Razer Huntsman Mini: malý a hlasitý | Recenze

Ideální kolega k hernímu notebooku? Huntsman Mini je rozhodně zajímavou volbou.

Co baví

 • Kvalitní konstrukce
 • Precizní spínače
 • Rozměry a hmotnost

Co vadí

 • Vyšší cena
 • Hlasitost kláves
 • Je potřeba zvyk
8/10
Hodnocení

Razer se už několik let snaží na herním trhu zaplnit víceméně všechny možné mezery pro různé druhy hráčů. Profesionální řada Huntsman Elite, která před pár lety dorazila na trh, už se dočkala svého více mainstreamového potomka, membránového bráchy  Cynosa V2 a výborné hybridní klávesnice Ornata V2. 

Nyní přichází s docela unikátní novinkou, která se zaměřuje nejen na esportové hráče, vyžadující maximální preciznost, ale také na aktivní cestovatele, kteří potřebují vysokou mobilitu. Skloubením těchto dvou světů vznikl Huntsman Mini.

Do batohu a tašky

Pravděpodobně nejzajímavějším prvkem, který je vidět už z názvu modelu i přiložených fotografií, je velikost klávesnice. Razer vytvořil dost specifickou mini klávesnici, která tvoří 60% klasického velkého formátu. Je při prvním zkoumání až nezvykle malá a člověk si začíná klást otázku, kde vlastně všechny ty důležité klávesy jsou. Váží také něco málo přes 500 gramů, takže vám nebude trhat záda v batohu či tašce na cestách. 

1689-huntsmanmini.jpgobrazek (1).jpgobrazek (2).jpg
Huntsman Mini je už na první pohled velmi nevšední klávesnicí.

Jak už jste asi pochopili, chybí tu celá řada kláves a funkcí. Nenajdete tu klasické šipky, řadu programových horních kláves, multimediální ovladač, kolečko hlasitosti, nic. Místo toho jde o jakéhosi hybrida. Je tu totiž uživatelům laptopů určitě známá klávesa Fn a pokud se podíváte blíže na klávesy, zjistíte, že spousta z nich má alternativní funkci znázorněnou ikonkou na přední straně. Po přidržení Fn tedy dostanete přístup k celé řadě dalších "kláves" a funkcí, kde už nechybí směrové šipky a jiní staří známí. 

20200724_173801.jpg
Klávesnice působí jako milý prcek, který však skvěle sedí k notebooku.

Musím uznat, že jsem si zvykal opravdu těžko. Osobně jsem kvůli moderním všestranným klávesnicím moc zpohodlněl, velmi aktivně používám kolečko hlasitosti a multimediální klávesy pro okamžitý přístup k nastavení zvuku. Zde nic takového není, vše musíte řešit přes dodatečné překlikávání, což zdržuje. Pak si ale uvědomíte, že na pohodlí se tu nehraje. Huntsman Mini je tu proto, abyste jej sbalili s notebookem do batohu a přeběhli tam, kde potřebujete, a přitom stále měli po ruce špičkové spínače, které natrhnou zadek vašim soupeřům. A v tom Mini exceluje. 

Technické parametry

 • Rozhraní: USB-C
 • Typ spínače: optické spínače Razer Optical Purple
 • Barva podsvícení: RGB
 • Rollover: 10-key
 • Hmotnost: 522 gramů
 • Speciální vybavení: 60% velikost, odnímatelný USB kabel
 • Cena: 3 499 Kč

Naopak velmi potěší několikastupňové vysouvací nožičky, na které jsem si u Razeru již zvykl, a především odnímatelný USB-C kabel, za který si výrobce zaslouží obzvlášť velkou poklonu. Nejen, že jde o moderní rozhraní, ale nemáte problém kabel vyměnit za jiný v případě, že se nějakým způsobem poškodí. Tento způsob zapojení by si rozhodně mohli vypůjčit i ostatní výrobci. 

Hlasité klikání, které doprovází výhru

Ale řekněme, že jste si zvykli a velkou mobilitu klávesnice máte v malíku. Co dál? Mini se chlubí novými optickými spínači Razer Optical Purple s aktivační vzdáleností 1,5mm a ovládací silou 45g, které jsou jedním slovem výborné. Hned poté, co se poprvé dotknete kláves pocítíte, s jakou rychlostí můžete běhat prsty po klávesnici. Reakce jsou okamžité a občas máte pocit, že klávesa poskočila ještě předtím, než jste ji vůbec pořádně stiskli. Díky tomu je psaní opravdu radostí a hraní taktéž. 

20200724_173815.jpg20200724_173822.jpg20200724_173832.jpg
Chybějící klávesy nahrazuje alternativní stisk všech kláves přítomných.

Po vyzkoušení několika battle royale titulů, multiplayerových stříleček a závodů musím uznat, že jde o jednu z nejrychlejších klávesnic, které jsem poslední dobou používal. Navíc je tato klávesnice osazena velmi odolnými vyměnitelnými PBT klávesami, takže se jen tak neodřou a vydrží, což je vzhledem k dvojité funkčnosti většiny kláves zásadní. 

 

Hned poté, co se poprvé dotknete kláves pocítíte, s jakou rychlostí můžete běhat prsty po klávesnici

 

Jediná osobní výtka směřuje k hlasitosti kláves, která je opravdu vysoká. Nejedná se o nejhlasitější klávesnici na trhu, ale v případě večerních herních klání rozhodně doporučujeme být v bytě o samotě. Jedná se samozřejmě o zásadu spínačů Purple, na trhu je k mání také verze s lineárními spínači Red, která je tišší, ale už zdaleka ne tak přesná a rychlá, výběr je tedy na vás. Já jsem se s hlukem naučil žít. 

20200724_173807.jpg
Podsvícení nechybí, to tady ale hraje až druhé housle.

Z hlediska programovatelnosti nechybí podpora softwaru Razer Synapse, kde můžete nastavit všechny klávesy k obrazu svému, v klávesnici je i úložiště pro 5 profilů. V softwaru si můžete pohrát i s RGB podsvícením, které ale není tak výrazné jako u jiných modelů. Ostatně na to se tento model ani nezaměřuje. 

Pravděpodobně jedinou opravdu výraznou výtkou je tak cena. Tak totiž přeskakuje hranici 3000 kč, a to je vzhledem k použitelnosti klávesnice opravdu velmi těžko obhajitelná cenovka. Můžete se na to dívat jako na cenu za svým způsobem unikátní faktor, který míří na profi hráče, jež jsou neustále na cestách a žádné multimediální klávesy neřeší, i tak ale platíte za mobilitu hodně.

Verdikt

Razer Huntsman Mini je nevšední klávesnice, která se vymyká zažitým standardům a jediným alespoň vzdáleným konkurentem v této niche kategorii je TKL verze klávesnice Steelseries Apex Pro. Ta je však finančně úplně někde jinde. Tady dostanete extra malé rozměry, špičkové spínače a nízkou hmotnost, díky které jde o ideálního parťáka pro herní notebooky. Nasnadě je tedy asi jediná smysluplná otázka - potřebujete to?

Diskuze (6) Další článek: Avowed bude mít herní svět větší než Skyrim a fyzikálně zaměřenou magii

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,