Recenze: 7.62 High Calibre – nechte žoldáka spát

Rachot kulometů, výbuchy granátů, řvaní rozkazů a uprostřed toho všeho parta žoldáků, která rozsévá smrt.
Seznam kapitol
 1. Ráj na zemi
 2. Kulka s mým jménem

Nevím, co autory vedlo k tomu, aby pojmenovali hru 7.62 High Calibre. Ano, je to sice název, který relativním znalcům evokuje náboje do ruského samopalu AK-47, ale myslím si, že věci neznalí lidé budou lehce zmatení. Navíc je to název, který má ten dar naprosto nic neříct. A ani podle obalu na tom nebudete moc lépe. Chlápek s puškou toho moc neřekne.

 

Dnes tahové strategie nefrčí a lidé chtějí spíše akci. Proto asi autoři přešli ke klamání nepřítele tělem a spoléhají na to, že si levnou hru někde splete s klasickou střílečkou.

VIDEO: 1829 '7.62 High Calibre - ukázka hraní'

Dost možná to je funkční taktika, co já vím. Je mi to ovšem tak nějak jedno ve chvíli, kdy dostanu dobrou hru. Problém je v tom, že 7.62 se nedá brát pořádně ani jako akční hra, ani jako RPG a rovněž z ní nikdo neudělá taktickou strategii. Abych pravdu řekl, při hraní High Calibre jsem pořádně nevěděl, co za hru zamýšleli lidé z Aperion vytvořit.

Ptal jsem se, za co jsem si zasloužil takový hrozný trest

Dle určitých rysů je asi největším inspiračním zdrojem geniální tahová strategie Jagged Alliance, ale abych ji pod tím vším nalezl, musel jsem v pozdějších částech hry hodně hrabat.

762highcalibre_01.jpg762highcalibre_02.jpg

Úvod sice vypadá jako již zmíněné Jagged Alliance – do země zmítané občanskou válkou a řízenou nelítostným diktátorem jste vysláni vy, žoldák. Tentokrát sice nemáte za úkol svrhnout onoho despotického vládce, ale zabít nějakého muže, o kterém toho dvakrát moc nevíte. Pro začátek to vypadá jako velmi pěkná a jednoduchá zápletka, kolem níž se dá nabalit příběh o spiknutí a kokainových válkách. Člověk se po takovém úvodu s radostí vydává do místního letoviska, kde mu mají být řečeny další podrobnosti.

TIP: Kupte si co nejdříve batoh, opasek a další věci. Místa je jinak opravdu hrozivě málo.

Pro pár dolarů

Po rozhovoru, v jehož průběhu vám obrazovku zaplaví až nechutné množství textu, se konečně dostáváte do hry. Nejspíše s překvapením zjistíte, že jste sami a přes menu se nedá vyvolat žádný nábor dalších spolubojovníku, se kterými byste se případně mohli účastnit všech taktických půtek i rozsáhlých soubojů. „Kam se kruci schovala taktická strategie?“ zeptáte se sami sebe, ale jelikož jste za hru vysázeli na stůl kolem tří set, budete se chtít podívat, co ukrývá ve svém nitru. A tak budete hrát dál.

762highcalibre_03.jpg762highcalibre_04.jpg

Po proběhnutí se rozsáhlým městem budete mít místo hlavy kouli o průměru fotbalového hřiště. Ve hře má totiž každá, i naprosto nevýznamná, postavička vlastní jméno, které se vám spolu se stručnou charakteristikou zapíše do diáře. Během hodiny tak zjistíte, že sice znáte všechny, ale nikoho.

Taktizování si ve hře zkrátka a dobře příliš neužijete

Z oněch cca padesáti postaviček vám totiž jen jedna zadá nějaký úkol a pouze další dvě se odhodlají k tomu, aby vám nabídly ze své široké nabídky zbraní. Zbytek postav ve městě prostě jen tak postává a čeká na soudný den.

762highcalibre_art2.jpg

Jak krásné bylo Jagged Alliance se svými několika možnostmi reakcí a přítomností civilů, kteří dokola mleli jednu a též hlášku! A nikdo se neobtěžoval zařizovat kilometrový seznam všech osob! Ach, jak byly ty staré hry geniální :) Bohužel pro 7.62 High Calibre je toto sice krok k větší komplexnosti a možná i snaha o přehlednost, ale tvůrcům se povedl naprostý opak – už dlouho se mi nestalo, že bych byl hrou tolik znechucený již po dvaceti minutách hraní. Za kameňák pak považuji fakt, že ta opravdu důležitá data se nikam nezapíší.

Zamířit a zastřelit

Co už ale naděláte, doba je zlá a milovník taktických akcí překousne i problematičtější pasáže. Proto jsem také pokračoval v hraní. A potom se ptal, za co jsem si zasloužil takový hrozný trest. 7.62 High Calibre totiž překvapí až nelidskou obtížností některých soubojů, což ve spojení s nedostatkem peněz na vybavení či žoldáky postávající v baru dělá nepěkné čáry přes rozpočet.

TIP: Využívejte krytí a neútočte na velké skupiny nepřátel bez granátu

Taková první přestřelka v džungli proti třem nepřátelům vyzbrojených pouhými pistolemi ještě jde, ale samostatná likvidace velké skupiny vybavené automaty už nadělá na čele nejednu vrásku.

762highcalibre_05.jpg762highcalibre_06.jpg

Pokud by to byl jen ojedinělý případ na začátku hry, nejednalo by se zase o až tak výrazný problém. Bohužel se ale po celou dobu hraní nedostanete k nijak oslnivé částce peněz a rozhodně si nebudete moct dovolit zaměstnat dva žoldáky na stálo. Vyplatí se je najímat pouze ve chvíli, kdy víte, že vás za rohem čeká větší a delší přestřelka. Taktizování si ve hře zkrátka a dobře příliš neužijete, povětšinou se budou muset masem nepřátel prohryzávat pouze kulky vystřelené z vaší zbraně.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | taktická strategie
Výrobce: Aperion | Webové stránky hry
 • Návrh některých lokací
 • Možnost přidat se k různým frakcím
 • Některé zajímavé úkoly
 • Totální nepřehlednost
 • Po většinu času ovládáte jen sebe
 • Nuda
 • Nulové možnosti taktizování
 • Kamera
Související články
 1. Recenze: Hired Guns: The Jagged Edge – nájemní vojáčci
 2. Jagged Alliance míří na DS
 3. Pokračování Jagged Alliance mění název
 4. E3: Jagged Alliance 3 - věrná klasice
 5. Jagged Alliance na stříbrném plátně
 6. Jagged Alliance ve třech rozměrech
 7. GALERIE: Jagged Alliance 3D
 8. Nové hry na obzoru: Harry Potter a Jagged Alliance
 9. Jagged Alliance 3D - screenshoty, informace!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A