Recenze: Battlestar Galactica – méně je vždy více

Jsou tituly, které vás ohromí grafikou natolik, že vám spadne čelist až na zem. Po několika minutách ale jejich kouzlo vyprchá. Opakem jsou hry, jež sází hlavně na hratelnost – přesně jako Battlestar Galactica. To ovšem neznamená, že by v tomto případě vizuální podstata věci zůstala v pozadí. A dokonce to ani neznamená, že na vás čeká kdovíjak originální počin. Jedno je ovšem jisté: bavit se budou všichni!
Recenze: Battlestar Galactica – méně je vždy více

Martin DemigerŽánr: vesmírný simulátor
Multiplayer: ne
Platforma: Java MIDP 1.0
Testovací hardware: Nokia N70
Výrobce: In Fusio (
www.in-fusio.com)

Slavné licence to mají ve světě jednoduché. Ať už jejich jméno dáte kamkoliv, fanoušci po něm nadšeně skočí. Battlestar Galactica je jistě tím případem – alespoň pokud bydlíte v Americe, nebo přinejmenším ladíte americké televizní stanice, kde tento seriál s úspěchem sledují milióny diváků. U nás je to ale složitější a slavnou předlohu bude znát jen málokdo. O to víc je brán zřetel na takové „detaily“ jako hratelnost, grafika, ovládání...

... což v tomto případě vůbec nevadí. Battlestar Galactica obstojí ve srovnání s „konkurencí bez licence“ dobře, ba co více – z mnoha ohledů vyjde vítězně, s hlavou vzpřímenou.

Už pohled na okolní obrázky naznačuje, o čem Battlestar Galactica pojednává. Dostanete do rukou vesmírnou loď a budete se muset vypořádat s desítkami otravných nepřátel. Budete střílet, vybuchovat, nepřátelé budou vybuchovat, taky na vás budou střílet, budete bourat, projíždět všemožnými kouty vesmíru... a v neposlední řadě obdivovat krásnou grafiku a po chvilce i pět ódy na hratelnost. Tak trochu skáčeme od jednoho k druhému, pointa je ale doufám jasná. Battlestar Galactica není žádný originální titul, který by vás dostal do kolen. Jde ale o natolik mistrně odvedenou práci, že z toho jdou někdy až oči kolem. Hra odsýpá jedna radost a co je nejlepší, ani sekundu nenudí. Neustále před vás vrhá nové výzvy, nové překážky – nové vzrušení.

  

Jak už naznačil předchozí odstavec, váš úkol je více než jednoduchý. Musíte se svým malým korábem ustát nápor nepřátelské armády. Klasicky musíte počítat s mnohanásobnou přesilou a – opět v rámci zažitých pravidel – také s různými překážkami. Těch je sice minimum, čas od času se ale najdou. A o to je nepříjemnější, když si jich nevšimnete a kvůli vlastní blbosti přijdete o vzácné životy... a nedej bože body.

Body? Ano, samozřejmě – bez nich by to nešlo. Za každé úspěšné sestřelení nepřátelského korábu jste náležitě oceněni, stejně jako za zničení čehokoliv jiného či dokonce sebrání některého z bonusů. Stejně tak ale musíte počítat s tím, že vám protivníci nic nedarují zadarmo a každou smrt svého druha se vám pokusí oplatit podobnou mincí. I proto je nutné dbát nejen na kvalitní útok, ale i stejně kvalitní obranu... což by se zde dalo přeložit asi jako „klid, nikam nespěchej, však oni k tobě přiletí“.

První dvě mise jsou vyhrazeny pro naučení se základních principů. V názorných ukázkách se dozvíte, co a jak a přivyknete si k ovládání. To ostatně nebude taková fuška: všechno se drží v tradičních kolejích a žádné překvapení se nekoná. Pětka je pro střelbu, čtyřka pro pohyb doleva, šestka pro manévr na pravou stranu... atd.

Po tutorialové části už přichází na řadu samotná akce. V ní se vlastně nic nezmění – až na to, že tentokrát se pojede naostro, a tak musíte počítat i s neúspěchem, což v tomto případě znamená smrt a nutnost opakovat daný level znovu. S počtem splněných úkolů samozřejmě stoupá i obtížnost. Nepřátelé nabývají na síle i na počtu, na druhou stranu i vy jste minutu od minuty zkušenější... což vám ale v ničem nepomůže. Vyspělost nepřátel je na tom totiž až moc dobře. Nebudou výjimkou situace, kdy si ani neškrtnete a protivníci vás během několika sekund připraví o všechny životy. Většinu levelů proto musíte opakovat hned několikrát.

Zpočátku je to jistě zábava, časem ale nadšení vyprchá a na povrch vyplavou i některá negativa. Ta jsou zde zřejmá: uměle se natahuje hrací doba a hra tím pádem ztrácí na spádu. A neustálé opakování téhož úseku také není zrovna zábavné. Možná je to ale způsobeno jen nešikovností recenzenta a ve skutečnosti je Battlestar Galactica triviální záležitost. Možná.

Světlé stránky hry
  • Grafika 
  • Ovládání
  • Vydrží dlouho
Temné stránky hry
  • Stereotyp
  • Obtížnost
  • Nic nového

Alespoň grafika nezklamala. Hra vypadá jako ze škatulky a všechno k sobě nádherně ladí. Raketky se vrtí za rytmu vcelku povedené hudby, prostředí se často mění, takže se jen tak neokouká... Škoda jen lehkého zklamání se zvuky. Žádné zde totiž nejsou, až na dva. Uslyšíte jednu zmíněnou melodii a „cosi“, co se ozve při výbuchu jakékoliv lodě. Uvozovky jsou na místě – nejenže ono „cosi“ připomíná výbuch velice vzdáleně, ono to dokonce při všech raketách zní stejně... Zvuky tu tím pádem spíš jsou než nejsou a povětšinou si budete užívat ticha.

Battlestar Galactica je přesto výborný titul, který by neměl chybět ve sbírce každého člověka, co má jen trochu rád vesmírné střílečky. Absence zvuků nevadí, alespoň si můžete pustit svou oblíbenou kapelu. S obtížností už je to horší a většina hráčů odpadne po několika minutách a bude nadávat na její přehnané nároky... ale pozitiva jednoznačně převažují, takže není co řešit. In Fusio si může v kolonce „skvělé hry“ udělat další čárku.

Grafika: 8/10
Hudba: 7/10
Originalita: 4/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 8/10

Skvělá vesmírná střílečka. Neoriginální zábava na dlouhé jarní večery!

Celkové hodnocení: 8/10

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

Martin Nahodil
PlayStation 5TémaNext-gen
Zahrajte si 25 nejlepších her roku 2020: tipy od redakce Doupěte

Zahrajte si 25 nejlepších her roku 2020: tipy od redakce Doupěte

Další rok máme za sebou. I když to tentokrát studia měla složitější, vyšla spousta kvalitních titulů. Které z nich byste neměly minout?

Martin Nahodil
Hry rokuTéma
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

Daniel Pánek
PlayStation 5Next-gen
Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „fotografují“ úchvatné snímky

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „fotografují“ úchvatné snímky

Stále více her začíná nativně využívat foto režimy a my se tak můžeme dívat na umělecká díla hodná našich obrazovek.

Michal Maliarov
GalerieTéma
10 tipů, jak lépe využít konzoli Xbox One v domácnosti

10 tipů, jak lépe využít konzoli Xbox One v domácnosti

Xbox One není žádná retro konzole a snaží se váš zážitek zlepšit různými službami. Vybrali jsme 10 tipů, díky kterým můžete z Xbox One vytěžit maximum.

Vojtěch Matušinský
TémaHardware
Playstation 5: vše, co víme o nové herní konzoli od Sony

Playstation 5: vše, co víme o nové herní konzoli od Sony

Nový Playstation přijde příští rok a o připravované konzoli už leccos prozradily i oficiální zdroje. Hráči dostanou výkonnější hardware a vývojáři nové možnosti.

Martin NahodilDaniel Pánek
TémaSonyKonzole
Tak vypadá nový Flight Simulator. Strhne vás k létání, i když vás doteď nezajímalo

Tak vypadá nový Flight Simulator. Strhne vás k létání, i když vás doteď nezajímalo

Jedna z nejlépe hodnocených her letošního roku a jedna z prvních her, která může hrdě nést nálepku "next-gen".

Michal Maliarov
GalerieSimulátory
Herní filosofie: Jak být dobrým redaktorem a psát super články

Herní filosofie: Jak být dobrým redaktorem a psát super články

Často vzniká jistý spor mezi redaktory a čtenáři a většinou právě proto, že čtenáři netuší, jakou osobností redaktor je a zejména, co je náplní jeho práce. Tento článek to snad osvětlí.

Vojtěch Matušinský
Téma

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nového roku

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nov…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

1.  1.  2021 | |6 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
10 největších zklamání odcházející generace aneb co se opravdu nepovedlo

10 největších zklamání odcházející generace aneb c…

Odcházející generace nejen herních konzolí, ale i her, nás v mnoha věcech potěšila, ale i v mnohých zklamala. Vybrali jsme největší zklamání posledních let.

2.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma