Recenze: Anarchy 2087 – ať žije anarchie!

Je až překvapující, kolik kvalitních titulů má vývojářské uskupení HandyGames na svém kontu. A přestože chrlí nové a nové kousky, jednotlivé přírůstky do početných rodin nejde stále ohodnocovat jinak, než kladně. Ostatně, Anarchy 2087 je dalším důkazem.
Recenze: Anarchy 2087 – ať žije anarchie!

Žánr: RTS
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Česká lokalizace: Ano
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Hit roku 2087? Globální oteplování. Především v Evropě krachují koupaliště, přestávají se budovat aquaparky, neboť se přilehlé moře a oceány probojovávají přes království Velké Británie, státy Německa, Nizozemí a části Skandinávie, až do těch nejzalehlejších koutů středozemí. Původní hranice jednotlivých států již neplatí, všude vládne chaos a anarchie. Pořádek se do celé situace snaží vnášet alespoň krizové velení European Crisis Team (ECT), které ovšem nezvládá nátlak uprchlíků a neváhá k jejich potlačení použít násilí. Jenže uskupení Free Survivors se podobné jednání nelíbí a dává to jasně najevo.

Kdo za koho?

HandyGames vsází na dnes populární a hojně diskutované téma globálního oteplování. Zároveň se nebojí otázky „kdyby-coby“, jejíž možnou odpověď s patřičnou ostrostí nastiňují právě v této hře. Volba, za kterou z dvou výše nastíněných stran se rozhodnete hrát, leží pouze na vašich bedrech. Zda-li začnete pobojovat proti nátlaku uprchlíků, nebo se postavíte na jejich stranu a za každou cenu jim pomůžete...

  
Boje jsou opravdu tvrdé a rozhodně ne malé

Ve všech ohledech každopádně zažijete tuhé boje. Velké rozlišnosti mezi jednotlivými národy totiž nenajdete, spíše se řadí mezi kosmetické úpravy nesnažící se narušit vzájemnou rovnováhu jednotek, budov a podobně. Strana ECT sice celkově disponuje modernějším zařízením, jenže s Free Survivors se nemůže tolik rovnat flexibilitou.

  
Ani některé mapy se neřadí zrovna k drobečkům

Celkově na vás přitom čeká čtrnáct různých typů jednotek skládajících se z vojáků, tanků, vznášedel a tak dále. Můžete zároveň v postavené základně vyvíjet nové zbraně a upravovat některé vojenské techniky, což mne u Anarchy 2087 příjemně překvapilo. Jenže nic není úplně zadarmo - v obou dvou taženích s více jak desítkou map a dalších samostatných bitvách je potřeba těžit ropu, jakožto hlavní surovinu důležitou ke stavění čekoholiv. Hledání těžišť nicméně není příliš náročné a budování rafinérií zabere pár vteřin. Pak už se jen stačí radovat z pravidelného přísunu černého zlata.

Ve zkratce
 
Ovládání real-time strategií na mobilních telefonech už dávno není nic obtížného. V případě Anarchy 2087 byl tento prvek zjednodušen na maximum a k němu ještě přiřazena nová funkce klávesových zkratek. Rozprostírá se vaše základna na velkém území a nechcete dlouze přebíhat z jednoho konce na druhý, nebo stěhovat některé budovy na jiná místa (i to je možné)? Stačí si navolit zkratky a máte vystaráno!

  
Nepřítel se nebojí roztahovat po celé mapě... dělejte to samé!

Anarchy 2087 není žádnou „hurá“ strategií bez hlavy a paty, jistou roli v ní zastává i taktika v doprovodu mobilem řízeného a ne zrovna hloupého nepřítele. Atmosféru posléze dobarvuje hezká dvojrozměrná grafika s příjemnými animacemi postaviček, výbuchů a tak podobně. Boje vypadají zkrátka živě a hezky.

Světlé stránky hry
  • Příběh a jeho začlenění do hry
  • Hratelnost
  • Variabilita jednotek i budov
  • Možnosti vylepšování zbraní atd.
  • Ovládání a zkratky
  • Grafika
  • A další...
Temné stránky hry
  • Zvuky a hudba

Naopak zamrzí symbolická hudba vztahující se povětšinou jen k menu a dorážkou je téměř úplná absence zvuků. Žádné výbuchy či střílení neuslyšíte. Volba vypnutí zvuku se mi tedy jeví jako prakticky zbytečná. Další výtky je však zbytečné hledat a pokud nějaké jsou, tak opravdu drobné. Anarchy 2087 je zkrátka vydařenou "eR-Té-eS-kou", která si svoje hodnocení zaslouží.

Grafika: 8.5/10
Originalita: 3/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 9/10

Stratégové, zbystřete! Anarchy 2087 je navýsost podařenou hrou, která v mnoha směrech překvapí. A jestli stojí za ty peníze? Rozhodně ano.

Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

včera | | 36 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |