Recenze: Bully: Scholarship Edition – zpátky ve škole

Hry z dílny Rockstar jsou kontroverzní, na to jsme si už zvykli. Bully je taky rozporuplná hra, ale jenom šikana za to nemůže.
Seznam kapitol
 1. GTA ve škole
 2. Ne všechno zlato se třpytí

Někteří z vás si určitě vzpomenou na stejnojmennou hru vydanou před více jak půl rokem pro konzoli od Microsoftu. Celá hra je však ještě starší. Už to bude nějakej ten pátek, kdy slavila pod jiným názvem dost velký úspěch na PS2. Ano, Scholarship Edition je úplně stejnou hrou s několika vylepšeními a přidaným obsahem. Na PC se nám tak dostává opět pouze konverze z Xboxu.

 

bully_01.jpgbully_02.jpg

V čem tkvěl úspěch původní hry na dnes stále oblíbené PS2? Autoři z Rockstaru vzali svoji oblíbenou sérii GTA, mechanismy trochu upravili, zmenšili rozlohu města a příběh zasadili do školního prostředí. Ve škole snad každý z vás byl a lépe se s celou hrou sžijete oproti mafiánovi z velkoměsta.

bully_03.jpgbully_04.jpg

Šikana je špatná věc. Své by o tom mohl vyprávět Jimmy Hopkins, kterého milovaná máti poslala do školy snů, kde je právě šikana na denním pořádku. Zkusíte se jí zbavit? Ne, že by si to Jimmy svým chováním tak nějak nezasloužil, přeci jenom to není žádný svatoušek.

Hra je rozdělena do šesti kapitol, a až ke konci hra odhalí všechny své možnosti

Nevinně v tom není ani jeho matka střídající partnery jako na běžícím páse. Synáček jí byl na obtíž, a tak se ho elegantně zbavila. Při cestě na líbánky byl Jimmy vyhozen z auta před branami internátní Bullworth Academy, kde na něj už netrpělivě čekala sekretářka ředitele školy.

Bullworth Academy

Hned po vstupu na školní pozemek hlavní hrdina s hrůzou zjistí, že klid a harmonie se tu nevede. Než dojde do hlavní budovy za ředitelem, několikrát se ho jeho noví spolužáci snaží zmalovat a ukázat mu, kdo tady je, a nadále bude, pánem. Po přátelském rozhovoru se můžete konečně porozhlédnout, co vám akademie přesně nabízí.

bully_05.jpgbully_06.jpg

Kromě samozřejmosti v podobě vzdělání nabízí volnost pohybu. Skoro nic vám nebrání v pohybu po škole a v pozdější fázi hry se dostanete i za její bránu do pěkného městečka. Hra je rozdělena celkem do šesti kapitol, první slouží spíše jako tutoriál a až ke konci hra odhalí všechny své možnosti.

Nebyl by to titul od tvůrců Grand Theft Auta, kdyby chyběly jednotlivé frakce, úkoly a vtipné dialogy. První den se v chlapeckých ložnicích spřátelíte s jedním borcem, který vám přesně popíše, jak co chodí. Už tedy víte, že se žáci dělí na jednotlivé skupiny držící pospolu – hráče amerického fotbalu, šprty aj. Jejich členové vám zadávají úkoly a podle toho, pro koho je plníte, si některé frakce spřátelíte a jiné znepřátelíte.

Učení není vždy mučení

Při prosazení si svého využijete nejen své pěsti, ale i prak a svoji vychytralost. Narazíte-li na velkého hromotluka, není nic jednoduššího než ho uplatit těžce vydělanými penězi. Jestli přeci jenom dostanete přes budku, životy regenerujete spánkem nebo koupí sodovky z automatu. Průběh hry musíte uložit v zápisníčku, který je ve vašem pokoji, kde se také můžete převléci do sehnaných oblečků ve skříni.

bully_07.jpgbully_08.jpg

Když už jste se dostali do školy, nezbude nic jiného, než navštívit sem tam nějakou vyučovací hodinu začínající každý den ve stejný čas dopoledne a odpoledne. Těšit se můžete třeba na hodinu hudební výchovy, chemii, angličtinu, biologii a další. Vyučování je řešeno formou miniher a nudit se zaručeně nebudete.

Chtěli jste si někdy otevřít žábu? Už vám nic nebrání, stačí si vybrat skalpel a provést řez

Při hudebce se snažíte mačkat klávesy ve správném pořadí a ještě k tomu do rytmu, angličtina procvičí anglickou slovní zásobu. Dostanete několik písmenek a v časovém limitu z nich musíte poskládat co možná nejvíce slov.

art.jpg

Nejzábavnější je podle mě pitvání při hodinách biologie. Chtěli jste si někdy otevřít žábu? Už vám nic nebrání, stačí si vybrat skalpel a provést řez. Následuje vyříznutí srdce, žaludku a hodina je u konce. Každý předmět se skládá z několika stále náročnějších hodin, za jejichž splnění či nesplnění jste ohodnocováni známkami. Nutno dodat, k dokončení hlavní příběhové linie vyučování vůbec nemusíte navštěvovat, ale ochudíte se o některé bonusy.

bully_09.jpgbully_10.jpg

Za úspěšné absolvování jedné z prvních hodin chemie se naučíte vyrábět smradlavé bomby vhodné proti agresorům a v pokojíčku přibude sada mladého chemika. Výtvarná výchova zase pomůže u opačného pohlaví. Stačí zvládnout jednu hodinu a za polibek od překrásné spolužačky se Jimmymu samým okouzlením doplní 25 % života.

Vyrážíme do města

Stejně jako v životě skutečném se ani ve hře nenechá olíbat každá a kdykoliv. Musíte na ni nějak zapůsobit, koupit kytičku nebo v lepším případě bonboniéru. Opět potřebujete peníze a dostáváme se k jejich vydělávání.

TIP: Nechoďte za školu, učení se přeci vyplatí.

Tuším, že už ve druhé kapitole se zpřístupní malé městečko, v kterém samotná akademie leží. Stačí si vzít kolo nebo počkat na školní autobus a ve městě najdete práci jako například roznašeč ranních novin.

bully_11.jpgbully_12.jpg

Kromě práce je ve městě řada obchůdků. Bonboniéru nakoupíte v potravinách, smradlavé bomby v jiném specializovaném obchodě a krásný účes vám vykouzlí kadeřník. Pozor na vás na pozemku školy dávají prefekti, ve městě strážníci. Děláte-li neplechu, jste za školou nebo nespíte-li po večerce, snaží se vás tito strážci pořádku chytit a odvést za ředitelem. Vlastně taková obdoba policie, kdo hrál některý z dílů GTA, bude jako ryba ve vodě.

Dostupné pro: PC, X360, iPhone
Žánr: Akce
Výrobce: Rockstar Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 31. října 2006
 • Školní prostředí
 • Humor
 • Volnost pohybu
 • Vyučování
 • Možnosti
 • Grafické zpracování
 • Optimalizace
 • Kamera
Související články
 1. Recenze: Grand Theft Auto IV – nenasytný žrout PC
 2. Bully je zakázáno v Brazílii
 3. Recenze: Canis Canem Edit - když GTA nechutná
 4. Preview: Canis Canem Edit – pestrý život středoškoláka

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A