Recenze: Brütal Legend - nemůžete zabít metal

Variací na GTA už tu bylo bezpočet. Co když ale do jedné nacpete Jacka Blacka, humor a heavy metal? Bude to brutální jízda, to si teda pište.
Seznam kapitol
  1. Svět, jako žádný jiný
  2. Metal + RTS + GTA = EPIC!

Brütal Legend je unikátní, o tom vás bezpochyby přesvědčí už samotný vstup do hry. Po nezbytných logech tvůrců a distributorů na vás vybafne neholená tvář komika Jacka Blaka, který vás v živé sekvenci zatáhne do stylového zapadlého hudebního obchodu. Na jedné z polic se prý ukrývá něco neskutečného, něco, co si pomalu obyčejný smrtelník nezaslouží vidět. Je to …gramofonová deska. Ne, špatně, je to vstupenka do fantaskního světa, který tepe syrovou silou té jediné pravé hudby – heavy metalu. A zároveň je to hlavní menu hry.


Vážně! Zapomeňte na bezduché řádky vypisovaných položek jako new game, options atd. Tady k tomu samému účelu slouží celé elpíčko, jež ruce Jacka Blacka na vaše pokyny prozkoumávají a odhalují jednotlivé možnosti. Originální? Nápadité? Bezesporu, takový je totiž celý Brütal Legend – metalem nasáklá cesta světem tak brutálně ojedinělým, až vás to nechá přemýšlet o mentální příčetnosti jeho stvořitele.

Originální? Nápadité? Bezesporu, takový je totiž celý Brütal Legend

Nápad na hru prý Tim Schafer, velký fanda metalu, dostal při prohlížení obalů metalových desek a v duchu se zeptal, jak by asi takový svět mohl vypadat?

VIDEO: 2173 'Brutal Legend - intro'

Mohl by mít třeba útesy složené z obřích reprobeden, co? Nebo obří kamenné meče trčící ze země, gigantické kovové pavouky spřádající metalické sítě a majestátní sochy dávných bojovníků, ty by tu mohly taky být. Jeskyně by mohly podpírat trubkové konstrukce jako na hudebním pódiu a nesměly by chybět obrovské kostěné hory. A co zvířata? Co takhle okřídlené mikrofony, motoroví divočáci či pochmurní sekáči na kostěných koních? Ve světě Brütal Legend tohle všechno je.

brutal legend 03.jpg brutal legend 04.jpg

Vlastně to představuje jen promili toho, co se ve hře dá vidět. I kdyby celá hry byla nebetyčná blbina, jen samotné prostředí doslova prošpikované metalovou tématikou ve formě různě malých i velkých odkazů a vtípků stojí za to prozkoumat a kochat se jím. Naštěstí i další prvky výtečně doplňují netradiční mozaiku jménem Brütal Legend.

Pekelné turné

Ovládáte Eddieho Riggse (hlas Jacka Blacka), profesionálního bedňáka, který se nějakým způsobem dostane do už zmíněného fantasy světa těžce ovlivněného heavy metalovou kulturou. Hrstka posledních pravých „metaláků“ trpí pod nadvládanou pekelného imperátora Deviculuse (Tim Curry). Eddie musí pomoct sesbírat armádu a vyrazit na to zatraceně nejbrutálnější turné vedoucí za osvobozením. Lineární příběh sice představuje klasickou variaci na záchranu světa, ale má v klobouku pár zásadních dějových zvratů, které dokáží vzbudit pestrou škálu emocí.

brutal legend 05.jpg brutal legend 06.jpg

Sílu příběhu dodávají perfektně zvládnuté a propracované postavy, kterým život vdechly výborně napsané dialogy, což už jen podtrhují i špičkové hlasy. Jack Black pochopitelně představuje nosný pilíř, ale i další odvádějí špičkovou práci, až už se jedná o zkušeného Tima Curryho či pravé metaláky v podobě Lemmyho z Motorhead, Ozzyho Osbourna nebo Roba Halforda z Judas Priest. Jména těchto gigantů vám prostě musí potvrdit, že tady se to s metalem myslí vážně.

brutal legend 15.jpg

Ale zase ne až tak smrtelně vážně – humor a nadsázka platí za jednu ze silných zbraní hry. Brütal Legend není rozhodně nějaké groteska, zdejší humor je drsnější a specifičtější, ale rozhodně vás dokáže nejednou donutit k smíchu, i kdyby to mělo být jen drobné uchechtnutí.

Sílu příběhu dodávají perfektně zvládnuté a propracované postavy

Různé narážky, skryté významy a paralely tu rostou na každém rohu a osvěžují samotné herní prvky, jež jsou poměrně standardní.

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: Akce | hudební akce
Výrobce: Double Fine Productions | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. října 2009
  • Geniální svět
  • Chytrý mix GTA a RTS
  • Úžasný soundtrack
  • Skvělý humor a příběh
  • Metal!
  • Dost krátké
  • Repetetivní úkoly
  • Technicky slabé

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |