Recenze: Blitzkrieg Burning Horizon - nová nacistická ofenziva

S chystanými strategiemi z prostředí druhé světové se roztrhl pytel. Do vydání většiny z nich ale ještě nějaký ten pátek chybí, čehož mohli tvůrci Blitzkriegu využít k upevnění vlastních pozic na trhu. Povedlo se jim potvrdit své kvality v novém stand-alone datadisku? Je Blitzkrieg stále nejlepší RTS s námětem nejstrašnějšího konfliktu všech dob?
Recenze: Blitzkrieg Burning Horizon - nová nacistická ofenziva

Platforma: PC
Typ hry: strategie
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: P800, 128MB RAM, 32MB grafická karta
Doporučená konfigurace: P1000, 256MB RAM, 32MB grafická karta
Testovací konfigurace: P800, 256MB RAM, 64MB grafická karta
Výrobce hry:
Nival Interactive
Distributor hry:
CDV
Homepage: http://www.blitzkrieg.de

Již je tomu více jak rok - vlastně rok a půl - co jsem nemohl spát. Celé noci jsem probděl. A nebyl jsem nemocný; nebo vlastně byl a ti co hráli původní RTS Blitzkrieg ví, o čem mluvím. Toto dílo považuji dodnes za velmi vydařené a na mé poličce oblíbených her si vysloužilo čestné místo. To, co mi nedalo usnout, byla totiž právě tato hra.

Kouzlo Blietzkrieg spočívalo hlavně v hratelnosti, ale stejně tak i v komplexním pojetí celé hry. Nejedná se snad už ani o hru, ale o propracovaný trenažér, v němž najdete stovky jednotek, které můžete libovolně ovládat, ale - a to hlavně - přináší skvělou zábavu, která vás neomrzí ani po desítkách herních hodin. Pokud také stále jako já nemůžete zapomenout, jste tu na správné adrese. A vy ostatní za sebou zavřete dveře a prosím, nerušte nás…

Stand - alo - ne

Ještě před prvním spuštěním hry vás možná udiví velký nápis na krabici oznamující, že Burning Horizont je "standalone datadisk". Cože se pod tímto pojmem skrývá? Nic převratného, ve stručnosti bych to označil za běžný datadisk s jedním podstatným ALE - na jeho spuštění nepotřebujete původní hru. Co je ale ještě podstatnější - tento "malý" přídavek vás bude stát přibližně tisícikorunu, což je na datadisk cena poměrně vysoká, i když vezmeme v úvahu jeho relativní samostatnost.

   

Není nad výlet s tanky v zádech * Kde hledat Rommela? Na poušti:-) * Povšimněte si parašutisů napravo

Ale nechme lamentování a podívejme se na jádro celé hry - tedy na základní kampaň. Kupodivu se jí můžete zúčastnit pouze za tu "špatnou" stranu - tentokrát se vžijete do role slavného německého vojevůdce Erwina Rommela. Za stranu zla budete páchat činy přímo obludné. Spojenci budou plakat, když zachytí vaše letadlo na radaru, budou se třást, když zaslechnou hřmění vašich postupujících vojsk… Naneštěstí je jich ve hře tolik, že nesporně silné stránky svých vojáků moc nepoznáte - kvalita německých jednotek je totiž vyvážena kvantitou armád na opačné straně.

Erwin Rommel - Pouštní Lišák 

Kdo by neznal slavného německého vojevůdce, Hitlerovu pravou ruku - Erwina Rommela? Jak již bylo řečeno, tak právě v jeho kůži budete procházet kampaněmi a plnit jednotlivé mise. Podíváte se do krajin tak rozličných, že o zábavu opravdu nebude nouze. Výčet lokalit obsahuje takové exotické země jako Barmu, Singapur či Šalamounovy ostrovy, chybět však nesmí ani zasněžené Norsko a velká bitva na vás čeká i na mongolsko-čínském pohraničí. Hned jak dohrajete všechny "povinné" mise, autoři vám poodkryjí dalších několik scénářů, v nichž si konečně budete moci užít hru i za ty "hodné". Nakonec se tak kromě německé armády zhostíte velení i nad japonskými a australskými šiky, a užijete si i americké mariňáky; a to nemluvím ani o tom, že vás čekají ještě britské koloniální jednotky…

   

Malebné mestečko * Škoda toho mostu * Armádní přehlídka

"Slídím krajinou jako liška" bylo Rommelovo motto a na Burning Horizont opravdu sedí. Každá mise se totiž vyznačuje jedním specifikem - ať už jste Rommel, nebo právě velíte třebas americkým mariňákům, vždy půjdete proti přesile. A většinou to nebude nějaká malá přesilka, ale hned dvoj či třínásobná početní převaha. A to už je znát - tiše slídit po mapě je tak absolutně nezbytné. Za každý, byť sebemenší, krok nesprávným směrem můžete zaplatit cennými životy svých vojáků.

Hraní BH se tak omezí ne na myš a několik málo klávesových zkratek, ale na bezkonkurenčně nejpoužívanější funkce quick save/quick load. Hned v první misi, kdy máte za úkol zničit všechny jednotky v Ardenách (první boje v Ardenách proběhly v květnu 1940) a ovládnout strategickou křižovatku i s přilehlou vesnicí, zjistíte, že BH není žádný med. V průběhu této mise něco zkazíte tolikrát, že si budete pozici ukládat doslova po každé zabité jednotce spojenců.

   

Překrásné město, nemyslíte? * Poušť - netřeba dodávat více:-) * To vypadá jako džungle...

Samé sliby

Až na zmiňovanou obtížnost (a z ní plynoucí věčné save/load) jste dosud neslyšeli žádné větší výtky. Ale to se teď změní...

Pokud si totiž po zahrání BH zkusíte přečíst novinky, které slibovali tvůrci ve svých tiskových prohlášeních do hry zařadit, zjistíte, že realita je úplně jinde. Hlavně slibovaná vylepšená AI není vůbec poznat. Počítač vlastní AI snad ani nemá, vše je pečlivě předem předscriptováno - což má na svědomí další neduh. Pokud se vám stane, že budete muset určitý úsek hry opakovat (a z předchozích odstavců je vám jistě jasné, že to bude dost často), tak už budete vědět přesně kam táhnout, kam jednotky poslat, kde se ukrýt a odkud a kdy na vás nepřítel zaútočí.

Naštěstí jsou jednotlivé bitvy tak různorodé, že vám to snad (možná) ani vadit nebude. Pokaždé se najde něco, co vás žene kupředu - a to je dobře. Obtížnost je ale nevyvážená. Po infarktové první misi následuje další, která pro vás bude oproti té předchozí jen procházkou růžovým sadem. Ale hned na to přijde opět nějaký nadlidský úkol - a jsme zase tam, kde jsme byli.

Autoři také mohli věnovat více pozornosti historickým reáliím. Spojenci sice mohli mít místy převahu, ale ne tak obrovskou. A ani pouštní liška Rommel neměl takovou moc, aby dokázal zvítězit nad několikanásobnou přesilou.

Dějová linie je bohužel narýsována jednou velmi tlustou čarou a není možné z ní nijak uhnout. Opět se nedočkáme žádné volnosti a správné splnění mise je možné pouze jediným postupem - tím, který vymysleli sami autoři. Jenže to vůbec není jednoduché…

Světlé stránky hry
  • Rommel :-)
  • Datadisk, který původnímu dílu neudělá ostudu
  • Detailní grafika
  • Nízké HW nároky
Temné stránky hry
  • Rommel :-)
  • Žádné převratné novinky
  • Možná až příliš vysoká obtížnost

Pod palbou aneb další kritika

Celkové grafické zpracování zůstalo v původní, nezměněné podobě. Je ale obdivuhodné, s jakým citem pro detail byli schopni autoři do hry vnést všechny prvky. Každému tanku, každému vojákovi věnovali autoři zvláštní pozornost - a je to vidět. Ostatně čeká na vás celých 50 nových jednotek, což je na jednu stranu číslo úctyhodné, ale v poměru s původními více jak třemi sty to zase až tak moc není.

Bohužel žádných změn se nedočkal ani interface. Maličká tlačítka ovládání jen komplikují a pro hru nejsou žádným přínosem. Jinak ale grafika jako celek vypadá celkem obstojně.

To se ovšem nedá říci o hudbě. A to v dobrém slova smyslu - autoři vybrali skvělé melodie, při jejichž poslechu se budete smát i plakat podle jejich přání. Přesně takhle si představuji dokonalou atmosférickou hudbu. Zvuky ale na tak výsostné úrovni nejsou, ty se pohybují na úrovni obvyklého standartu. Buďme ale rádi aspoň za to. 

   

Opravdu detailní grafika * Voda rovněž vypadá skvostně * Kvalitu nahrazuje kvantita

Poslední výstřel

Recenze vyjadřují subjektivní názor autora a ten můj je takový, že Burning Horizont je velice dobrý. Jenže musím myslet i na ostatní (normální) hráče, kteří nedychtí po několikahodinovém plnění jedné mise a nebaví je hrát stále jen to samé stále kolem dokola - nebo hráče, kteří touží po herní volnosti. Možná teď budu vypadat trochu divně - ale ačkoli jsem se bavil stejně (ne-li ještě víc) než při hraní samotného Blitzkriegu, nemohu BH dát lepší známku než šestku. Autoři toho slibovali hodně, ovšem máloco skutečně splnili. A koho zajímá, že je ve hře 50 nových jednotek? K tomu všemu navíc chybí i multiplayer. Škoda. 

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 9/10
Invence: 2/10

Pro fanoušky žánru nutnost, pro ostatní ztráta času. Vy, kteří se řadíte do první skupiny si k hodnocení přidejte ještě nějaký bodík navíc.

P.S. Pro mě osobně ale zůstává původní Blitzkrieg jasnou jedničkou - za cenu výrazně nižší se vám dostane mnohem lepší zábavy.

Celkové hodnocení: 6/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce