Recenze: Bomberman Land Wii – kterak herní celebrita znásilnění neušla

Když se řekne Bomberman, všem se hned vybaví pohlcující hratelnost a adrenalinové boje. Připadá vám rozsekání tohoto funkčního konceptu na pouhý soubor nenápaditých miniher jako dobrý nápad? Mně také ne. Že něco takového by udělala jen banda šílených hipíků? Nikolivěk. Realita je krutá.
Recenze: Bomberman Land Wii – kterak herní celebrita znásilnění neušla

Objednejte si na shop.doupe.cz
Bomberman Land
 • Wii: 1 199,- Kč
 • Platforma: Wii
  Typ hry: kolekce miniher
  Multiplayer: až pro čtyři hráči na jedné konzoli
  Výrobce: Hudson Soft
  Vydavatel: Rising Star
  Distributor v ČR: Conquest
  Homepage:
  http://www.hudsonentertainment.com/bml/

  Spolu s úspěchem konzole Wii a her typu Rayman Raving Rabbids, WarioWare: Smooth Moves nebo Mario Party 8 jako by se stalo pro vývojáře jakousi zvrácenou módou vydělávat si na životní radosti vyráběním hříček, které v osobitosti trumfne i jízdní řád. Zásoby důchodců a žen v domácnosti jsou totiž zřejmě nevyčerpatelné, kvůli čemuž trpí hodní, společensky angažovaní lidé jako herní recenzenti. Bomberman Land není dobrá hra. Ani pro sebesenilnější důchodce a sebeznuděnější ženy v domácnosti.

    
  Nepřekvapivé využití wiimote * Nesmrtelná klasika zabaví vždy * Utíkej Forreste

  I ty minimálně bystré jedince by měla od hraní spolehlivě odradit úvodní animace, která svou kvalitou až nebezpečně připomíná českou seriálovou produkci nejmenovaných komerčních televizních stanic - během půlhodinového „čehosi“ (doplňte libovolné sprosté slovo) je vám předkládán zbytečně natahovaný příběh na úrovni laciných pornopovídek. Na rozdíl od hraného seriálu však Bomberman Land nemůže uklidnit diváka pohledem na vyvinuté poprsí hlavních hrdinek. A co je nejhorší, po-ma-lu se vy-pi-su-jí-cí text rozhovorů nelze urychlit ani přeskočit. Nástin primitivní zápletky by mohl znít následovně: „Bombermane, přijď si zasoutěžit do zábavního parku a ještě k tomu vypráskat posledního šampiona s diktátorskými sklony. Zařádíš si na atrakcích, zlomíš darebákovi pár kostí v těle, vyhraješ prachy a všichni budou spokojeni.“ (Škoda, že hra ve skutečnosti není násilná, příběh mohl být zajímavější a já nemusel otravovat čtenáře závorkou přes jeden řádek. Stane se.) Délkou intra sice Bomberman Land předčí i Metal Gear Solid 3, v zábavnosti však úvodní filmeček těsně prohrává s humornými opileckými výkřiky libovolného bezdomovce.

    
  Důlní vozík pocvičí vaše ruce * Zajímavá cesta z bodu A do bodu B * Roztomilost sama

  Konečně přišel čas na chvilku optimismu, aneb horší už to nebude. Přivykání konceptu zábavního parku, kde úspěšným projitím atrakcí (=miniher) získáváte, případně ztrácíte, žetony sice také není činnost, kterou byste chtěli dobrovolně trávit páteční odpoledne, alespoň však nepůsobí bolest a utrpení. Kdo přežil intro, toho už oduševnělé, nepřeskočitelné a především neúnosně zdlouhavé rozhovory před každou návštěvou atrakce sotva rozhodí. Žádné přehnaně sladké odměny se ale nedočká.

  Ve čtyřicítce hříček jsou hojně zastoupeny ty nejprofláklější miniherní činnosti, takže když už jsem po miliontéprvní skákal přes švihadlo, máchal rukou kvůli popohánění líně běhajícího panáka nebo využíval wiimote jako světelnou pistoli, najednou se i takové stříhání nehtů jevilo jako neskutečně strhující zábava. Což ve skutečnosti i je. Ehm.

    
  V této hře není zábavné ani nakupování * Pětiminutovka nenávisti? * Z Bombermana krev neteče

  Abych pořád jen nenadával, musím dodat, že špetku zábavy přece jen lze najít i v tomto podivném zábavním parku. Minihra, kde nakláněním wiimotu navigujete panáka balancujícího kousek od propasti není špatná. Škoda, že o zbytku se tohle tak jednoznačně říct nedá. Nejhorší je, že každou z hříček musíte k úspěšnému postupu „příběhem“ zopakovat hned několikrát, připočtěte otravné rozhovory a ejhle, zjistíte, že nepohodlným pobíháním (panáčka navigujete mířením na obrazovku, bolest ruky zajištěna) od atrakce k atrakci, vztekáním se a nudným tlacháním strávíte prakticky stejné množství času jako samotným hraním. Tedy ne, že by bez toho byla hra zábavnější. Kreativita tvůrců se totiž nijak výrazně neodvázala ani při využívání gyroskopů ovladače. Spoustu miniher se ovládá jen tlačítkem a pokud ne, tak Bomberman Land povětšinou využívá wiimote zbytečně skromně, konkrétně pro míření nebo k pouhému zjištění, zda máváte končetinou. Rok a půl po launchi konzole a vydání zástupu podobných her není myslím nikterak neskromné očekávat alespoň náznak nápaditosti.

  Světlé stránky hry
  • Můžete si zahrát i klasického Bombermana
  • 3 minihry jsou zábavné...
  Temné stránky hry
  • ...zbylých 37 však nikoliv
  • Stupidní „příběhové“ animace
  • Chabé využití schopností Wii
  • Audiovizální zpracování

  Dojem z celé hry tak alespoň trochu vylepšuje přítomnost klasického módu, kde se Bomberman místo po podivném lunaparku prohání v tradičních arénách a vesele rozmazuje bomby s cílem zneškodnit oponenty. Hrajete-li proti živým soupeřům (on-line mód však chybí), zábava se samozřejmě násobí, přestože klony Atomic Bombermana si dnes můžete zahrát snad na všech myslitelných zařízeních - což je jedině dobře, jelikož u této staré klasiky se totiž vždy pobavíte daleko více než u téhle nudící kolekce hříček.

  Grafika: 3/10
  Hudba a zvuky: 3/10
  Hratelnost: 2/10

  Různých sbírek miniher je na Wii víc než dost, ale tato je svým způsobem unikátní. K absenci zajímavých prvků a nulové invenci si připočtěte zbytečně otravující průběh hraní pročež zjistíte, že pokud tohle má být party hra, tak šanci k uplatnění najde jen na večírcích vybavených halucinogeny.

  Celkové hodnocení: 2/10

  Nejnovější komentáře

  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  8 největších herních zklamání roku 2017

  8 největších herních zklamání roku 201…

  Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

  9.  1.  2018 | | 9 N/A
  10 největších herních překvapení roku 2017

  10 největších herních překvapení roku …

  Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

  11.  1.  2018 | | 3 N/A
  PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

  PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

  Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

  včera | | 8 N/A
  Jak by vypadaly současné herní hity v minulém století? (galerie)

  Jak by vypadaly současné herní hity v …

  Napadlo vás někdy, jak by vlastně vypadaly současné hry, kdyby byly vytvořeny v dobách dávno minulých? My už odpověď známe!

  16.  1.  2018 | | 6 N/A
  Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

  Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

  Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

  15.  1.  2018 | | 3 N/A
  DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

  DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

  Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

  12.  1.  2018 | | 4 N/A
  PlayerUnknown

  PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

  Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

  12.  1.  2018 | | 8 N/A
  6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

  6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

  Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

  10.  1.  2018 |