Recenze: 3D Formula Racing – rychlost není vše

3D Formula Racing přichází s velkými ambicemi dobýt pozici krále závodních her na mobilních telefonech. V nemalé míře přitom vsází na úhledný trojrozměrný kabátek a zběsilou rychlost okořeněnou ostrými zatáčkami.
Recenze: 3D Formula Racing – rychlost není vše

Žánr: Závodní
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

„Jo bejvávalo...“ - Inu, kde jsou ty časy dvojrozměrných autíček brázdících kreslenou krajinu. Před pár lety bylo pověstné „tři-dé“ v mobilních telefonech tabu, málokdo dokázal ukočírovat všechny nástrahy trojrozměrného světa v tak malém zařízení. Dnes ale podobný luxus přechází ke standardu, hry se zdokonalují a neuplyne pomalu měsíc, aby se neobjevil nový víceméně podařený kousek. 3D Formula Racing vstupuje na trať plnou dosud vydaných a jinak nejlepších závodních her, ovšem otázkou je, zda-li stihne dorazit do cíle před všemi ostatními.

Doprava či doleva?

Jako tomu bývá u závodních titulů zvykem, hned ze začátku se ocitnete před volbou, zda-li se raději vyřádit v takzvaném rychlém závodu, nebo svoje úsilí směřovat ke klasickému šampionátu. Obě zmíněné varianty mají něco do sebe, přičemž pro zdokonalování v ovládání formule nejlépe poslouží první volba. Kamera udělá po zahájení „závodu“ pár zdlouhavých, avšak hezkých náletů (po čase je budete nenávidět) a než se nadějete, brázdíte si to po trati několika set kilometrovou rychlostí. Aby také ne, když nikdo kolem není, tedy žádný protivník; pouze měření času. Pakliže byste tedy lačnili po navýšení hladiny adrenalinu v krvi, měli byste svoje snažení raději přesměrovat k onomu obávanému šampionátu.

  
Stačí si jen vybrat vozidlo a pak hurá na trať

Že je na výběr pár vozidel a tratí, o tom není pochyb. Zároveň ale nelze pochybovat o mnohých zámcích k dalším aspektům hry, neboť co si nevybojujete, to nemáte. Soutěž o zlatý pohár zkrátka není žádným medem – protivníci zvládají jízdu bez větších problému, nenechají vás jen tak předjet a na rychlosti vás budou zároveň limitovat všudypřítomné zatáčky. Jejich zběsilému řezání se budete muset vyhýbat, protože dříve či později skončíte mimo trať. Arkádovitost v řízení formule sice převažuje, avšak náznaky opravdové simulace - byť v mobilním telefonu – taktéž nejdou přehlédnout.

Vozidlo reaguje na povely prakticky ihned, nedochází k žádnému opožďování a dobrý pozor je třeba zároveň dát na celkový stav „ef-jedničky“. Klasické znázornění nákresu formule, umístěné po levém spodním boku, označuje barvami místo a velikost poškození. To sice prakticky není znát na ovládaném 3D modelu, nicméně v jízdě jako takové se nepříjemně projeví. Zezačátku se holt asi kolizím nevyhnete, a do doby, než vám do podvědomí vstoupí jednotlivé tratě a pod kůži dostane ovládání, si budete muset zvyknout na pomalejší jízdu.

  
Pohled z kokpitu je prostě „in“!

Kdo chce fotku?

Poněkud rozpačitě jsem se ale tvářil na trhající se obrazovku. Daň za jinak parádní 3D provedení je občas vysoká a pokud se na obrazovce objeví více závodních vozidel, začnete si ucelovat z celého závodu větší fotoalbum. Možná by neškodila nabídka snížení detailů, které jsem se jaksi vůbec nedohledal, možná větší odladěnost. Naštěstí však hra skrývá možnost přepnout kameru do kokpitu, čímž alespoň z části odstraníte případnou nežádoucí slide show.

Světlé stránky hry
  • Závodění je opravdu zábavné
  • Grafické zpracování
  • Možnost změny kamery
  • Ovládání formulí
Temné stránky hry
  • Při více vozidlech se hra seká
  • Hrozná česká lokalizace

Za odstrašující příklad se dá zároveň považovat česká lokalizace, kterou dostalo na starost snad předškolní dítko. Nedokáži si jinak vysvětlit tlačítko „spěť“ namísto „zpěť“ a podobné chuťovky. Zda-li to mám brát jako černý humor... 3D Formula Racing je jinak opravdu zábavnou simulací formulí jedna, která by sice k dokonalosti potřebovala několik úprav, avšak obyčejné hráče určitě pobaví.

Grafika: 9/10
Originalita: 1/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 7/10

Za velký klad lze považovat parádní 3D kabátek a celkový požitek z jízdy (včetně volby snímání kamery z kokpitu), za velký zápory naopak případné sekání a hrůzostrašnou češtinu. Jestli dů jů spíkujete inglišky, moc dlouho o volbě jazyka nepřemýšlejte.

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A