Recenze: Air Traffic Controller 2007 – tam nahoře

Práce plná napětí, stresu a nesmírné zodpovědnosti, u níž dlouho nikdo nevydrží. Přesto je potřeba lidí, kteří svojí odhodlaností usednou za obrazovku v řídící věži a dokáží navigovat letadla tak, aby do sebe nenarazila.
Recenze: Air Traffic Controller 2007 – tam nahoře

Žánr: Strategie
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Vnést do hry zajímavý nápad, případně ho alespoň zajímavě zpracovat, by se – s jistou nadsázkou - dalo považovat za nadlidský výkon. Jenže řada vývojářů vlastně ani nemá nouzi o inspiraci, pouze ji přehlíží, nebo ji nedokáží ukázat v tom pravém světle. Často se tak stane, že do rukou dostaneme sice dílo s velkým potenciálem pramenícím z neotřelého nápadu, avšak se strašným zpracováním. Často ale naštěstí není vždy.

Letem světem

Titul Air Traffic Controller by o tom totiž mohl vyprávět. Jeho pointa tkví v mapě, na níž máte zobrazena veškerá letadla brázdící vzdušnými prostory. Jedno rychlejší než druhé, každé s odlišným směrem letu, přesto musíte stíhat vše uřídit. Zezačátku to není ani velkým problémem, neboť mise skládající se jinak z padesáti celků vnášejí hráče pozvolna do tajů hry. Na zapeklitější situace přijde řeč až později. Ostatně prostoru pro pořádná klišé se naskytne nepřeberné množství, protože počet levelů dosahuje úctyhodného čísla padesát.

  

Setkáte se tak s proměnami počasí, nepříjemnými mraky, občasnými technickými potížemi a podobně. Počet těchto faktorů se umocňuje s rostoucím počtem dosažené úrovně. A v kombinaci s velkým uskupením letounů různých rychlostí a kvalit se tu a tam na displeji objeví takový cirkus, že ani rozený flegmatik nezůstane ledově chladným.

Občas není vůbec lehké uhlídat obrazovku plnou světélkujících vzdušných korábů, přesto ale mohu zaručit, že kýžená porce zábavy se dostaví, a to bez nějaké větší pachuti hořkosti. Jednoduše vyřešené znázornění směru letu nabádá, kudy a kam to či ono letadlo navigovat a ruku v ruce s jednoduchým ovládáním zvládne celou operaci takřka pětileté dítě (ale jen ze začátku :o). Stačí se zaměřit na směrové klávesy mobilního telefonu, u nichž určujete tlačítky vpravo a vlevo směr letu, a nahoru či dolů přepínáte mezi všemi stroji na mapě.

Editor? Jednoduše a rychle

Padesát misí v kampani je sice dostačujících, nicméně pokud by vás hra po nějaké době omrzela, můžete alespoň vyzkoušet nabízený editor map. Stačí kliknout na link a v jednotlivých položkách webu navolit vše podle libosti. Posléze vám vyjede kód, jenž přepíšete do hry a budete mít o další zábavu postaráno. Jednoduché, víceméně rychlé a efektivní, což by se dalo říci také o grafickém zpracování.

  

Vizuální stránky není taková, aby ošálila zraky všech hráčů, i tak ale nepůsobí nikterak špatně. Mapa je znázorněna v jemných a skvěle kontrastujících barvách. Nesetkal jsem se ani s nepřehledností u letadel - jejich ikonky jsou sice (úměrně) menší, ale žádné problémy jsem s jejich ovládáním neměl. Zamrzí však velice slabá zvuková stránka s melodií vyskytující se pouze na úvodní obrazovce. Zbylých pár titěrných pípnutí v průběhu hry snad ani nestojí za řeč.

Světlé stránky hry
  • Nápad
  • Zpracování
  • Ovládání
  • Grafika
  • Editor
Temné stránky hry
  • Obtížné
  • Zvuková stránka

Přesto je ale Air Traffic Controller 2007 kvalitní hrou, u níž není o zábavu nouze. Jednoduché ovládání a spousta rozmanitých faktorů ovlivňujících letadla spolehlivě zabaví téměř každého, třeba i náročnějšího hráče. Pojetí není kdovíjak komplexní, snad jen občas zaskřípe obtížnost a pár vrásek navodí také před chvílí zmíněná absence zvuků.

Grafika: 7/10
Originalita: 8/10
Atmosféra: 7/10
Hratelnost: 8/10

Osmička jako vyšitá. Air Traffic Controller 2007 se zkrátka podařil, což se hlavně promítlo na zábavnosti. Co víc si přát?

Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

12.  4.  2018 | | 22 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Kde se vyvíjí ArmA: Podívejte se, jak to vypadá v Bohemia Interactive

Kde se vyvíjí ArmA: Podívejte se, jak …

V Bohemia Interactive pracují na nových hrách, ale také na technologiích, které bodu připravované hry využívat. A nejsou to jen technologie ryze softwarové, vytvořili si tu třeba i vlastní zařízení na fotogrammetrii.

4.  4.  2018 | | 1 N/A