Recenze: Anarchy 2087 – ať žije anarchie!

Je až překvapující, kolik kvalitních titulů má vývojářské uskupení HandyGames na svém kontu. A přestože chrlí nové a nové kousky, jednotlivé přírůstky do početných rodin nejde stále ohodnocovat jinak, než kladně. Ostatně, Anarchy 2087 je dalším důkazem.
Recenze: Anarchy 2087 – ať žije anarchie!

Žánr: RTS
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Česká lokalizace: Ano
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Hit roku 2087? Globální oteplování. Především v Evropě krachují koupaliště, přestávají se budovat aquaparky, neboť se přilehlé moře a oceány probojovávají přes království Velké Británie, státy Německa, Nizozemí a části Skandinávie, až do těch nejzalehlejších koutů středozemí. Původní hranice jednotlivých států již neplatí, všude vládne chaos a anarchie. Pořádek se do celé situace snaží vnášet alespoň krizové velení European Crisis Team (ECT), které ovšem nezvládá nátlak uprchlíků a neváhá k jejich potlačení použít násilí. Jenže uskupení Free Survivors se podobné jednání nelíbí a dává to jasně najevo.

Kdo za koho?

HandyGames vsází na dnes populární a hojně diskutované téma globálního oteplování. Zároveň se nebojí otázky „kdyby-coby“, jejíž možnou odpověď s patřičnou ostrostí nastiňují právě v této hře. Volba, za kterou z dvou výše nastíněných stran se rozhodnete hrát, leží pouze na vašich bedrech. Zda-li začnete pobojovat proti nátlaku uprchlíků, nebo se postavíte na jejich stranu a za každou cenu jim pomůžete...

  
Boje jsou opravdu tvrdé a rozhodně ne malé

Ve všech ohledech každopádně zažijete tuhé boje. Velké rozlišnosti mezi jednotlivými národy totiž nenajdete, spíše se řadí mezi kosmetické úpravy nesnažící se narušit vzájemnou rovnováhu jednotek, budov a podobně. Strana ECT sice celkově disponuje modernějším zařízením, jenže s Free Survivors se nemůže tolik rovnat flexibilitou.

  
Ani některé mapy se neřadí zrovna k drobečkům

Celkově na vás přitom čeká čtrnáct různých typů jednotek skládajících se z vojáků, tanků, vznášedel a tak dále. Můžete zároveň v postavené základně vyvíjet nové zbraně a upravovat některé vojenské techniky, což mne u Anarchy 2087 příjemně překvapilo. Jenže nic není úplně zadarmo - v obou dvou taženích s více jak desítkou map a dalších samostatných bitvách je potřeba těžit ropu, jakožto hlavní surovinu důležitou ke stavění čekoholiv. Hledání těžišť nicméně není příliš náročné a budování rafinérií zabere pár vteřin. Pak už se jen stačí radovat z pravidelného přísunu černého zlata.

Ve zkratce
 
Ovládání real-time strategií na mobilních telefonech už dávno není nic obtížného. V případě Anarchy 2087 byl tento prvek zjednodušen na maximum a k němu ještě přiřazena nová funkce klávesových zkratek. Rozprostírá se vaše základna na velkém území a nechcete dlouze přebíhat z jednoho konce na druhý, nebo stěhovat některé budovy na jiná místa (i to je možné)? Stačí si navolit zkratky a máte vystaráno!

  
Nepřítel se nebojí roztahovat po celé mapě... dělejte to samé!

Anarchy 2087 není žádnou „hurá“ strategií bez hlavy a paty, jistou roli v ní zastává i taktika v doprovodu mobilem řízeného a ne zrovna hloupého nepřítele. Atmosféru posléze dobarvuje hezká dvojrozměrná grafika s příjemnými animacemi postaviček, výbuchů a tak podobně. Boje vypadají zkrátka živě a hezky.

Světlé stránky hry
  • Příběh a jeho začlenění do hry
  • Hratelnost
  • Variabilita jednotek i budov
  • Možnosti vylepšování zbraní atd.
  • Ovládání a zkratky
  • Grafika
  • A další...
Temné stránky hry
  • Zvuky a hudba

Naopak zamrzí symbolická hudba vztahující se povětšinou jen k menu a dorážkou je téměř úplná absence zvuků. Žádné výbuchy či střílení neuslyšíte. Volba vypnutí zvuku se mi tedy jeví jako prakticky zbytečná. Další výtky je však zbytečné hledat a pokud nějaké jsou, tak opravdu drobné. Anarchy 2087 je zkrátka vydařenou "eR-Té-eS-kou", která si svoje hodnocení zaslouží.

Grafika: 8.5/10
Originalita: 3/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 9/10

Stratégové, zbystřete! Anarchy 2087 je navýsost podařenou hrou, která v mnoha směrech překvapí. A jestli stojí za ty peníze? Rozhodně ano.

Celkové hodnocení: 9/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |