Recenze: 3D Formula Racing – rychlost není vše

3D Formula Racing přichází s velkými ambicemi dobýt pozici krále závodních her na mobilních telefonech. V nemalé míře přitom vsází na úhledný trojrozměrný kabátek a zběsilou rychlost okořeněnou ostrými zatáčkami.
Recenze: 3D Formula Racing – rychlost není vše

Žánr: Závodní
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

„Jo bejvávalo...“ - Inu, kde jsou ty časy dvojrozměrných autíček brázdících kreslenou krajinu. Před pár lety bylo pověstné „tři-dé“ v mobilních telefonech tabu, málokdo dokázal ukočírovat všechny nástrahy trojrozměrného světa v tak malém zařízení. Dnes ale podobný luxus přechází ke standardu, hry se zdokonalují a neuplyne pomalu měsíc, aby se neobjevil nový víceméně podařený kousek. 3D Formula Racing vstupuje na trať plnou dosud vydaných a jinak nejlepších závodních her, ovšem otázkou je, zda-li stihne dorazit do cíle před všemi ostatními.

Doprava či doleva?

Jako tomu bývá u závodních titulů zvykem, hned ze začátku se ocitnete před volbou, zda-li se raději vyřádit v takzvaném rychlém závodu, nebo svoje úsilí směřovat ke klasickému šampionátu. Obě zmíněné varianty mají něco do sebe, přičemž pro zdokonalování v ovládání formule nejlépe poslouží první volba. Kamera udělá po zahájení „závodu“ pár zdlouhavých, avšak hezkých náletů (po čase je budete nenávidět) a než se nadějete, brázdíte si to po trati několika set kilometrovou rychlostí. Aby také ne, když nikdo kolem není, tedy žádný protivník; pouze měření času. Pakliže byste tedy lačnili po navýšení hladiny adrenalinu v krvi, měli byste svoje snažení raději přesměrovat k onomu obávanému šampionátu.

  
Stačí si jen vybrat vozidlo a pak hurá na trať

Že je na výběr pár vozidel a tratí, o tom není pochyb. Zároveň ale nelze pochybovat o mnohých zámcích k dalším aspektům hry, neboť co si nevybojujete, to nemáte. Soutěž o zlatý pohár zkrátka není žádným medem – protivníci zvládají jízdu bez větších problému, nenechají vás jen tak předjet a na rychlosti vás budou zároveň limitovat všudypřítomné zatáčky. Jejich zběsilému řezání se budete muset vyhýbat, protože dříve či později skončíte mimo trať. Arkádovitost v řízení formule sice převažuje, avšak náznaky opravdové simulace - byť v mobilním telefonu – taktéž nejdou přehlédnout.

Vozidlo reaguje na povely prakticky ihned, nedochází k žádnému opožďování a dobrý pozor je třeba zároveň dát na celkový stav „ef-jedničky“. Klasické znázornění nákresu formule, umístěné po levém spodním boku, označuje barvami místo a velikost poškození. To sice prakticky není znát na ovládaném 3D modelu, nicméně v jízdě jako takové se nepříjemně projeví. Zezačátku se holt asi kolizím nevyhnete, a do doby, než vám do podvědomí vstoupí jednotlivé tratě a pod kůži dostane ovládání, si budete muset zvyknout na pomalejší jízdu.

  
Pohled z kokpitu je prostě „in“!

Kdo chce fotku?

Poněkud rozpačitě jsem se ale tvářil na trhající se obrazovku. Daň za jinak parádní 3D provedení je občas vysoká a pokud se na obrazovce objeví více závodních vozidel, začnete si ucelovat z celého závodu větší fotoalbum. Možná by neškodila nabídka snížení detailů, které jsem se jaksi vůbec nedohledal, možná větší odladěnost. Naštěstí však hra skrývá možnost přepnout kameru do kokpitu, čímž alespoň z části odstraníte případnou nežádoucí slide show.

Světlé stránky hry
  • Závodění je opravdu zábavné
  • Grafické zpracování
  • Možnost změny kamery
  • Ovládání formulí
Temné stránky hry
  • Při více vozidlech se hra seká
  • Hrozná česká lokalizace

Za odstrašující příklad se dá zároveň považovat česká lokalizace, kterou dostalo na starost snad předškolní dítko. Nedokáži si jinak vysvětlit tlačítko „spěť“ namísto „zpěť“ a podobné chuťovky. Zda-li to mám brát jako černý humor... 3D Formula Racing je jinak opravdu zábavnou simulací formulí jedna, která by sice k dokonalosti potřebovala několik úprav, avšak obyčejné hráče určitě pobaví.

Grafika: 9/10
Originalita: 1/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 7/10

Za velký klad lze považovat parádní 3D kabátek a celkový požitek z jízdy (včetně volby snímání kamery z kokpitu), za velký zápory naopak případné sekání a hrůzostrašnou češtinu. Jestli dů jů spíkujete inglišky, moc dlouho o volbě jazyka nepřemýšlejte.

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A