Recenze: Big Brain Academy: Wii Degree – nezahazujte svůj mozek

Úspěšný koncept miniher, které zbystří váš mozek, se z handheldu DS přesouvá na Wii. Big Brain Academy si mimo jiné také vytyčila cíl pobavit a potrénovat mozek celé rodiny. Jak kvalitně se jí to na nové platformě podařilo, se dočtete v dnešní recenzi.
Recenze: Big Brain Academy: Wii Degree – nezahazujte svůj mozek

Objednejte si Big Brain Academy: Wii Degree na shop.Doupě.cz


Big Brain Academy: Wii Degree(Wii): 899 Kč


Platforma: Wii
Typ hry: kolekce logických miniher
Multiplayer: ano, až 8 hráčů na jedné konzoli
Výrobce: Monster Games
Vydavatel: Nintendo
Distributor v ČR: Conquest (
http://www.cqe.cz/)
Homepage:
http://ms.nintendo-europe.com/bba/enGB/

 

Nintendo objevilo v takzvaných příležitostných hráčích vydatný zdroj tučných příjmů, tudíž se nelze divit nad dalším titulem, se kterým by si měla užít zábavu celá rodina od psa až po urnu s popelem prapředků. Těžko spekulovat, jestli je zaměření výrobců na nehráče pro průmysl dobře nebo ne, od toho tu máme na Doupěti trochu jiné rubriky. Nyní se podíváme na onen mozkotrénink z nekompromisního recenzentského pohledu.

  
Červená vyhrává * Do pěti počítat umí snad každý * Navigování vláčku patří mezi lepší minihry

Akademie velkých mozků

Celou hrou v podobě pobytu na akademii vás bude provázet, peskovat, ale ještě častěji chválit a radit vám jakýsi geneticky upravený kuželko-prezervativ. Po úvodním otestování intelektuálních (ne)schopností a ujištění se, že i přes nevalný výsledek stále dokážete správně napsat své jméno, vám průvodce sdělí něco ve smyslu „Nestojí to za moc, ale když budeš pravidelně trénovat hraním miniher, budeš chytřejší a chytřejší, až si sám zvládneš zapnout televizi kvůli Medvídkovi Pú“. A to je z hlediska úvodu vše. Máte před sebou nabídku různých hříček a neurčitý úkol – zlepšovat své schopnosti. Jelikož v Medvídkovi Pú není násilí (čili odpadá důvod pro jeho sledování) a schopnost podepsání sebe sama stačí ke spokojenému životu, nic vás přímo nenutí ke zvyšování intelektuální kapacity a jediným úkolem tak zůstavá dobře se pobavit. Naštěstí zábavu na chvíli zde naleznout bezesporu lze!

  
Blok jako blok * V některých momentech je grafika až fotorealistická * Nenechte se rozptylovat čuníkovou roztomilostí


Zásadní problém je v onom sousloví „na chvíli”, protože ačkoliv vypadá herní nabídka košatě, po třech až čtyřech hodinách zjistíte, že nemáte důvod pokračovat dál, jelikož jste splnili vše a váš mozek je stále stejně líný. Pětice různých intelektálních cvičení spočívá v počítání, analyzování, pamatování, poznávání a práci s obrázky, přičemž každý tento obor nabízí trojici miniher hratelných na celkem tři různé obtížnosti. Tudíž to máme, pokud dobře počítám (a zrovna tohle mi v Big Brain Academy šlo), dohromady pětačtyřicet možností k trénování mozku. Některé jsou jednoduché a zábavné – třeba navigování vláčku – takže u nich není problém vytrvat deset minut a vybojovat si zlatou medaili.

Za příjemnější kratochvíli se dá označit i poznávání zvířat z postupně se odkrývajícího obrázku, zatímco správné dosazování jednotlivých částí do zrcadlově otočené a převrácené kresby procvičí spíše než mozek vaši schopnost vypořádat se vztekem z frustrace, která nezahálí ani po dokončení kompletního testu vašich dovedností, kdy vám hra prozradí, k jakému povolání máte nejblíže. Přiznám se, že označení „marketingový guru“ mě zmátlo až urazilo, jelikož k vysněné pozici rozhodčího na lenochodích zápasech má přece jen daleko.

  
Tohle je až příliš snadné * Ber dokud můžeš * Záludná disciplína

Všechny minihry obecně působí relativně pozitivně, hlavně vzhledem k cílové skupině zákazníků. Vše je maximálně jednoduché na pochopení, aby se během chvilky zorientovala a bavila i žena v domácnosti odkojená venezuelskými telenovelami. Těžko tak lze od hry čekat šílené úkoly jako v Rayman Raving Rabbids nebo WarioWare: Smooth Moves. Jakéhokoliv originálního využití schopností ovladače wiimote se taktéž nedočkáte. Rozhodně však Big Brain Academy zaujme ovládáním velice přístupným, vždyť ke spokojenosti stačí jen mířit na obrazovku a občas zmáčknout tlačítko A. Podobná slova o jednoduchosti či srozumitelnosti je možné uplatnit i při hodnocení vizuální stránky hry. Vše je kreslené, pestrobarevné, především ale názorné. Ačkoliv vypadá celý titul infantilně, kdo by na druhou stranu čekal od takto laděné hry něco jiného? Na obrazové výlevy pohnuté mysli (jako v již zmiňovaném WarioWare) nicméně zapomeňte, grafika v tomto případě plní zcela účelovou roli.

Víc mozků zajistí víc zábavy

Když už si hru může užít téměř každý, bylo by chybou neposkytnout zábavu více lidem najednou. Naštěstí si to uvědomili i autoři a z multiplayeru udělali nejzábavnější část Big Brain Academy. Povedlo se jim to především díky umožnění souboje dvou intelektuálních kapacit. Vítězí ten, kdo první úspěšně splní předem daný počet úkolů skládajících se z náhodně vylosovaných miniher. Jednoduchý nápad, skvělý výsledek – hra tak dostává nový náboj, kdy prostě musíte být rychlí a zároveň co nejvíce neomylní, jinak vám soupeř pomalu uteče. Krystalický adrenalinový sport pro mozek!

Světlé stránky hry
  • Jednoduché ovládání
  • Hra téměř pro každého
  • Multiplayer
  • Některé zajímavé hříčky
Temné stránky hry
  • Krátkost
  • Žadný hlavní cíl – ztráta motivace
  • Pouze 15 druhů miniher
  • Cena

Adrenalinu však mohlo být více, stačilo využít on-line možnosti konzole i jinak než k posíláním dosažených výsledků. Takhle bohužel Big Brain Academy obsahuje jen nepatrně větší množství zábavy než malé za poměrně vysokou cenu, jež je ale aspoň nižší než u jiných titulů pro Wii. Hlavní zádrhel je v tom, že kromě trvanlivosti hra připomíná s trochou nadsázky lepší flashovku i co se samotného obsahu týče. Hraní těch několika druhů hříček stále dokola, není nudné, pouze se příliš brzy vyčerpá. Večírek skončil a při další rodinné sešlosti holt někdo přinese jinou casual hru. O jejich nedostatek se není třeba bát.

          Grafika: 5/10
          Hudba: 6/10
          Zvuky: 7/10
          Hratelnost: 6/10
          Životnost: 3/10

Logické hříčky v Big Brain Academy jsou sice zábavné a poměrně jednoduché, ale přeci jen se jedná o poměrně drahou zábavu na jedno odpoledne.


          Celkové hodnocení: 5/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

7.  9.  2020 | | 14 N/A
Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepšenou grafiku i příběh

Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepše…

Legendární Mafia se vrací ve svém remaku, ale není to jen nový vizuál, co hra přinese. Vlastně působí úplně jinak, než jako ta hra, kterou jsme hráli před lety.

3.  9.  2020 | | 47 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího na PS4 a Division zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

5.  9.  2020 |