Recenze: Brütal Legend - nemůžete zabít metal

Variací na GTA už tu bylo bezpočet. Co když ale do jedné nacpete Jacka Blacka, humor a heavy metal? Bude to brutální jízda, to si teda pište.
Seznam kapitol
  1. Svět, jako žádný jiný
  2. Metal + RTS + GTA = EPIC!

Brütal Legend je unikátní, o tom vás bezpochyby přesvědčí už samotný vstup do hry. Po nezbytných logech tvůrců a distributorů na vás vybafne neholená tvář komika Jacka Blaka, který vás v živé sekvenci zatáhne do stylového zapadlého hudebního obchodu. Na jedné z polic se prý ukrývá něco neskutečného, něco, co si pomalu obyčejný smrtelník nezaslouží vidět. Je to …gramofonová deska. Ne, špatně, je to vstupenka do fantaskního světa, který tepe syrovou silou té jediné pravé hudby – heavy metalu. A zároveň je to hlavní menu hry.


Vážně! Zapomeňte na bezduché řádky vypisovaných položek jako new game, options atd. Tady k tomu samému účelu slouží celé elpíčko, jež ruce Jacka Blacka na vaše pokyny prozkoumávají a odhalují jednotlivé možnosti. Originální? Nápadité? Bezesporu, takový je totiž celý Brütal Legend – metalem nasáklá cesta světem tak brutálně ojedinělým, až vás to nechá přemýšlet o mentální příčetnosti jeho stvořitele.

Originální? Nápadité? Bezesporu, takový je totiž celý Brütal Legend

Nápad na hru prý Tim Schafer, velký fanda metalu, dostal při prohlížení obalů metalových desek a v duchu se zeptal, jak by asi takový svět mohl vypadat?

VIDEO: 2173 'Brutal Legend - intro'

Mohl by mít třeba útesy složené z obřích reprobeden, co? Nebo obří kamenné meče trčící ze země, gigantické kovové pavouky spřádající metalické sítě a majestátní sochy dávných bojovníků, ty by tu mohly taky být. Jeskyně by mohly podpírat trubkové konstrukce jako na hudebním pódiu a nesměly by chybět obrovské kostěné hory. A co zvířata? Co takhle okřídlené mikrofony, motoroví divočáci či pochmurní sekáči na kostěných koních? Ve světě Brütal Legend tohle všechno je.

brutal legend 03.jpg brutal legend 04.jpg

Vlastně to představuje jen promili toho, co se ve hře dá vidět. I kdyby celá hry byla nebetyčná blbina, jen samotné prostředí doslova prošpikované metalovou tématikou ve formě různě malých i velkých odkazů a vtípků stojí za to prozkoumat a kochat se jím. Naštěstí i další prvky výtečně doplňují netradiční mozaiku jménem Brütal Legend.

Pekelné turné

Ovládáte Eddieho Riggse (hlas Jacka Blacka), profesionálního bedňáka, který se nějakým způsobem dostane do už zmíněného fantasy světa těžce ovlivněného heavy metalovou kulturou. Hrstka posledních pravých „metaláků“ trpí pod nadvládanou pekelného imperátora Deviculuse (Tim Curry). Eddie musí pomoct sesbírat armádu a vyrazit na to zatraceně nejbrutálnější turné vedoucí za osvobozením. Lineární příběh sice představuje klasickou variaci na záchranu světa, ale má v klobouku pár zásadních dějových zvratů, které dokáží vzbudit pestrou škálu emocí.

brutal legend 05.jpg brutal legend 06.jpg

Sílu příběhu dodávají perfektně zvládnuté a propracované postavy, kterým život vdechly výborně napsané dialogy, což už jen podtrhují i špičkové hlasy. Jack Black pochopitelně představuje nosný pilíř, ale i další odvádějí špičkovou práci, až už se jedná o zkušeného Tima Curryho či pravé metaláky v podobě Lemmyho z Motorhead, Ozzyho Osbourna nebo Roba Halforda z Judas Priest. Jména těchto gigantů vám prostě musí potvrdit, že tady se to s metalem myslí vážně.

brutal legend 15.jpg

Ale zase ne až tak smrtelně vážně – humor a nadsázka platí za jednu ze silných zbraní hry. Brütal Legend není rozhodně nějaké groteska, zdejší humor je drsnější a specifičtější, ale rozhodně vás dokáže nejednou donutit k smíchu, i kdyby to mělo být jen drobné uchechtnutí.

Sílu příběhu dodávají perfektně zvládnuté a propracované postavy

Různé narážky, skryté významy a paralely tu rostou na každém rohu a osvěžují samotné herní prvky, jež jsou poměrně standardní.

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: Akce | hudební akce
Výrobce: Double Fine Productions | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. října 2009
  • Geniální svět
  • Chytrý mix GTA a RTS
  • Úžasný soundtrack
  • Skvělý humor a příběh
  • Metal!
  • Dost krátké
  • Repetetivní úkoly
  • Technicky slabé

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost Recon zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  10.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vy…

Po spoustě úniků to tu máme konečně oficiálně.

8.  10.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAVideo
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtvrté

Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtv…

Opět se vydáváme do tropů, abychom zavařili zlému zloduchovi. Stačí to i počtvrté?

6.  10.  2021 | |12 N/A
Michal Maliarov
Far Cry 6Recenze
Recenze hry Hot Wheels Unleashed. Připravte se na vřískot plastových kol!

Recenze hry Hot Wheels Unleashed. Připravte se na …

Populární dětská hračka se snaží oslovit i dospělé publikum. Nová závodní hra nabízí divoké závody, které nic neodpouští a snadno se stanou návykovými.

10.  10.  2021 | |2 N/A
Vojtěch Matušinský
RecenzeZávodní