Recenze: Bomberman Land Touch! – bomba hra

Slavný Bomberman je zpátky, tentokrát pro Nintendo DS. Co přináší nového? Nic. Přesto je už nyní jasné, že se stane miláčkem davů. Zazlívat mu to nicméně nemusíme; stará dobrá hratelnost zůstala zachována, a dokonce si ji nyní můžete vychutnat online.
Recenze: Bomberman Land Touch! – bomba hra

Platforma: NDS
Žánr: arkáda

Multiplayer: ano
Výrobce: Hudson Software
Vydavatel: Atlus CO
Distributor v ČR: Conquest (
www.cqe.cz)

Bomberman konečně na DS? Chyba lávky; jeden Bomberman se na displeje malého handheldu od Nintenda už dostal – v létě roku 2005. Bohužel nešlo o tak vynikající hru, jak asi všichni čekali (možná i proto si na ni jen málokdo pamatuje). Na vině byl především multiplayer: hlavní pýcha Bombermana nemohla využít Wi-Fi, takže měřit síly šlo pouze s těmi protivníky, kteří byli ve vaší bezprostřední blízkosti… a singleplayer také nijak výrazně nepřekvapil. Bomberman Land Touch! si dává nemalé cíle: hodlá svého předchůdce na DS překonat jak v singleplayeru (nový story mód), tak i v multiplayeru (Wi-Fi konečně funkční, hra online s živými protivníky).

   

Bomberman Land Touch! jsou vlastně dvě hry v jedné. Za jednu cenu dostanete propracovaný (v rámci možností) story mód, v němž budete postupně plnit úkoly se stupňující se obtížností, a také attraction mód, což je soubor několika desítek miniher. Všechny úkoly ve story módu jsou založeny na likvidaci nepřátel, řešení puzzlů a získávání předmětů; jako potřebné oživení jsou potom přítomny různé minihry (které máte k dispozici i samostatně ve druhém herním režimu). Jde o kombinaci klasických bombermanovských úkolů s klasickými úkoly z nintendovských titulů. Boje v arénách, kde nepřátelům kladete bomby a snažíte zničit ty bomby, které položil protivník, jsou prokládány minihrami různého charakteru (společné mají všechny asi jen to, že využívají dotykový displej a některé mikrofon).

   

Herní rozhraní je velmi jednoduché a již po několika minutách se v něm zorientuje každý. Horní displej zobrazuje inventář a mapu každé zóny (ostrov, kam je děj hry zasazen, se dělí na hory, akvárium, džungli, hrad a přístavní městečko), na dolním displeji pohybujete se svou postavičkou a vykonáváte většinu úkolů. Za onou jednoduchostí stojí především tzv. bomber pad. Jediným kliknutím stylusu se před vámi otevře hlavní rozhraní – s e-mailem (slouží pro komunikaci s NPC postavami a dalšími hráči) a možností měnit vybavení hrdiny (z nasbíraných předmětů v inventáři). Singleplayer se povedl a i když ničím výrazným nepřekvapí, vždy v něm najdete dostatek výzev, abyste jej dokončili. Sice hrou asi neprojdete na jeden nádech, nicméně s menšími pauzami lze zachovat index zábavnosti na přijatelně vysokých hodnotách. K dobru musím přičíst také slušnou dobu nutnou k tomu, abyste se prokousali k závěrečným titulkům – čistý čas se pohybuje někde mezi patnácti a dvaceti hodinami.

   

Největší část plusových bodů si po zásluze odnáší multiplayer. O jeho mnohanásobně větší zábavnosti než v případě singlu nemusíme ani diskutovat; je jasné, že živý hráč je oproti CPU řízeným postavám znatelně lepší, navíc se přidává další příjemná motivace v podobě vzájemného špičkování. Přítomny jsou dvě formy multiplayeru: battle mód až pro osm hráčů (stačí mít jednu kopii Bomberman Land Touch, hrát pak můžou všichni; ovšem konzole musí být blízko sebe, což je celkem problém) a online hra skrz Wi-Fi Connection. Minule online multiplayer znatelně chyběl, nyní hru znatelně vylepšuje. Dvacítka arén, které dostanete k dispozici, vám bez nadsázky vystačí na desítky, ne-li rovnou stovky hodin. Jednoduchý princip dokáže v tomto případě pobavit na velmi, velmi dlouhou dobu.

Světlé stránky hry
  • old-school grafika
  • single překvapivě zábavný
  • online multiplayer
Temné stránky hry
  • hra vám buď sedne, nebo ne... nic mezi tím

Velkou mírou se na dobrých dojmech z hraní podílí také technické zpracování v čele s grafikou. Vizuálně hra sice vypadá zastarale; old-school grafika se ale k Bombermanovi výborně hodí, takže si není nač stěžovat. Zvuky jsou na tom podobně: neuchvátí, přesto ale dokážou zaujmout, a to se počítá. Bomberman Land Touch mohu vřele doporučit všem fanouškům „polož-a-běž“ legendy. Ovšem pouze v případě, že již nevlastní předchozí Bomberman DS (singleplayer je sice super, nicméně ničeho nového se v něm nedočkáte) a dokáží naplno využít nové možnosti v multiplayeru.

Grafika: 8/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 8/10

Pohodová hra s parádní výdrží. Její koupi ale doporučuji pouze v případě, že využijete multiplayeru. Single je sice dobrý; ani zdaleka však ne tak zábavný.

Celkové hodnocení: 7,5/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

včera | | 8 N/A
Jak by vypadaly současné herní hity v minulém století? (galerie)

Jak by vypadaly současné herní hity v …

Napadlo vás někdy, jak by vlastně vypadaly současné hry, kdyby byly vytvořeny v dobách dávno minulých? My už odpověď známe!

16.  1.  2018 | | 6 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |