Recenze: Brütal Legend - nemůžete zabít metal

Variací na GTA už tu bylo bezpočet. Co když ale do jedné nacpete Jacka Blacka, humor a heavy metal? Bude to brutální jízda, to si teda pište.
Kapitoly článku

Brütal Legend je unikátní, o tom vás bezpochyby přesvědčí už samotný vstup do hry. Po nezbytných logech tvůrců a distributorů na vás vybafne neholená tvář komika Jacka Blaka, který vás v živé sekvenci zatáhne do stylového zapadlého hudebního obchodu. Na jedné z polic se prý ukrývá něco neskutečného, něco, co si pomalu obyčejný smrtelník nezaslouží vidět. Je to …gramofonová deska. Ne, špatně, je to vstupenka do fantaskního světa, který tepe syrovou silou té jediné pravé hudby – heavy metalu. A zároveň je to hlavní menu hry.


Vážně! Zapomeňte na bezduché řádky vypisovaných položek jako new game, options atd. Tady k tomu samému účelu slouží celé elpíčko, jež ruce Jacka Blacka na vaše pokyny prozkoumávají a odhalují jednotlivé možnosti. Originální? Nápadité? Bezesporu, takový je totiž celý Brütal Legend – metalem nasáklá cesta světem tak brutálně ojedinělým, až vás to nechá přemýšlet o mentální příčetnosti jeho stvořitele.

Originální? Nápadité? Bezesporu, takový je totiž celý Brütal Legend

Nápad na hru prý Tim Schafer, velký fanda metalu, dostal při prohlížení obalů metalových desek a v duchu se zeptal, jak by asi takový svět mohl vypadat?

VIDEO: 2173 'Brutal Legend - intro'

Mohl by mít třeba útesy složené z obřích reprobeden, co? Nebo obří kamenné meče trčící ze země, gigantické kovové pavouky spřádající metalické sítě a majestátní sochy dávných bojovníků, ty by tu mohly taky být. Jeskyně by mohly podpírat trubkové konstrukce jako na hudebním pódiu a nesměly by chybět obrovské kostěné hory. A co zvířata? Co takhle okřídlené mikrofony, motoroví divočáci či pochmurní sekáči na kostěných koních? Ve světě Brütal Legend tohle všechno je.

brutal legend 03.jpg brutal legend 04.jpg

Vlastně to představuje jen promili toho, co se ve hře dá vidět. I kdyby celá hry byla nebetyčná blbina, jen samotné prostředí doslova prošpikované metalovou tématikou ve formě různě malých i velkých odkazů a vtípků stojí za to prozkoumat a kochat se jím. Naštěstí i další prvky výtečně doplňují netradiční mozaiku jménem Brütal Legend.

Pekelné turné

Ovládáte Eddieho Riggse (hlas Jacka Blacka), profesionálního bedňáka, který se nějakým způsobem dostane do už zmíněného fantasy světa těžce ovlivněného heavy metalovou kulturou. Hrstka posledních pravých „metaláků“ trpí pod nadvládanou pekelného imperátora Deviculuse (Tim Curry). Eddie musí pomoct sesbírat armádu a vyrazit na to zatraceně nejbrutálnější turné vedoucí za osvobozením. Lineární příběh sice představuje klasickou variaci na záchranu světa, ale má v klobouku pár zásadních dějových zvratů, které dokáží vzbudit pestrou škálu emocí.

brutal legend 05.jpg brutal legend 06.jpg

Sílu příběhu dodávají perfektně zvládnuté a propracované postavy, kterým život vdechly výborně napsané dialogy, což už jen podtrhují i špičkové hlasy. Jack Black pochopitelně představuje nosný pilíř, ale i další odvádějí špičkovou práci, až už se jedná o zkušeného Tima Curryho či pravé metaláky v podobě Lemmyho z Motorhead, Ozzyho Osbourna nebo Roba Halforda z Judas Priest. Jména těchto gigantů vám prostě musí potvrdit, že tady se to s metalem myslí vážně.

brutal legend 15.jpg

Ale zase ne až tak smrtelně vážně – humor a nadsázka platí za jednu ze silných zbraní hry. Brütal Legend není rozhodně nějaké groteska, zdejší humor je drsnější a specifičtější, ale rozhodně vás dokáže nejednou donutit k smíchu, i kdyby to mělo být jen drobné uchechtnutí.

Sílu příběhu dodávají perfektně zvládnuté a propracované postavy

Různé narážky, skryté významy a paralely tu rostou na každém rohu a osvěžují samotné herní prvky, jež jsou poměrně standardní.

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: Akce | hudební akce
Výrobce: Double Fine Productions | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. října 2009
  • Geniální svět
  • Chytrý mix GTA a RTS
  • Úžasný soundtrack
  • Skvělý humor a příběh
  • Metal!
  • Dost krátké
  • Repetetivní úkoly
  • Technicky slabé
Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2

Aktuality

19:07 | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
1. prosince | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 
1. prosince | Na víkend od 16. do 19. prosince se chystá druhý betatest pro Street Fighter 6. Na zkoušku bude 8 bojovníků, nechybí online zápasy ani crossplay. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách