Recenze: Age of Empires 3: The Warchiefs – indiánské tažení

Po roce od vydání třetího dílu strategické legendy je čas se znovu nechat okouzlit jejími kvalitami. Boj amerických osad za nezávislost je v plném proudu a bude jen na vás, komu pomůžete.
Recenze: Age of Empires 3: The Warchiefs – indiánské tažení
Platforma: PC
Typ hry: real-time strategie
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor 1,4 GHz, 256 MB RAM, 64MB grafická karta, 600 MB na HDD
Doporučená konfigurace: procesor 2.4 GHz , 1024 MB RAM, 128 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon 64 3000+, 1536 GB RAM, GeForce 6600 GT 256 MB
Výrobce: Ensemble Studios (
http://www.ensemblestudios.com/)
Vydavatel: Microsoft (
http://www.microsoft.com/)
Distributor v ČR: CD Projekt (
http://www.cdprojekt.cz/)
Homepage:
http://www.ageofempires3.com/
Objednat hru na shop.Doupe.cz

Třetí díl populární strategie Age of Empires jsme tu měli před více než rokem a celou tu dobu pánové z Ensemble Studios pracovali na přídavku. Původní hrou se sice mihli indiáni, ovšem jejich úloha nebyla veliká. Právě domorodé obyvatele Nového kontinentu si vývojáři vybrali za to hlavní v datadisku s názvem The Warchiefs. Je o co stát?

  
Různorodost vegetace je skvělá * Doslova panenská příroda * Už vím, co bude k večeři

Datadisk nabízí dvě kampaně. V prvním scénáři v roli Nathaniela Blacka usilujete o úspěch americké revoluce. Na stranu bledých tváří se přidává i kmen Irokézů, který sice nedisponuje vyspělou technikou, ale zato nabízí silné bojovníky.Druhá část datadisku je obtížnější. Příběh se točí kolem osoby Chaytona Blacka, který se rozhoduje, zda se přidá na stranu Američanů, nebo vypomůže k obraně kmene Siouxů. Namísto klidného shromažďování surovin a stavění základny se žádá více pohotového myšlení a jednání. Vhodným příkladem je třeba hlídání zlatých dolů a dělníků.

  
Příděl ohnivé vody * Tady se asi hodně chlastá* Bobřík odvahy

Americká revoluce - "Za nezávislost!"

Základnou pro Americkou revoluci bylo třináct anglických kolonií v Americe. Jednotlivé kolonie se mezi sebou podstatným způsobem lišily. Zatímco severní osady se věnovaly farmaření, těžbě dřeva, rybolovu a obchodu, jižní část dávala přednost plantážnictví, na kterých pracovali otroci. Nejprve byly vztahy mezi Anglií a osadami harmonické. Teprve až v 18. století nastala velká změna, která v celé situaci započala rozbroje: Anglie začíná k osadám přistupovat jako ke koloniím, snaží se vyvážet suroviny. Vše bylo navíc o to horší, že vláda zakázala podnikání, tudíž v šedesátých letech 18. století spory mezi Anglií a chudými osadami vrcholí. Hlavními důvody vzepření osad byly tedy tři: spory o půdu, vydání zákona o kolkovném (mnoho věcí bylo zdaněno) a vzniká odpor proti tomu, že o osadách rozhoduje anglický parlament. 

Třetím dílem málo využívané indiány si tedy v datadisku užijete dosti. K vidění jsou již řečení Irokézové, Siouxové, ale i Aztékové. Každý kmen má své přednosti: některý užívá spíše pozemní jednotky, druhý jízdu, jiný zase různé druhy boje kombinuje. V jednom se však rudoši shodují – všichni mohou tancovat při ohni. Díky tancovačce lze získat zajímavé bonusy: zvýšení kapacity obyvatelstva, nové jednotky, dočasné posily a další. Háček je ale v tom, že obřadu se může věnovat pouze dělnická třída. Při radovánkách je tedy nutné zanechat všech prací, což se může výrazně podepsat na fungující ekonomice.

Možností, jak zvítězit, je několik. Soupeře je možné porazit tzv. obchodním monopolem. Jako v předešlém dílu, tak i v expanzi vede po určité části mapy cesta, později modernější železnice. Pokud hráč zabere polovinu stanovišť na dobu pěti minut, soupeř je poražen. Praxe ukázala, že se o jednoduchou věc v žádném případě nejedná. Soupeř je skutečně bystrý a svoji porážku se snaží co nejvíce oddálit. Je také možné naverbovat všechny dělníky do vojenských řad, a tak uskutečnit rychlý, v mnoha případech zničující útok.

  
Přetěžký úkol – ubránit klíčové město Boston * Dvojce velitelů * Hoř plamínku plápolej a Britům nosy nakopej

Indiánské kmeny jsou schopny najímat zkušené žoldáky. Do vašich řad se tak postaví například zuřiví piráti, kopači pokladů, nebo známí bojovníci s kopím. Otrlé válečníky si lze pořídit za zlato, čímž se stávají vcelku levným artiklem. Herní prostředí je skutečně bohaté. Většinou se není nutné příliš omezovat, protože potřebné suroviny jsou stále na dosah.

Jednou velkou výzvou je bezesporu hra více hráčů. Teprve tam se ukáže velká síla indiánů a vlastně i kouzlo datadisku Warchiefs. K vidění je několik zajímavých map a nevšedních lokalit, které dokáží navodit parádní atmosféru. Velkolepých bitev se odehraje celá řada, což se na druhou stranu nedá říci o námořních bitvách, které byly podstatným způsobem ochuzeny. K dispozici jsou pouze rybářské a přepravní lodě.

  
V dělostřelectvu spočívá úspěch * Stejně jako v množství *  A vzájemném souznění

Po hardwarové stránce je vše v nejlepším pořádku. O zvýšených požadavcích není ani řeč, přičemž skvělý engine Havok opětovně ukázal své kvality. Domky se řítí realisticky, efekty nabývají na síle. Vše se skvělým hudebním doprovodem, hratelností a atmosférou. Závěrečná chvála je tedy více než nutná stejně jako doporučení si datadisk opatřit.

Světlé stránky hry
  • Povedený scénář
  • Indiánské kmeny
  • Různorodé mise
Temné stránky hry
  • Nic moc nového
  • Málo lodních bitev

Rok práce na přídavku Age of Empires 3: The Warchiefs je viditelně znát. Hráče datadisk dostává především zajímavými a napínavými úkoly, které se v pravidelném intervalu střídají takovým způsobem, že nenáviděný stereotyp není absolutně znát.

Grafika: 8/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 8/10

Kvalitní přídavek s důrazem na indiány je důstojným rozšířením jedné z nejoblíbenějších strategií.

Celkové hodnocení: 8/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | real-time strategie
Výrobce: Ensemble Studios | Webové stránky hry
  • Povedený scénář
  • Indiánské kmeny
  • Různorodé mise
  • Nic moc nového
  • Málo lodních bitev

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |