Razer Kishi: ovladač, který udělá konzoli z každého telefonu | Recenze

Aktivně hrajete na telefonu a potřebujete něco pohodlnějšího, než je dotykový displej? Razer se o to postará.

Co baví

  • Výborná konstrukce
  • Široká kompatibilita
  • Umí nejen mobilní hry

Co vadí

  • Chybí přizpůsobení tlačítek
  • Malá podpora her
8/10
Hodnocení

Možná se to nezdá, ale mobilní hraní za posledních několik let nabralo solidně na obrátkách. Děkovat za to můžeme především neustále se zdokonalujícím mobilním technologiím, které nabízí kvalitnější displeje, výkonnější procesory a lepší výdrž, aby nám šlo hraní na cestách lépe od ruky. 

Také vývojáři se snaží vyvíjet stále mohutnější projekty, které si nezadají ani s plnohodnotnými PC tituly. Je tu jen jeden problém. Dotykové displeje nemají potřebnou fyzickou odezvu, jak to umí tlačítka a analogové páčky a komplexnější hry se zkrátka nehrají tak pohodlně. Můžete si sice pořídit jeden z handheldů, ale když chcete hrát právě na mobilu? Odpovědí je mobilní ovladač Razer Kishi.

Huawei P30 Huawei P30
nabízí 1 obchod za ceny od 13 412 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Rozkládací pohodlí

Kishi je pomyslným nástupcem ovladače Junglecat, je však lehčí a z konstrukčního hlediska mnohem praktičtější. Na rozdíl od předchůdce se totiž skládá ze dvou částí, spojených dohromady elastickou gumou a destičkou, která pak drží zadní stranu telefonu. Díky tomu jej lze při nepoužívání složit a hodit do kapsy. Konstrukce samotná je také výborná a pevná, černý plast nevrže ani nepůsobí levně. Obě části ovladače dobře sednou velkému počtu telefonů. 

obrazek.jpgobrazek2.jpg
Ovladač je velmi kompaktní a lehký, lehce jej schováte do kapsy i tašky.

Právě široká podpora je jednou z předností ovladače. Vejde se do něj většina středně velkých i větších telefonů. Problém jsme neměli s Huawei P30, Xiaomi Mi9 či Samsung Galaxy S20. Naopak takový Galaxy S20 Ultra už je na ovladač moc dlouhý. Je tedy rozhodně dobrým nápadem před nákupem vyzkoušet, zda do ovladače nasoukáte ten váš telefon. 

 

Problém jsme neměli s telefony Huawei P30, Xiaomi Mi9 či Samsung Galaxy S20

 

Jinak rozložení ovladače jako by z oka vypadlo ovladači Xboxu. Vlevo najdete analogovou páčku, ovládací kříž, šipku zpět a návrat na domácí obrazovku. Také tu jsou dvě zadní tlačítka (nebo horní chcete-li). Vpravo pak najdete druhou analogovou páčku, čtyři základní herní tlačítka, šipku dopředu a opět dvojici zadních. Z pravé strany je také schován USB-C port, do kterého zapojíte svůj telefon (iOS verze ovladače je na cestě). Chytře jsou tu umístěny i malé zdířky, kde povětšinou mají telefony repráčky, aby nebyl blokován zvuk. Je to i port pro nabíjení telefonu přímo během hraní, i když samotný ovladač skrz něj nenabijete. 

razer-kishi-1600.jpg
Do ovladače se vejde většina středně velkých telefonů.

Při používání s telefonem je pak celá konstrukce velmi pevná a stabilní, zadní ploška a elastické gumičky byly výborným nápadem, i při agresivnějším hraní nic neodskakuje, neodstává ani nemáte pocit, že se vše každou chvíli rozpadne. Konečně můžete pořádně bušit do tlačítek i při mobilním hraní. 

Hodně telefonů, málo her

Když už telefon do ovladače zapojíte, ihned můžete ovládat celé menu a telefon sám o sobě, což je příjemné plus. Fyzická tlačítka jsou výborná a prostě nabízí úplně jiný pocit z hraní, než dotykový displej. Tady ale nastupuje menší neduh, a sice malá podpora her samotných. Zatímco Kishi podporuje širokou škálu telefonů, u her už najdete seznam, kde rozhodně nejsou všechny současné pecky. K ovladači si stáhnete speciální aplikaci, která chytře ukáže, jaké hry už v telefonu ovladač podporují, případně navrhne celou řadu nových, které si můžete stáhnout skrze Google Play. 

20200614_134955.jpg
Do ovladače se vejde většina průměrně velkých telefonů.

Tady už jde čistě o preferenci každého hráče. Pokud většina her, které v telefonu aktivně hrajete, patří na seznam podporovaných, pak pro vás má Kishi mnohem větší význam. Osobně aktivně ujíždím na závodech Asphalt 9 Legends či kultovním RPGčku Star Wars: Knights of the Old Republic, které mezi podporovanými jsou a díky tomu máte téměř konzolový zážitek na mobilu. Další hry, které jsem si oblíbil a které se v tuto chvíli pohybují na vrcholu žebříčků, jako je Call of Duty Mobile či PUBG Mobile, už ale na seznamu překvapivě nejsou. 

hce counter

Technické specifikace

  • Kompatibilita: Android 8.0 Oreo a vyšší / iOS
  • Konektivita: USB-C
  • Hmotnost: 265g
  • Podpora: Google Play, Google Stadia, GeForce Now, Steam Link
  • Cena: 2449 Kč

Zde tedy půjde v mnohém o konkrétní hráče a jejich herní preference. Když už začnete hrát, zážitek je skvělý. Bohužel nelze nikde přenastavit jednotlivá tlačítka a jejich funkce, což znamená, že si v každé hře musíte trochu pohrát a zjistit, co které tlačítko dělá. Otravné, ale holt nezbytné. 

Nejen mobilní zábava

Co mě trochu překvapilo, samozřejmě příjemně, je fakt, že ovladač si užijete nejen u mobilních her. Podporuje totiž mimo jiné streamovací služby a další aplikace, jako je Google Stadia, Steam Link nebo GeForce Now, což znamená, že můžete s využitím ovladače hrát obrovské množství her a nemusíte se omezovat pouze na to, co nabízí Google Play, což je velké plus. To platí i pro řadu emulátorů.

20200614_134752.jpg20200614_134829.jpg20200614_134847.jpg
Ovladač je velmi mobilní, a přesto pevný a robustní.

Navíc je relativně chabá herní podpora mobilního odvětví pravděpodobně jen dočasná. Razer totiž seznam podporovaných her postupně aktualizuje a jsme si jisti, že se rozroste dostatečně solidně na to, aby se z Kishi stal velmi mocný pomocník v mobilním hraní. Jen si zkrátka musíme ještě trochu počkat.

Verdikt

Razer Kishi je výborným herním ovladačem pro ty, kdo to s hraním na cestách myslí vážně a nechce s sebou zbytečně tahat ještě handheldy. Ačkoliv je podpora mobilních her zatím relativně omezená, neustále se přidávají nové a hráč navíc můžete hrát hry z celé řady dalších streamovacích platforem, které jsou na Androidu k mání. Pokud jste tedy hráč tělem i duší, Kishi bude skvělým pomocníkem bez větších neduhů.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G 128 GB Samsung Galaxy S20 Ultra 5G 128 GB
nabízí 2 obchody za ceny od 35 990 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter 

Váš názor Další článek: Ovladač konzole PS5 je zcela pokryt jedinečnými symboly PlayStationu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Na akci v otevřeném světě si budeme muset ještě počkat.

Michal Maliarov
FrogwaresHoror
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Cenový přehled grafických karet. Koupit, nebo čekat?

Cenový přehled grafických karet. Koupit, nebo čekat?

Hráči po opravdu dlouhé době mohou vybírat ze standardní nabídky grafických karet. Po dvou letech bídy tak konečně můžeme řešit tradiční dilema, zda AMD, nebo Nvidia.

Stanislav Janů
Grafické karty
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje