Recenze: Battlestar Galactica – méně je vždy více

Jsou tituly, které vás ohromí grafikou natolik, že vám spadne čelist až na zem. Po několika minutách ale jejich kouzlo vyprchá. Opakem jsou hry, jež sází hlavně na hratelnost – přesně jako Battlestar Galactica. To ovšem neznamená, že by v tomto případě vizuální podstata věci zůstala v pozadí. A dokonce to ani neznamená, že na vás čeká kdovíjak originální počin. Jedno je ovšem jisté: bavit se budou všichni!
Recenze: Battlestar Galactica – méně je vždy více

Martin DemigerŽánr: vesmírný simulátor
Multiplayer: ne
Platforma: Java MIDP 1.0
Testovací hardware: Nokia N70
Výrobce: In Fusio (
www.in-fusio.com)

Slavné licence to mají ve světě jednoduché. Ať už jejich jméno dáte kamkoliv, fanoušci po něm nadšeně skočí. Battlestar Galactica je jistě tím případem – alespoň pokud bydlíte v Americe, nebo přinejmenším ladíte americké televizní stanice, kde tento seriál s úspěchem sledují milióny diváků. U nás je to ale složitější a slavnou předlohu bude znát jen málokdo. O to víc je brán zřetel na takové „detaily“ jako hratelnost, grafika, ovládání...

... což v tomto případě vůbec nevadí. Battlestar Galactica obstojí ve srovnání s „konkurencí bez licence“ dobře, ba co více – z mnoha ohledů vyjde vítězně, s hlavou vzpřímenou.

Už pohled na okolní obrázky naznačuje, o čem Battlestar Galactica pojednává. Dostanete do rukou vesmírnou loď a budete se muset vypořádat s desítkami otravných nepřátel. Budete střílet, vybuchovat, nepřátelé budou vybuchovat, taky na vás budou střílet, budete bourat, projíždět všemožnými kouty vesmíru... a v neposlední řadě obdivovat krásnou grafiku a po chvilce i pět ódy na hratelnost. Tak trochu skáčeme od jednoho k druhému, pointa je ale doufám jasná. Battlestar Galactica není žádný originální titul, který by vás dostal do kolen. Jde ale o natolik mistrně odvedenou práci, že z toho jdou někdy až oči kolem. Hra odsýpá jedna radost a co je nejlepší, ani sekundu nenudí. Neustále před vás vrhá nové výzvy, nové překážky – nové vzrušení.

  

Jak už naznačil předchozí odstavec, váš úkol je více než jednoduchý. Musíte se svým malým korábem ustát nápor nepřátelské armády. Klasicky musíte počítat s mnohanásobnou přesilou a – opět v rámci zažitých pravidel – také s různými překážkami. Těch je sice minimum, čas od času se ale najdou. A o to je nepříjemnější, když si jich nevšimnete a kvůli vlastní blbosti přijdete o vzácné životy... a nedej bože body.

Body? Ano, samozřejmě – bez nich by to nešlo. Za každé úspěšné sestřelení nepřátelského korábu jste náležitě oceněni, stejně jako za zničení čehokoliv jiného či dokonce sebrání některého z bonusů. Stejně tak ale musíte počítat s tím, že vám protivníci nic nedarují zadarmo a každou smrt svého druha se vám pokusí oplatit podobnou mincí. I proto je nutné dbát nejen na kvalitní útok, ale i stejně kvalitní obranu... což by se zde dalo přeložit asi jako „klid, nikam nespěchej, však oni k tobě přiletí“.

První dvě mise jsou vyhrazeny pro naučení se základních principů. V názorných ukázkách se dozvíte, co a jak a přivyknete si k ovládání. To ostatně nebude taková fuška: všechno se drží v tradičních kolejích a žádné překvapení se nekoná. Pětka je pro střelbu, čtyřka pro pohyb doleva, šestka pro manévr na pravou stranu... atd.

Po tutorialové části už přichází na řadu samotná akce. V ní se vlastně nic nezmění – až na to, že tentokrát se pojede naostro, a tak musíte počítat i s neúspěchem, což v tomto případě znamená smrt a nutnost opakovat daný level znovu. S počtem splněných úkolů samozřejmě stoupá i obtížnost. Nepřátelé nabývají na síle i na počtu, na druhou stranu i vy jste minutu od minuty zkušenější... což vám ale v ničem nepomůže. Vyspělost nepřátel je na tom totiž až moc dobře. Nebudou výjimkou situace, kdy si ani neškrtnete a protivníci vás během několika sekund připraví o všechny životy. Většinu levelů proto musíte opakovat hned několikrát.

Zpočátku je to jistě zábava, časem ale nadšení vyprchá a na povrch vyplavou i některá negativa. Ta jsou zde zřejmá: uměle se natahuje hrací doba a hra tím pádem ztrácí na spádu. A neustálé opakování téhož úseku také není zrovna zábavné. Možná je to ale způsobeno jen nešikovností recenzenta a ve skutečnosti je Battlestar Galactica triviální záležitost. Možná.

Světlé stránky hry
  • Grafika 
  • Ovládání
  • Vydrží dlouho
Temné stránky hry
  • Stereotyp
  • Obtížnost
  • Nic nového

Alespoň grafika nezklamala. Hra vypadá jako ze škatulky a všechno k sobě nádherně ladí. Raketky se vrtí za rytmu vcelku povedené hudby, prostředí se často mění, takže se jen tak neokouká... Škoda jen lehkého zklamání se zvuky. Žádné zde totiž nejsou, až na dva. Uslyšíte jednu zmíněnou melodii a „cosi“, co se ozve při výbuchu jakékoliv lodě. Uvozovky jsou na místě – nejenže ono „cosi“ připomíná výbuch velice vzdáleně, ono to dokonce při všech raketách zní stejně... Zvuky tu tím pádem spíš jsou než nejsou a povětšinou si budete užívat ticha.

Battlestar Galactica je přesto výborný titul, který by neměl chybět ve sbírce každého člověka, co má jen trochu rád vesmírné střílečky. Absence zvuků nevadí, alespoň si můžete pustit svou oblíbenou kapelu. S obtížností už je to horší a většina hráčů odpadne po několika minutách a bude nadávat na její přehnané nároky... ale pozitiva jednoznačně převažují, takže není co řešit. In Fusio si může v kolonce „skvělé hry“ udělat další čárku.

Grafika: 8/10
Hudba: 7/10
Originalita: 4/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 8/10

Skvělá vesmírná střílečka. Neoriginální zábava na dlouhé jarní večery!

Celkové hodnocení: 8/10

GTA 5 zdarma: Epic Games Store láká, za Grand Theft Auto 5 nezaplatíte nic

GTA 5 zdarma: Epic Games Store láká, za Grand Theft Auto 5 nezaplatíte nic

Další akce, na kterou Epic láká nové hráče.

Martin Havel
Digitální distribuceAkcePC
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

Martin Nahodil
PlayStation 5TémaNext-gen
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

Michal Maliarov
Akční adventuraMafiaRecenze
Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na vydání remaku

Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na vydání remaku

Mafia není nejobtížnější hrou všech dob, přesto ale obsahuje některé složitější momenty. Proto jsme pro vás připravili podrobný návod, pomocí kterého hru dohraje každý. Navrch jsme přidali několik desítek dobrých rad pro pohodový život každého správného mafiána. Neváhejte a přesuňte se s námi do třicátých let minulého století!

Jan Morkes
MafiaTéma
Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin NahodilJiří Batulka
TémaStrategie
Jakou konzoli si koupit: příručka pro začátečníky

Jakou konzoli si koupit: příručka pro začátečníky

Doma poslední dobou trávíme víc času, než jsme zvyklí a je tedy důležité se nějak zabavit. Logicky se nabízí hry a konzole jsou na to celkem ideální. Jakou si ale vybrat?

Vojtěch Matušinský
TémaKonzole

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole