Recenze: Bomberman Land Touch! – bomba hra

Slavný Bomberman je zpátky, tentokrát pro Nintendo DS. Co přináší nového? Nic. Přesto je už nyní jasné, že se stane miláčkem davů. Zazlívat mu to nicméně nemusíme; stará dobrá hratelnost zůstala zachována, a dokonce si ji nyní můžete vychutnat online.
Recenze: Bomberman Land Touch! – bomba hra

Platforma: NDS
Žánr: arkáda

Multiplayer: ano
Výrobce: Hudson Software
Vydavatel: Atlus CO
Distributor v ČR: Conquest (
www.cqe.cz)

Bomberman konečně na DS? Chyba lávky; jeden Bomberman se na displeje malého handheldu od Nintenda už dostal – v létě roku 2005. Bohužel nešlo o tak vynikající hru, jak asi všichni čekali (možná i proto si na ni jen málokdo pamatuje). Na vině byl především multiplayer: hlavní pýcha Bombermana nemohla využít Wi-Fi, takže měřit síly šlo pouze s těmi protivníky, kteří byli ve vaší bezprostřední blízkosti… a singleplayer také nijak výrazně nepřekvapil. Bomberman Land Touch! si dává nemalé cíle: hodlá svého předchůdce na DS překonat jak v singleplayeru (nový story mód), tak i v multiplayeru (Wi-Fi konečně funkční, hra online s živými protivníky).

   

Bomberman Land Touch! jsou vlastně dvě hry v jedné. Za jednu cenu dostanete propracovaný (v rámci možností) story mód, v němž budete postupně plnit úkoly se stupňující se obtížností, a také attraction mód, což je soubor několika desítek miniher. Všechny úkoly ve story módu jsou založeny na likvidaci nepřátel, řešení puzzlů a získávání předmětů; jako potřebné oživení jsou potom přítomny různé minihry (které máte k dispozici i samostatně ve druhém herním režimu). Jde o kombinaci klasických bombermanovských úkolů s klasickými úkoly z nintendovských titulů. Boje v arénách, kde nepřátelům kladete bomby a snažíte zničit ty bomby, které položil protivník, jsou prokládány minihrami různého charakteru (společné mají všechny asi jen to, že využívají dotykový displej a některé mikrofon).

   

Herní rozhraní je velmi jednoduché a již po několika minutách se v něm zorientuje každý. Horní displej zobrazuje inventář a mapu každé zóny (ostrov, kam je děj hry zasazen, se dělí na hory, akvárium, džungli, hrad a přístavní městečko), na dolním displeji pohybujete se svou postavičkou a vykonáváte většinu úkolů. Za onou jednoduchostí stojí především tzv. bomber pad. Jediným kliknutím stylusu se před vámi otevře hlavní rozhraní – s e-mailem (slouží pro komunikaci s NPC postavami a dalšími hráči) a možností měnit vybavení hrdiny (z nasbíraných předmětů v inventáři). Singleplayer se povedl a i když ničím výrazným nepřekvapí, vždy v něm najdete dostatek výzev, abyste jej dokončili. Sice hrou asi neprojdete na jeden nádech, nicméně s menšími pauzami lze zachovat index zábavnosti na přijatelně vysokých hodnotách. K dobru musím přičíst také slušnou dobu nutnou k tomu, abyste se prokousali k závěrečným titulkům – čistý čas se pohybuje někde mezi patnácti a dvaceti hodinami.

   

Největší část plusových bodů si po zásluze odnáší multiplayer. O jeho mnohanásobně větší zábavnosti než v případě singlu nemusíme ani diskutovat; je jasné, že živý hráč je oproti CPU řízeným postavám znatelně lepší, navíc se přidává další příjemná motivace v podobě vzájemného špičkování. Přítomny jsou dvě formy multiplayeru: battle mód až pro osm hráčů (stačí mít jednu kopii Bomberman Land Touch, hrát pak můžou všichni; ovšem konzole musí být blízko sebe, což je celkem problém) a online hra skrz Wi-Fi Connection. Minule online multiplayer znatelně chyběl, nyní hru znatelně vylepšuje. Dvacítka arén, které dostanete k dispozici, vám bez nadsázky vystačí na desítky, ne-li rovnou stovky hodin. Jednoduchý princip dokáže v tomto případě pobavit na velmi, velmi dlouhou dobu.

Světlé stránky hry
  • old-school grafika
  • single překvapivě zábavný
  • online multiplayer
Temné stránky hry
  • hra vám buď sedne, nebo ne... nic mezi tím

Velkou mírou se na dobrých dojmech z hraní podílí také technické zpracování v čele s grafikou. Vizuálně hra sice vypadá zastarale; old-school grafika se ale k Bombermanovi výborně hodí, takže si není nač stěžovat. Zvuky jsou na tom podobně: neuchvátí, přesto ale dokážou zaujmout, a to se počítá. Bomberman Land Touch mohu vřele doporučit všem fanouškům „polož-a-běž“ legendy. Ovšem pouze v případě, že již nevlastní předchozí Bomberman DS (singleplayer je sice super, nicméně ničeho nového se v něm nedočkáte) a dokáží naplno využít nové možnosti v multiplayeru.

Grafika: 8/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 8/10

Pohodová hra s parádní výdrží. Její koupi ale doporučuji pouze v případě, že využijete multiplayeru. Single je sice dobrý; ani zdaleka však ne tak zábavný.

Celkové hodnocení: 7,5/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zábavního průmyslu na světě

GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zá…

Po mnoha letech na předních příčkách herních žebříčků je Grand Theft Auto 5 oficiálně nejlepší.

9.  4.  2018 | | 3 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A