Recenze: Berušky 2 – padněte na kolena, hráči!

Spousta z vás si možná tuto recenzi ani nepřečte a se slovy: „Hry pro dětičky, s tím jděte do pr***e!”, rozmlátí židlí monitor. Odsuzovat herní tituly za jejich „logický“ nádech je však zcela jistě chyba a soudit hry podle názvu ještě větší. V naší dnešní recenzi se můžete přesvědčit, že Berušky 2 jsou více než jen tuctová logická hra.

Platforma: PC
Typ hry: 3D logická
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 330 MHz, 64 MB RAM, 16 MB grafická karta (Riva TNT a lepší)
Doporučená konfigurace: Procesor 800 MHz, 128 MB RAM, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Celeron 2,2 GHz, 512 MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce hry: AnakreoN (
http://www.anakreon.cz)
Distributor hry: CINEMAX (
http://www.cinemax.cz)
Homepage: (
http://www.anakreon.cz/Berusky2.htm)
 
Logických her je u nás stejně jako dobrých ministrů zdravotnictví. A když už se nějaká objeví, většinou žije jepičím životem. Ale jak to bylo s Beruškami?
 
Firma AnakreoN vznikla v roce 1997. Jejich freeware hra ,,Berušky“ pak spatřila světlo světa na podzim roku 2001. Berušky si získaly mnoho příznivců i odpůrců. Jelikož však první díl sklidil převážně úspěch, tvůrci se rozhodli obdařit nás dalším pokračováním této logické hry. Tři roky práce se vyplatily a již dnes jsou Berušky 2 k sehnání na pultech našich obchodů. Ale přejdu raději rovnou k věci.

Je nás tu 5 a všechny jsme jedničky!

Připomeňme si nyní základní princip hry. Již z jedničky víme, že cílem bylo dostat jednu z berušek k východu, přičemž jsme nejdřív museli sesbírat určitý počet klíčů. Nebylo to ale tak snadné. Bránily nám v různé překážky. Na podobném principu je založen i druhý díl, vše je jen mnohem rozmanitější.

  

Jaques Cousteau * Beruška terorista – výsledný efekt shozené bedny s trhavinou * Není nad ticho přírody

Povede-li se vám každou z nich dostat k východu, automaticky postupujete do dalšího kola. Pochopitelné je, že s novými levely se zvyšuje i obtížnost. Ale ani v těch jednodušších kolech není splnění úkolu snadnou záležitostí. Většinou jde level vyhrát jen jedním způsobem. Je třeba přemýšlet nad tím, jaká z berušek má co a kde posunout, aby vysvobodila svou kolegyni, která se vzápětí na to může vrhnout na pomoc ostatním.

Jsme veselé, jsme hravé

Každé ze slunéček má jinou barvu, což napomáhá k přehlednosti v jednotlivých lokacích. V prvním díle hra nabízela 120 úrovní. Dvojka si o něco polepšila a my si tak můžeme zahrát celých 160 levelů. Herních prostředí je ve hře celkem devět. Namátkou je to zahrádka, psací stůl, zasněžená krajina, bažiny a podobně. Každé z nich obsahuje určitý počet levelů. Co se týče překážek a předmětů, zde budou labužníci logických her v sedmém nebi. Čeká vás vše od klasických dřevěných beden, přes těžké bedny, bedny s TNT, kameny, několik druhů výtahů a teleportů, šnorchly, krumpáče a mnoho dalšího.

  

„Teď jsem se ale úplně ztratila!” * „Kurňa, nemůžu ven, přimrzly mi nohy!” * Patová situace – kde je východ?

Beruška sama o sobě disponuje váhou „1”. Podobně specifická beruška může pohybovat či nést předměty o celkové váze 2, což jsou například dvě dřevěné bedny, či jedna těžká bedna. Chci tím naznačit, že každý předmět ve hře má určitou váhu. Není tedy možné, aby vaše svěřenkyně braly do rukou vše, co se jim zlíbí. Výjimkou je situace, kdy beruška požije hormonální vitamín. V takovém případě může nést předměty o celkové váze 4 a to až do konce kola. Některými předměty ve hře nelze pohybovat (kameny, zeď).

Kameny lze přelstít jediným způsobem – najít krumpáč a kámen rozbít. Mezi další důležité a užitečné předměty patří šnorchl. Jelikož se hra často odehrává pod vodou, je šnorchl nezbytným pomocníkem při dýchání.

Kolik liftů ovládáš, tolikrát jsi slunéčkem

Řeč bude samozřejmě o výtazích a teleportech. Ve hře je jich hned několik druhů. Běžný výtah se aktivuje po stisknutí tlačítka, jiný reaguje na váhu. Tento výtah se spouští tak, že na něj beruška musí stoupnout a odejít. Výtahy neslouží jen k přemisťování berušek, lze na ně nakládat i bedny. „Beruška příjemce“ si pak bednu vyzvedne a naloží s ní podle potřeby. Totéž platí i pro teleporty. Krom berušek můžete teleportovat i bedny různých druhů. Teleport se aktivuje tlačítkem, teprve pak ,,paprskne” doličný předmět na předem určené místo.

  

„Ta Nova s tou předpovědí zase kecala.” * Bez šnorchlu ani rána * Obličej hledaného trestance?

Šikovnost výtahů však samozřejmě úspěch nezaručuje. Je třeba skutečné týmové spolupráce. Špatně postavená beruška nebo krabice může způsobit i to, že se level zablokuje a nepůjde již dohrát. V takovém případě nezbývá nic jiného, než začít hrát znova. K tomu slouží rychlá klávesa ,,R”. Po jejím stisknutí se level načte znovu. To nás přivádí k další části a tou je ovládání. Mnoho rychlých kláves vám usnadní práci a nepřeruší tak tok myšlenek a úvah nad tím, jak ,,dokončit misi”. Dalo by se předpokládat, že hra, která nabízí tolik možností a funkcí, může mít složité ovládání. Není tomu tak. K plnému ovládání berušek vám bohatě postačí myš a pár kláves.

V novém kabátku

Oproti prvnímu dílu jsou berušky kompletně 3D, což se týká i herních prostředí. Grafika je povedená a herní krajina rozmanitá. Jediné, co trošku kazí dojem, je nepříliš povedená kamera, která chvílemi působí zmateně. Máte k dispozici funkce otáčení, natáčení shora, přibližování a oddalování. Někdy si však kamera doslova a do písmene dělá, co se jí zlíbí. Otočí se trochu jinak, než byste chtěli a místy nenásleduje pohyb berušky. Není to však zlé. Jsou to malinké detaily, které by chtěli doladit. V současné době je však již k dispozici první patch, který některé malé mušky opravuje.

Co jsem však u takovéhle hry nečekal, tím je skvělá hudba, která perfektně podkresluje atmosféru. A nejen to. Je příjemně rozmanitá a hlavně se u ní dobře přemýšlí! Chvíli slyšíte jemná melodická bicí, která vzápětí na to vystřídá energický rock, jenž doprovází skvělé komiksové animace. Berušky jsou tentokrát i výřečné. Vesele si broukají, když po nich chcete, aby posunuly víc než utlačí, zlostně bručí, apod. Zvuky a grafika jsou zkrátka velice povedené, jen kamera by mohla být lépe zpracována.

  

„Jedem, holky!” * Týmová spolupráce * Tak kam půjdeme?

Mluvili jsme o tom, že druhý díl si polepšil na celých 160 úrovní. Co to pro nás znamená? Znamená to týdny hraní, stovky hodin trápení mozkových závitů. A to přece stojí za to, ne? Zmíním-li navíc, že konečná cena hry je 499 Kč, je to jistě chvályhodné!

Odpůrci logických her?

První díl berušek si získal mé srdce. Svým námětem originální hra, která dokáže mozku pěkně zavařit.. To bylo vždycky moje! Od Berušek 2 jsem si sliboval mnoho, ale hra naprosto předčila má očekávání. Téměř vše je skvěle provedené. Počínaje obtížnostmi, předměty, strukturou levelů, konče grafikou, hudbou a herní atmosférou. Pak je tu ale skupina lidí, kteří se budou štítit této hry dotknout, kvůli tomu, že na krabici je napsáno 8+. Kvůli tomu, jak se hra jmenuje, či kvůli tomu, že logické hry jsou, dle jejich názoru, podřadné.

Názor samozřejmě nikomu neberu, ale co tím chci říct? Byla by škoda zavrhnout tak dobrou hru jen proto, že je určena dětem od osmi let. Zkuste potrápit své mozky, není to nic jednoduchého, věřte mi. Proto vřele doporučuji Berušky 2 vyzkoušet. Nabídneme vám tedy několik downloadů. Snad si vyberete :-).

No a těm, kteří dostali chuť připomenout si první díl berušek, nabízíme odkaz na náš partnerský server Freehry.cz

Světlé stránky hry
 • Grafika
 • Hudba
 • Zvuky
 • Množství předmětů
 • Problémy
 • Množství levelů
 • Hrací doba
 • Herní prostředí
 • Cena
Temné stránky hry
 • Kamera
 • Posledních pár nocí jsem toho moc nenaspal

Jsme ve finále

Když ne naši fotbalisté, tak alespoň Berušky. Jsme na konci naší recenze a je tedy čas na finální verdikt. U téhle hry se skutečně nudit nebudete. Výčet všeho dobrého jsem provedl výše, ale i přesto by zasloužil malou rekapitulaci. Skvělá hudba, zvuk a grafika, skvělé prostředí, levely, předměty, výborné logické problémy, hrací doba a v neposlední řadě příznivá cena. Jediným menším mínusem je snad kamera, která vás občas trochu potrápí. Ale zábavy si užijete více než dost. Tak hurá do toho!

Grafika: 7/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 8/10

Perfektní logická hra. Co víc byste chtěli slyšet?

Celkové hodnocení: 8,5/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Logické | 3D logická
Výrobce: AnakreoN | Webové stránky hry
 • Grafika
 • Hudba
 • Zvuky
 • Množství předmětů
 • Problémy
 • Množství levelů
 • Hrací doba
 • Herní prostředí
 • Cena
 • Kamera
 • Posledních pár nocí jsem toho moc nenaspal
Diskuze (32) Další článek: Nový Tekken trailer vypuštěn!

Témata článku: , , , , , , , , , ,