Reach for the Stars - renovovaná klasika

Hlubiny vesmíru (naprosto nutně temné a chladné) lákají každého dobrodružstvíchtivého člověka, co jich tu na zemi (či mezi námi hráči) je. Už jen sama představa bitev interstelárních rozměrů dokáže vyrazit dech, jejímu filmovému (počítačovému) ztvárnění se to také leckdy daří (viz. nedávno např. Homeworld).
Reach for the Stars - renovovaná klasika
Hlubiny vesmíru (naprosto nutně temné a chladné) lákají každého dobrodružstvíchtivého člověka, co jich tu na zemi (či mezi námi hráči) je. Už jen sama představa bitev interstelárních rozměrů dokáže vyrazit dech, jejímu filmovému (počítačovému) ztvárnění se to také leckdy daří (viz. nedávno např. Homeworld). Jak už ale název tohoto článku napovídá, zde půjde o něco klasického. Reach for the Stars je totiž klasická tahová strategie od SSG z roku 1983, která byla původně určena pro platformy Apple a C64. Dalo by se říci, že je to vlastně "matička" všech Master of Orionů a jim podobných vesmírných imperiálních tahovek.

Právě tento žánr je ale v dnešní době velice zanedbáván. Když budu hodně přehánět, vyjde jedna podobná hra každé dva měsíce. Ale ani to většinou ne. Proč? Inu zřejmě proto, že o ně není takový zájem, že jsou určené pouze úzkému kruhu věčných snílků, kteří budou mít čas a chuť rozvíjet své galaktické impérium. Možná také proto, že jsou leckdy poměrně komplikované a vyžadují propracované strategické myšlení. Ale právě to některé jedince baví a právě pro ně je určen následující text.

Původní Reach for the Stars byl velice skromnou hříčkou, obsahoval pouze jednu rasu, jeden typ lodi a několik málo technologií. Zato nová, renovovaná verze (pro PC, samozřejmě) nabude mnohem větších rozměrů - bude zde 16 ras, každá se svým vlastním rozlehlým technologickým stromem a svými vlastními loděmi, vaše říše se bude moct roztahovat až po několika stovkách planet. Každá taková planeta bude mít různé vlastnosti jako teplota, gravitace, objem zdrojů, a podle nich se také určí, které rasy na ní mohou přebývat a které ne (lidem např. svědčí atmosféra s přibližně pětinovým obsahem kyslíku, se středně silnou gravitací, jiným rasám se však tyto atributy nemusí zamlouvat).

RftS bude samozřejmě obsahovat všechny herní vymoženosti, které známe z Master of Orion a podobně, a které jsou už dnes vlastně nutností - tedy např. propracovanou diplomacii (vyhrožování nepříteli, nabádání ke kapitulaci, a podobně) či ekonomiku (ekonomické války, apod.).

Ty samé vlastnosti bude mít samozřejmě i multiplayer, ačkoliv právě u něj bylo provedeno několik razantních vylepšení (oproti současnému standardu, samozřejmě). Ten, kdo si už někdy zkusil zahrát nějakou tahovou strategii přes multiplayer jistě záhy zjistil, že to přeci jen není taková zábava jako single player. Nebo spíše, že je to poněkud (poněkud dosti) zdlouhavé - tudíž se časem začnete při čekání na dokončení tahu oponenta prostě nudit. To samé si uvědomili vývojáři a zařídili to tak, že bude (teoreticky) v RftS možné dohrát celou hru za jediný večer. Inu to se ještě uvidí.

Ze screenshotů je zřejmé, že grafika je docela propracovaná, ale ... nepřipadá vám také poněkud "dětinská"? Nu což, u těchhle her přeci o grafiku nikdy nešlo. Takže vyčkejme do konce dubna, kdy má tato hra vyjít, a mezitím si můžeme zajít vybudovat další z dlouhé řady "nesmrtelných" impérií, třeba v Master of Orion (I nebo II).

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A