Recenze: Alias - víc než jen agentka CIA

Po titulech jako je Splinter Cell nebo nedávno vydaný Thief 3 k nám do redakce konečně dorazila další z řady očekávaných stealth akcí letošního roku. Alias přichází na trh v nezáviděníhodném období herního sucha, a proto bude dvojnásobně těžké u hráčů uspět. Zajímá vás, jak titul v hlavní roli s dámskou hrdinkou nakonec dopadl? Pak neváhejte a čtěte dále.

Platforma: PC
Typ hry: Akční
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 1,6 Ghz, 256 MB RAM, 1 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 2 Ghz, 512 MB RAM, 1 GB na HDD, 128 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 1 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Výrobce hry: Acclaim Studios (
http://www.acclaim.com)
Distributor hry: Acclaim (
http://www.acclaim.com)
Homepage:
http://www.aliasthegame.com

Dívčích hrdinek ve hrách, narozdíl od jejich mužských protějšků, bylo odjakživa jako šafránu. No posuďte sami. Také už vás pomalu přestávají bavit všichni ti svalstvem obdaření jedinci, jenž si svou dlouhou chvíli krátí zachraňováním světa na tisíc způsobů, a pokaždé skoro stejně? Ještě mnohem lepší jsou ti, co po každé své -pochopitelně nesmírně náročné - akci ucedí skrze zuby jednu ze svých převelmi chytrých a hlavně drsňáckých hlášek. Ti jsou opravdu k popukání. Abych zde ale nepůsobil jako zástupce jistého feministického klubu, musím uznat, že na úplném dně se naštěstí ještě neocitáme. Kapitolou samou pro sebe se určitě stala (ano, jak neočekávané) legendární Lara Croft, z ještě známější série Tomb Raider. Davové šílenství způsobené Croftmánií vyprchalo před několika lety, a dokonce i skalní příznivci museli uznat, že Lara se prostě a jednoduše okoukala. V době své nejslavnější éry ji mohly ohrozit snad jen dvě další počítačové krásky - Rynn z dračí hry Drakan (na tu se zapomnělo úplně), a Cate Archer, jenž se doufejme objeví ve třetím pokračování úspěšné série No One Lives Forever. Jak na to tak koukám, moc nám tu toho nezbylo. No a právě proto přichází na scénu konečně další nová tvář. Sydney Bristow, hlavní hrdinka nově vydaného titulu Alias, která se v počítačově herním světě pokusí udělat přítrž mužské nadvládě.      

  

Sydney Bristow v celé své kráse * Další z chytrých věciček agentů CIA * Máš, co si chtěl!

Někteří z vás možná právě nyní přemýšlejí, odkud jen tuhle dívčinu znají. Tak přesně vám teď musím pogratulovat. S největší pravděpodobností jste totiž šťastnými vlastníky satelitu, a svůdnou Sydney coby Jennifer Garner jste alespoň koutkem oka zahlédli ve stejnojmenném americkém seriálu. Dlužno podotknout, že ve velice úspěšném seriálu. Alespoň tedy za oceánem, nám ostatním může být seriálová licence téměř ukradena.

Sydney na první pohled vypadá poměrně nenápadně. Po krátkém seznámení si však nelze nevšimnout, že matka příroda jí kromě nepochybné krásy věnovala do vínku mnohem více. Ač to na první pohled možná nevypadá, za každodenní stávání s pocitem bezpečí vděčíme především také jí. Sydney je totiž tajnou agentkou CIA, která svět už nejednou dokázala okleštit od špíny společnosti. Lidí, kteří zkrátka musejí dělat problémy za každou cenu. Kromě již zmíněné krásy je jednou z nejlepších agentek ve svém oboru, takže navíc oplývá ještě nadměrnou inteligencí a hodně potřebnou znalostí bojových umění.

  

Není tohle trochu přesila? * Plížení - váš každodenní chleba * Inteligence nepřátel nepatří mezi nejlepší

Tuctový příběh

Jennifer Garner

Narodila se 17.04.1972 v Texaském Hustonu. Vyrůstala v Charlestonu v Západní Virginii. Jako dítě se věnovala baletu. V roce 1994 absolvovala Denisonovu univerzitu v Ohiu, kde původně studovala chemii, ale pak přešla na herectví. Místo plánovaného postgraduálu na Yaleově univerzitě zůstala v New Yorku, kde dostala příležitost jako záskok v broadwayské inscenaci Turgeněvovy hry Měsíc na vsi.

Přestěhovala se do Los Angeles a uplatnila se v TV; nejdřív jako host v seriálech Law & Order (Zákon a pořádek), Spin City (Všichni starostovi muži), Fantasy Island (Ostrov fantazie), The Pretender (Chameleon) a zejm. Felicity, později také hlavními rolemi v seriálech Significant Others (1998, Kamarádi) a Time of Your Life (1999-2000, Skvělé časy).

Prosadila se postavou agentky Sydney Bristowové v dobrodružném akčním seriálu Alias (2001- ), za niž dostala Zlatý glóbus a nominaci na Cenu Emmy. Ve filmu zatím hraje převážně vedlejší úlohy, plachou ošetřovatelku Sandru ve válečném dramatu Pearl Harbor (r. M. Bay) či prostitutku Cheryl Ann v kriminální komedii Chyť mě, když to dokážeš (r. S. Spielberg). Od 2000 je jejím manželem herec Scott Foley.

Zdroj: Osobnosti.cz

Příběh začíná několikaminutovým intrem, ze kterého se ale dozvíte poměrně málo informací (že by první nevýhoda neznalosti seriálu?). Tak snad jen v krátkosti. Ve zmiňovaném intru se naše hlavní hrdinka dostane do nezáviděníhodné situace. Sydney je totiž na místě, na kterém by rozhodně být neměla - ze střechy pozoruje dění pod sebou, aniž by si paradoxně všimla tří vojáků za sebou. Tím celý ten slavný úvod začíná, ale překvapivě také náhle končí. Střih. Šup, a naše hrdinka se zničehonic ocitá ve velitelství. Zde se od svých kolegů dovídá celou pravdu. CIA již delší dobu sleduje jistý zločinecký gang, zabývající se výrobou speciálního stroje sloužícího k policii utajeným účelům. Hlavní hrdinka se tak s vaší pomocí pokusí vystopovat dva hlavní představitele gangu; Annu Espionosu a Mr. Sarka, kteří musí být co nejdříve předvedeny před spravedlivý soud. Mimo jiné má hráč za úkol nalézt skrývajícího se Arvina Sloana, který má na svědomí vraždu Sydneyho snoubence. To se nám to ale pěkně zamotalo, že?

Neznalost příběhu neznamená žádné velké drama, za celou dobu hraní jsem si totiž nevšiml jediného, byť jen malého zákysu kvůli nedostatečnému zasvěcení. A to je pro Alias určitě veliké plus, hru si totiž užijí obě strany hráčů - znalí i neznalí. Klasický hráč si hru užije tak jako tak a případné filmečky jednoduše odklikne, zatímco natěšený fanoušek bude s úžasem hltat každé slovo jednotlivých animací. A že jich tedy vskutku není nejméně! Před každou misí se totiž celý policejní štáb sleze v jakési konferenční místnosti, ve které v několikaminutovém briefingu zvažuje všechny dostupné informace. Poté ještě obdržíte jednu z nejmodernějších vychytavék, a hurá jde se na věc.

  

Kudy se mám asi vydat teď? * Hlavně aby si mě nevšiml * Ještě chvilku a mám to

Stealth akce nebo klasická střílečka? Něco mezi...  

Uhodnout do jakého žánru Alias patří by asi nebylo zrovna nejlehčí. Ano, zpočátku se sice dá uvěřit, že hra byla primárně myšlena jako klasická stealth akce. Když se na to ale podíváte z několika směrů, a ještě navíc pořádně, zjistíte, že narozdíl od současných stealh pecek tady nelze misi projít bez použití boje. Mnohem častěji se vám tak stane, že místo abyste postupovali hezky v klidu a opatrně, pustíte se po hlavě do boje, čímž tak překazíte všechny plány autorů. Ale nebojte se, milovníci pravých stealth misí si na své přijdou i zde. Můžete se schovávat, nenápadně vykukovat zpoza dveří, přepadávat nepřátele ze zálohy, šplhat, skákat, plížit se... zkrátka užívat si všeho, co mladá agentka dokáže. Speciálním bonusem, a malou lahůdkou, jsou pak úkony jako odpojování kamer, nabourávání se do systému nebo třeba primitivní luštění hesel.  

Kladně by se potom daly hodnotit i oblasti, do kterých díky zlotřilému gangu musíte zavítat. Misí je celkem šest a každá z nich představuje jinou zemi působení, podíváte se tak například do Rumunska, Brazílie, Monaka či Saudské Arábie. Spousta těchto míst je pochopitelně silně střežena, a proto přichází na řadu prvek, který zaznamenal velký úspěch namátkou třeba u dánské série Hitman. Ano tušíte správně, abyste se úspěšně infiltrovali do místa dění, musíte použít mnoho převleků, ve kterých vás snad nikdo cizí neprokoukne.

  

Ochranka je vyřízená, rychle s pacientem pryč * Kdo s koho * Vypadá to, že doktorský převlek byl brzy odhalen

Bojové umění nikdy není k zahození

Důležitou roli hrají pochopitelně také souboje. Sydney je doslova přeborkyní ve svém oboru, a v bojovém umění se na ní můžete stoprocentně spolehnout. K dispozici je několik desítek nejrůznějších chvatů, které ovládáte pouze dvěma tlačítky, a které místy dokáží opravdu zajímavé kousky - podobnost s Enter the Matrix holt tvůrci nezapřou. Některé chvaty jsou si totiž až nebezpečně podobné právě tomuto titulu. Skutečnost sice nepříjemná, nicméně ne tolik jako automatické dobíjení energie. Tedy neduh, kterým oplýval už zmiňovaný Matrix. Vůbec nechápu záměr autorů, navíc umělá inteligence nepřátel k takovému kroku ani v nejmenším nesvádí.

Jak už jsem totiž naznačil, Alias se kvalitní inteligencí pochlubit rozhodně nemůže. I když nepřátelé nepatří mezi nejhorší, nějaké ty tmavější chvíle časem rozhodně také nastanou. Pořádně naštvat dokážou situace, kdy se před vámi nepřátelé zastaví a prakticky jen čekají na úder, který obvykle přijde velmi brzy :). Podobných situací je k nalezení určitě mnohem více, což hru bohužel o třídu až dvě sráží na kolena. Kromě zmiňovaných bojových kreací se vám při putování určitě budou hodit také nějaké ty zbraně. V tomto směru je Alias trošičku více vybavena. Mimo několika klasických typů střelných zbraní se totiž dají použít i věci, které cestou naleznete. Z těch nejzajímavějších bych uvedl například kuchyňské pánvičky, nejrůznější tyče nebo třeba náhodně pohozené hrábě, s nimiž si lze užít spoustu legrace.

  

Bojovat se dá opravdu všude, i v kuchyni * Usilovat o přežití musíte doslova pořád * Výkop jako z karatistické učebnice

Technické zpracování a konečné zhodnocení

Po technické stránce na tom Alias vůbec není špatně. Pravda, titulům jako je Far Cry nebo čerstvě vydaný Doom 3 bude konkurovat asi jen stěží, nicméně grafika ani po důkladném prohlédnutí určitě neurazí. Většina oblastí, které procházíte, jsou vymodelovány velice pěkně, jen by občas neuškodili trošičku detailnější textury. Hudebně je na tom Alias možná ještě o něco lépe, k dispozici je několik melodií, jejichž styl se mění v závislosti na úkonu, jenž zrovna provádíte.

Světlé stránky hry
 • Místy technické zpracování
 • Souboje s nepřáteli
 • Sydney Bristow
Temné stránky hry
 • Nevýrazný příběh
 • Inteligence nepřátel
 • Po několika hodinách nuda
 • Absence multiplayeru

Víc už toho o Alias snad ani nepsat nelze; jen ještě dodám, že celková herní doba se nakonec vyšplhá k průměrným osmi hodinám. Za tuto dobu se ale opravdu kvalitní zábavy dočkáte zřejmě jen zřídkakdy. Hra je sice poměrně svižná, možná až jednoduchá, nicméně jakoby se sama neuměla rozhodnout mezi stealth akcí a normální střílečkou. Já osobně si myslím, že je to tak půl na půl, což ostatně brzy sami poznáte. Výsledkem je tak podivný klon sázející zejména na seriálovou licenci, která však u nás rozhodně nezaboduje. Pokud patříte mezi zaryté fanoušky seriálu, můžete si navíc přičíst jeden bod k dobru, ostatní nechť raději sáhnou po něčem kvalitnějším.  

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 6/10

Lehce nadprůměrná akční hra, která sází především na seriálovou licenci. Škoda, mohlo to dopadnout i lépe.

Celkové hodnocení: 6,5/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce
Výrobce: Acclaim Studios | Webové stránky hry
 • Místy technické zpracování
 • Souboje s nepřáteli
 • Sydney Bristow
 • Nevýrazný příběh
 • Inteligence nepřátel
 • Po několika hodinách nuda
 • Absence multiplayeru
Diskuze (1) Další článek: Realistická 3D akce Brothers in Arms na nových obrázcích

Témata článku: , , , , , , , , , , ,
Aktuality

31. března | Diablo IV vyjde 6. června i v balení s konzolí Xbox Series X. Nejedná se ale o speciální edici konzole, o které se dříve spekulovalo. 
30. března | Live a Live, které původně vyšlo na SNES a následně v předělané podobě na Nintendo Switch, se 27. dubna chystá na PlayStation 4, PlayStation 5 a PC. Už nyní si můžete vyzkoušet demo. 
30. března | Xboxové ovladače z řady Elite Series 2 vyjdou v nových barvách. Modrou a červenou variantu modifikovatelného ovladače si můžete předobjednat s cenovkou 3379 Kč. 

Dubnový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak AI mění svět

Megatest 15 procesorů

Velké srovnání IPTV

Nejlepší základní desky pro PC