Recenze: Asterix and the Vikings - silák bez svalů

Legendární animované postavičky Asterix a Oberix se znovu vrací na mobily. Zase jsou nalití kouzelným lektvarem až po uši a zase kosí proradné nepřátele po stovkách. Tentokrát bojují proti Vikingům. Ubráníte svou rodnou vesnici, anebo se z ní stane jen nicotná kolonie?
Recenze: Asterix and the Vikings - silák bez svalů

Žánr: akční arkáda
Multiplayer: ne
Platforma: Java MIDP 1.0
Testovací hardware: Sony Ericsson d750i
Výrobce: In-Fusio,
www.in-fusio.com

V jednoduchosti je síla. Tohle staré pořekadlo uznává jak druid Panoramix, který den co den připravuje pro své přátele z galské vesnice kouzelný lektvar síly, tak i samotní tvůrci hry In-Fusio. Nebo snad chcete tvrdit, že po pohledu na okolní obrázky vám Asterix and the Vikings nepřijde jednoduchý, ba přímo primitivní?  

  

Tak já jsem prcek, jo? * Vikingové jsou všude. Snad i na Aljašce * První vikingská vesmírná raketa

Se sympatickým Asterixem a tlusťochem Obelixem jsme se na mobilních telefonech setkali už jednou. Tehdy se jednalo o dílko jménem Asterix rescue Obelix, jenž si snad ve všech médiích specializovaných na javovky vysloužilo velmi vysoké hodnocení. Kolega Martin Demiger z něj byl tehdy dokonce tak nadšený, že by mu neváhal z fleku udělit hodnocení blížící se 95%. Prý ho ta hra prostě chytla. Je tedy jasné, že když byl oznámen druhý díl, předpokládal jsem, že se mám na co těšit. Že to bude bomba...

Titul nabízí hned při spouštění výběr ze šesti jazykových mutací. Jak by se asi dalo očekávat, ta česká mezi nimi není. Tudíž je nám nejblíž anglická verze (obyvatelé ze západního pohraničí ale nejspíš dají přednost Němčině). Do svých prstů uchopíte život hrdinného Asterixe, s kterým se musíte plahočit přes množství krátkých levelů. Každý z nich projdete s prstem v nose za pár minut. Nepřátel totiž není nijak moc, životů dostatek a zdánlivě jediné, co by vám mohlo činit nějaké problémy, jsou občasné díry v zemi, do kterých jde moc lehce spadnout. Jenže je tu ještě jedna věc, která vám bude dělat vrásky na čele. Levely totiž není zrovna lehké projít. A teď jde opravdu jen o samotné chůzi. Asterix chodí podivnou kachním chůzí, kterou vám značně ztěžuje ovládání. Navíc skáče jak šedesátiletý dědek s osteoporózou, jenž si k tomu utahuje ze všech gravitačních zákonů. Až budete potřebovat někam vyskákat, sami to poznáte.

Prostředí, ve kterých se příběh odehrává, jsou rozmanité. Podíváte se jak na pláž u rozbouřeného moře, tak do zatuchlé jeskyně či do zasněžených hor. Pořád jde ale o to samá. Skákat, zabíjet, skákat, zabíjet. Prvních pár misí vás možná bude opravdu bavit, ale později se dostaví nenáviděný pocit stereotypu.

Hlavní problém není ani tak v náplni misí. Pokaždé před vámi stojí vcelku slušná výzva v podobě velkého počtu nepřátel nebo složitého terénu, takže je neustále co překonávat. Čas od času však mohou velké potíže činit takové obyčejné věci jako najít cestu dál. Nedokážete si ani představit, jak člověka dokáže naštvat to, že neví kudy kam, přestože už prozkoumal všechna zákoutí, zbavil level všech nepřátel a vůbec splnil všechno, co měl. Potom přijdete na to, že v cestě vám stála neskutečná prkotina...

  undefined

Co mě asi čeká dole v dole? * Ještě že nemám závratě z výšek * Neslintej mi tu!

Po grafické stránce si není na co stěžovat. Asterix i napodruhé vypadá báječně a kvalitou svého vizuálního zpracování se řadí velmi vysoko. Animace postav jsou takřka bezchybné, náramně vypadají krátké "filmečky" mezi jednotlivými levely a k zahození není ani prostředí - je detailní, krásné a neustále se mění, což je fajn.

Světlé stránky hry
  • Nestačí jen skákat, je potřeba i přemýšlet kudy dál
  • Nudit vás nenechá. Zpočátku.
  • Detailní zpracování Asterixe a všech nepřátel
  • Elixír síly
Temné stránky hry
  • Asterix chodí dost podivně a také se hůř ovládá
  • Velmi krátké levely
  • Časem hodně stereotypní

Jako celek je Asterix and the Vikings výtečnou hrou. Pobaví, i když nereprezentuje zrovna sortu titulů, která by vás upoutala na bůhvíjak dlouho. Grafiky vypadá tak, že... už to snad ani lepší nemůže být. Chybí ale pomyslné "něco", co by hru vytrhlo z průměru nebo alespoň odlišilo od minulého dílu. Vývojáři prostě nepřišli s ničím novým, pouze zrecyklovali vše staré a vyměnili Římany za Vikingy. To v hodnocení nemůžeme přehlédnout!

Grafika: 9/10
Hudba: 5/10
Originalita: 6/10
Atmosféra: 6/10
Hratelnost: 7/10

Asterix and the Vikings nás nijak nenadchl, ale ani neurazil. Pořád se jedná o obstojnou skákačku, která však na svůj předchozí díl znatelně ztrácí. Že už by Galům docházel dech?

Celkové hodnocení: 6,8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A