Recenze: Call of Duty – prožijte válku v přímém přenosu!

Válka není o hrdinství - je o umírání a smrti v její ryzí podobě. Přesvědčili jsme se o tom z mnoha historických příkladů, i toho nejpamátnějšího v podobě druhé světové války. S hrou Call of Duty okusíte strasti obyčejných vojáků uprostřed nejhorších bitev tohoto konfliktu, v atmosféře, o které se dosavadním akčním titulům nesnilo. Horký kandidát na hru roku se představuje!
Kapitoly článku

Platforma: PC
Typ hry: FPS
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: Procesor 700 MHz, 128 MB RAM, 1,4 GB na HDD, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 1,4 GHz, 512 MB RAM, 1,4 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 1,4 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Homepage hry: (
http://www.callofduty.com/)
Výrobce hry: Infinity Ward (http://www.infinityward.com/)
Vydavatel hry: Activision (http://www.activision.com/)
Distribuce v ČR: Cenega (http://www.cenega.cz/)

Psal se květen letošního roku a celý svět žil v omámení z velkolepé prezentace Half-Life 2, zbrusu nového traileru Dooma 3 a dalších skvostů veletrhu E3. Ani jedna z protěžovaných a veleočekávaných her však nezpůsobila v redakci Doupěte takové pozdvižení jako Call of Duty, titul jdoucí ve šlépějích zbožňované série Medal of Honor. Filmová a do detailů zpracovaná ukázka nám dala okusit atmosféru války v takových soustech a intenzitě, jako žádná jiná hra předtím. Nebyl to sen, ani fikce - Call of Duty přichází a navždy vystupuje ze stínu svého učitele, proslulé série Medal of Honor. Věřte či nikoli, překonává ho ve všech směrech a vy se tak můžete seznámit s dalším kandidátem na (akční) hru roku 2003, jehož jasně a zřetelně charakterizuje prostý a jednoduchý slogan úvodního intra:

„In the war that changed the world, victory was not achieved by one man, but by the lives of many. Across the battlefields of Europe, many nations united to reach one goal – Berlin!“

Stahujte videa zachycená při hraní Call of Duty!
Kromě recenze jsme pro vás připravili také malý zákusek v podobě čtveřice DivX videí akční hry Call of Duty. Všechny trailery jsou ozvučené a v rozlišení 320x240, pouze úvodní (a podotýkám povedené) intro vám díky jeho úsporností nabízíme v rozlišení 400x300.

Intro (4,9 MB, délka 1:15)
Stalingrad (8,2 MB, délka 3:00)
Jízda (10,2 MB, délka 1:34)

Klasická mise (10,9 MB, délka 2:16)

Ve šlépějích války

Absurdní dobrodružství jediného vojáka coby spasitele a muže nezměrné odvahy je definitivně pryč, osvěta herních tvůrců pokračuje! Call of Duty je tak jednou z malá akčních FPS, jejíž tvůrci si uvědomili zřejmé - že válka není příběhem jediného muže, ale tisíců na smrt jdoucích vojáků. Právě proto se Call of Duty liší od svého praotce MoH důrazem na skupinu vojáků a týmového ducha, který vás provází na každém kroku - při dobývání vesnic i obraně strategických bodů, rychlých přesunech a beznadějných situacích, kdy o vašem bytí rozhoduje neposedné štěstí. Vidět pod změtí kulek padající kolegy a v okolí se válící těla, to vše s vědomím, že i vy sami se můžete brzy ocitnou na pravdě boží - právě taková byla druhá světová válka a stejný je i titul Call of Duty. Velkolepé podání a obrovské bitevní scenérie přinášejí ojedinělé mise, které vám dají ochutnat všechen odpad druhé světové války. Co mám na mysli? Smrt stovek vojáků a hrozivé utrpení, které nesmyslný sen fašistických diktátorů (a i následný pokus o jeho realizaci) přinesl.

   
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti! * Ve hře můžete mimo klasických zbraní využívat také těžké kulomety * Skupina spojeneckých vojáků se kryje za zdí

Pod pojmem týmového pojetí si mnozí z vás mylně představí akci ve stylu Hidden & Dangerous 2. Český skvost a velvyslanec ve světě AAA titulů však zůstává i nadále neohrožen  - Call of Duty nám totiž představuje nový model first-person stříleček. Důraz je kladen na skupinu po vašem boku bojujících vojáků, ovšem coby samostatně uvažujících a chovajících se bytostí. Své kolegy nelze ovládat či jakkoliv ovlivňovat jejich rozhodnutí – lidově řečeno, každý si hraje na svém písečku a přesto na rozhodnutí a chybách jednoho závisí životy dalších. Snad právě proto budete tak často svědky zbytečných úmrtí, zbrklých útoků i vyděšených vojáků, pro které je válka ztvárněním té nejhorší noční můry. Call of Duty je hrou, která se snaží zapůsobit na vaše city a dává vám pocítit všechny záludnosti boje. A k tomu všemu používá vytříbený nástroj - věrnou atmosféru tehdejší doby.

Atmosférická podívaná

Nelze popřít nepopiratelné - Call of Duty je klonem a variací prapůvodní, zbožňované a i u nás velmi oblíbené série Medal of Honor. Stejné principy, grafický engine i další prvky, které jsou pro obě hry společné. Přes zdánlivou podobnost však žák svého otce a učitele překonává na mnoha frontách. Vyhněme se nudné oblasti zpracování a přejděme k tomu, co činí z tohoto titulu jednu z nejlepších her letošního roku. Dobře víte, o čem se chystám již notnou chvíli mluvit - o již zmiňované atmosféře, prvku, který činí z každé sekundy po boku Call of Duty nezapomenutelný zážitek. A přestože se mi to přiznává jen s těžkým srdcem, ani Hidden & Dangerous 2 se se svou vyvážeností realismu a hratelnosti nemůže výtvoru Infinity Ward v tomto ohledu konkurovat.

   
K rozmazání obrazu dojde v případě, že ve vašem blízkém okolí vybuchne bomba * Kapitán rozdává další pokyny a vy se vydáte na malou projížďku * Klasický automobil versus tank - kdo s koho?

Těžké je slovy popsat vše, co po boku akce Call of Duty prožijete - noční seskok padákem, dobývání vesnic pod rouškou tmy, nálety stíhaček, vybuchující bomby, hnízda kulometčíků a řev salv, které vás svým burácejícím hlasem varují před číhajícím nebezpečím. Call of Duty není realistickou hrou, přesto je věrohodnost atmosféry a intenzita, s jakou vás vtáhne do hry, jen těžko srovnatelná s jakýmkoliv jiným titulem a herním prožitkem. Sázka na atmosféru byla správným krokem a rozhodnutím, které Call of Duty zajistí nesmrtelnost - alespoň v očích mých a tisíců dalších obdivovatelů prapůvodní Medal of Honor.

Spojenci útočí

Call of Duty se však od průměrné konkurence liší i v jiných směrech a nezůstane pouze u hodnocení atmosféry a grafického zpracování. Jako jedna z mála válečných her svého žánru vám tak dává příležitost okusit roli amerického, britského i ruského vojáka v jejich postupujícím boji proti fašistickým okupantům. Dobrodružství trojice mužů a vojáků (které si velitelé oblíbí pro plnění těch nejhorších a nejtěžších úkolů) však neprožíváte v rámci třech odlišných a samostatných kapitol, nýbrž v postupném a svérázném dobrodružství. Posloupnost není pevně dána a tak zejména na samém konci hry se budete rychlostí světla přesouvat na tisíce kilometrů vzdálené bojové fronty. Vzniká tak jakýsi (na první pohled nepřehledný) mišmaš, který však hlavní kampani na kvalitě neubírá.

   
Nepřátelé chrání nebezpečné dělo * Okouzlující bašta německých důstojníků je dobyta * Osvobodit vězně za pouhých deset minut? Nic nemožného

A jak tedy prožijete druhou světovou válku? Váš boj započne v Normandii výsadkem amerického letectva, abyste se rázem ocitli v roli britského vojáka a toho ve vší spokojenosti nahradili ruskými pláněmi a nemilosrdným počasím. Lusknutím prstů však toto nehostinné počasí vyměníte za příjemné podnebí Německa i hlavního cíle všech bitev a armád – města Berlína. Mám-li hodnotit kvalitu misí v rámci jednotlivých armád skromně a věrně vlastnímu vkusu, pak mému srdci nejvíce přirostly epické bitvy ruských vojáků, které svou velkolepostí překračují hranice válečných her. I tak vás však musím varovat - zapomeňte na příběh a propracované osudy jediného vojáka. Call of Duty je poselstvím lidství a tak člověka coby jedinou osobu nahrazuje dobrodružství mnoha. Cíl a průběh každé mise je přesně dán, žádné zvraty se nekonají. A přestože se to může jevit jako jasný nedostatek a chybné rozhodnutí, opak je pravdou. Call of Duty je výletem do druhé světové války, který se vám snaží tento hrůzný okamžik lidských dějin přiblížit v jeho skutečné podobě, z pohledu všech, kteří se ho skutečně zúčastnili. Nic víc.

Krok za krokem

Armády spojenců disponují rozdílným stylem bojem, vybavením i morálkou, jejíž nedostatek pocítíte především na začátku velkolepé bitvy o Stalingrad. Na připlouvající lodi se ve svém výsadku setkáte s příchutí strachu, sálajícího z každého koutu i muže, i nelítostnými důstojníky, kteří sebemenší pokus o dezerci nemilosrdně trestají. Ať je situace beznadějná a útok cestou do pekel, nezbývá, než se podřídit rozkazům velení a vydat se vstříc nechutným jatkám a desetitisícům mrtvých. Boje ve městě Stalingrad patří mezi nejkrvavější mise hry a jen dokazují technickou zaostalost ruské armády, která tento nedostatek nahrazuje počtem vojáků i následných válečných obětí.

   
Připravte se na seskok padákem * I vy můžete použít dělo k ničení nepřátelských tanků * Efektní výbuch, co říkáte?

Call of Duty se drží základních tradic stanovených Medal of Honor i dalšími akčními tituly. Přináší většinu zbraní doby čtyřicátých let minulého století (tedy většinu těch, které již důvěrně známe). Mimo to exceluje rychlostí a spádem akce. Každou minutu jste vytíženi a neznáte pojem odpočinku, za každými dveřmi i stěnou se skrývají další desítky a desítky nacistů. Hrát Call of Duty znamená žít světem, který nemá konce a který vás nemilosrdně zaměstná na několik dlouhých a fantasticky prožitých hodin. První a zároveň poslední výtvor studia Infinity Ward je hrou, kterou (a o čem nepochybuji) si mnozí hráči vychutnají na jeden zátah, v průběhu jediného dne a noci.

Recenze je rozdělena na více kapitol – chcete-li se tedy dozvědět, jak titul Call of Duty uspěl v našem testu, čím dalším nás zaujal i zklamal, čtěte druhou kapitolu našeho článku! Čeká vás popis dobrodružství v kůži tankisty, hodnocení umělé inteligence, zpracování i multiplayeru a na závěr velkolepé finále, které vrcholí konečným VERDIKTEM!

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Infinity Ward | Webové stránky hry

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,