Recenze: Battlefield 2142 – budoucnost války

Roboti a vznášedla místo tanků, stíhaček a vrtulníků. Nový unikátní mód, který měl do hry přinést velké oživení v podobě létajících pevností. Vylepšená a i tentokrát dech beroucí grafika. Nový přírůstek do série Battlefield sliboval mnohé. Splnil vše? Ano. Stačí nám to? Otázka do pranice.
Recenze: Battlefield 2142 – budoucnost války

Platforma: PC
Typ hry: Multiplayerová akce
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: Procesor 2 GHz, 512 MB RAM, 64 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 3 GHz, 1 GB RAM, 256 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD 64 3000+, 2,5 GB RAM, ATi X800 256 DDR3
Výrobce: Digital Illusions (
www.dice.com)
Vydavatel: EA (
www.ea.com)
Distributor v ČR: EA (
www.electronicarts.cz)
Homepage:
www.battlefield.ea.com
Objednat hru na shop.Doupe.cz

Pomalu se stalo zvykem, že co rok, to nový Battlefield. Už potřetí se tak po pravidelné dvanáctiměsíční pauze setkáváme s novým přírůstkem do multiplayerově orientované rodiny. Jak už jsem ale naznačil (a ostatně i nepříliš povzbudivé první dojmy z nedávno vypuštěného dema), potlesk ve stoje vývojáři tentokrát nemohou očekávat.

  
Skoro jako Star Wars * Po bitvě… je smutno všem * Malý, neškodný robůtek

Autoři přitom do puntíku splnili všechno, co si předeslali. Možná v tom je ale právě problém: oni neudělali nic navíc. Nic vás zde nepřekvapí, žádným způsobem neuchvátí a ani nepoznamená. Od začátku do konce jde o klasický Battlefield. Se vším dobrým, ale i špatným.

Evropa kontra Asie

První, co vás patrně zarazí, bude náznak příběhu. Skok do budoucnosti v mnohém překvapí – a teď nemám namysli jen technickou stránku věci (zbraně, roboti apod.). Zemi postihla doba ledová a jediným vhodným místem pro život se stala jižní polokoule. O tu se samozřejmě vedou spory; a vzhledem k vážné situaci neváhají jednotlivé národy sáhnout po zbraních a bojovat o životní prostor za každou cenu. Ono to s těmi národy nebude zas tak horké – ve hře jsou pouze dva (Evropské společenství a Asijská koalice). Nicméně na pořádnou válku to stačí.

Zasazení do dvaadvacátého století sice může svádět k tomu, že by autoři opustili Zemi a zkusili krom klasických pozemních soubojů zpracovat i kosmické laser-bitvy, podobné psí kusy se ale nekonají. Bojiště vás přenesou na známá místa, i když to tak nemusí na první pohled vypadat – přece jen je ale jasné, že všechno bude za sto padesát let úplně jinak. Připraveny jsou mapy prakticky ze všech kontinentů. Zaujme hlavně zmrzlý Berlín, gibraltarská pevnost a jakási písečná oblast v Africe.

  
Boje v interiérech také nejsou k zahození * Titán v rozkladu * Exkluzivní výbuch

Jednotlivé lokace ničím výrazným nepřekvapí; v herním systému nejsou žádné patrné změny a jediná odlišnost spočívá opravdu jen ve vizuální podobě. Jednu příjemnou maličkost ale můžete pozorovat už po prvních minutách hraní. Battlefield 2142 přináší atmosféru! Sice temnou, depresivní a na hratelnost pražádný vliv mající, přesto ovšem jde o vítanou novinku, díky níž je hra… uvěřitelnější. Zní to bizarně, vhodnější slovo mě ale nenapadá. I když se svým herojem létáte jako vítr, necítíte se nijak výjimeční. Nadále je vítězství hlavně otázkou cviku (závislost: kdo víc trénuje, víc vyhrává), nicméně poražení se tentokrát cítí lépe. Mají pocit, že velkou roli hraje štěstí. Asi to bude tím tajemnem, které je cítit z každého rohu.

Souboj titánů

Všechny předchozí díly série sázely na mód Conquest. Od přebírání vlaječek vývojáři nyní přecházejí k mnohem složitějšímu (ale o to zábavnějšímu) systému. Nad bojištěm létají tzv. Titáni, což jsou zdejší obdoby bitevních lodí. Každý Titán má generátor, o nějž vám půjde především – a vašemu soupeři taktéž. Musíte za každou cenu ubránit generátor svého Titána, a přitom se ještě snažit zlikvidovat protivníkům generátor. Dostat se na palubu protivníkovi lodě je ale složité. Nejdříve musíte ovládnout rakety, abyste mohli oslabit obranné štíty lodi. Až se vám povede i to, můžete se nechat katapultovat na její palubu – ani tím ale nemáte vyhráno. Čekají vás ještě čtyři tzv. terminály, které je taky nutno zničit. A teprve po nich samotný generátor…

  
Tři na jednoho? Srabi! * Uděláme si ohňostroj * Tank – velký, vcelku rychlý a hlavně nebezpečený

Nový mód si žádá i nový přístup. Mnohem větší důraz je kladen na souhru v týmu: naráz musíte zastat jak obranu, tak útok. Je sice hezké, že ovládnete rakety a dostanete se až na palubu protivníkova Titána, je vám to ale k ničemu, když si necháte odkrytá záda – můžete si pak být jisti tím, že vaše štíty brzy také poleví a i na palubě vašeho Titána se objeví nečekaní hosté. Vyhrát tentokrát opravdu není jednoduché. Na druhou stranu nemusíte pomyslnou flintu do žita házet ani v případech, kdy máte k prolomení nepřítelova štítu daleko a protivník už naopak bude klepat vašemu Titánovi na vrata. K zachránění situace je většinou času dost – když budete mít samozřejmě dost štěstí a hlavně schopné spolubojovníky, na nich záleží snad jako nikdy.

Trvalá motivace

Ještě před atmosférou by vás lehce mohla šokovat povolání – v základu jsou totiž k dispozici pouhá čtyři (voják, odstřelovač, raketometčík a kulometčík). Skutečnost je však jiná; mnohem lepší než se na první pohled zdá. Povolání nebyla nijak okrájena, ale naopak rozšířena: dělí se i na různé podtřídy, které můžete sami ovlivnit. Záleží jen na vašem umu a následně i počtu vyhraných bitev. Za ně sbíráte body, které jsou důležité pro další rozvoj vaší postavy. Slouží totiž jako prostředek k nakupování lepších zbraní, zpřístupnění dalších profesí (čtyři jsou opravdu jen na začátku) a také k vylepšování schopností vašeho svěřence (ovlivnit můžete třeba rychlost běhu).

  
Červenka * „N-715-56.LO? Směšné jméno, ještěže se moje pistole jmenuje M-714-38.PK“ * Ústup někdy není na škodu

Zpřístupňování bonusů probíhá okamžitě; prakticky za každou bitvu vás čeká nějaká odměna. Hra vám ale nikdy nedovolí vylepšovat průběžně všechny oblasti, což by případně mohlo vést k tomu, že byste byli mnohanásobně lepší než většina soupeřů. Vylepšovat sice můžete, ale dobře si musíte rozmyslet, co a jak. Hráči jsou navíc rozděleni podle výkonnosti. Nikdy se tak nestane, že by se výrazně slabší jedinci dostali do bitvy s ostřílenými vojáky.

Po grafické stránce se nic nemění. Battlefield 2142 využívá stejný engine jako předchůdce s dvojkou v názvu. Není to nejlepší, ale stačí to. Hratelnost je ostatně natolik akční, že na vnímání nějakých nedostatků moc času není. Bohužel zůstává nejen grafické zpracování, ale i otravné loadingy. Otravné? Máte pravdu, slabé slovo. Před nahráním mapy si stihnete hodit sprchu a ještě si vypít kafe.

Světlé stránky hry
 • Skvělý mód Titán
 • Tradičně skvělé a rozlehlé mapy
 • Atraktivní motivace v podobě odemykání bonusů
 • Rychlejší a týmovější pojetí hry
Temné stránky hry
 • Nehorázně dlouhé nahrávací časy
 • Prakticky žádné změny

Battlefield 2142 nejlépe vystihuje známá scénka Divadla Járy Cimrmana o topení zlých dětí. „Ne že by se utopily, ale napijou se, to jo.“ Budete se bavit, ale zážitek nebude ani zdaleka tak dobrý, pokud už za sebou máte některý z předešlých Battlefieldů. Člověk tohoto fenoménu doposud ušetřený by však váhat neměl, u něj je riziko utopení velice reálné. Nový mód a sebekvalitnější motivační systém však ještě nedělají novou hru.

Grafika: 8/10
Hudba: 7/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 8/10

Jako pokračování nic moc. Změny sice jsou, ale je jich málo, takže na lepší jak sedmičkové hodnocení nestačí. Pokud jste ale neměli s žádným Battlefieldem tu čest, není lepší příležitost, jak se seznámit.

Celkové hodnocení: 7/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | Multiplayerová akce
Výrobce: Digital Illusions | Webové stránky hry
 • Skvělý mód Titán
 • Tradičně skvělé a rozlehlé mapy
 • Atraktivní motivace v podobě odemykání bonusů
 • Rychlejší a týmovější pojetí hry
 • Nehorázně dlouhé nahrávací časy
 • Prakticky žádné změny

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A