Recenze: 3D Formula Racing – rychlost není vše

3D Formula Racing přichází s velkými ambicemi dobýt pozici krále závodních her na mobilních telefonech. V nemalé míře přitom vsází na úhledný trojrozměrný kabátek a zběsilou rychlost okořeněnou ostrými zatáčkami.
Recenze: 3D Formula Racing – rychlost není vše

Žánr: Závodní
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

„Jo bejvávalo...“ - Inu, kde jsou ty časy dvojrozměrných autíček brázdících kreslenou krajinu. Před pár lety bylo pověstné „tři-dé“ v mobilních telefonech tabu, málokdo dokázal ukočírovat všechny nástrahy trojrozměrného světa v tak malém zařízení. Dnes ale podobný luxus přechází ke standardu, hry se zdokonalují a neuplyne pomalu měsíc, aby se neobjevil nový víceméně podařený kousek. 3D Formula Racing vstupuje na trať plnou dosud vydaných a jinak nejlepších závodních her, ovšem otázkou je, zda-li stihne dorazit do cíle před všemi ostatními.

Doprava či doleva?

Jako tomu bývá u závodních titulů zvykem, hned ze začátku se ocitnete před volbou, zda-li se raději vyřádit v takzvaném rychlém závodu, nebo svoje úsilí směřovat ke klasickému šampionátu. Obě zmíněné varianty mají něco do sebe, přičemž pro zdokonalování v ovládání formule nejlépe poslouží první volba. Kamera udělá po zahájení „závodu“ pár zdlouhavých, avšak hezkých náletů (po čase je budete nenávidět) a než se nadějete, brázdíte si to po trati několika set kilometrovou rychlostí. Aby také ne, když nikdo kolem není, tedy žádný protivník; pouze měření času. Pakliže byste tedy lačnili po navýšení hladiny adrenalinu v krvi, měli byste svoje snažení raději přesměrovat k onomu obávanému šampionátu.

  
Stačí si jen vybrat vozidlo a pak hurá na trať

Že je na výběr pár vozidel a tratí, o tom není pochyb. Zároveň ale nelze pochybovat o mnohých zámcích k dalším aspektům hry, neboť co si nevybojujete, to nemáte. Soutěž o zlatý pohár zkrátka není žádným medem – protivníci zvládají jízdu bez větších problému, nenechají vás jen tak předjet a na rychlosti vás budou zároveň limitovat všudypřítomné zatáčky. Jejich zběsilému řezání se budete muset vyhýbat, protože dříve či později skončíte mimo trať. Arkádovitost v řízení formule sice převažuje, avšak náznaky opravdové simulace - byť v mobilním telefonu – taktéž nejdou přehlédnout.

Vozidlo reaguje na povely prakticky ihned, nedochází k žádnému opožďování a dobrý pozor je třeba zároveň dát na celkový stav „ef-jedničky“. Klasické znázornění nákresu formule, umístěné po levém spodním boku, označuje barvami místo a velikost poškození. To sice prakticky není znát na ovládaném 3D modelu, nicméně v jízdě jako takové se nepříjemně projeví. Zezačátku se holt asi kolizím nevyhnete, a do doby, než vám do podvědomí vstoupí jednotlivé tratě a pod kůži dostane ovládání, si budete muset zvyknout na pomalejší jízdu.

  
Pohled z kokpitu je prostě „in“!

Kdo chce fotku?

Poněkud rozpačitě jsem se ale tvářil na trhající se obrazovku. Daň za jinak parádní 3D provedení je občas vysoká a pokud se na obrazovce objeví více závodních vozidel, začnete si ucelovat z celého závodu větší fotoalbum. Možná by neškodila nabídka snížení detailů, které jsem se jaksi vůbec nedohledal, možná větší odladěnost. Naštěstí však hra skrývá možnost přepnout kameru do kokpitu, čímž alespoň z části odstraníte případnou nežádoucí slide show.

Světlé stránky hry
  • Závodění je opravdu zábavné
  • Grafické zpracování
  • Možnost změny kamery
  • Ovládání formulí
Temné stránky hry
  • Při více vozidlech se hra seká
  • Hrozná česká lokalizace

Za odstrašující příklad se dá zároveň považovat česká lokalizace, kterou dostalo na starost snad předškolní dítko. Nedokáži si jinak vysvětlit tlačítko „spěť“ namísto „zpěť“ a podobné chuťovky. Zda-li to mám brát jako černý humor... 3D Formula Racing je jinak opravdu zábavnou simulací formulí jedna, která by sice k dokonalosti potřebovala několik úprav, avšak obyčejné hráče určitě pobaví.

Grafika: 9/10
Originalita: 1/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 7/10

Za velký klad lze považovat parádní 3D kabátek a celkový požitek z jízdy (včetně volby snímání kamery z kokpitu), za velký zápory naopak případné sekání a hrůzostrašnou češtinu. Jestli dů jů spíkujete inglišky, moc dlouho o volbě jazyka nepřemýšlejte.

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |