Recenze: 4x4 Extreme Rally 2006 – extrémní závody?

Zaprášené cesty, roztavený asfalt, prudké zatáčky a nepříčetní závodníci. Tohle vše vás čeká v mobilní hříčce 4x4 Extreme Rally 2006, v níž se posadíte za volant závodního vozidla, jež musí projet mnohými úskalími.
Recenze: 4x4 Extreme Rally 2006 – extrémní závody?

Žánr: Závodní
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Bez okolků musím hned na úvod přiznat, že jsem od 4x4 Extreme Rally 2006 očekával opravdu hodně. Vlastně už první věty lákající ke koupi titulu zněly tak sladce, že jsem neváhal ani vteřinu a pár drobných obětoval. Jenže posléze následovalo vcelku nemilé zklamání. Právě recenzovaný titulů totiž nedisponuje realistickým zpracováním, ani úchvatnou grafikou. Spíše vsází na arkádové karty, a ty se promítají na celkovém zpracování. Nejednalo by se ovšem o nic špatného, nebýt jednotvárného pojetí bez špetky nápadu.

Trénink nebo závod?

Asi nikdo by si v pravých závodech netroufal na trať bez předchozího tréninku. V případě 4x4 Extreme Rally 2006 však tuto část můžete s klidem v duši vynechat, neboť jsem na onom „tutoriálu“ neshledal vyloženě cokoliv zajímavého a hodnotného. Vrhnul jsem se proto rovnou po nose na trať, kde na mne čekali ostatní soupeři. Každý s pořádným autem a velkým odhodláním zvítězit.

  
Vlak nikde... tak jedem!

Před startem bylo nicméně ještě třeba navolit si, s jakým strojem že vlastně mám závodit. K dispozici jsou celkem čtyři auta lišící se v některých aspektech, jež se vztahují například na rychlost, schopnost zatáčet a podobně. Při samotném řízení je přitom rozdíl patrný. Ale ne natolik, aby hrál opravdu důležitou roli.

Přestože se po této stránce titul tváři kdovíjak propracovaně, troufám si tvrdit, že opak je spíše pravdou. Nelze totiž zcela naplno využít potenciálu jednotlivých rozmanitostí automobilů, neboť tratě jsou poměrně úzké a mezi sebou hodně propletené. 4x4 Extreme Rally 2006 je vlastně ve svém slova smyslu obyčejnou autíčkovou hříčkou rozloženou do devíti úrovní.

  
A budeme stavět huhuláááky

Projedete saharskou pouští, německými bažinami i ledovými planinami v Norsku, přičemž každé místo se od sebe znatelně liší. Čekají vás celkem tři prostředí plné nástrah – je dobré dávat pozor na kaluže, koleje, ostré zatáčky a také na vypočítavé protivníky. Rozhodně tedy soupeře nepodceňujte, protože jsou v některých ohledech opravdu rychlí. Nemají sice dokonalou AI (což je škoda), ale vyhrát nikoho zadarmo určitě nenechají a s mnohými zatáčkami si hravě poradí.

  
Prší, prší, jen se leje, kam to, sakra, zase vede...

Jaro, léto, podzim, zima

4x4 Extreme Rally 2006 jsou jednoznačně volnější záležitostí vhodnou pro krátké chvíle odpočinku. Na dlouhá hraní asi právě recenzovaný titul nebude, nicméně i přesto mu nelze upřít hezké grafické zpracování. Je sice zcela dvojrozměrné, to mu však pranic neubírá na kráse. Pěkná je rozlišnost mezi jednotlivými prostředími – zasněžená krajina, načervenalé listy podzimu i zelené louky.

Světlé stránky hry
  • Hezká grafika
  • Čtyři auta
  • Tři rozlišná prostředí
  • Nástrahy v tratích
Temné stránky hry
  • Kamera
  • Nevyužitý potenciál hry
  • Víceméně celkové pojetí

Hůře se to ovšem má s kamerou – diky opozdilosti ve sledování stopy vámi ovládaného automobilu budete přinejmenším zezačátku ztrácet kontrolu nad vozem. Tuhle budete mít auto chvíli na pravém kraji, jindy na levém. A i když to z právě napsaných řádku nevyzní tragicky, věřte, že kvůli tomuto malému nešvaru často skončíte mimo trať. Od titulu 4x4 Extreme Rally 2006 jsem zkrátka čekal více, pokud se ale neřadíte mezi náročné hráče, můžete jej vyzkoušet.

Grafika: 8/10
Originalita: 0/10
Atmosféra: 4/10
Hratelnost: 5/10

Netajím se tím, že je pro mne 4x4 Extreme Rally spíše zklamáním, neboť jsem očekával více realismu, více propracovanosti i více... všeho ostatního.

Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zábavního průmyslu na světě

GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zá…

Po mnoha letech na předních příčkách herních žebříčků je Grand Theft Auto 5 oficiálně nejlepší.

9.  4.  2018 | | 3 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A