Recenze: Ace Attorney Apollo Justice – nový hrdina

Oblíbený právník se odebral do důchodu a na jeho místo přichází nováček v dalším dílu populární série plné kultovních hlášek a zamotaných případů.
Recenze: Ace Attorney Apollo Justice  – nový hrdina
Seznam kapitol
  1. Jedna, dva, čtyři, Apollo sem míří
  2. V soudní síni i mimo ni


Pokud jste již měli tu čest s prohnaným právníkem se špičatými vlasy tak jistě víte, že i s jednoduchou grafikou a několika herními prvky jde díky skvělým dialogům a chytře napsanému příběhu vytvořit zábavnou hru. Phoenix Wright si dokázal snadno získat popularitu i přes to, že je to vlastně pouze konverze z GameBoye Advance. První díl, který měl nejspíš nejaponské publikum jen nalákat na budoucí díly tvořené přímo pro NDS, si vymohl téměř status kultu a jeho fanoušci donutili Capcom postupně vydat i konverze dílu druhého a třetího.

  
Nový hrdina, jeho pomocnice Trucy a mentor Kristoph

Který díl je který?

Phoenix Wright: Ace Attorney – v prvním díle kromě seznámení se všemi hlavními postavami, které nás budou provázet dalšími třemi díly nahlédneme do Phoenixova dětství a dětství jeho rivala žalobce Milese Edgewortha; najdeme zde také bonusový případ pro NDS, s jehož některými postavami se setkáte ve čtvrtém díle

Phoenix Wright Ace Attorney: Justice For All – ve druhém díle se dozvíme více o technikách vesnice médií, ze které pochází Phoenixova pomocnice Maya a jako žalobkyně se představí obávaná Francisca von Karmová se svým bičem; Phoenix také získá tajemný kámen s jehož pomocí může odhalovat tajemství srdcí

Phoenix Wright Ace Attorney: Trials and Tribulations – ve třetím díle, který se ještě do Evropy nedostal, se Phoenixovi postaví tajemný a na kofeinu závislý žalobce Godot; podíváme se i do Phoenixova mládí na vysoké škole


Ace Attorney Apollo Justice – v nejnovějším díle sice Phoenixe v roli hlavního hrdiny vystřídal nováček Apollo Justice, ale Phoenix zůstává jednou z klíčových postav; čtyřka je prvním dílem tvořeným přímo pro NDS; na oficiální stránce si můžete vyzkoušet hratelné demo online

V Evropě jsme ale bohužel kvůli tradičnímu zpoždění vydávání her trochu pozadu, a tak i když v Americe se fanoušci již dočkali všech čtyř vydaných dílů a netrpělivě čekají na každé nové informace o chystané pětce, my jsme se dočkali pouze prvních dvou, a teď čtvrtého dílu. Doufám, že se distributoři nerozhodli třetí díl jen tak přeskočit, protože i když na něj nejnovější díl přímo dějově nenavazuje (pouze se odehrává o sedm let později), ochudili by nás tím o skvělé čtyři případy, které dokreslují minulost hlavních postav včetně Phoenixe.

Právník reloaded

Pojďme se ale podívat na díl čtvrtý, který je tu dnes v hlavní roli. Spolu s novým hrdinou, jeho pomocníky a rivaly, přináší i několik (staro)nových herních prvků. Staronových proto, že s některými z nich jste se již mohli setkat v bonusovém případu z prvního dílu, který byl stejně jako čtvrtý díl vytvořen exkluzivně pro Nintendo DS. Dočkali jsme se také vylepšení vzhledu a při některých animacích postav až padá čelist údivem, co lze s tak jednoduchou grafikou vymyslet. A možná přijdou i nefalšované CG animace! Vezmeme to ale všechno pěkně popořadě.

Na začátku hry se ocitnete v roli právníka nováčka Apollo Justice. Vlasy má sice špičaté o trochu méně než náš starý známý, ale v horlivosti a touze pomáhat svým klientům si s Phoenixem v ničem nezadá. Jeho případy si v zamotanosti, vtipnosti a někdy až trochu absurdnosti se starými také mohou podat ruku. Naštěstí na ně není sám. Kromě moudrého mentora Kristopha Gavina mu pomáhá samotný Phoenix Wright a jeho dcera Trucy, která se touží stát kouzelnicí a má vždy plné kapsy různých triků.

Nové vs. Staré postavy

Ano, ačkoliv ne jako hlavní hrdina, Phoenix Wright se vrací a má velkou roli během celé hry. Nebojte se, že bych vám prozradila nějaké velké překvapení, mohli jste ho vidět již v trailerech a objeví se téměř na začátku hry. S objevením Phoenixe a dalších několika starých známých souvisí jeden nepříjemný fakt. Protože ať se nové charaktery snaží jak chtějí, staré je chvílemi zcela zastiňují a několikrát během hry jsem se přistihla, jak přemýšlím, kdopak z mých oblíbenců se ještě ve hře objeví.

  
Probíhá vyšetřování * Žalobce v akci * Apollo si nenechá nic líbit

Nové charaktery nejsou špatné, to vůbec ne. Téměř všechny jsou jedinečné, osobité a dokáží zaujmout i pobavit. Ale při srovnání se starými se nemohu ubránit dojmu, že by bylo lepší hru buď věnovat pouze novým charakterům, anebo alespoň vrátit všechny klíčové charaktery z dílů minulých. Na návrat většiny z nich totiž celou hru budete čekat marně a působí opravdu zvláštně, když vás Phoenix provází téměř celou hru, ale ani jednou se nezmíní o tom, co se stalo s Mayou za těch sedm let, co uplynulo od třetího dílu.

  
Přemýšlení je základ úspěchu * Rekonstrukce scény činu * Téměř všechny objekty si nyní můžete prohlížet ve 3D

Během většiny z celkových čtyř případů, jejichž vyřešení vám potrvá dlouhou dobu, proti vám bude stát efektní žalobce Klavier Gavin, nástupce legendárního Edgewortha, ostré von Karmové a tajemného Godota. Ve dne žalobce, v noci zpěvák rockové skupiny a jeho ego svou velikostí způsobuje trhliny ve zdech soudní síně. Všechny případy jsou zajímavé, ale vyniká obzvláště poslední nejdelší a nejepičtější, ve kterém se jako obvykle rozplete složité klubko záhad sahajících hluboko do minulosti.

V další kapitole se konečně dostanete do soudní síně a přečtete si verdikt

Dostupné pro: 3DS
Žánr: Adventury | právnická adventura
Výrobce: Capcom | Webové stránky hry
  • Zábavnost
  • Nezapomenutelné hlášky
  • Nové vyšetřovací metody
  • Ještě nevyšel třetí díl
  • Bezdůvodná absence některých klíčových postav minulých dílů
  • Nové vyšetřovací metody využijete jen párkrát

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A