Recenze: 2010 FIFA World Cup Africa – zabaví vás i po MS?

Má smysl hrát oficiální titul mistrovství světa i po skončení šampionátu? Zdánlivě nesmyslný dotaz, u hry za 1500 Kč naprosto oprávněný. Zodpovíme jej.
Seznam kapitol
 1. Vuvuzely, kvalifikace a Afrika
 2. Hlavní turnaj a hlavní změny

S licencovanými hrami je vždycky potíž. Jeho prapříčina se většinou nachází v časovém tlaku na tvůrce, kteří se musí přizpůsobit komerční auře licencovaného produktu. Stejně jako neuděláte velké kšefty při prodeji vánočních stromků v červenci, nemá smysl vydávat hru s přerostlými modrými postavami pobíhajícími v psychedelickém barevném světě, když filmový Avatar vyšel už před půl rokem a nikdo si vlastně nepamatuje, o čem byl . Licencovaná hra se zkrátka musí na pultech objevit v příhodnou dobu, děj se co děj.

 

 

FIFA World Cup 10.5

V případě sportovního světa to znamená, že se mezi dva díly fotbalové simulace FIFA musí vklínit jeden World Cup navíc. Hlavní otázkou tak jako vždy je, zdali půlroční odstup od nevlastního sourozence vedl k dostatečnému počtu inovací. Jinými slovy, zdali po FIFA 10 máme čest s FIFOU 10.5 a ne třeba 10.1 (v horších případech hrozí i 9.5, ale to naštěstí není tento případ).

world cup 01.jpg world cup 02.jpg

Jak to je tedy tentokrát? Nebudeme to dlouho prodlužovat, 2010 FIFA World Cup je solidní hrou, která netrpí syndromem narychlo ušité zábavy.

Pokud vaše srdce bije pro mezinárodní fotbal, nabízí se vám něco blízké hernímu ráji

Tvůrci si s herními systémy vyhráli, vybrali vše podstatné a zajímavé a vyšperkovali to několika novými nápady. Na druhou stranu větru, dešti a času neporučíte, a tak je i tento pokrok v mezích přírodního zákona.

Co budeme hrát?

Vraťme se k původní otázce – zabaví vás 2010 FIFA World Cup i po mistrovství? Je jasné, že hra nabízí klasickou možnost projít si celým šampionátem v barvách některého z 32 kvalifikovaných účastníků. Porce 7 zápasů vedoucí k trofeji však dříve či později omrzí, takže co tu máme dál?

Životnost hry (a její prodejnost v zemích, které nebyly na hřišti úspěšné) výrazně natahuje možnost kvalifikovat se na MS z jakékoliv kvalifikační skupiny ze všech kontinentů v dresu vybraného týmu světa. Nechybí režim Captain Your Country, který vychází z parafráze na Be a Pro mód v klasické FIFA.

TIP: Nezapomeňte se připojit na Xbox Live a stáhnout si nové úkoly do „Příběhů kvalifikace“. Jsou zdarma.

A potom tu máme nezbytnou možnost přáteláků, několik zajímavých „příběhů“ (kdy vstupujete do kvalifikačního zápasu až v jeho průběhu a pokoušíte se splnit nějaký úkol – třeba obrátit nepříznivý stav z 80. minuty), které se v průběhu šampionátu doplnily o zlomové momenty ze samotného finálového turnaje.

world cup 05.jpg world cup 06.jpg

Sečteno podtrženo, pokud vaše srdce bije pro mezinárodní fotbal, nabízí se vám solidní porce zábavy. Nic ale není dokonalé. Klubový fotbal se pochopitelně nekoná, to se dá pochopit. Bohužel ale také nejde realizovat ani prachobyčejný turnaj čtyř týmů (a i online možnosti se orientují na jednotlivé zápasy).

Načančané vuvuzely a ty další

Oficiální hra mistrovství světa si zaslouží zvláštní péči a výzdobu. To ale není nic, co by EA nezvládli. Pokud jde o vizuální zpracování, hudební doprovod, předzápasovou přípravu, vše je zpracováno pečlivě a profesionálně. Potěší i maličkosti jako věrně zpracované tváře koučů (skvěle vymodelovaní hráči 32 týmů jsou samozřejmostí), stadionů i fanoušků v národních barvách (včetně nejrůznějších pokřiků).

world cup 13.jpg world cup 14.jpg

Bohužel nebyli by to EA, aby se vám všechny tyto „features“ nesnažili za každou cenu „prodat“, takže postupem času začnete zápasové prostřihy na kouče udílející pokyny nenávidět.

Prostřih na čtyři poskakující postavy zmalované v národních barvách vyvolává spíše otázky směrem k použitým narkotikům než k důvodům fandění

Nemluvě o fanoušcích, kteří se chovají spíše jako na karnevalu, než na sportovní události (a prostřih na čtyři poskakující postavy zmalované v národních barvách vyvolává spíše otázky směrem k použitým narkotikům než k důvodům fandění).

world cup 03.jpg world cup 04.jpg

Ale nebuďme zlí, prezentace je opravdu profesionální. Hezký je i výběr protivníka k přátelskému zápasu, který se odehrává na globusu, kde si kromě informací o každé zemi můžete pustit i její hymnu. Blbůstka, ale potěší. V zápase nechybí vuvuzely a samozřejmě oficiální stadiony (a stáhnout si můžete i aktuální reklamní panely a další). Zkrátka vše je, jak má být a jak byste očekávali.

Dostupné pro: X360, PS3, Wii, PSP
Žánr: Sportovní | fotbal
Výrobce: Electronic Arts | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 30. dubna 2010
 • Solidní počet herních režimů
 • Drobné vylepšení dění na trávníku v mezích zákona
 • Stylové zasazení do afrických barev a rytmů
 • Herní přídavky zdarma na Xbox Live
 • Svázanost s mistrovstvím (nelze vytvořit vlastní turnaj)
 • Pouze reprezentační týmy
 • Fanoušci pod narkotiky
Související články
 1. Recenze: Pro Evolution Soccer 2010 - jednooký král
 2. Recenze: FIFA 10 - kupte si konečně konzoli
 3. Recenze: FIFA 09 – opět po roce
 4. Recenze: Pro Evolution Soccer 2009 – kam putuje žezlo

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A