Recenze: Arma 2: British Armed Forces – v barvách Albionu

vytisknout velikost písma
Fenomén DLC už dorazil i do Česka. V podání Bohemia Interactive ale skoro vydá za samostatný titul.

Britská posila zamířila do Takistánu, aby s sebou přinesla nové jednotky, mini-kampaň a několik nových misí. Pro vás, jako pro hráče, se při prvotním spuštění hry vlastně nic nemění. Krom malého loga v levém dolním rohu na první pohled totiž nepoznáte rozdíl – toho se dočkáte, až otevřete záložku kampaně, kde si mimo originálního Arrowhead budete moci zvolit i nové Crimson Lance. Pokud jste si DLC koupili, je asi logické, že se do kampaně pustíte co nejdříve.

arma2oabaf_art1.jpg

Začátek ve vrtulníku, lehce komplikovaná cesta na základnu a hlavně důraz na příběh a zdůraznění starostlivé povahy hlavního hrdiny, který je těsně sepjat se svým družstvem, jsou středobody této mise.

Herní náplň je pestrá, nepovinné rozhovory jsou plné skrytých narážek a vedlejší úkoly umně usnadňují další postup

Je trošku škoda, že přes perfektně zpracované poznávání týmu a rozhovory s dalšími vojáky, nebo civilními pracovnicemi, sráží celkový dojem již klasický problém Arma – vojáci totiž pod palbou velmi neochotně nastupují do vozidel a s přesuny to také nijak slavné není.

arma2oabaf_03.jpg arma2oabaf_04.jpg

Zamrzí to obzvlášť proto, že první mise, stejně jako všechny ostatní, je velmi dobře nadesignovány – herní náplň je pestrá, nepovinné rozhovory jsou plné skrytých narážek a vedlejší úkoly umně usnadňují další postup. Jenže to všechno občas ustoupí do pozadí, když se umělá inteligence rozhodne, že nebude hrát podle toho, jak vy pískáte, ale raději provede autonomně něco jiného. Nakonec to sice není tak hrozné a hrát se rozhodně celkem v pohodě dá, ale třeba při projíždění křižovatkou prostě musíte počkat na to, až se za vámi povede zatáčku projet i AI.

Ve jménu královny

Pokud se ale přes drobné kiksy AI přenesete, dostanete do rukou možná vůbec nejlepší mise pro ArmA 2. Když budete likvidovat teroristu, který může jedním stisknutím tlačítka zlikvidovat celé náměstí, likvidovat SCUD v čele odstřelovačského týmu, nebo koordinovat útok na opevněnou pozici nepřítele, jistě mi dáte za pravdu, že něco podobného v žádné z her nezažijete. Navíc to vše dostanete s přidanou hodnotou: čistě britský přízvuk vojáků a nová hudba dodávají misím na atmosféře možná ještě více, než nové uniformy, bambitky a vozítka.

TIP: Kecejte s každým, s kým to jde – nejenže můžete získat cenné informace, ale ve většině případů se i dobře pobavíte.

Chápu ale, že pro spoustu nadšenců do vojenství jsou právě nové modely důvodem pro koupi hry. Pokud mezi ně patříte, nebojte se – dočkáte se. Slintat můžete nad Warriorem a helikoptérami Merlin, do ruky popadnout více než deset nových zbraní a samozřejmě se budete muset naučit rozlišovat nové maskovací vzory britské armády. Grafické zpracování i nazvučení je pak na tradičně vysokém standardu Bohemia Interactive, takže asi není moc co vytknout.

arma2oabaf_01.jpg arma2oabaf_02.jpg

Na adresu BAF se pak od skalních příznivců hry snesla vlna kritiky za to, že se jedná v podstatě jen o mod, kterých se po internetu válí plno. Po zahrání hry ale musím říct, že pokud by komunita tvořila takto obsáhlé a hlavně kvalitní modifikace, musel by každý z moderů být profesionální vývojář, jež bude mít dost peněz na to, aby zaplatil kvalitní dabing, designery a další drobnosti, které posouvají toto DLC o kus dál.

Elegantní paragáni

BAF je tak povedeným přídavkem, z něhož by si měli vzít všichni vývojáři příklad. Je totiž vidět, že autoři chtěli skutečně přidat něco nového a nabídnout hráči za jeho peníze spoustu zábavy. Předně dostanete unikátní a pečlivě připravené mise, které jsou tažným prvkem všech DLC, ale zároveň se tvůrcům povedlo odstranit jeden z největších problémů komerčních DLC – krátkou herní dobu. S BAF jsem totiž strávil něco kolem pěti hodin, o čemž si třeba DLC pro Dragon Age či Mass Effect mohou nechat jen zdát.

arma2oabaf_05.jpg arma2oabaf_06.jpg

Doporučení je v tomto případě poměrně jednoduché – jestliže vás bavil Arrowhead a jste ochotní se přenést přes enginem dané limitace AI a občasný bug, mělo by pro vás BAF být jasnou koupí. Jestliže vás pak Arma, potažmo nutný Arrowhead prozatím minula, není špatné začít právě od DLC. Krátká kampaň totiž nabízí suverénně nejlepší herní zážitek, který vás společně s kvalitními samostatnými misemi seznámí se speciálními featurkami, jimiž Arma jen přeteká.

arma2oabaf_07.jpg arma2oabaf_08.jpg

 

Co se jinde nedozvíte:

Na rozdíl od konkurence jsme se nespokojili jen s review verzí, ale odzkoušeli i oficiálně vydanou. Přinášíme vám hlavní rozdíly, které jinde nemusíte najít:

Rozšíření přineslo novou mapu Shapur, na níž se odehrávají dvě mise pro jednoho hráče a dvojice pro více.

Všechny čtyři helikoptéry BAF získaly nové doplňky podle reálných modelů

Hra je k dispozici kompletně v češtině

Autoři zahrnuli do patche 1.54 takzvaný BAF Lite - zmenšenou verzi addonu umožňující hrát spolu s britskými spoluhráči i hráčům nevlastnícím addon, pouze za cenu hroších textur, zvuků a absence singleplayeru

 

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce
Výrobce: Bohemia Interactive Studio | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 26. srpna 2010
 • Nápaditý mission-design
 • Spousta skrytých narážek
 • Delší herní doba
 • Některé bugy
 • Problematické AI
Související články
 1. DLC pro ArmA 2: OA + exkluzivní obrázky
 2. ArmA (skoro) naživo – airsoft, hra na vojáky pro velké
 3. Tipy a triky: ArmA 2: OA – polní příručka
 4. Recenze: ArmA 2: Operation Arrowhead – pouštní bouře
 5. Týden s ArmA 2: OA - cesta k Arrowheadu
 6. Dojmy: ArmA 2: Operation Arrowhead – na skok do Takistánu

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |