Recenze: Colin McRae Rally 4 – pokus o návrat krále

Codies se po nečekaném loňském sesazení jejich série CMR z trůnu WRCčkem rozhodli vrátit úder - a CMR4 tak na fanoušky žánru pomrkává (nejen jménem) už teď, čirou náhodou ještě před vydáním WRCIII. Nejvyšší čas mu tak pomrkávání oplatit. Ovšem se stopkami v ruce. Honza Spáčil pro nás spáchal další z jeho nezapomenutelných závodních recenzí!

Multiplayer: 2 - 4 hráči
Paměťová karta: minimálně 2970 KB
Analogové ovládání: všechny tlačítka
Vibrace: ano
Externí podpora: Logitech GT Force, Logitech Driving Force
Výrobce: Codemasters
Vydavatel: Codemasters
Homepage:
www.codemasters.com/colinmcrae4

eSPZetka

Colin McRae; 34 let, národnost: Skot; počet mistrovských titulů: 1 (1995 za Subaru); týmy: Subaru, Ford, Citroen. Dále taky celkem náročná primadona (mezi svými) a ještě stále nejnablýskanější hvězda rallye světa (což se zdaleka nerovná nejlepší jezdec), disponující mimo velké popularity i vlastní hrou, nesoucí jeho jméno.

 

Modely aut jsou na tradičně vynikající úrovni… * …byť výraznější rozdíl mezi těmi z CMR3 nenajdete

Colin McRae Rally. Dnes už čtyřdílná série, jejíž úspěch stojí za současnou popularitou a rozkvětem závodních her s rallye tematikou - a kterou tak lze svým způsobem považovat  za otce žánru. Každý z předchozích dílů se stal ve své době právoplatným „zahřívačem“ trůnu pro krále svého žánru, nicméně kralování posledního z řady mělo díky těžké ofensivě WRCII Extreme a jeho vlastním chybám jepičí život. Poprvé v historii tak Codies s novým Colinem nemusí „jen“ obhajovat dobytou pozici, ale musí chtě nechtě přímo na zteč. Jen s jménem si už tentokrát rozhodně nevystačí.

Karosérie

Rok není doba, za kterou se dají v technické stránce věci dělat zázraky - takže žádné zázraky, co se pokroku od minula týče, nečekejte. Jistě, CMR4 bez debaty vypadá líp než jeho předchůdce, ale především zásluhou větší vychytanosti engine. Výhled se konečně dočkal většího rozsahu, otravné doskakování zmizelo, barvy jsou přirozenější, zvýšil se počet objektů kolem trati a všude kolem ní tentokrát uvidíte i trávu růst (při větších rychlostech doslova:)). Vše aniž by došlo ke snížení optimálního snímkování (50 fps)... tedy pokud nehodláte hru hrát z pohledu zpoza vozu, při němž se obraz poněkud často nezdravě cuk...  cuk... cuká:).

 

Účelově vybraný screenshot… normálně se nám tohle samozřejmě nestává:-) * Řecká idylka

Modely vozů vypadají prakticky identicky jako minule (čili velmi dobře) s tím, že je vyšperkovává i vizuálně propracovanější model poškozování vozu. Ve výsledku tak CMR4 vypadá, jak bylo řečeno, lépe, ale na první pohled nijak výrazněji odlišně, což výsledný dojem zásadně nesnižuje, nicméně po téhle stránce tento „upgrade“ na WRCIII bude stačit jen těžko.

 

Tráva kolem trati roste s rychlostí hub po dešti * Třída B v akci

Ze zvukové stránky rozhodně opětovně stojí za vypíchnutí obsahově bohatý a přesný komentář, jehož autorem žel již není fanouškům série dobře známý Nicky Grist, ale po přechodu k Citroenu nutná francouzská akvizice v podobě spolujezdce Derek Ringera, jež je Colinovým spolujezdcem samozřejmě i ve hře. Obsahově nelze mít námitek, ale ten nový francouzský přízvuk po těch letech trochu tahá za uši:-)). Ehm. Jinak v tomto ohledu, snad až na absenci výraznější zvukové kulisy prostředí, nelze mít tradičně žádné výhrady.

Motor

Ty konečně nelze mít ani vůči letošnímu agregátu, pohánějícího drobně vypulírovanou karoserii, kterému se - narozdíl od ní - dostalo změn mnohem výraznějších. Ve všech směrech.

Tou nejvýraznější a nejpřínosnější je poměrně výrazná změna jízdního modelu. Zatímco dříve se auto otáčelo kolem jednoho centrálního bodu, v CMR4 nový algoritmus přenesl těžiště otáčení na všechna čtyři kola. Výsledkem je mnohem přirozenější a autentičtější jízdní zážitek. Řízení chce zpočátku trochu cviku, nicméně poté, co se mu toho dostane, budou pro vás reakce auta mnohem čitelnější a předvídatelnější, protože to se konečně chová tak, jako by skutečně vážilo to, co v reálu WRCčka váží. Výsledný pocit je tak hodně blízko pocitu z jízdy v GT3, což stále ještě není malá poklona.

 

Lancer v akci * A sláva, konečně po roční absenci i 206ka v akci

Zásluhu na tom má rovněž výborně zpracovaný feedback na volantu (nicméně stále chybí kalibrace a podpora vibrací na volantu), který zvládá velmi přesvědčivě interpretovat nejen rozdíly v gripu mezi jednotlivými povrchy, ale také mezi jednotlivými druhy pneumatik. Model poškozování vozu rovněž doznal znatelného zlepšení (jednotlivé části auta se poškozují taktéž po částech například) a na nejtěžší obtížnost je brutálně lahůdkový.  Ale především se konečně poškození auta promítá citelně do ovládání vozu samotného, tudíž tu není jen na efekt. Na kolize si tak je třeba dávat skutečně majzla:-). Jejich fyzikální model jediný zůstal zhruba na stejné úrovni jako v CMR3, takže jedině snad v tomhle směru mohli Codies udělat pro letošní agregát trošku víc (stále je to však lepší než u WRCII).

Nicméně právě už CMR3 dokázal, že mít jízdní i fyzikální model na úrovni je k ničemu, když jaksi nemáte, kde byste si výsledný zážitek vychutnali. Faux pass z minulého dílu v podobě anorekticky chudého šampionátu a vůbec celkové nabídky herních módů obecně se naštěstí tentokrát neopakuje. Konečně můžete ústřední šampionát jezdit nejen za Colinovu stáj, konečně můžete jezdit samostatné rallye podniky (defaultní nebo vámi sestavené), konečně je tu pořádný multiplayer (všechny módy se dají jezdit až ve čtyřech lidech na střídačku) a konečně jsou možnosti nastavení auta na úrovni. Konečně je tu prostě všechno, co bylo ve dvojce a nebylo, ale býti mělo i ve trojce... díky čemuž možná máme tak rychle čtverku.

 

Umí tohle vaše auto? * Náladové nasvícení dodává grafice na reálnosti

S jednou drobnou inovací: „minihrami“. V rámci šampionátu po každém odjetém rallye podniku můžete svou účastí svojí stáji a sobě pomoci při vývoji nových součástek jejich úspěšným vyzkoušením (udržením motoru v určitých otáčkách po určitou dobu) nebo dehonestací kvality těch starých (zničením tlumičů, orváním pneumatik...). Příjemné zpestření s příjemnými odměnami, možná ale s trochu příliš úzkoprsým časovým limitem a omezením na dva pokusy (první pravidelně zjišťujete co a jak).

Nicméně vychytání chyb a dílčí vypucování trojky neznamená ještě nutně korunovaci čtverky, nota bene, když na trůnu sedí tak silný sok jako WRCII s následníkem za rohem.Tam, kde Colin 4 získává vteřiny modelem poškozování vozu, komentářem a trochu i jízdním a kolizním modelem, zase pro změnu ztrácí poněkud chudším šampionátem v jehož rámci je k mání opět pouze oněch osm podniků z trojky. Nutno navrch poznamenat, že šampionát si skutečně vychutnáte pouze na druhou obtížnost a hlavně s klasickými WRC čtyřkolkami (nejsou licencované).

Světlé stránky hry
  • velmi autentický jízdní model
  • nejpromakanější model poškozování vozu
  • výborný komentář spolujezdce
  • skvělé grafické efekty
  • koncepčně zajímavé minihry
Temné stránky hry
  • poněkud kratší šampionát
  • slabší prezentace
  • chybí pohled z kapoty vozu
  • WRCIII

Extreme je ve všech třídách (4WD, 2WD, Třída B) prakticky jen pro masochisty (a Colina:-)), dvoukolky jsou na druhou obtížnost příliš snadná záležitost a třída B (nechutně nadupaná monstra z osmdesátých let, které se v praxi kvůli přehnanému výkonu příliš dlouho neudržela)... třída B... vám na vlastní kůži umožní okusit, proč byla zrušena. Celkově je tak hlavní mód hry, obměňovaný jen obtížností, poněkud chudší než ten u oficiální konkurence, která jednak nabízí podstatně víc zemí a etap, ale rovněž i hratelnou poslední obtížnost. O lepší prezentaci, grafice a oficiální licenci nemluvě.

Výsledek

Jakkoliv je tedy CMR4 bezpochyby kvalitním titulem, kterému se už dá máloco vyčíst, jeho korunovace na krále není přeci jenom tak úplně na místě. Díky tomu, že WRCII i v současnosti nabízí víc (byť ne vždy tak kvalitní) muziky za méně peněz, je jejich souboj mnohem více vyrovnanou, než pro kohokoliv jasnou záležitostí. A bohužel pro CMR4 je WRCIII za rohem. Na vás je, s čím se spokojíte.

Grafika: 8.5/10
Hudba: nehodnoceno
Zvuky: 8/10
Hratelnost: 9/10

Přesně takhle měl už před rokem vypadat CMR3. Letos tohle (opět) nemusí na WRC stačit.

Celkem: 8,5/10

Diskuze (11) Další článek: Udělejte z Flashpointu real-time strategii!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,