Recenze: 7.62 High Calibre – nechte žoldáka spát

Rachot kulometů, výbuchy granátů, řvaní rozkazů a uprostřed toho všeho parta žoldáků, která rozsévá smrt.
Seznam kapitol
 1. Ráj na zemi
 2. Kulka s mým jménem

Nevím, co autory vedlo k tomu, aby pojmenovali hru 7.62 High Calibre. Ano, je to sice název, který relativním znalcům evokuje náboje do ruského samopalu AK-47, ale myslím si, že věci neznalí lidé budou lehce zmatení. Navíc je to název, který má ten dar naprosto nic neříct. A ani podle obalu na tom nebudete moc lépe. Chlápek s puškou toho moc neřekne.

 

Dnes tahové strategie nefrčí a lidé chtějí spíše akci. Proto asi autoři přešli ke klamání nepřítele tělem a spoléhají na to, že si levnou hru někde splete s klasickou střílečkou.

Dost možná to je funkční taktika, co já vím. Je mi to ovšem tak nějak jedno ve chvíli, kdy dostanu dobrou hru. Problém je v tom, že 7.62 se nedá brát pořádně ani jako akční hra, ani jako RPG a rovněž z ní nikdo neudělá taktickou strategii. Abych pravdu řekl, při hraní High Calibre jsem pořádně nevěděl, co za hru zamýšleli lidé z Aperion vytvořit.

Ptal jsem se, za co jsem si zasloužil takový hrozný trest

Dle určitých rysů je asi největším inspiračním zdrojem geniální tahová strategie Jagged Alliance, ale abych ji pod tím vším nalezl, musel jsem v pozdějších částech hry hodně hrabat.

762highcalibre_01.jpg762highcalibre_02.jpg

Úvod sice vypadá jako již zmíněné Jagged Alliance – do země zmítané občanskou válkou a řízenou nelítostným diktátorem jste vysláni vy, žoldák. Tentokrát sice nemáte za úkol svrhnout onoho despotického vládce, ale zabít nějakého muže, o kterém toho dvakrát moc nevíte. Pro začátek to vypadá jako velmi pěkná a jednoduchá zápletka, kolem níž se dá nabalit příběh o spiknutí a kokainových válkách. Člověk se po takovém úvodu s radostí vydává do místního letoviska, kde mu mají být řečeny další podrobnosti.

TIP: Kupte si co nejdříve batoh, opasek a další věci. Místa je jinak opravdu hrozivě málo.

Pro pár dolarů

Po rozhovoru, v jehož průběhu vám obrazovku zaplaví až nechutné množství textu, se konečně dostáváte do hry. Nejspíše s překvapením zjistíte, že jste sami a přes menu se nedá vyvolat žádný nábor dalších spolubojovníku, se kterými byste se případně mohli účastnit všech taktických půtek i rozsáhlých soubojů. „Kam se kruci schovala taktická strategie?“ zeptáte se sami sebe, ale jelikož jste za hru vysázeli na stůl kolem tří set, budete se chtít podívat, co ukrývá ve svém nitru. A tak budete hrát dál.

762highcalibre_03.jpg762highcalibre_04.jpg

Po proběhnutí se rozsáhlým městem budete mít místo hlavy kouli o průměru fotbalového hřiště. Ve hře má totiž každá, i naprosto nevýznamná, postavička vlastní jméno, které se vám spolu se stručnou charakteristikou zapíše do diáře. Během hodiny tak zjistíte, že sice znáte všechny, ale nikoho.

Taktizování si ve hře zkrátka a dobře příliš neužijete

Z oněch cca padesáti postaviček vám totiž jen jedna zadá nějaký úkol a pouze další dvě se odhodlají k tomu, aby vám nabídly ze své široké nabídky zbraní. Zbytek postav ve městě prostě jen tak postává a čeká na soudný den.

762highcalibre_art2.jpg

Jak krásné bylo Jagged Alliance se svými několika možnostmi reakcí a přítomností civilů, kteří dokola mleli jednu a též hlášku! A nikdo se neobtěžoval zařizovat kilometrový seznam všech osob! Ach, jak byly ty staré hry geniální :) Bohužel pro 7.62 High Calibre je toto sice krok k větší komplexnosti a možná i snaha o přehlednost, ale tvůrcům se povedl naprostý opak – už dlouho se mi nestalo, že bych byl hrou tolik znechucený již po dvaceti minutách hraní. Za kameňák pak považuji fakt, že ta opravdu důležitá data se nikam nezapíší.

Zamířit a zastřelit

Co už ale naděláte, doba je zlá a milovník taktických akcí překousne i problematičtější pasáže. Proto jsem také pokračoval v hraní. A potom se ptal, za co jsem si zasloužil takový hrozný trest. 7.62 High Calibre totiž překvapí až nelidskou obtížností některých soubojů, což ve spojení s nedostatkem peněz na vybavení či žoldáky postávající v baru dělá nepěkné čáry přes rozpočet.

TIP: Využívejte krytí a neútočte na velké skupiny nepřátel bez granátu

Taková první přestřelka v džungli proti třem nepřátelům vyzbrojených pouhými pistolemi ještě jde, ale samostatná likvidace velké skupiny vybavené automaty už nadělá na čele nejednu vrásku.

762highcalibre_05.jpg762highcalibre_06.jpg

Pokud by to byl jen ojedinělý případ na začátku hry, nejednalo by se zase o až tak výrazný problém. Bohužel se ale po celou dobu hraní nedostanete k nijak oslnivé částce peněz a rozhodně si nebudete moct dovolit zaměstnat dva žoldáky na stálo. Vyplatí se je najímat pouze ve chvíli, kdy víte, že vás za rohem čeká větší a delší přestřelka. Taktizování si ve hře zkrátka a dobře příliš neužijete, povětšinou se budou muset masem nepřátel prohryzávat pouze kulky vystřelené z vaší zbraně.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | taktická strategie
Výrobce: Aperion | Webové stránky hry
 • Návrh některých lokací
 • Možnost přidat se k různým frakcím
 • Některé zajímavé úkoly
 • Totální nepřehlednost
 • Po většinu času ovládáte jen sebe
 • Nuda
 • Nulové možnosti taktizování
 • Kamera
Související články
 1. Recenze: Hired Guns: The Jagged Edge – nájemní vojáčci
 2. Jagged Alliance míří na DS
 3. Pokračování Jagged Alliance mění název
 4. E3: Jagged Alliance 3 - věrná klasice
 5. Jagged Alliance na stříbrném plátně
 6. Jagged Alliance ve třech rozměrech
 7. GALERIE: Jagged Alliance 3D
 8. Nové hry na obzoru: Harry Potter a Jagged Alliance
 9. Jagged Alliance 3D - screenshoty, informace!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

včera | | 19 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A