Recenze - XIII Century: Blood of Europe - válka přišla do Evropy

Bitvy se stovkami vojáků, krev, řinčení zbroje, řehtání koní mísící se s vyděšenými výkřiky. Seznamte se, XIII Century: Blood of Europe.
Seznam kapitol
  1. Historie jako na dlani
  2. Jich mnogo, nás málo

O ruské dějiny v období středověku se u nás, pravda, moc lidí nezajímá, a tak bych se vůbec nedivila, kdyby nikdo z vás neměl žádné hlubší vědomosti o novgorodskému knížeti Alexandru Něvskému. Tento ruský vojevůdce v první polovině třináctého století bojoval proti dobyvačným Švédům a německým rytířům pokoušejícím se obsadit některé území severozápadní Rusi. A právě do role Alexandra Něvského vás obsadí titul XIII Century: Blood of Europe.

xiii_centuryblood_of_europe_01.jpg

Srdce milovníků historie zaplesá

Kromě hlavní kampaně v roli Alexandra Něvského se vám po splnění tutoriálu otevře pět dalších kampaní za různé národy, od Angličanů, přes Mongoly, až po Němce. Zde se setkáte s dalšími velikány historie dané země, a pakliže se vám je povede splnit, odemkne se vám i speciální bonusová kampaň. V každé z nich narazíte na trojici misí, které běžnému smrtelníkovi asi nic moc neřeknou, nicméně fanoušci historie budou jistě nadšeni. Kromě krvavé řežby u Pskova si zabojujete také v bitvách u řeky Sojo, u Beneveta anebo u Lincolnu.

xiii_centuryblood_of_europe_03.jpg xiii_centuryblood_of_europe_05.jpg

V případě hlavní kampaně s vojsky novgorodského knížete je třeba, abyste si vybrali své svěřence (v ostatních kampaních vám bude přiděleno a vy s ním nebudete moci nijak manipulovat). K dispozici máte určitý peněžitý obnos odvíjející se podle vašich úspěchů v předchozích bojích, za ten si nakupujete jednotky. Jejich výběr není moc pestrý, narazíte na lukostřelce, pikenýry, rytíře, jízdu a nesmí chybět ani královská jednotka – tu získáte automaticky, kdežto za ostatní je třeba platit. Obzvláště drahé jsou jízdní jednotky, na druhou stranu však tento neduh vyvažují svou rychlostí, díky níž jsou schopni dostat se na místo určení během několika sekund, na rozdíl od pěchoty, jíž cesta může trvat klidně i několik nepříjemně dlouhých minut.

Myslíte si, že dokážete porazit několikanásobnou přesilu jako mávnutím kouzelného proutku? Zkuste si to!

xiii_centuryblood_of_europe_04.jpg xiii_centuryblood_of_europe_06.jpg

Kromě financí jste však limitování také počtem jednotek, jež je možné naverbovat. Zatímco nepřítel může na své straně mít klidně i čtyřicet jednotek o celkové síle několik tisíc mužů, vy si musíte vystačit s maximálně šesti, což ve výsledku dává „pouhých“ několik set odhodlaných bojovníků. Ano, bude proti vám stát mnohonásobná nepřátelská přesila a dost možná, že vám bude trvat několik bídně prohraných bitev trvat, než přijdete na to, jaké bojové útvary jsou pro danou mapu nejlepší.

xiii_centuryblood_of_europe_15.jpg xiii_centuryblood_of_europe_16.jpg

 V některých bitvách narazíte na neutrální vojska, jež řady protivníků trochu zredukují, případně vás připochoduje posílit několik jednotek, nicméně ve výsledku to žalostně nestejnoměrný počet vojáků na obou stranách nezachrání. Pakliže by se vám posily nakupovat nemělo, je namísto toho možné vylepšovat vlastnosti těm stávajícím, a to v ohledech primárních a sekundárních zbraní, rychlosti a morálky na bojišti. Tento fakt sám o sobě dokáže od hraní odradit jistě spoustu z vás, ale jedním dechem je třeba dodat, že obrovská přesila platí jen v případě ruské kampaně – u ostatních pěti je situace na bojišti víceméně vyrovnaná.

Bitevní vřava z první ruky

Co se týká samotných bitev, váš úkol je prostý – eliminovat veškeré nepřátele na mapě, a zároveň se postarat o to, aby vašeho krále nikdo nezabil, v opačném případě končíte nemilosrdným game overem. Umělá inteligence je dosti rozporuplná, v některých situacích vám dokáže zatopit, ale jindy se budete chytat za hlavu a ptát se sami sebe, jak může někdo něco takového naprogramovat a s čistým svědomím pustit do světa.

xiii_centuryblood_of_europe_07.jpg xiii_centuryblood_of_europe_08.jpg

Bitvy nepostrádají spád, náboj a hlavně historickou atmosféru

Zatímco jednou můžete svými lukostřelci ostřelovat pečlivě seřazené útvary pikenýrů jen několik desítek metrů od vás a sledovat, jak při každé salvě padne několik vojáků bezvládně na zem, kdežto ostatní se budou jen tupě dívat, případně znova seřazovat, aby se nakonec za vyděšeného křiku a řinčení odhazované výzbroj vzdali a utekli, jindy se na vás neváhá seběhnout klidně i deset jednotek z celého širého okolí a pronásledovat vaše vojáky při pokusu zachránit se útěkem do nedalekého lesa. Všeobecně vzato se protivníci vzdávají až příliš často a zdá se mi, že i až příliš ochotně. V podstatě si v některých misích vystačíte jen s jednoduchou strategií, kdy se vydáte na zteč se všemi jednotkami, co máte k dispozici. Vojáci nepřátelské strany se dají na útěk a z mnohonásobné přesily je rázem vyrovnaný počet pod oběma prapory. Mhm.

xiii_centuryblood_of_europe_13.jpg xiii_centuryblood_of_europe_14.jpg

Realismus nadevše?

Tvůrci se už dlouho před vydáním hry chlubili tím, že jejich dílko se může pyšnit vysokou mírou realismu. Předchozí věty jako důkaz moc brát nelze, každopádně zde však jistá míra realismu je. Při bitvách je možné sledovat detailní statistiky jednotlivých jednotek – vašich i protivníkových - jako je například morálka nebo únava. Na druhou stranu trochu zamrzí počínání jednotlivých vojáků v bitvě, kdy se spolu dané jednotky srazí a, vy se v detailních záběrech díváte na boj – víceméně jen sekání mečem, zmatené točení koní, případně absolutní nečinnost některých vojáků – či rovnou celých útvarů – jako by zaseknutých ve víru boje tak, že nemohou na tu ani onu stranu. Kdyby tak bylo možné jít proti nepříteli spořádaně v pochodovém útvaru… kdyby, kdyby, kdyby. Nic z toho tady bohužel není a celkový dojem to sráží minimálně před všemi milovníky historie.

xiii_centuryblood_of_europe_09.jpg xiii_centuryblood_of_europe_10.jpg

Neposedná kamera dokáže hráči pěkně znepříjemnit den a ztratit na první pohled vyhranou bitvu

U strategií hraje nemálo důležitou roli kamera a ta je v dnes recenzovaném případě dosti rozporuplná. Nechybí sice možnost natočit si ji a zazoomovat si, jak se vám zlíbí, ovšem při sebemenším pohybu k okraji obrazovky má tendenci všelijak se kroutit a otáčet. Dá se na to zvyknout a mnohdy tomu i předejít, nicméně i tak se tohoto veselého poskakování užijete dost a zvláště při bitvách, kdy v okamžiku ztratíte přehled o situaci na bojišti, se lze dostat do velmi nepříjemných situací.

Grafické zpracování dosahuje solidní úrovně, byť je škoda, že na to, abyste si ho mohli vychutnat v tom nejlepším světle, budete potřebovat poměrně dost silný hardware – tisíce bojujících vojáků si zkrátka vyžádají své. Na druhou stranu se ale můžete těšit na takové lahůdky jako jsou zkrvácení vojáci padlí na bojišti nebo ještě zranění stojící v šiku a čekající na smrt (mou oblíbenou zábavou se stalo tipování, který z nich spadne další).

Totální masakr

Po každém střetnutí za zemi zůstanou stovky mrtvých lidí, koní, rozházené zbraně, narazíte i na useknuté končetiny – obdobně jako ve skutečnosti. Při prohlížení své armády můžete sledovat detaily zbroje, obličeje vojáků (naštěstí nenarazíte jen na identicky stejné vojáky) O hudební doprovod se postarají dunivé tóny dávající vzpomenout, že se ocitáte uprostřed nelítostného středověku.

xiii_centuryblood_of_europe_11.jpg xiii_centuryblood_of_europe_12.jpg

Bojiště se po pár potyčkách změní v místo poseté stovkami mrtvol s useknutými hlavami a zkrvavenou zbrojí

V případě, že by vám byly souboje proti počítači málo, samozřejmě existuje také možnost vyzkoušet si kooperativní mód ve více hráčích. Vyzkoušet můžete čtyřicítku rozličných map, od malebných krajinek s vesničkami, až po hrbolatý horský terén se sněhem a majestátná pevností v pozadí.

xiii_centuryblood_of_europe_19.jpg xiii_centuryblood_of_europe_20.jpg

XIII Century: Blood of Europe je hra jako stvořená pro všechny hardcore stratégy. Proti vám bude vždycky stát mnohonásobná přesila, takže k vítězství vás dovede jen mistrné taktizování, využívání terénu, blesku rychlé stahování jednotek a jejich následné vysílání do útoku a podobné věci. Ostatní hráči a zejména jen příležitostní stratégové se budou vztekat nad nepoměrem sil na bojišti a po několika neslavných porážkách krabici s hrou znechuceně hodí do kouta.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | RTS
Výrobce: Unicorn Games
  • Atmosféra
  • Zpracování
  • Historická věrnost
  • Kamera
  • Rozporuplná AI
  • Hardcore
Související články
  1. Recenze: XIII Century - Smrt nebo vítězství – vedení boje ve 13. století

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |