Recenze: 4x4 Extreme Rally 2006 – extrémní závody?

Zaprášené cesty, roztavený asfalt, prudké zatáčky a nepříčetní závodníci. Tohle vše vás čeká v mobilní hříčce 4x4 Extreme Rally 2006, v níž se posadíte za volant závodního vozidla, jež musí projet mnohými úskalími.
Recenze: 4x4 Extreme Rally 2006 – extrémní závody?

Žánr: Závodní
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Bez okolků musím hned na úvod přiznat, že jsem od 4x4 Extreme Rally 2006 očekával opravdu hodně. Vlastně už první věty lákající ke koupi titulu zněly tak sladce, že jsem neváhal ani vteřinu a pár drobných obětoval. Jenže posléze následovalo vcelku nemilé zklamání. Právě recenzovaný titulů totiž nedisponuje realistickým zpracováním, ani úchvatnou grafikou. Spíše vsází na arkádové karty, a ty se promítají na celkovém zpracování. Nejednalo by se ovšem o nic špatného, nebýt jednotvárného pojetí bez špetky nápadu.

Trénink nebo závod?

Asi nikdo by si v pravých závodech netroufal na trať bez předchozího tréninku. V případě 4x4 Extreme Rally 2006 však tuto část můžete s klidem v duši vynechat, neboť jsem na onom „tutoriálu“ neshledal vyloženě cokoliv zajímavého a hodnotného. Vrhnul jsem se proto rovnou po nose na trať, kde na mne čekali ostatní soupeři. Každý s pořádným autem a velkým odhodláním zvítězit.

  
Vlak nikde... tak jedem!

Před startem bylo nicméně ještě třeba navolit si, s jakým strojem že vlastně mám závodit. K dispozici jsou celkem čtyři auta lišící se v některých aspektech, jež se vztahují například na rychlost, schopnost zatáčet a podobně. Při samotném řízení je přitom rozdíl patrný. Ale ne natolik, aby hrál opravdu důležitou roli.

Přestože se po této stránce titul tváři kdovíjak propracovaně, troufám si tvrdit, že opak je spíše pravdou. Nelze totiž zcela naplno využít potenciálu jednotlivých rozmanitostí automobilů, neboť tratě jsou poměrně úzké a mezi sebou hodně propletené. 4x4 Extreme Rally 2006 je vlastně ve svém slova smyslu obyčejnou autíčkovou hříčkou rozloženou do devíti úrovní.

  
A budeme stavět huhuláááky

Projedete saharskou pouští, německými bažinami i ledovými planinami v Norsku, přičemž každé místo se od sebe znatelně liší. Čekají vás celkem tři prostředí plné nástrah – je dobré dávat pozor na kaluže, koleje, ostré zatáčky a také na vypočítavé protivníky. Rozhodně tedy soupeře nepodceňujte, protože jsou v některých ohledech opravdu rychlí. Nemají sice dokonalou AI (což je škoda), ale vyhrát nikoho zadarmo určitě nenechají a s mnohými zatáčkami si hravě poradí.

  
Prší, prší, jen se leje, kam to, sakra, zase vede...

Jaro, léto, podzim, zima

4x4 Extreme Rally 2006 jsou jednoznačně volnější záležitostí vhodnou pro krátké chvíle odpočinku. Na dlouhá hraní asi právě recenzovaný titul nebude, nicméně i přesto mu nelze upřít hezké grafické zpracování. Je sice zcela dvojrozměrné, to mu však pranic neubírá na kráse. Pěkná je rozlišnost mezi jednotlivými prostředími – zasněžená krajina, načervenalé listy podzimu i zelené louky.

Světlé stránky hry
  • Hezká grafika
  • Čtyři auta
  • Tři rozlišná prostředí
  • Nástrahy v tratích
Temné stránky hry
  • Kamera
  • Nevyužitý potenciál hry
  • Víceméně celkové pojetí

Hůře se to ovšem má s kamerou – diky opozdilosti ve sledování stopy vámi ovládaného automobilu budete přinejmenším zezačátku ztrácet kontrolu nad vozem. Tuhle budete mít auto chvíli na pravém kraji, jindy na levém. A i když to z právě napsaných řádku nevyzní tragicky, věřte, že kvůli tomuto malému nešvaru často skončíte mimo trať. Od titulu 4x4 Extreme Rally 2006 jsem zkrátka čekal více, pokud se ale neřadíte mezi náročné hráče, můžete jej vyzkoušet.

Grafika: 8/10
Originalita: 0/10
Atmosféra: 4/10
Hratelnost: 5/10

Netajím se tím, že je pro mne 4x4 Extreme Rally spíše zklamáním, neboť jsem očekával více realismu, více propracovanosti i více... všeho ostatního.

Celkové hodnocení: 6/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |