Recenze a soutěž: Matrix Revolution OST - filmová hudba roku?

Začala to Skála, pokračoval v tom Horizont události a dokončil to Matrix 3. Dokonalé skloubení orchestrální hudby (místy včetně mocných chorálů) se špičkovou elektronickou dalo vzniknout soundtracku, jaký jsme tu ještě neměli. Poslechněte si ukázky, přečtěte recenzi a pokud budete mít štěstí, můžete CD rovnou vyhrát v naší soutěži!

Nikdo vám nevysvětlí, jak ohromně hudba z Matrix: Revolutions zní. To musíte slyšet sami. Stahujte ukázku zde!

Další ukázky si můžete stáhnout na objednávkové stránce internetového obchodu Vltava.cz, kde si také můžete CD rovnou nechat poslat (za zvýhodněnou cenu 501,- Kč): Matrix 3 OST na Vltavě

Soundtrack si můžete poslechnout přímo na oficiálních stránkách www.whatisthematrix.com!

Matrix: Revolutions je v mnoha ohledech mimořádné dílo. Dnes ale nebudeme rozebírat jeho myšlenku nebo scénáristické kvality, povíme si něco o hudbě, kterou mnoho z nás v kině poněkud ignorovalo, především díky vizuálnímu ohromení, pramenícím z neuvěřitelně výpravných a originálních scén v závěru filmu. Stejně taky patří k oblíbené neřesti návštěvníku kin, že odcházejí již na začátku závěrečných titulků a stejně jako například u muzikálu Moulin Rouge se tak v případě Matrixu 3 připravují o nejlepší skladbu z celého filmu.

Čím je hudba v Matrixu tak výjimečná? Stejně jako sám první film, i jeho soundtrack byl dokonalou trefou do vkusu mas – soundtracky k prvním dvěma Matrixům byly prostě výběrem aktuálně nejlepší taneční hudby (i když u dvojky byl povedený bonus, který naznačil směr pro třetí album), která svými dravými a originálně elektronickými rytmy báječně podtrhovala povedené akční scény ve filmu. Třetí díl je však poněkud jiný, dojde v něm k opravdovému vyvrcholení války a svým způsobem i ke zkáze světa, takže hudba musela být mnohem silnější... a klasičtější.

To je důvod, proč na OST (Original SoundTrack – původní zvuk či hudba z filmu) ke třetímu filmu nenajdete písničky, nýbrž silné orchestrální melodie, kterým vévodí mohutné chorály ve finále filmu (i CD), jenž si příliš nezadají ani s takovou klasikou, jako je Carmina Burana. Velkolepá válečná hudba je nabita klasickou silou obřího orchestru sama o sobě (v tomto ohledu je zklamáním soundtrack k Návratu krále, který podle ukázek a předběžných zpráv nesou spíše teskné melodie, než monumentální válečná hudba), nicméně její sílu podtrhují kvalitní taneční rytmy moderní elektronické hudby, takže výsledek zní moderně i klasicky zároveň a nikdo z mnou testovaných subjektů nereagoval na puštěnou ukázku (nejlepší skladba z celého CD, závěrečná „Navras“) negativně.

Pokud s CD Matrix: Revoltions koketujete, pusťte si někde v obchodě nebo u kamaráda právě první dvě minuty této skladby, která je tím nejlepším, co na disku i ve filmu můžete slyšet. Pokud vás nepřesvědčí rozjezd Navras, pak se to zřejmě nepovede ani zbytku disku. Na ten se nyní podíváme podrobněji...

1. Don Davis: The Matrix Revolutions Main Title

Klasickou ústřední melodii trilogie jistě nosí v hlavě každý, kdo alespoň jeden díl viděl (a slyšel pořádně ozvučený). Pro třetí díl přibylo pár dramatických prvků, ale v zásadě klasický kousek filmové hudby, která spíše udržuje atmosféru, než aby se stavěla na obdiv sama o sobě.

Hodnocení: 6/10

Ukázku stahujte zde

2. Juno Reactor/Don Davis: The Trainman Cometh

Zde už je složitější kousek, který dobře reprezentuje celé album a jeho geniální křížení hudebních stylů. Začíná jako klidná a působivá orchestrální melodie, do které se postupně (po krátkém odehrání ústředního motivu) vkrade neklid, jenž z klasických bicích plynule přejde do tvrdého techna, jemuž ale pomáhá orchestr udržet působivou melodii. Tohle je opravdu báječný kousek originální moderní hudby, jakou jinde neuslyšíte.

Hodnocení: 8/10

3. Juno Ractor/Don Davis: Tetsujin

Skladba, která je založena na cizokrajných bicích nástrojích, silně připomíná samurajské filmy nebo westerny (oba žánry mají hodně společného, koneckonců třeba Sedm statečných je okopírovaných Sedm samurajů, že) až do chvíle, než se přidá elektronika a rozjede se techno-nářez, který by v prodloužené verzi mohl s přehledem vyhrávat hitparády. Hudba na tomto CD je prostě mimořádná a tato skladba patří k těm nejlepším.

Hodnocení: 8/10

Ukázku stahujte zde

4. Pale 3: In My Head

Jediná skladba, která by se dala nazvat „písní“, nicméně mám silný pocit, že zpěvákův hlas slouží mnohem spíše jako zajímavý sample, který dokresluje klubovou atmosféru – ve filmu byla tato hudba kulisou pro nájezd hrdinů na podzemní taneční klub.

Hodnocení: 4/10

5. Don Davis: The Road To Sourceville

Krátká orchestrální záležitost, která nepostrádá povedenou melodii a jisté romantické kouzlo, ženské posluchačky si jistě vzpomenou na povedené kýčovité scény a perfektně vykreslený vztah hlavní milenecké dvojice filmu. Standardní filmová kulisa.

Hodnocení: 5/10

6. Don Davis: Men In Metal

Solidní orchestrální doprovod k přípravě na hlavní bitvu ve filmu, který v ledasčem připomíná podobné melodie z podobných filmů. Lehký stupňovaný pochod jaksi nemá to správné kouzlo, aby se dobře poslouchal sám o sobě, ale ve filmu posloužil na jendičku.

Hodnocení: 5/10

7. Don Davis: Niobe´s Run
8. Don Davis: Women Can Drive
9. Don Davis: Moribund Mifune
10. Don Davis: Kidfried
11. Don Davis: Saw Bitch Workhorse

Série skladeb, které tvoří doprovod rychlým akčním scénám ve filmu (honička vznášedel, bitva s roboty...) a svým pojetím nijak nevybočují z hollywoodského průměru. Pokud jste sběratelé soundtracků, potěší vás jistě nápaditost a profesionálnost provedení, ale pro Doupěcí recenzi tyto skladby nejsou primární. Elektroniky je v nich málo, jde víceméně o orchestrální skladby.

Hodnocení: 5/10

12. Don Davis: Trinity Definitely

Nejhezčí skladba na CD v pravém smyslu toho slova. Klidná a teskná melodie, která ve filmu doprovází smutné odhalení ohledně jedné z postav, se dá dobře poslouchat stále dokola, dokud u ní neusnete. Pro dívky a citlivé povahy je to ovšem slzopudný nářez!

Hodnocení: 8/10

Ukázku stahujte zde

13. Don Davis: Neodämmerung

Ano! ANO!!! Tohle je ona, nejtvrdší a nejvelkolepější skladba, jako jsme ve filmech neslyšeli nejen tento rok, ale dost možná od dob soundtracku k filmu Conan The Barbarian. Mohutné chorály pějí náboženské texty v původním historickém znění (v jejich textu, který je v bookletu přeložen, můžete najít pár zajímavých odpovědí na otázky z filmu), do toho duní pochod na takové úrovni, že vám basy zdemolují byt. Nádhera, novodobá klasika, přímo „NEOKLASIKA!“.

Hodnocení: 10/10

Ukázku stahujte zde

14. Don Davis: Why, Mr. Anderson?
15. Don Davis: Spirit Of The Universe

Dvě propracované (a dlouhé, zhruba 10 minut dohromady) sklady, které doprovází finále filmové trilogie během posledních, odhalujících scén, obsahují všechny notoricky známe nápěvy z původních filmů a patří tak k vrcholnému zážitku pro fanoušky klasických soundtracků a Matrixu.

Hodnocení: 7/10

Ukázku stahujte zde

16. Juno Reactor/Don Davis: NAVRAS

A tady to je. Skladba, která zazní během závěrečných titulků filmu Matrix: Revoltuions, je tak dokonalým skloubením orchestru, chorálu, pochodu a techna, že se to prostě nedá slovy popsat. Můžete si stáhnout kousek, který jsme pro vás získali, ale to je jen drobný vzorek některých nástrojů a zlomek geniální melodie. Doporučuji poslechnout si tuto skladbu v nejbližším obchodu s hudbou nebo na oficiálních stránkách filmu (www.whatisthematrix.com), protože něco takového jste zkrátka ještě neslyšeli – ani v žádném filmu, ani nikde jinde.

Hodnocení: 11/10!

Ukázku stahujte zde

V závěru naší recenze bychom vás rádi ujistili, že se z Doupěte nestává kulturní průvodce pro mladé, nicméně stejně jako jsme v minulosti recenzovali herní soundtracky, máme v úmyslu se čas od času vrhnout i na další zajímavá CD, která by mohly naše čtenáře zajímat. Berte to jako bonus k standardnímu obsahu Doupěte a vzhledem k tomu, že recenze filmu Matrix 3 je na Doupěti s přehledem nejčtenějším článkem měsíce, věříme, že vám náš článek o bez diskuze bezchybné hudební složce filmu přišel vhod.

Že disk obsahuje trailer na film, ukázku nové komiksové knihy podle námětu bratří Wachovských (vypráví další příběhy ze světa Matrixu!) a jednoduchou hru, ve které systém Pacmana využívá vznášedlo, nahánějící se se Sentinely, to už jsou jen bonusy. Hlavní je mimořádná hudba, na kterou jen tak nezapomenete a která se dá poslouchat téměř donekonečna!

Díky internetovému obchodu Vltava.cz vám nyní nabízíme možnost recenzované CD vyhrát v naší soutěži, stačí pouze správně odpovědět na naší otázku a být vylosovaným šťastlivcem. Otázka zní:

Kolik CD má soundtrack k filmu Matrix 2: Reloaded?

Odpovědi zasílejte na adresu doupe@cpress.cz do 23.11.

UPDATE:

Soutež byla uzavřena, správná odpověď zněla "2 CD". Výherce je Petra Klimešová z Bruntálu, gratulujeme!

Diskuze (2) Další článek: Nejprodávanější hry ve Velké Británii

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,