se s Raymanem setkáváme i na GBA. Hry spojené s Raymanem se proslavily hlavně díky grafice a i tentokrát si dali programátoři z Ubi Softu záležet a rozzářili display GBA tisíci a tisíci nádherných a zářivých barev. Musím přiznat, že i mne v dobrém slova smyslu šokovala grafická propracovanost této hry. Udělal jsem z ní testovací objekt a otevřeně prohlašuji, že tolik vyhřezlých bulev ze šoku nad grafickým provedením jsem ještě z displaye neutíral. Velmi často programátoři pro samou grafickou dokonalost zapomenou na hratelnost, ale toto naštěstí není ten případ a tak nás čeká popis velmi kvalitní hry.

Rayman AdvanceRayman Advance

V jednom pohádkovém světě žijí společně a mírumilovně všechny bytosti dohromady s přírodou. Avšak jednoho dne zlý Mistr Dark ukradl tzv. Great Protoon, zdroj energie a rovnováhy celé planety. Jakkoliv se vládkyně pohádkového světa víla Betilla snažila Mistra Darka zadržet, nebyla tak silná, aby se jí to podařilo. Po celé pohádkové říši se objevily divné příšery a pochytaly všechny Electoony, které našli. Tak to je práce přesně pro hrdinu - Raymana.

Electoons jsou zavřeni ve 102 klecích, které jsou různě rozmístěny po celé hře. Rayman je musí všechny rozbít a osvobodit, abyste úspěšně dokončili hru. Hra obsahuje celkem 62 úrovní rozdělených do 17 rozmanitých světů. V každém z těchto světů je 6 klecí. Ne všechny vám však budou od začátku zpřístupněny. Pokud se bude chtít podívat do dalších světů, tak budete muset bojovat. U každého světa je medailon, do kterého po každém rozbití klece přibude červený obličejíček. Pokud osvobodíte dostatečný počet Electoons, tak se hra rozvětví a vy budete mít na výběr z více světů. Nečekejte žádnou zívačku, obtížnost hry je přesně vybalancovaná do syndromu "Ještě jeden pokus a jdu spát" a najednou jsou tři ráno a vy máte ráno v práci oči jako angorák.Čím dál se dostáváte tím jsou levely delší a těžší. Každý svět má své jméno a podle něj je i designován. Namátkou uvedu několik názvů světů - např. Allegro Presto, Gong Heights, Bongo Hills, Moskito's Nest, Pink Plant Woods atd. Toto je jen malý výběr z názvů celkem 17 světů.

Rayman AdvanceRayman Advance

Na začátku hry je Rayman úplný jeliman, ale postupem času získává nové schopnosti, bez nichž by nebyl schopen dokončit hru. Čas od času se před Raymanem objeví víla Betilla a přičaruje mu nějaký nový útok nebo pohyb. Díky těmto "schopnostním přírůstkům" se můžete vracet do levelů, které jste již prošli, abyste jich využili a objevili nějakou tu novou klícku s uvězněnými Electoons. Podívejme se teď na to, s čím vším Rayman disponuje nebo bude disponovat.

Teleskopická pěst - Tato Raymanova vystřelovací pěst je jeho jediným útočným prostředkem, což však nijak nesnižuje její kvality. Čím déle totiž podržíte tlačítko B, tím dál Raymanova pěst doletí a někoho zasáhne. Ve hře narazíte na bonus v podobě zlaté pěsti, která zvětšuje sílu úderu.

Běh - Tuto schopnost využije k jedné z nejdůležitějších činností v plošinkovkách a to ke skákání. Pokud se rozběhnete skočíte mnohem dál. Této schopnosti budete využívat velmi často, to mi můžete věřit.

Vrtulník - Pokud budete odněkud padat, můžete se ještě zachránit použitím této schopnosti. Zmáčknutím tlačítka B se Raymanův účes - dá li se ten chaos na jeho hlavě tak nazvat - změní na vrtuli a vy můžete prodloužit svůj skok a dopadnout tak na ostrůvek, který by byl normálním skokem nedostupný.

Uchopení - Než získáte tuto schopnost, tak se budete čas od času setkávat ve vzdušném prostoru s něčím, co bych nazval madla. Budete jen zmateně koukat a přemýšlet na co to tam asi tak může být. Až získáte schopnost uchopení, Rayman se bude schopen těchto madel zachytit a pomocí nich se dostat na předtím nedostupná místa.

Magické semínko - V jednom z levelů narazíte na pralesního človíčka jménem Taraysan a po menší výpomoci v podobě sestřelení trenýrek z větve vám věnuje magické semínko. Na některých místech půjde toto semínko zasadit a během chvíle z něj vyroste velká rostlina, která vám vytrhne trn z paty až nebude mít Rayman kam skočit.

Super vrtulník - S touto vylepšenou schopností budete moci svoje letecké záměry kontrolovat, místo toho abyste se dolů řítili nekontrolovaným pádem. Budete moci řídit let do všech směrů, ale to vše až naleznete muzikanta a on vám věnuje svou magickou láhev, která vám to umožní.

Světluška - Ve hře naleznete také mimozemšťana jménem Joe, a ten vám ji věnuje. Světluška sleduje Raymanovu pěst, takže ji musíte čas od času vystřelit, když si chcete posvítit na cestu.

Létající modří elfové - V některých levelech narazíte na maličké bytosti a díky těmto postavičkám se Rayman může zmenšit a projít úzkými soutěskami ve kterých jsou často k nalezení životy nebo bonusy.

Rayman AdvanceRayman Advance

Kromě těchto schopností se ve hře vyskytují různé bonusy. Vedle již zmíněné zlaté pěsti pro silnější úder je zde urychlovač pro zvýšení rychlosti úderu pěstí, modré kuličky, kterých když nasbíráte 100 tak získáte život navíc. Na některých místech je také fotograf, který vás zvěční, což je takový mezisave a pokud zemřete, tak se objevíte na místě posledního vyfocení. Můžete také narazit na mága, který vás pošle do speciálního levelu a v něm musíte za půl minuty nasbírat deset modrých kuliček, za které dostanete život. Musíte uspět, protože za vstup do tohoto levelu zaplatíte deseti modrými kuličkami.

Nyní to vše shrneme po technické stránce. Jak už jsem psal výše, graficky je hra naprosto úžasná a jediné co mi zabrání dát desítku je to, že se jedná o jeden z prvních titulů a zatím není s čím srovnávat. Co se týče zvuků, tak se GBA oproti svému předchůdci hodně polepšil a i zde jsem celkem spokojen. Hudba je velmi rozmanitá, veselá a je přesně taková, jakou by člověk očekával k plošinovce podobného typu. Po stránce hratelnosti jsem velmi spokojen. Nové schopnosti, které postupně přibývají, hru zpestřují a pomáhají ji nečinit stereotypní a nudnou, dokud ji nedohrajete až do úplného konce a to vám nějaký ten čas zcela určitě zabere. Občas vás nějaký ten pád těsně před koncem úrovně nemine což naštve, ale rozhodně se nevzdávejte a zkoušejte to znova, tato hra za to stojí. Menší frustrace nastává v okamžiku, kdy dostanete novou schopnost a nemůžete si vzpomenout, ve kterém světě jste ji mohli použít a musíte postupně procházet všechny světy a hledat. Na uložení máte celkem tři pozice, takže pokud se něco nezdaří, nehažte flintu do žita a použijte load.

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10
Málem desítka, berte to!!!
Celkové hodnocení: 9/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |