Recenze a testy: ASUS AGP-V7700 Ultra

Tato karta jistě patří mezi nejdražší a zároveň nejvýkonnější videoakcelerátory dneška. Nabízí totiž nejnovější technologii GeForce 2 GTS taktovanou nejvyššími pracovními frekcencemi: Jádro grafického procesoru je taktováno frekvencí 250MHz, paměťové moduly o efektivní frekvenci 460MHz (sic!) nabízejí plných 64MB "videoprostoru". Prostě se nejedná o žádné ořezávátko...
Recenze a testy: ASUS AGP-V7700 Ultra
Tato karta jistě patří mezi nejdražší a zároveň nejvýkonnější videoakcelerátory dneška. Nabízí totiž nejnovější technologii GeForce 2 GTS taktovanou nejvyššími pracovními frekcencemi: Jádro grafického procesoru je taktováno frekvencí 250MHz, paměťové moduly o efektivní frekvenci 460MHz (sic!) nabízejí plných 64MB "videoprostoru". Prostě se nejedná o žádné ořezávátko...

The story of "Ultra"...

Není to tak dávno, a stránkami všech magazínů proběhl test karet vybavených novým čipem GeForce 2 GTS. Tyto karty se ihned vyšplhaly na pomyslný "Everest" 3D akcelerace zároveň tak stanovily nové měřítka špičkového výkonu. Od této doby se na trhu objevily další karty (Voodoo 5 5500 a Radeon), a v některých rozlíšeních testech si "dovolily" nového šampióna porazit... a tak si u firmy nVidia řekli "no-pasaran, neprojdou" a vypustili na trh steroidovou verzi tohoto čipsetu, který má držet žezlo šampióna do doby, než se zhmotní nový projekt nVidie známý nyní pod jménem NV20.

Firemní "overclocking"

I když firma nVidia nenastoupila do vlaku 3D akcelerace jako favorit (tím dříve určitě byla, a pro mnohé stále je i nyní - firma 3dfx), začala si budovat své postavení systematicky. První "pilotní" typ NV1, použitý firmou Diamond na kartě s názvem EDGE 3D s 2MB (!) paměti sice neuspěl (já jsem tuto kartu vlastnil - mít ji tak dnes:-), populární grafický čip Riva 128 však již docela prorazil a mnozí si na něj jistě pamatujete (či jej stále vlastníte).

Dalším typem pak byla řada TNT a záhy také inovovaná TNT2 (podívejte se na rok, rok a půl staré recenze). V té době naplno hořela bitva mezi řadou Voodoo2 a TNT2. Vzhledem k tehdejší narůstající popularitě overclockingu, začala nVidia uvažovat o tom, že sama vytřídí lépe taktovatelné čipy, nastaví vyšší frekvenci a k této sadě navrhne použití kvalitních pamětí. Tak vznikla první "TNT2 Ultra" a začala sklízet úspěchy...

Vzhledem k tomu, že úspěšné "triky" je dobré opakovat (a navíc od uvedení řady GeForce 2 GTS již uplynula nějaká doba a karty jako np. Radeon začaly GTS-ku někde docela šlapat na paty), rozhodli se u NVidie pro obdobnou, o 25% výše taktovanou "steroidovou" variantu dřívějšího šampióna GTS. Světlo světa spatřila koncepce NV15BR:

základní údaje GeForce 256 GeForce2 MX GeForce2 GTS GeForce2 Ultra
pixelrate (Gpixelů/s) 0,48 0,35 0,8 1
texelrate (Gtexelů/s) 0,48 0,7 1,6 2
takt jádra (MHz) 120 175 200 250
transofrmace T&L (mil. trojúhelníků/s 15 21 25 31

...GF 2 Ultra zvládne i scény s 20-30 tisíci polygony animovat docela plynule...

A jako obvykle, i tento čipset je poskytnut výrobcům karet, aby vyrobili různé inkarnace karet s touto čipovou sadou. V případě čipu GeForce 2 Ultra se však jedná o omezený okruh renomovaných výrobců, vlastních čipu, ale zejména vysoce taktovaných pamětí je dnes totiž jako šafránu. To, že mezi ně patří i ASUS-tek však mám možnost ověřit si na vlastní kůži - hmotným důkazem je ASUS AGP-7700 Ultra...

ASUS AGP-V7700 Ultra

To, že je krabice elegantní, je velmi milé - přičemž nejpěknějším grafickým prvkem je červená stužka vlevo dole s nápisem "3 years warranty" ;-) Nápis na protější straně pak říká "64MB".

GeForce 2 Ultra

Jak jsem již zmínil dříve, je GeForce 2 Ultra vysoce taktovanou (a pečlivě vybranou) verzí původního GeForce 2 GTS. Jedná se tudíž o čip, jenž je sice vyráběn stejnou technologii 0,18 mikronů, ale je taktován o 25% rychleji. Obdobně tedy nabízí čtyři texturovací potoky, a v každém dvě texturovací jednotky. Teoretická mez se však nyní blíží miliardě "výstupních" pixelů za sekundu (této hodnoty bylo u komerční karty dosaženo poprvé) a dvěma miliardám zpracovaných texelů (texel = texturovaný pixel) za sekundu.

Další vlastnosti V7700 Ultry "v kostce"

 • grafický "koprocesor" GPU druhé generace - Shaders, Per Pixel Rasterizers
 • Hardwarový Full-Scene Anti-Aliasing (FSAA)
 • 32-bit barevná hloubka, Z / stencil buffer
 • 350MHz RAMDAC, max. rozlíšení 2048x1536
 • 64MB DDR SDRAM
 • VIVO (Video In/Out) module interface (modul není obsažen)
 • AGP 2X /4X včetně podpory Fast writes a Execute mode
 • DirectX texture compression, S3TC podpora
 • Windows 9x /NT /2000 /Linux kompatibilní
 • 3 roky záruky

  Lahůdka: paměti 460MHz...

  Dle nVidie, musí být v případě použití tohoto čipu, věnovaná speciální péče pamětem. Žádné paměti DDR 333 jako u verze GTS zde již totiž nestačí.

  Proto ASUS použil 8 ultrarychlých 4ns paměti DDR (na GTS jsou běžné paměti 6ns) umístěných pod dvěma chladiči (tyto coolery jsou označené na obrázku modře) o efektivní frekvenci 460MHz (230MHz x 2)! Ty pak nabízejí na interní sběrnici teoretickou datovou propustnost 6,85GB/s (460MHz x 128 bitů = 6,85GB) při kapacitě 64MB. To pásmo mít k dispozici procesor, tak "lítá jako blesk"...

  Pro zajímavost - i tyto paměti nejedou běžně "po pásu" ale pečlivě se třídí, a to přímo pro nVidii. Tyto paměťové moduly jsou vlastně mezi pamětmi "sběratelskými kousky" - a to je hlavní důvod světového nedostatku karet s těmito moduly. Když mi byla karta zapůjčovaná, bylo mi řečeno, že je jediná toho typu od ASUSu v ČR...

  Zdá se, že právě tyto ultrarychlé paměti (mimochodem, jsou dražší než celý čip GF Ultra!) jsou důvodem značně vyššího výkonu ve srovnání s původní verzi GTS. Zde totiž i jinak rychlá paměť o propustnosti 4,9GB/s může být úzkým hrdlem zobrazování, a to zejména v 32-bitové barevné hloubce.

  Design karty...

  se velmi blíží ověřenému referenčnímu designu nVidie. Pokud vás zaujaly obvody v červených kroužcích tak vězte, že se jedná o... samostatné a kompletní impulsní zdroje (ty osmihrany jsou pak transformátory). Příčinou použití tohoto pomocného napájení je obrovská energetická náročnost jak čipu, tak pamětí - již při práci "v desktopu" se odběr blíží 13W, v náročné 3D akceleraci pak ještě značně vzroste. Touto objížďkou (transformují se oba napětí slotu AGP: 5V i 3,3V) se částečně řeší problém toho, když dřívější karty GeForce 256 překračovaly odběrovou specifikaci konektoru AGP.

  Co se týče výstupů, je karta v základním provedení - má jen VGA výstup. Jejím cílem je však také supervysoké rozlišení na velkém monitoru. Na "hrubý" TV výstup totiž obvykle stačí jednodušší GeForce MX, či také TNT2. Přesto je i zde možnost S-Video výstupu po připojení VIVO (Video IN, Video OUT) modulu. Může vypadat np. takto:

  Kvalita obrazu je velmi dobrá (subjektivně je lepší od mého "jen MX"), řekl bych však, že v nejvyšších rozlišeních (od 1600 výše...) je firemní Matrox Millenium G400 přece jen lepší (jak to jen dělají :-)

  Testy a závěr...

  K testování byla použita tato sestava

  • AMD Duron 1000Mhz
  • deska ABIT KT7 RAID
  • 128 MB PC-133 SDRAM
  • ASUS AGP V-770 Ultra - nastaveno na standardní frekvenci 250MHz /460MHz (mem.)
  • ovládače Detonator 3 ver: 6.35 (a také referenční 7.17)
  • WD 400 - 40GB Ultra ATA/100
  • Windows 98
  Prvním testem je obecně méně spolehlivý, avšak oblíbený 3Dmark 2000 od firmy Madonion.

  Tento test dává nejvyšší výsledky, jaké jsem viděl... všimněte si např. skvělého výkonu v 1280x1024 při barevné hloubce 32bit! To nemají mnohé karty při standardním 1024x768 a 16. bit. barvě!

  Quake III Arena: Demo1 (OpenGL)

  Pojďme na můj oblíbený test: "Quake III Arena - Timedemo1". Zde jsem vycházel z nastavení High Quality obrazu a alternoval jsem barevnou hloubku a rozlišení... Navíc jsem zde "šel" mnohem výše: na 1600x1200.

  Pozor "relativně nižší" výsledky vpravo mohou klamat - jedná se však o velmi vysoké rozlišení pro 19" a výše. Zde to totiž dokonce většina karet již úplně vzdává... a náš ASUS V-7700 je stále na kvalitní hratelnosti - i při nastavení na 32 bitů a při High Quality zobrazení!

  Poznámka: Graf vypadá docela "suše", ale mohu vám říci, že i při 1600x1200 proběhl test skutečně bleskem - téměř jsem jej nestačil sledovat!

  Chybí něco? No ano! Srovnání se svou "předešlou" konkurenci - a to s těmi, kteří byli dřívějšími šampióny nVidie.

  Zásadní narůst oproti GTS-ku (13% v 1024x768x32b.) je víceméně mírným překvapením. Je to však dáno rychlostí paměti 460MHz a také její velikostí 64MB - GTS-ko mělo 32MB SDRAM DDR (taktovaných frekvencí 333MHz).

  Závěr

  Musím říci, že jsem takto příznivé výsledky nečekal - zejména výrazný nárůst výkonu oproti jinak velmi výkonnému, avšak "komerčnějšímu" GeForce 2 GTS. Karta je velmi spolehlivá, ale technicky je na svém taktovacím vrcholu. Nepodařilo se jí totiž podstatněji nadtaktovat (ale řekněme si z rukou na srdci... proč taky!). Výkon tohoto řešení však přesto (či právě proto) dnes nemá konkurenci... avšak do doby, než nVidia ji sesadí z trůnu svým dalším modelem na bázi NV20 :-)

  Naše tabulka "vhodnosti" vypadá velice suše... vše je prostě v zeleném poli...

  Jo a v ještě jedné konkurenci je nová "Ultra" šampiónem - stojí včetně daně necelých 20 000 Kč. A to je částka, kterou mají leckteří připravenou na levné PC. Kdo však nechce čekat na připravovanou řadu NV20, ale chce již dnes špičku, "brutální sílu" (to je důležité - a dokáže ji vůbec zužitkovat) a přitom nehledí na pokladničku, může jít i do této "Ultry"...

  Co se týče vlastní implementace ASUSu, projevují se i zde známky "firemní" kvality - karta nedělala žádné problémy a využívala upravenou firemní sadu ovládačů (ty jsou na firemním webu aktualizovaný s příkladnou péči - poslední verze vychází z dva týdny starých referenčních ovládačů). A o tom, že si ASUS co se týče kvality věří, svědčí navíc i tříletá záruka na kartu...

  P.S. V balení jsou navíc obsaženy 4CD, včetně plné hry "Soldier fo Fortune" a dnes již nezbytného přehrávače DVD/ MPEG2 - ASUS DVD.

  K testu dodala firma ATcomputers, zástupce firmy ASUStek na našem trhu. Děkujeme.

  Převzato ze sesterského magazínu pctuning.zive.cz.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A