Recenze a soutěž: DVD Tears Of The Sun – Afrika očima Hollywoodu

Od filmu Zachraňte vojína Ryana je možné sledovat určitou „novou vlnu“ amerických válečných velkofilmů. Poslední z nich, výpravné Slzy slunce s Bruce Willisem a Monicou Bellucci, doprovázené hudbou „klasika“ Hanse Zimmera a natočené „akčním“ Antoinem Fuquou, potěší fanoušky Medal Of Honor nebo Call Of Duty. Chcete vědět proč? Film můžete navíc vyhrát v naší soutěži!

Slzy Slunce (Tears Of The Sun)
USA 2003, 115 minut
Původní znění s titulky i český dabing 5.1
Režie:
Antoine Fuqua
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Bruce Willis, Monica Bellucci, Tom Skerrit a další
Widescreen formát (16:9)

Film si můžete nechat poslat až domů od internetového obchodu Vltava.cz za zvýhodněnou cenu 764,- Kč - objednávejte zde!

Miluji americké výpravné válečné filmy. Od jisté doby: začalo to filmem Zachraňte vojína Ryana. Kromě jiného tomuto filmu vděčíme za sérii Medal Of Honor (Spielberg pro film nasbíral více materiálů, než zvládl využít, takže je předal svému studiu DreamWorks Interactive, aby z nich vytvořili hru... ano, právě první Medal Of Honor, toho času pro původní PlayStation), potažmo i Call Of Duty (která mimochodem bude trilogie, jak bylo nedávno oznámeno). Svým syrovým realismem (nu dobrá, jak v které části, ale vylodění na pláži Omaha bylo a dodnes je skutečně nejtvrdší a nejreálnějším filmovým zpracování války, jaké můžete vidět) a zaměřením spíše na psychologii lidí ve válce, než na samotnou „akci“ Vojín Ryan změnil styl, jakým se nejdražší válečné filmy od té doby točí a každý z těch opravdu dobrých je od té doby tímto více či méně ovlivněn.

Nemluvím tady teď o samoúčelném „slaďáku“ Pearl Harbour (i když samotný útok byl ve filmu hodně povedený, nicméně pod tlakem zbývajících dvou hodin jeho děsivé „kouzlo“ jaksi zapadlo), ale o filmech Tenká Červená Linie, Černý jestřáb sestřelen nebo Údolí stínů. Zvláště Černý jestřáb sestřelen (v mnoha ohledech jedinečné zpracování skutečné události ze Somálska roku 1993 vizionářským režisérem Ridley Scottem) je pro tento článek důležitý, protože má mnoho společného se Slzami slunce.

Opět se podíváme do Afriky (tentokrát konkrétně do Nigérie) a znovu si divák nebude tak docela jistý, zda má fandit bílým nebo černým. Stejně jako v Jestřábovi na nás čeká několik scén, které bychom si neuměli ani představit (v našem „civilizovaném“ světě 21. století vypadají neuvěřitelněji, než třeba Matrix, nicméně navzdory tomu se podobné věci na světě dějí a možná ještě horší, než je ve filmu ukázáno) – strašlivé násilí a genocidu v Africe přitom film zvládá ukazovat způsobem, který není přehnaně „filmově“ dramatický, kamera i hudba se drží pokud možno „při zemi“, nicméně o to syrovější a reálnější tyto pasáže ve filmu jsou a je docela dobře možné, že některé z vás donutí od filmu odejít a nebo pro vás minimálně zůstanou nejsilnějším zážitkem z jeho sledování.

O čem vlastně film v kostce vypráví? Jak snadno se plány zhatí, určitě to znáte sami ze svého života... dokonale naplánovaná vojenská akce, při které měl být v Nigérii speciálním komandem námořníků (ano, oblíbená jednotka SEALS) vyzvednut americký občan, aniž by došlo ke kontaktu s místními (vojenskými) autoritami, se zvrhne v masakr a divoký boj malé jednotky moderně vyzbrojených Američanů s celou armádou domorodců. Během své zoufalé evakuace k hranicím se kromě jiného stanou svědky etnických čistek a vyvražďování domorodých vesnic, což jsou ony výše zmíněné nezapomenutelné pasáže filmu, které (jak jsem si ověřil na lidech:-)) jsou pro někoho skutečně příliš silné.

Největší službu filmu jednoznačně prokázalo potlačení ne-Američany nenáviděného patriotismu a patosu, kterými některé „hrdinské“ filmy z produkce Hollywoodu bývají doslova zahlcené. Slzy slunce poskytují minimum místa na nějaké hrdinské pózy nebo záběry americké vlajky, místo toho se snaží co nejvíce přiblížit zoufalství a neštěstí domorodců, kteří umírají jenom proto, že kdysi dávno jejich předkové věřili něčemu „jinému“ nebo patřili k jinému kmeni. Trochu v tomto realistickém vzorci vrže postava „zloducha“ - sadistického, fanatického a vražedného velitele Nigerijských vojenských jednotek, nicméně pokud si uvědomíte, že právě takoví fanatici kmenovou válku v Africe rozpoutávají a vedou ony šílené masakry civilistů, vyjde vám jeho „černobíle záporná“ role jako přijatelně realistická. Paradoxem přitom je, že když si pustíte vynechané scény (vystříhané z filmu před jeho uvedením do kin, najdete je v bonusech na DVD), zjistíte, že původně měl film obsahovat mnoho trapně hrdinských pasáží, patosy přeplněných – někdo ve finále učinil velmi moudré rozhodnutí, které zachránilo kouzlo, atmosféru a vyznění celého filmu.

Stinnou stránkou nicméně zůstává scénář filmu, který je sice zajímavý, ale ve finále příliš průhledně vykrádá jiné, starší filmy (nejvíce asi Skálu a Údolí stínů), takže poslední čtvrthodinu filmu sledujete s útrpnou jistotou, jak vše skončí (pozor - neříkám, že zrovna happyendem:-)). Stejně tak vývoj celého příběhu je poměrně odhadnutelný a to je škoda, protože lidé ve skutečnosti zas tak odhadnutelní nejsou – ani jejich příběhy nebo válka samotná. Nejvýraznějším kladem filmu je (vedle jeho jedinečného „kouzla“) jeho mistrná režie (kdo by to od „akčního“ Fuguy čekal!) a hlavně hudba Hanse Zimmera, který je od Skály, Gladiátora nebo Pearl Harbouru jenom lepší a lepší.

Scénář: 7/10
Režie: 8/10
Střih: 9/10
Hudba: 10/10

Slzy slunce jsou válečným filmem, který víc než akci sleduje lidi a v kombinaci s nepřekonatelnou hudbou Hanse Zimmera svojí atmosférou ohromí každého diváka s otevřeným srdcem. Mimořádně silný film, který by mohl zklamat „povrchního“ diváka, pro ostatní je však jistotou a potenciálním silným zážitkem na nejbližší víkendový večer!

Celkové hodnocení: 8/10

Bonusy na DVD

Komentář režiséra nebo scénáristů patří ke „klasickým“ a je pravda, že máloco jiného vám umožní nahlédnout pod pokličku filmu tak hluboce, jako zasvěcený komentář nejvýznamnějších autorů filmu. U tohoto mimořádného snímku jde samozřejmě o obzvláště zajímavý materiál.
Vynechané scény obsahují záběry, které mohly docela zruinovat skvělou atmosféru filmu – trapně hrdinskými hláškami nebo pózami, stejně jako zbytečným dalším očerňováním zloduchů. O to zajímavější je jejich sledování, aneb jak moc mohou tyto věci film zkazit (rozhodně si to nepouštějte před shlédnutím samotného filmu!).

Film o filmu je klasickým „making of“ dokumentem, kde své zážitky z vyprávění popisují herci i tvůrci filmu, jde samozřejmě o základní bonus pro každého, kdo se chce něco dozvědět o natáčení.

Dokument Hlasy Afriky je sérií rozhovorů s rodilými Afričany, kteří ve filmu hráli. Jejich vyprávění je místy mnohem dramatičtější a děsivější, než celý film – aneb co napíše život sám, to žádný spisovatel nepřekoná. Tyhle životní příběhy asi desítky lidí patří k obsahu pro silné povahy.

Filmografie je příjemným bonusem, který vám formou textu umožní připomenout si, co mají tvůrci a herci za sebou, na jakých projektech se již podíleli.

7 kinotrailerů obsahuje kromě upoutávky na samotné Slzy slunce další filmy, například Mizerové 2 nebo Černý jestřáb sestřelen – a další.

DVD Slzy slunce můžete díky podpoře internetového obchodu Vltava.cz rovnou vyhrát v naší soutěži! Stačí správně odpovědět na naši otázku a být šťastným vylosovaným výhercem. Otázka zní:

Ridley Scott, režisér filmu Černý jestřáb sestřelen, se zřejmě nejvíce proslavil svým filmem z roku 1979. Jaký film to byl?

Odpovědi posílejte do 30.11. na adresu souteze@doupe.cz. Hodně štěstí!

UPDATE: Soutěž byla uzavřena, správná odpověď zní "Vetřelec" a vítězem je Jana Urbanová z Prahy. Gratulujeme!

Diskuze (4) Další článek: Counter-Strike pro Xbox je tu

Témata článku: , , , , , , , , , ,