Recenze: Civilization 4 – Beyond the Sword – kde nepomůže hrubá síla

Druhý datadisk k Civilizaci přináší zajímavou oblast neviditelné války, kdy nemluví zbraně. Někde v pozadí se rýsují vyzvědači, cizí agenti sabotují a pobuřují, obří megakorporace bojují o nadvládu – prostě do Civilizace přichází moderní doba. Podívejte se s námi, jak tento příchod pohne se hrou samotnou.
Recenze: Civilization 4 – Beyond the Sword – kde nepomůže hrubá síla

Objednejte si na shop.doupe.cz
Civilization 4 – Beyond the Sword
 • PC: 550 Kč
 • Platforma
  : PC
  Typ hry: Tahová strategie
  Multiplayer: ano
  Minimální konfigurace: Pentium 1,2 GHz, 256 MB RAM, 64 MB grafická karta
  Doporučená konfigurace: Pentium 1,8 GHz, 512 MB RAM, 128 MB grafická karta
  Testovací konfigurace: Athlon 64 3200+, 1 GB RAM, GeForce 6600
  Výrobce: Firaxis Games (
  http://www.firaxis.com)
  Vydavatel: 2K Games (
  http://2kgames.com)
  Distributor v ČR: Cenega (www.cenega.cz)
  Homepage:
  http://www.firaxis.com/games/game_detail.php?gameid=6, http://2kgames.com/civ4/home.htm

  Historie se opakuje. A nebo si ji alespoň můžete zopakovat vy, pokud se rozhodnete opět spustit oblíbenou Civilizaci 4, tentokráte s drobným přídavkem. Zapomeňte na stárnoucí datadisk Warlords, nyní vás provedu novým rozšířením označeným Beyond the Sword. Přesně jak symbolizuje už samotný titul, nyní nemusíte tolik bojovat, nýbrž stačí občas používat výrazně nenápadnější metody, jak z protivníkových měst udělat svá nebo se lépe starat o dobro vašeho národa.

    
  Japonci vynalezli pyramidy * Špionáž je základ informovanosti * Území se pěkně rozvíjí

  Základem všeho, je originální Civilizace 4. I když dnešní doba fandí spíše stand-alone datadiskům, zde se bez původní hry neobejdete. Pokud jste už nějakou tu chvíli nehráli, nemusíte se bát. Krabice neukrývá tolik změn, navíc na ně narazíte ve hře až postupně a většina je určena pro novověké civilizace. I když, na první narazíte hned při tvorbě vašeho národa, protože do výběru vůdců přibyla nová jména. A nejen jména, také vlastnosti vašich herních zástupců, zaměřující se převážně na mírumilovnější cestu hrou.

  Hlavně nenápadně!

  Hlavní novinkou je špionáž. Je pouze na vás do jaké míry se rozhodnete zabývat takovýmito nečistými praktikami, podle toho však bude potřeba přizpůsobit státní rozpočet. Mimo příspěvků na vědu, kulturu a do vaší pokladny se tak budete starat i o financování výzvědných služeb. Získané špionážní body pak rozdělujete mezi jednotlivé konkurenty a na základě přidělených bodů se mění herní možnosti. Nejdůležitější je poměr mezi body investovanými vaší kulturou a protivníkem, protože podle něj se pohybují ceny vašich akcí.

  Špionážní akce se dělí do dvou skupin – pasivní a aktivní. Pasivní si lehce představíte jako velké kartotéky, které jsou za vaše peníze zřizovány v hlavním městě. Naleznete v nich rozličné informace o cizím státu, ať již statistické nebo třeba i uniknuvší údaje o současném výzkumu. Výhoda takových poznatků je jasná – víte, co protivník zkoumá a buď se můžete připravit na vražedné zbraně nebo, pokud se jedná o spřátelený národ, danou technologii nezkoumat a posléze vyměnit za vlastní.

    
  Jsem ouplně nejlepšejší * Tady není moc na rozhodování * Tohle už je Japonsku blíž

  Jakmile máte na cizím území své zvědy, které můžete později ve hře rekrutovat ve městech, lze se vrhnout do pořádné špionáže. Konečně se dostanete k aktivním opatřením, která protivníci většinou neocení. Špióni se budou nenápadně protloukat cizími uličkami, po nocích osnovat spiknutí, manipulovat lidi, pobuřovat je, zakládat tajné spolky, prostě všemožně nenápadně škodit. Respektive i nápadně, když na to přijde. Ono otrávit zdroj pitné vody pro několikamilionové město se neobejde bez povšimnutí. Pak se může stát, že váš zvěd bude objeven, což končí poměrně jednoznačně a jednoduše. A nepočítejte s výměnou vězňů, mrtvoly se nevyměňují.

  Drobná rozhodnutí

  Nejen špionáží živ je člověk a stejně tak není tento obor jedinou novinkou. Aby nebylo málo voleb ve vašem státě, přibyla navíc i rozhodnutí o nečekaných událostech. Většinou se jedná o jednoduché otázky, třeba jestli pomůžete cizímu městu proti hladomoru, ale dokáží ovlivnit vaši budoucnost a vztahy s ostatními státy. Ne že by podobná rozhodnutí byla každé kolo, ve hře jich je prostě akorát. Ani neotravují, ani jich není málo.

  Oficiální upoutávka na hru, kde sami autoři popíší její přednosti

  Zato další rozšíření, korporace, se do hry dostávají až tak pozdě, že na ně za rychlejšího běhu věcí nemusí vůbec dojít. Hlavně pokud všechny protivníky rozdrtíte ještě ve středověku, této novinky si neužijete. Vaše města díky nim mohou nebývale prosperovat, protože rozličné suroviny z okolí jsou rovnou převáděny na užitečnější formu, na druhou stranu však již nemůžete s danými zásobami obchodovat s jinými státy, stejně jako se musíte starat o šíření vlivu korporace. Ve zkratce tak lze říci, že se vlastně jedná o ekonomicky zaměřené náboženství.

  To chce změnu

    
  Chudáci, musíme jim pomoct * Rovnováha je potřeba, všeho s Mírou * Seš snad Turek, nebo co?

  Nejvíce však u mne bodovaly různé modifikace, které vdechly hře nový rozměr. Stejně jako Warlords přinesli několik scénářů, i zde se s nimi setkáte, navíc však přijdou i kompletní předělávky běžné hry. Obecně jsou zaměřené spíše na pozdější epochy vývoje, například mnou oblíbená modifikace přidává mechanické roboty a podobné vymoženosti budoucích věků. Jediným problémem však stále zůstávají vůdcové národů, kteří nejsou ochotni s novými časy měnit jakkoliv své oblečení. Zatímco váš intergalaktický zabiják ničí nepohodlnou půlku planety, do vašich diplomatických komnat vbíhají protivníci v bederních rouškách a starověkých rounech.

  Světlé stránky hry
  • Chytlavá hra
  • Dokonalá atmosféra
  • Skvělá hudba
  • Modifikace
  • Závěrečná epocha
  • Možnost zrychleného startu
  Temné stránky hry
  • Pro někoho zastarávající grafika
  • Stále lehce nepřehledné rozhraní
  • Špióni často nic neudělají

  Pokud jste čekali výraznější změny herního systému nebo rozhraní a grafiky, máte bohužel smůlu. Beyond the Sword přidává nové možnosti, ale na zcela novou hru si budete muset ještě nějaký ten pátek počkat. Stále však platí to, co platilo i pro původní hru – jakmile jednou začnete hrát, představuje problém přestat. Hra vás vtáhne a nepustí, budete vyzvídat na protivníky, posílat špióny, stavět ohromné armády, nebo se pustíte do nových vesmírných závodů s lehce pozměněnými pravidly. To vše vás bude bavit a najednou zjistíte, že je třeba jít do práce a věnovat se občas i životu mimo počítač. Nebo si vezměte dovolenou, notebook, Beyond the Sword a vyrazte někam do klidných krajů. V zimě se opět uvidíme u dalšího datadisku.

  Grafika: 8/10
  Hudba: 10/10
  Zvuky: 8/10
  Hratelnost: 9/10

  Nové možnosti vás opět vtáhnou k vašemu vlastnímu národu, který si budete piplat od kolébky až po jeho soumrak. Nebo po odlet do nových dálav, nepoznaných, ale krásných, stejně jako je Civilizace sama.

  Celkové hodnocení: 8/10

  Dostupné pro: PC
  Žánr: Strategie
  Výrobce: Firaxis Games | Webové stránky hry
  Začátek prodeje: 20. července 2007
  • Chytlavá hra
  • Dokonalá atmosféra
  • Skvělá hudba
  • Modifikace
  • Závěrečná epocha
  • Možnost zrychleného startu
  • Pro někoho zastarávající grafika
  • Stále lehce nepřehledné rozhraní
  • Špióni často nic neudělají

  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

  Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

  Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

  16.  1.  2021 | |11 N/A
  Daniel Pánek
  Assassin's Creed ValhallaGalerie
  Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

  Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

  Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

  12.  1.  2021 | |10 N/A
  Ladislav Novák
  Téma
  Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

  Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  8.  1.  2021 |
  Martin Nahodil
  Hry zdarmaSlevové akce