Recenze: 2010 FIFA World Cup Africa – zabaví vás i po MS?

Má smysl hrát oficiální titul mistrovství světa i po skončení šampionátu? Zdánlivě nesmyslný dotaz, u hry za 1500 Kč naprosto oprávněný. Zodpovíme jej.
Seznam kapitol
 1. Vuvuzely, kvalifikace a Afrika
 2. Hlavní turnaj a hlavní změny

S licencovanými hrami je vždycky potíž. Jeho prapříčina se většinou nachází v časovém tlaku na tvůrce, kteří se musí přizpůsobit komerční auře licencovaného produktu. Stejně jako neuděláte velké kšefty při prodeji vánočních stromků v červenci, nemá smysl vydávat hru s přerostlými modrými postavami pobíhajícími v psychedelickém barevném světě, když filmový Avatar vyšel už před půl rokem a nikdo si vlastně nepamatuje, o čem byl . Licencovaná hra se zkrátka musí na pultech objevit v příhodnou dobu, děj se co děj.

 

 

FIFA World Cup 10.5

V případě sportovního světa to znamená, že se mezi dva díly fotbalové simulace FIFA musí vklínit jeden World Cup navíc. Hlavní otázkou tak jako vždy je, zdali půlroční odstup od nevlastního sourozence vedl k dostatečnému počtu inovací. Jinými slovy, zdali po FIFA 10 máme čest s FIFOU 10.5 a ne třeba 10.1 (v horších případech hrozí i 9.5, ale to naštěstí není tento případ).

world cup 01.jpg world cup 02.jpg

Jak to je tedy tentokrát? Nebudeme to dlouho prodlužovat, 2010 FIFA World Cup je solidní hrou, která netrpí syndromem narychlo ušité zábavy.

Pokud vaše srdce bije pro mezinárodní fotbal, nabízí se vám něco blízké hernímu ráji

Tvůrci si s herními systémy vyhráli, vybrali vše podstatné a zajímavé a vyšperkovali to několika novými nápady. Na druhou stranu větru, dešti a času neporučíte, a tak je i tento pokrok v mezích přírodního zákona.

Co budeme hrát?

Vraťme se k původní otázce – zabaví vás 2010 FIFA World Cup i po mistrovství? Je jasné, že hra nabízí klasickou možnost projít si celým šampionátem v barvách některého z 32 kvalifikovaných účastníků. Porce 7 zápasů vedoucí k trofeji však dříve či později omrzí, takže co tu máme dál?

VIDEO: 2746 '2010 FIFA World Cup - trailer'

Životnost hry (a její prodejnost v zemích, které nebyly na hřišti úspěšné) výrazně natahuje možnost kvalifikovat se na MS z jakékoliv kvalifikační skupiny ze všech kontinentů v dresu vybraného týmu světa. Nechybí režim Captain Your Country, který vychází z parafráze na Be a Pro mód v klasické FIFA.

TIP: Nezapomeňte se připojit na Xbox Live a stáhnout si nové úkoly do „Příběhů kvalifikace“. Jsou zdarma.

A potom tu máme nezbytnou možnost přáteláků, několik zajímavých „příběhů“ (kdy vstupujete do kvalifikačního zápasu až v jeho průběhu a pokoušíte se splnit nějaký úkol – třeba obrátit nepříznivý stav z 80. minuty), které se v průběhu šampionátu doplnily o zlomové momenty ze samotného finálového turnaje.

world cup 05.jpg world cup 06.jpg

Sečteno podtrženo, pokud vaše srdce bije pro mezinárodní fotbal, nabízí se vám solidní porce zábavy. Nic ale není dokonalé. Klubový fotbal se pochopitelně nekoná, to se dá pochopit. Bohužel ale také nejde realizovat ani prachobyčejný turnaj čtyř týmů (a i online možnosti se orientují na jednotlivé zápasy).

Načančané vuvuzely a ty další

Oficiální hra mistrovství světa si zaslouží zvláštní péči a výzdobu. To ale není nic, co by EA nezvládli. Pokud jde o vizuální zpracování, hudební doprovod, předzápasovou přípravu, vše je zpracováno pečlivě a profesionálně. Potěší i maličkosti jako věrně zpracované tváře koučů (skvěle vymodelovaní hráči 32 týmů jsou samozřejmostí), stadionů i fanoušků v národních barvách (včetně nejrůznějších pokřiků).

world cup 13.jpg world cup 14.jpg

Bohužel nebyli by to EA, aby se vám všechny tyto „features“ nesnažili za každou cenu „prodat“, takže postupem času začnete zápasové prostřihy na kouče udílející pokyny nenávidět.

Prostřih na čtyři poskakující postavy zmalované v národních barvách vyvolává spíše otázky směrem k použitým narkotikům než k důvodům fandění

Nemluvě o fanoušcích, kteří se chovají spíše jako na karnevalu, než na sportovní události (a prostřih na čtyři poskakující postavy zmalované v národních barvách vyvolává spíše otázky směrem k použitým narkotikům než k důvodům fandění).

world cup 03.jpg world cup 04.jpg

Ale nebuďme zlí, prezentace je opravdu profesionální. Hezký je i výběr protivníka k přátelskému zápasu, který se odehrává na globusu, kde si kromě informací o každé zemi můžete pustit i její hymnu. Blbůstka, ale potěší. V zápase nechybí vuvuzely a samozřejmě oficiální stadiony (a stáhnout si můžete i aktuální reklamní panely a další). Zkrátka vše je, jak má být a jak byste očekávali.

Dostupné pro: X360, PS3, Wii, PSP
Žánr: Sportovní | fotbal
Výrobce: Electronic Arts | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 30. dubna 2010
 • Solidní počet herních režimů
 • Drobné vylepšení dění na trávníku v mezích zákona
 • Stylové zasazení do afrických barev a rytmů
 • Herní přídavky zdarma na Xbox Live
 • Svázanost s mistrovstvím (nelze vytvořit vlastní turnaj)
 • Pouze reprezentační týmy
 • Fanoušci pod narkotiky
Související články
 1. Recenze: Pro Evolution Soccer 2010 - jednooký král
 2. Recenze: FIFA 10 - kupte si konečně konzoli
 3. Recenze: FIFA 09 – opět po roce
 4. Recenze: Pro Evolution Soccer 2009 – kam putuje žezlo

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole