Recenze: Cat in The Hat - ukecaná ryba a létající kočka

Hned na začátek mi dovolte otázku: Máte rádi Mikea Myerse? Jestli jste odpověděli ano, určitě budete rádi, že si s ním můžete zalaškovat ve hře. Jen ho možná hned nepoznáte: je totiž převlečený za kočku. I když nevypadá on takhle nakonec líp? To musíte posoudit sami - ve hře, kde kočky nosí klobouk a dokonce umějí létat.
Recenze: Cat in The Hat - ukecaná ryba a létající kočka

Platforma: PlayStation 2 (ale také PC, Xbox i Gamecube)  
Žánr: adventura pro děti i dospělé / plošinovka
Multiplayer: ne
Paměťová karta: minimálně 147 kB
Analogové ovládání: jen páčky
Výrobce: Vivendi Universal
Distributor pro ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
 
Člověk už dnes ani nepočítá, kolik her vznikne podle filmové předlohy. Ani v případě Cat in The Hat tomu nebylo jinak. Na začátku byl úspěšný film z produkce Stevena Spielberga  s Mikem Myersem v hlavní roli - a na konci hra, kterou nejspíš čeká stejný osud. Je totiž určena širokému spektru hráčů - od dětí, které ocení poměrně snadnou hratelnost, po dospělé, kteří si u ní odpočinou od každodenních starostí.

Jak to vlastně všech bylo?

Původně chtěl pan Kočka jen rozveselit dvě děti, na které maminka nemá zrovna moc času a tak si užívají pouze přísné paní na hlídání. Koho by to bavilo, že? Rozptýlení v podobě Marry Poppins v kočičí kůži jim tedy přijde náramně vhod.  Jen prosím vás neotvírejte tu červenou bednu! ...už jste někdy viděli dítě, které něco nesmí a poslechne? Asi těžko. Jiní nejsou ani Conrad a Sally, navíc když jim v tom zdatně přizvukuje neřád soused pan Quinn v podání Aleca Baldwina.

  

Nejen grafický styl připomíná Pandemonium * Všimněte si stylových příšerek v pozadí * Deštník je vaší hlavní zbraní i záchranným padákem

Bedna je otevřená, kouzla z jejích útrob fuč a průšvih na světě. Na Kočce, tedy na vás, teď leží náročný úkol - zase je pěkně pochytat a zavřít zpátky tam, kam patří. Tedy do bedny. A to nebude vůbec nic snadného: kouzla jsou zapadnutá v nejrůznějších koutech domu a vy musíte sledovat každý krok slizouna Quinna, který se vás snaží předběhnout a kouzla ukrást pro vlastní ambiciózní plán na dobytí světa.

Padoucha ani gramofonem neuhodíš

Každičký kousek zařízení v domě Conrada a Sally se může stát útočištěm Quinna a tudíž vaším herním světem. Stačí se jen pozorně dívat kam se chystá nacpat svůj zadek a šup, rychle se tam vsoukat za ním. A tak se rázem ocitnete ve světě hodin, kytiček nebo třeba gramofonu. Pokaždé vás čeká specifický svět, ale vzájemně podobné úkoly. Většinou máte během cesty ze startu do cíle úrovně za úkol poskakovat, přeskakovat, poletovat, rozbíjet a hlavně neumřít. Zkrátka a dobře, klasická plošinovka jak vyšitá. Navíc se v každé úrovni povalují rozsypaná kouzla a na ta se rozhodně nevyplatí zapomínat! Vždyť kvůli nim tu vlastně jste!

  

Tahle potvůrka sem zabloudila ze hry STALKER: Shadows of Chernobyl * S každým zásahem vám ubyde kousek zákusku, představujícího životní energii * Ptáček se tváří *hodně* otráveně

Před každým novým, tudíž zatím neznámým, úkolem nebo trikem na vás z akvária jukne rybka, která vám princip zdárného zvládnutí daného úseku fundovaně vysvětlí. Někdy mě napadlo, jestli to není maskovaná učitelka:-). Chytrá je jako rádio Jerevan a Kočka z ní dostává psotník. Dokonalé spojení tří zvířátek, která se navzájem moc v lásce nemají. Pokud byste snad měli strach, že tuto rybku pipku obejdete bez povšimnutí, zůstaňte ledově klidní. Je natolik vlezlá, že se stoprocentně připomene sama.

Jednoduché kouzlo

Hra je hodně podobná filmové předloze. Je stejně barevná, postavy jako by si z oka vypadly a o zábavu taky není nouze. Každá ze třinácti úrovní se odehrává v jiném prostředí a i když jsou úkoly v podstatě podobné, člověk nemá čas začít se nudit. Jednotlivé části jsou dlouhé tak akorát, takže i když se vám některý z úkolů nepovede hned napoprvé, rozhodně se nedostanete do fáze, kdy už máte hry plné zuby.
 

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Dětem přístupná obtížnost
  • Zábavnost
  • Roztomilost
  • Mluvící ryba
  • Nová dávka pro fanoušky Pandemonia
Temné stránky hry
  • Navzájem podobné úkoly
  • Starší hráči se mohou časem nudit

Jak jsem se již zmínila, hru vzhledem k její poměrné jednoduchosti i žánru ocení zejména děti. Prohánět zlotřilého souseda, chytat kouzla, létat na deštníku nebo v bublině a poslouchat mluvící rybu to chce kus dětské trpělivosti, hravosti a fantazie. Ale na druhou stranu věřím, že znavený rodič chvilkou nenáročné pohody také nepohrdne. Takže se nám může nakonec stát, že se u Cat in The Hat sejde celá rodina, stejně jako u Spielbergrova stejnojmenného filmu.

Hratelnost: 9/10
Grafika: 7/10
Hudba: 5/10
Mluvící ryba: 10/10

Navzdory velké konkurenci v rámci žánru na PlayStation 2 si tak Cat in The Hat své příznivce jistě najde – také právě proto, že si nehraje na komplexní mix žánrů, jako některé největší hity, nýbrž nabízí zcela klasické pohádkově-plošinovkové vyžití, do kterého je možné snadno vklouznout a příjemně se bavit.

Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

dnes | | 8 N/A
Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A